Synček sa úplne zmenil

akika722
14. nov 2010

Môj synče nastupil do škôlky ked mal 2,6 r.Tešil sa ani raz neplakal cez vikend bol smutny že do škôlky nemôže...Syn je žive hyperaktívne dieťa,no ja aj velmi šikovny a dosť samostatny,A nastal zlom,začal byť trochu bojazlivejši,par krat mi povedal že do škôlky už nechce isť,začal sa v noci pocikavať a zo sna vrieskať a plakať...
Učitelka sa ma pytala ako zaspava doma,tak som jej povedala že večer prečitame jednu-dve rozpavky,dam mu pusu,odidem a väčšinou hned zaspi...nikdy nepotreboval zasvietene svetlo a nechcel aby sme sedeli pri nom...skôr ho to rušilo a nevedel spinkať,,,tak som sa dozvedela že v škôlke všetke deti spia spolu v triede a môj synek spi vedla v miestnosti a učitelky sedia pri nom...neviem prečo je to tak...
Najprv ho chvalili že je šikovny samostatny,ale hyperaktívny,potom sa začali sťažovať že nie stale spapa všetko/čo myslim že je normalne/ a že nespi až 3 hodky ale menej/1,5/ a potom neleži poslušne na lehatku..mylsim že po dvoch mesiacoch-z toho bol asi 2 t.chory si ešte nato nezvykol,to chce čas..a neverim že je jediny,viem že su tam viacerí chlapci hyperaktívny...no...v piatok som sa dozvedela že Paťko nevedel zaspať tak na neho prišla hučať RIADITELKA a dala mi odkazať že bud si ho na mesiacdva vysadím zo škôlky alebo si ho mam chodiť uspavať sama/doma mi maly cez obed bez problemov spi aj 2-3hodky/
dieťa sa mi zmenilo o 180stupňov...hyperaktivita mu ostala 😀 no len doma...pred cudzimi je to ustrachane dieťa,čo pred tym nebyval

fem
26. nov 2010

@lula26 zacinas pouzivat aj konkretne slova, nejake fakty...ale by som rada ta upozornila na fakt, ze dieta trpi vaznymi psychickymi stavmi..popiskavanie, nocne mory a desy...
toto je nic? preco vznikla tato diskusia...
ak boli tieto stavy vysledkom neprimeraneho psychickeho zaobchadzania v skolke..co je dokazatelne...co moze byt dokonca povazovane za tyranske...
tak ma zodpovednsot aj riaditelka aj keby nebola priamo ucastna daneho konania--
o com ty hovoris, kto sa komu ma ospravedlnit
cely tvoj vystup je maximalne necitlivy voci dietatu samotnemu, ako takemu

maggie2
26. nov 2010

@kaja73 máš úplnú pravdu. Mnoho ľudí má práve takéto skúsenosti. Opakujem, ale - to NIE JE o tolerancii. Sú to jasne zadefinované práva dieťaťa. A dieťa keď nechce spať, nemožno ho nútiť, keď nechce jesť nemožno ho nútiť. Budem to asi donekonečna opakovať.

Lenže niektorí ľudia sú takí, že si melú len to svoje zabehané, a nájdu tisíc dôvodov prečo to inak nemôže byť ako doteraz robili. Pričom sú to úplné banality, nestojí to veľa námahy ani peňazí také riešenia ale zadubenosť nepozná hranice.

maggie2
26. nov 2010

@fem syndróm falošnej kolegiality funguje excelentne práve v takýchto profesiách

kaja73
26. nov 2010

@maggie2 Viem,že su take prava dietata,ale ja som mala na mysli stanovit to jasne aj v režime každej skolky.Aby sa predišlo zbytočnym problemom.

lula26
26. nov 2010

@fem , ja som niekde písala, že treba deti nútiť spinkať alebo nasilu musia všetko pojesť?

maggie2
26. nov 2010

@kaja73 no ono to z toho vyplýva. Všetky činnosti inštitúcií, zariadení, predpisy, pravidlá, podmienky, správanie, komunikácia, nesmú protirečiť jednak samozrejme dobrým mravom, ale hlavne nesmú byť v rozpore so zákonmi platnými v SR a takisto deklarovanými a prijatými dohovormi ako sú napr. ľudské práva, práva dieťaťa atď.

Ak by to bolo v protiklade s uvedeným, človek, rodič, dieťa, nie je povinné tieto pravidlá - podmienky, strpieť, znášať, alebo konať.

maggie2
26. nov 2010

@lula26 a o čom sa tu píše? Tak potom v čom nám oponuješ, keď si uzrozumená a dodržiavaš to, že deti sa nesmú nútiť k spánku ani k jedlu? O čom to tu je?

lula26
26. nov 2010

nechápem prečo vás tak poburuje tých pár otázok, čo som tu dala. Či preto, že vám nepritakávam? Veď ja vám v podstate ani neodporujem. Len sa pýtam.

maggie2
26. nov 2010

@lula26 Ale čo sa pýtaš? O čom je táto téma? Že autorke témy straumatizovali dieťa. Nemusíš pritakávať, Ty to máš sama vedieť.

kaja73
26. nov 2010

@maggie2 K ludskym pravam patri aj to ,ža mame pravo odmietnut akykolvek zasah do našho tela. No ani toto nie je dodržiavene vid povinne očkovania.Ak teda štat može niečo ignorovat z tej listiny,tak prečo by ju mali dodržiavat obyčajni ludia?Myslim si, že ak to bude na Slovensku "len" v rovine listiny prav,tak sa vždy najde niekto,kto to obide. ☹

lula26
26. nov 2010

@maggie2 , však preto vám nepritakávam. Veľmi som sa previnila tým, že som od fem chcela, aby svoje teoretické úvahy premenila na prax ? Alebo, že som sa ťa spýtala, ktorý článok Dohovoru myslíš? A čo som sa pýtala, je v mojich predchádzajúcich príspevkoch na niekoľkých stranách. Prečítaj si, ak chceš. Samozrejme mi na tom nezáleží, či si ich prečítaš, alebo nie.

maggie2
26. nov 2010

@kaja73 k tomu som sa už vyjadrila v príslušnej téme o očkovaní. Na základe zákona 576/2004 Z. z. podľa § 11 písm. d) má každý právo na odmietnutie poskytnutia zdravotnej starostlivosti okrem prípadov, v ktorých podľa tohto zákona možno poskytnúť zdravotnú starostlivosť bez informovaného súhlasu. Podľa § 6 ods. 8 očkovanie nie je procedúrou, ktorú možno poskytnúť i bez inf. súhlasu.

Zároveň podľa Ústavy nemôže byť občan prenasledovaný za to, že postupuje v súlade so zákonom. Čiže tam je očividne v rozpore zákon so stanoviskom inštitúcii. Podľa zákona si síce povinná dostaviť sa na povinné očkovanie, ale v súlade so zákonom máš právo ho namieste odmietnuť. Už sa chystajú i súdne spory v tejto veci, pretože sankcionovať ľudí za ich využitie svojho zákonného práva nie je normálne, a ja sa teším na výsledky. Čiže pri očkovaní neodvolávať sa na dohovory a listiny ale zákon 576/2004 a horespomenutý paragraf.

maggie2
26. nov 2010

@lula26 a čo snáď nevieš samostatne čítať a chápať? Pokojne si aplikuj článok 16 Dohovoru. Spánok a jedlo sú výsostne osobnými , resp. súkromnými aktivitami dieťaťa, týkajúce sa jeho vlastného tela, organizmu.

kaja73
26. nov 2010

@maggie2 ja to všetko viem.Ale vidiš,že napriek tymto jasnym veciam,je treba sa sudit a už to same je na považenie.Bez ohladu na to , ako sud dopadne,je chore, že vobec treba ten sud,ked je to stanovene aj zakonom aj listinou prav,že to možeš odmietnut.A prave preto som toho nazoru o školke a spani.Jednoducho ta listina žialbohu nestači.To sme už ale dost mimo temu 😝

lula26
26. nov 2010

@maggie2 , tuším ťa začínam vytáčať. Dobre aplikujem si.

maggie2
26. nov 2010

@kaja73 bohužiaľ. Sloboda a ľudské práva nie sú každodennou samozrejmosťou. Treba za ne bojovať a strážiť ich dodržiavanie. Pretože vždy sa nájde niekto kto ich porušuje.

maggie2
26. nov 2010

@lula26 toto ako komunikuješ, mi príde už trochu choré... o čo tu ide? O riešenie problému, ktorý ani nemusel byť, alebo škodoradosť z toho že niekoho vytočíš?

frisbee
26. nov 2010

@maggie2 ..naprosto s tebou vo všetkom súhlasím...ty naprosto presne pomenuješ podstatu problému,ale ako vidím,niekomu naozaj nejde o riešenie problému,ale o svoje pohodlie a falošnú solidaritu,miesto nápravy sa omieľa stále dokola,ako niečo nejde...treba sa snažiť,aby to išlo,a nie zachovávať status quo.

@lula26 ..ty chceš problémy riešiť,alebo o čo ti ide? 😕

vladkaz1
26. nov 2010

Myslela som si, ze jedna fajn tema ,kde sa da poradit ,ale radsej nepisem ,bo taketo dohady ma zatazuju ...
Skoda 😝

maggie2
26. nov 2010

@vladkaz1 ahoj vlaďka, prečítala som si pár stránok dozadu Tvoj problém, ale ja žiadny problém u Teba ani u tvojej dcérky nevidím. Argument učiteľky, že Tvoja dcéra je moc živá a preto ju treba zobrať zo školky skôr, lebo by rušila iné deti neobstojí. Že sa dieťa nie vždy zapája do hier je normálne a treba to rešpektovať. Výrok riaditeľky ktorá ako píšeš povedala: ze ako trieda nenapreduju kvôli mojej dcerke... je úplne scestný.
Urobila si správne, ak si ju odobrala zo školky kde majú takýto neprofesionálny prístup a predsudky. Ale treba to riešiť. Napísala si: bolo mi povedane od riaditelky ,ze ju prejednavali na komisii a casom by to aj tak riesili ,asi ze by nas vylucili ,bo trieda nenapredovala dopredu kvôli Lucke.
Takže čo Ti môžem odporučiť? Nikto nemôže bez Tvojho vedomia o Tebe /dcére, kt. si zák. zástupcom/ zhromažďovať údaje, informácie, bez toho, aby Ty si nemala k tomu prístup ak o to požiadaš. Požiadaj si od pani riaditeľky, aby Ti podala všetky písomné doklady resp. správu o tom, čo bolo predmetom prejednávanie na tej "komisii". Ak by odmietali, a ide o štátne zariadenie, odvolaj sa na zákon 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám, do 7-10 dní sú Ti povinní vyhovieť a to formou akou si požiadaš /ústne, písomne/.
Nie je možné aby sa učiteľky v školke pasovali za odborníčky psychologičky, či psychiatričky a takto kastovali dieťa. Musia trpieť strašným komplexom menejcennosti voči iným povolaniam, keď si osobujú nakladať s deťmi nad rámec práva, ktoré im neprináleží. Držím palce pri voľbe novej školky, a od začiatku odporúčam maximálne asertívny prístup

vladkaz1
26. nov 2010

@maggie2 dakujem velmi pekne ,neskor zareagujem ,lebo sa mi zobudil maly . 😵

spachtos
26. nov 2010

@maggie2 toto bolo velmi tvrde a neprimerane prirovnanie. ( ten koncentracny tabor)

maggie2
26. nov 2010

@vladkaz1 tu sú napríklad oficiálne organizačné pokyny na rok 2010/2011 pre školky /uvádzam niektoré aktuálne body, /niektoré skrátene/ kt. sa týkajú tejto témy a učiteĺky sú povinné ich dodržiavať/:

2.2 Materské školy

3. V materských školách podporovať rozvíjanie kľúčových kompetencií detí intelektovo
nadaných. Pri tvorbe individuálnych vzdelávacích programov pre intelektovo nadané deti
spolupracovať s centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie.

4. Pri realizácii pohybových a relaxačných cvičení a edukačných aktivít s telovýchovným
zameraním a pri pobyte vonku plánovať adekvátne výchovno-vzdelávacie ciele s dôrazom
na dodržiavanie psychohygieny; pri zostavovaní cvičení rešpektovať pedagogické zásady
s dôrazom na zásadu primeranosti ... atď. ...a zabezpečiť
primerané podmienky na rozvoj pohybových schopnosti a zručností s prihliadnutím
na individuálne vývinové osobitosti jednotlivých detí.

6. Pri plánovaní výchovno-vzdelávacích cieľov rešpektovať aktuálne výchovno-vzdelávacie
potreby detí, ich vekové a individuálne osobitosti; plnenie cieľov priebežne kontrolovať
a overovať spätnou väzbou, rozvíjať u detí hodnotiace a sebahodnotiace zručnosti vo vzťahu
k vlastnému pokroku.

7. Zvýšenú pozornosť venovať činnostiam zameraným na rozvíjanie vyšších psychických
procesov, podnecovať deti k vyjadrovaniu poznatkov, názorov a postojov, k prezentovaniu
zručností, návykov a skúseností.

8. Podporovať rozvoj dieťaťa v poznávaní a v socializácii prostredníctvom hry; rešpektovať
úroveň individuálneho rozvoja každého dieťaťa a zabezpečiť optimálne podmienky na hru ... atď.

11. V spolupráci so zariadeniami školského stravovania formou rôznych aktivít a ochutnávok
zdravých jedál pre rodičov podporovať boj proti obezite detí v predškolskom veku.

13. Diferencovať požiadavky na deti vzhľadom na ich rozvojové možnosti a schopnosti
vo všetkých organizačných formách denného poriadku, najmä vo vekovo heterogénnych
triedach.

16. Obnovovať, zdokonaľovať, rozširovať a dopĺňať profesijné kompetencie učiteliek účasťou
na kontinuálnom vzdelávaní realizovanom prostredníctvom akreditovaných vzdelávacích
programov realizovaných v rámci národného projektu Vzdelávanie pedagogických
zamestnancov materských škôl ako súčasť reformy vzdelávania.

Čiže Vlaďka, všetko je to o tomto: rešpektovať deti, prihliadať na ich individuálne schopnosti, podporovať ich, diferencovať požiadavky na ne - všimni si hlavne bod 13. kde sa píše že: ... DIFERENCOVAŤ POŽIADAVKY NA DETI....VO VŠETKÝCH FORMÁCH DENNÉHO PORIADKU... treba k tomu ešte niečo dodať?

maggie2
26. nov 2010

@spachtos niekedy len veľmi tvrdé prirovnania privedú ľudí k tomu, aby sa uvedomili, o čom to vlastne je 😒

spachtos
26. nov 2010

@maggie2 Podla mna tu ide o dva extremy: prvy- su ucitelky v pripade Lucky a Patka ( ak to bolo tak, ako je to napisane) a druhy extrem ste vy. A nie nadarmo sa vravi: zlata stredna cesta.

maggie2
26. nov 2010

@spachtos áno ale tú zlatú strednú cestu najprv musel niekto poctivo vyšlapať, kým sa stala zlatou strednou 😉

spachtos
26. nov 2010

@maggie2 takze suhlasis s tym, ze pravda bude niekde uprostred?

vladkaz1
26. nov 2010

@spachtos ja som napisala detailne vsetko ,mozno nieco mi uniklo ,napisala som aj ze moje dieta tam vyvadzalo ,nenadavala som na ucitelky ,kedze som sa radila a rozdebatovavala som vsetko s nimi ,az potom som uz zostala ticho a nepytala som sa ,kedze stale do kola bolo to iste .
Ja som sem prisla pre radu ,v podstate teraz nemusim nic riesit ,kedze som urobila rozhodnutie take ake som urobila a mala je uz doma .
Keby si citala pozorne ,tak som aj napisala ,ze mozno moje dieta nebolo zrele na skolku ,ja neviem co chces pocut ,fakt toto nema zmysel .
Zasla som do tejto temy pre povzbudenie ,aj keby mi napisal niekto ,to co tvoje dieta robi je zle ,ze nerespektovala ich rezim a podobne veci je nepripustne ,aj tak si za nou budem stat a pomahat jej ,pretoze je moja a chcem pre nu to najlepsie ,chcem sa vyvarovat takych veci co teraz nesli ,chcem ju podporit a stat pri nej ,deti nas potrebuju ci tak ci onak .
Ja neviem ci sa vyjadrujem dobre , mozno to neviem specificky popisat .. snad ma pochopis aj po lopate dakujem

vladkaz1
26. nov 2010

A vzdy ma minca 2 strany ,ja iba hodnotim to co mi bolo povedane zo strany ucitela a to co vidim ja doma .. este to som chcela dodat .
Co sme mali ucitelky si velmi chvalia ,kazdy sme iny , tebe mozem ja nesadnut a druhemu sadnem .. proste je to o ludoch .

maggie2
26. nov 2010

@spachtos no moment, hovoríme o dvoch odlišných veciach. Ja tvrdím, že nebyť ľudí ktorí vytŕčajú z davu so svojimi názormi, nebolo by pokroku v žiadnej oblasti, dodnes by sme chorým púšťali žilou a v škole používali trstenicu. Ale pokiaĺ ide o túto tému akú pravdu máš na mysli? Že v niečom sú na vine rodičia? Jedine v tom, že razantne neriešili týranie ich dieťaťa v školke a nechali sa pomaly samé zdeptať aké sú zlé matky.