Uvedenie nepravdivých údajov v prihláške do škôlky

fifulda
8. jan 2013

Ahojte maminky. Rada by som sa Vás opýtala, či máte nejaké skúsenosti /či už osobné, alebo niekoho takého poznáte/ s dôsledkami uvádzania nepravdivých údajov v prihláške do MŠ. Mám dieťaťko v predškolskom veku, ktoré mi do škôlky nezobrali, pretože som na materskej s mladším. V mieste môjho bydliska je to bežné, deti proste do škôlky neberú skoro až do veku, kedy to už urobiť musia /v prípade mamičiek na materskej/. Napriek tomu som počula, že niektorým maminám sa to podarilo. Uvažovala som teda nad tým, uviesť, že som zamestnaná, aby mi staršie do škôlky prijali. Viete mi poradiť, dá sa na toto prísť /pokiaľ by som normálne uviedla aj zamestnávateľa/ a môže škôlka z toho vyvodiť nejaké dôsledky? Poznáte niekoho, komu sa tak stalo? Prípadne mi, prosím, napíšte do IP, alebo Vám poskytnem mail, ak by ste sa báli písať otvorene. Viem, že je to hrozné, čo tu riešim, ale ja už som vážne zúfalá... Ďakujem

sisaha
8. jan 2013

@fifulda uviest mozes, neskor ked bude dieta prijate mozes povedat, ze si sa vratila späť na rodicovsku, kvoli zdravotnemu stavu mladsieho...Bohuzial tento stat nie je schopny zabezpecit vzdelavanie dietata od jeho 3 rokov a pritom tu sancu by malo dostat kazde jedno..

adrioska
8. jan 2013

@fifulda Ja nechcem poradit zle, ale ja si tak pamatam, ze ta prihlaska je koncipovana tak, ze sa ta nepytaju, ci ides do prace alebo nie, len mas uviest zamestnavatela, takze... 😅 ja som to vyplnila, ale nakoniec som do prace nenastupila, lebo sa mi do sept. podarilo otehotniet a bola som na rizikovom...

lenkavrananova
8. jan 2013

mne maleho tiež nevzali lebo nemam robotu uprednostnuju mamy čo robia.ale mam školku hned vedla a vidim kolko mamičiek chodi pre svoje staršie dieta do školky spolu s dalšim v kočiku.takže je mamička tiež doma ale dieta jej vzali.to ma vie neskutočne naštvat.a počula som aj to že niektore si napisali do prihlašky že pracuju a pritom sedia doma na materskej.že vraj to v školke vobec nezistuju či robi a či nie.keby som to vedela skor tak si tiež napišem že robim a maleho by mi vzali. teraz pri prihlaškach v marci to už budem vediet.ten svet je ale hrozny.

kristiii
8. jan 2013

@lenkavrananova úplne sa stotožňujem. mne tiež malého nevzali lebo som do prihlášky uviedla že nemám zamestnávatela a švagrinej vzali synovca pritom je doma s mladším /a ešte minimálne rok bude ale má zamestnávatela/ a ja teraz budem musieť preklenúť obdobie od apríla do septembra čo ho nemám kam dať/ ako neviem ako si pri mám pri ňom nejakého zamestnávatela zháňať/, a aj to sa budem modliť aby mi ho vzali. na palicu je to celý tento systém

evko1
8. jan 2013

Super🙂)) sa teším, že som túto tému našla skôr.ako som rovnakú chybu urobila aj ja. Napíšem do tej prihlášky čokoľvek, len nech sa nájde pre malú miestu. Dieťa potrebuje kolektív bez rozdielu na to, či je matka na materskej s druhým dieťaťom, alebo nie. Ja musím nastúpiť do práce, v deň 2. narodenín dcéry, to znamená, že budeme musieť platiť súkromnú škôlku v BA , jeden rok určite, a potom neviem ako to bude, lebo 3 roky bude mať až 18.10. znamená to, že sa pre ňu od septembra asi miesto v štátnej škôlke nenájde, alebo? aké máte skúsenosti? Ďakujem.

vadimka
8. jan 2013

@fifulda

ako som rada, ze tento problem uz nemusim riesit...ALE...pred 5 rokmi, ked som to riesila ohladne dcerky, tak som tam na drzovku napisala zamestnavatela, aj ked som pracovat sla az o rok neskor...bola este moznost podplatit, alebo ako to pani riaditelka nazvala dat sponzorske, ale to som odmietla....
prave vcera som sa stretla s kamoskou, ktora potrebuje dat syna do skolky, nuz a p. riaditelka im na rovinu povedala, ye chce kupit novu smiklavku v hodnote 3000eur, ale da sa aj bez papierov za 2000, tak ked tam chcu mat deti, nech si siahnu do vrecka...inak posledny rok, ked som mala dcerku v skolke, som sa nevedela dockat,kedy to tam skoncime, stale pytali peniaze...organizovali akoze kruzky,kam deti vozili...akoze plavecky este beriem aj korculovanie, ale uz tam prisiel aj tenis, karate a ine....rocny poplatok ak chces dieta dat na kuzky vyse 400eur...a o com bola ta skolka???? decka sa kazdy den vozili na nejaky kruzok a funkcia ucitelky v materskej skolke padla na akejsi pani pri doprovode...ku koncu sk.roku deti zdaleka nevedeli tolko ako napr. moj syn, ktory na take kruzky nechodil.....a to nevravim, ako nutili pani ucitelky rodicov, aby tam dieta svoje deti prihlasili..vsetko je to o prachoch a strasne mi je z toho na grc...
oni nekonaju cestne tak nekonaj ani ty....inak ti pojde dieta do skolky, ked bude mat pat rokov....

brumka
8. jan 2013

ahojte jasom davala prihlasku minuly rok a v septembri bysme mali 2,5 roka no nezvzali nas kazali mi do prihlasky napisat ze ked mi po par mesiacov po septembri konci Rd ze mam napisat zamestnavatela ze idem do prace, ale teraz mi rd konci v marci tak nemam dieta kam dat a v marci musim nastupit do prace tak musim zapisat ze idem do prace, tiez ma to nastvalo lebo vela mamickam 3rocne deti zobrali napriek tomu ze isli na matersku. ja potrebujem so skolkou vykryt skoro 3 mesiace kym sa druhe narodi a ako to medzi tym poriesim ked robim 7dni na smeni a tie sa mi kazdy den menia a zamestnavatel mi nevyhovel s upravou pracovneho casu

lujza123
8. jan 2013

@fifulda jasne ze nezistuju ci naozaj pracujes alebo nie...mne tiez dceru nezobrali do skolky a to som zamestnana....u nas sa zobrali snad len deti sponzorov a tych co tam boli prosit otravovat tak 30 x pred zapisom...aj 2,5 rocne, matka nezamestnana lebo je zena v domacnosti a chce mat doobeda pokoj, otecko velke zviera podnikatelske

liz_lemon
8. jan 2013

ved na prihlaske nie je, ci skutocne chodis do zamestnania, mas tam len uviest zamestnavatela, a toho predsa stale mas, aj ked si na MD/RD
vobec by som si s tym nerobila hlavu, nejedna sa o ziadny podvod, cele je to len o tom, ze je malo skolok, tak si skolky zaviedli nejake smiesne dovody, pre ktore nemozu niektore deti prijat (aj ked je mi jasne, ze skolka nie je nafukovacia)

brumka
8. jan 2013

@liz_lemon podla mna mas uplnu pravdu, jasom vtedy volala do skolky ze co tam mam napisat apovedali mi ze zamestnavatela ked som zamestnana ze ak niesom este na rd s druhym dietatom cize som ani neklamala ved v marci mi konci rd napisem zase zamestnavatela a nik nemusi vidiet ze som tehu lebo tak ci tak do prace nastupit nemozem ani na tie 3m co mi chybaju lebo mam tazku namahavu pracu

liz_lemon
8. jan 2013

@vadimka kamoska tak darovala pocitac, aby jej malu vzali...
tiez sa mi taketo praktiky priecia, vsetci tahaju peniaze len od rodicov, to su najlahsie najdeni sponzori

fifulda
autor
8. jan 2013

@sisaha @adrioska @lenkavrananova @kristiii @evko1 @vadimka @liz_lemon @brumka @lujza123
Ďakujem všetkým za príspevky.
Problém ale je, že ja toho zamestnávateľa oficiálne žiadneho nemám, keďže pred MD som bola nezamestnaná. Ak by som to riešila napísaním toho zamestnávateľa do prihlášky, určite by to klamstvo bolo - kamoška s vlastnou firmou mi sľúbila, že by ma vykryla... Tak neviem, čo s tým. Bojím sa, či si to náhodou nejako neoverujú, alebo ked sa na to príde, či ma nemôžu napr. nejako sankcionovať, či už len tým, že mi vyhodia dieťa zo škôlky... Neviete o nejakom podobnom prípade?

maminka11
8. jan 2013

Prijímanie detí do materskej školy
V zmysle § 27 ods. 2 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene
a doplnení niektorých zákonov (ďalej len školský zákon) je materská škola súčasťou sústavy
škôl, ktoré zabezpečujú výchovu a vzdelávanie podľa tohto zákona prostredníctvom
vzájomne na seba nadväzujúcich štátnych vzdelávacích programov (ISCED 0).V súvislosti
s týmto došlo k zmene vykonávacích predpisov (vyhláška č. 306/2008 Z. z. o materskej
škole), zmeny súvisiace s prijímaním detí do materskej školy .
Ø Materská škola poskytuje predprimárne vzdelávanie (§ 16 ods. 2 školského zákona).
Ø Do materskej školy sa prijímajú deti na základe písomnej žiadosti zákonného
zástupcu.
Ø Prijímajú sa spravidla deti od troch do šiestich rokov veku, deti s odloženou povinnou
školskou dochádzkou a dodatočne odloženou povinnou školskou dochádzkou, deti so
špeciálnymi výchovno - vzdelávacími potrebami a deti nadané. (§ 3 ods. 1 vyhlášky
č. 306/2008 Z.z.).
Ø Dieťa môže byť prijaté aj v priebehu školského roka, priebežne, alebo na nasledujúci
školský rok. (§ 58 ods. 7 školského zákona, § 3 ods. 2 vyhlášky č. 306/2008).
Ø Prednostne sa prijímajú deti, ktoré dovŕšili piaty rok veku, deti s odloženou
povinnou školskou dochádzkou a deti s dodatočne odloženou povinnou školskou
dochádzkou.
Ø Riaditeľ školy po dohode so zriaďovateľom zverejní na budove materskej školy a
inom verejnom dostupnom mieste spravidla od 15. februára do 15. marca ( §3 ods.2
vyhlášky č. 306/2008 Z.z o materskej škole) podmienky prijímania detí do materskej
školy, miesto a termín podania prihlášky.
Ø Ak sú vytvorené vhodné materiálne, personálne a iné potrebné podmienky, môžu byť
prijaté aj deti po dovŕšení dvoch rokov veku. Ostatné podmienky určí riaditeľ po
prerokovaní s pedagogickou radou a zverejní ich na viditeľnom mieste.
Ø Ak sa do triedy zaradí dieťa mladšie ako 3 roky zníži sa najvyšší počet detí o jedno
dieťa ( §28 ods.11 školského zákona).
Ø Súčasťou žiadosti, ktorú predloží rodič riaditeľovi je aj potvrdenie o zdravotnom stave
dieťaťa od všeobecného lekára dieťaťa.
Ø Ak sa do materskej školy prijíma dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími
potrebami, zákonný zástupca predloží okrem žiadosti a potvrdenia o zdravotnom stave
dieťaťa aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.
Ø Deti so ŠVVP môžeme prijať najviac dve deti do jednej triedy, pričom sa najvyšší
počet deti znižuje o dve za každé zdravotne znevýhodnené dieťa (§ 3 ods. 5 vyhlášky
č. 306/2008 Z.z.).
Viem, situacia je zla, ale moze sa stat, ze v skolskom poriadku maju osetrene uvadzanie nepravdivych udajov a vtedy mozu dieta z ms vylucit - treba dat na to pozor
inac nie ms si stanovuju kriteria (smesne dovody - hore citovane), ale su dane vyhlaskou a zriadovatelom a riaditelka ms je na konci - ta vacsinou v pedag. rade prejedna to, co urci zriadovatel mesto alebo obec

maznacik007
8. jan 2013

na vacsine prihlasok je uvedene ze v pripade uvedenia nepravdivych udajov mozu vase dieta vylucit nieco v takom zmysle... pokial je ale zena zamestnana a len cerpa RD tak by som tam zamestnavatela uviedla... a potom je to uz aj o inom.. a najma o tlacenke... ako iste nie je prijemne ak zena co naozaj realne pracuje a nedostane skolku a musi platit opatrovanie a druha co je doma na RD skolku dostane.... ale stava sa a pomerne dost casto...

czechzuzanaba
8. jan 2013

@maznacik007 jak je jine, jestli jsem na MD a mam zamestnavatela a nebo nemam?

maznacik007
8. jan 2013

@czechzuzanaba toto zavisi od skolky my sme mali taku otazku v prihlaske ze ci ma dieta mladsieho surodenca do veku 3 rokov... ale tam bolo viacero kriterii a to sa bodovalo....

czechzuzanaba
8. jan 2013

@maznacik007 no ano, to chapu, je to tak v prihlasce. Ale ja osobne v tom nevidim rozdil, jestli jsem na MD a mam nekde jeste smlouvu a nebo uz nemam a praci budu hledat. A aj ta otazka mladsiho sourozence - napr. uz tam neni otazka, jestli se o nej staram ja, nebo nekdo jiny. Z toho celeho mi vychazi, ze pokud ja nemam sice zamestnavatele, ale chystam se praci hledat a zamestnat se a dat mladsi do soukromych jesli napr., nemam to tam ani kam napsat. A nekdo jiny napise, ze ma zamestnavatele, sice je na RD a nikam se nechysta (to uz tam teda psat nebude 😀 ), ale ho uprednostni. A pritom nikdo nelhal, vsechno koser. Potom to taky tak vypada. Melo by to byt cisto podle veku, jinak je to nespravedlive. Hlavne vuci detem. Ale tak je to tak jak to je, tak co nam zbyva, jen se prizpusobit 🙂

peta1510
8. jan 2013

No dobre,ved ty ale prihlasku vypisujes niekedy v marci a dieta ti prijmu do skolky v septembri.Ved sa kludne moze stat,ze o zamestanie,ktore tam v marci uvedies "prides",ved za taky cas moze nastat tolko zmien...

czechzuzanaba
8. jan 2013

@maminka11 zajimave, v tom co pises neni o MD ani zminka...

maminka11
8. jan 2013

@czechzuzanaba nie je, to je fakt pravda, dokonca to moze byt diskriminujuce, ale zial tych miest v ms je zalostne malo a deti vela, pocty deti v triedach urcene ( s cim suhlasim, pretoze si myslim, ze 20 - 22 deti trojrocnych je az nad hlavu dost na jednu ucitelku dopoludnia a druhu popoludni) a zasa uplne chapem, ze nikdy to nebude spravodlive pre matky na MD, resp. ich deti, pretoze vacsina deti potrebuje detsky kolektiv 🙂
Ale ja by som nedavala zavadzajuce udaje urcite, snazim sa jednat vzdy cestne 🙂

czechzuzanaba
8. jan 2013

@maminka11 ano, to je pekne. Taky jednam cestne, takze mam malou porad doma.

lenkavrananova
9. jan 2013

@fifulda mne povedali že to neoveruju.

skoricaxx
9. jan 2013

@evko1
mali by ti ju zobrať od septembra, aspon u nás brali od septembra všetkých čo do konca kalendárneho roku dosiahnu tri roky

skoricaxx
9. jan 2013

@fifulda tak to by som potom neklamala

skoricaxx
9. jan 2013

No nás do školky prijali ale ked sme sa boli predtým pýtať tak mi duplovali že nemám ani prihlášku nosiť kedže nespĺnam podmienku trvalého pobytu.
Samoška som trvala na tom aby mi dali prihlášku ak sa ma pýtali na bydlisko tak som uviedla kde bývame a iba tam kde bolo trvalé bydlisko som uviedla - trvalé a malého prijali
Ano možno iná mamička sa urazí že jej dieťa neprijali ale ja som chcela nám vybaviť aj trvalý pobyt (mali by sme to vo viacerých prípadoch lahšie) ale nešlo to....

stanislavao
9. jan 2013

ja som tak zaskocena zmyslanim niektorych mamiciek, az nenachadzam slov. je pravda, ze situacia v skolkach je alarmujuca a ani mojho syna neprijali, ale aby som vedome klamala a potom cakala na dosledky mojho konania, tak to snad nie. ved co z toho budete mat, ked to zistia po 3 mesiacoch a vyhodia vam ho zo skolky a potom vam ho zoberu az ako predskolaka. ved skolka si to vie zistit na socialnej poistovni, u zamestnavatela tiez. predsa sa nebudete znizovat k tomu, aby ste klamali. ved ste doma s mladsim, tak budete aj so starsim, nemate naklady na skolku a mozete chodit do materskych centier a dieta je v kolektive aj tam.

marianka0101
9. jan 2013

ale tak mamička ktorá je na MD alebo RD sa všade uvádza že je zamestnaná ale je na dovolenke, no nie? Tak keď si tam pýtajú zamestnávateľa, mám ho tam dať, nie?

vadimka
9. jan 2013

@stanislavao

a co povies na to, ze polovica deti je v skolke len preto, ze rodicia podplatili alebo dali mastne sponzorske....to je ok????

ano, suhlasim mm co pracuju maju mat prednost....ale uz su pripady kedy aj taketo mamky predbehli zazobani rodicia.

nae
9. jan 2013

@fifulda ahoj, chápem tvoju ťažkú situáciu, je to naozaj nepríjemné.
Na druhej strane prihláška do školky je úradná listina a uvádzanie nepravdivých údajov sa može kvalifikovať normálne ako podvod (v podstate klamanie)....

stanislavao
9. jan 2013

@vadimka tak toto je velmi neprijemne a nespravodlive. nastastie sa u nas taketo nieco zatial nedeje. lebo keby tie deti, ktroych rodicia pre skolu nieco dali, tak by mojho syna zobrali. poviem pravdu, aj som sa na to spoliehala, ze ked sme darovali skole televizor, tak mi syna zoberu a nezobrali, lebo ostatni rodicia by riaditelku asi ukamenovali, keby zobrala 3 rocne a este niektore 4 rocne neboli prijate do skolky. hnusny rezim vsetkeho tu na slovensku mame.