Zlá komunikácia 6 ročného syna

mima21
26. okt 2011

moj syncek ma 6 rokov a ma velmi zlu komunikaciu, je hanblivy a tvrdohlavy. Chodili sme k logopedicke, ale tam odmietal cvicit 😒 teraz sa snazim doma ho naucit nejake riekanky a aj mu to ide pekne po mne opakuje a nieco uz vie aj sam, ale pred cudzimi sa ani neozve. Planujeme ist aj k psychologicke, aby sa na neho pozrela ona, tak som zvedava. Ma niekto taky to problem, alebo skusenost?

anjelicek26
26. okt 2011

@mima21 - decka? Ma jednoducho uzavretu povahu, tvrdohlavost tomu nenapomaha, proste nema potrebu. Ak doma vie vsetko povedat, tak problem neni v tom, ze by rozpravat nevedel - ale ze nechce a to je obrovsky rozdiel. S psychologickou sa porozpravat mozes, ale skor by to chcelo budovat jeho sebavedomie, motivovat ho, aby mal chut sa bavit s ostatnymi detmi sam a bez nutenia.

mima21
autor
26. okt 2011

@anjelicek26 len sa bojim ako to bude v skole. Na buduci rok nastupuje ale mne pripada stale ako male babetko, len by sa hral. Ucenie ho velmi nebere, doma to musime len vydieranim "ak mi povies basnicku tak mozes pozerat na lode" inak to ani nejde

katecameron
26. okt 2011

@mima21 tak mu dajte odklad ale aj svagrina ma take dieta a aj s odkladom teraz je prvak a nezmenilo sa to v skole nepovie nic nosí same 5a 4

mima21
autor
26. okt 2011

@katecameron narodeny je v septembri, len kôli tomu nesiel do skoly teraz, nabuduci rok bude mat 7 a keby som mu dala este odklad tak pojde do prveho rocnika ako 8 rocny.
Kolko malo svagrinine dieta ked islo do skoly?

katecameron
26. okt 2011

@mima21 jaj tak to potom nie on mal 7rokov v maji cize ma 7.5teraz

katecameron
26. okt 2011

@mima21 ale tak rieste to radsej teraz trebars s tou psychologickou

mima21
autor
26. okt 2011

@katecameron ucitelky v skolke mi hovorili este o jedne logopedicke, je stara ale ze je velmi dobra tak skusime aj k nej, ale aj tu psychologicku chcem skusit

anjelicek26
26. okt 2011

@mima21 - basnicky nie su povinny program dietata, moje deti nevedia hadam ani jednu, nevidim dovod ich take veci ucit 😕 Mne je take memorovanie proti srsti 🙂 Skor jej poviem, nech mi porozprava rozpravku - alebo bratovi - tiez si tym cvici pamät a aj vidim, aku ma slovnu zasobu. Nasa mala je uz druhy rok v anglicku v skole, takze ti moc neporadim, ale odklad si treba dobre premysliet - este je skoro, je len oktober, desat mesiacov do nastupu - este sa on - a aj vas pristup k nemu - moze velmi zmenit

No a ucenie je hra, netreba vydierat, my sme sa pisanie ucili obkreslovanim, hranim, vyfarbovanim, takto na to treba ist u takychto drobcov, nech to nie je sucha hra. Bol to cas len pre nas a ona si uzivala, ze v tej dobe bol vzdy max s tatom alebo spal a venovala som sa len jej.

mima21
autor
26. okt 2011

@anjelicek26 ten moj muderland by ti skor ukazal kde mas na nete najst lode a online hry......je to velmi inteligentne dieta, len by som povedala ze aj velmi lenive

jaduska
26. okt 2011

@mima21 ak tvoj syn nemá rečovú vadu v zmysle, že má zlú výslovnosť (nevie povedať r, l alebo sykavky), tak nevidím dôvod, aby chodil ku logopedičke. Skôr to bude psychický problém. Mohlo by ísť o tzv. elektívny mutizmus - dieťa si vyberá s kým bude a s kým nebude rozprávať a toto asi skôr riešia psychológovia ako logopédi.
Naša najstaršia dcéra, keď nastúpila do škôlky, tak sa 8 mesiacov nerozprávala absolútne s nikým. Ja som to neriešila, učiteľky ju nenútili a potom sa z ničoho nič rozkecala...

anjelicek26
26. okt 2011

@mima21 - moja na pocitac chodi len potrenovat word, kreslenie alebo pozerame nejake obrazky, hranie takychto pasivnych hier moc neuznavam. Ale ked ho to bavi, su aj logicke hry, hry, kde sa dieta uci - nenamotal by sa na to?

Neviem ako charakterizujes inteligentne dieta, ale take dieta je drave za vzdelanim, zaujima sa o svoje okolie a vynika motoricky ci vedomostne. Preco si myslis, ze je inteligentny? Nasa dcerka robila testy a vysla jej vysoka inteligencia, tak mam aspon trosku prehlad, ake take dieta je... ale 6 rocne uplne pasivne dieta co sa tyka prijimania vedomosti bude mat asi problem aj niekde inde 🙄

mima21
autor
26. okt 2011

@jaduska ako niektore pismena idu fakt tazko, uz sme museli aj vyber nosnych mandli, lebo mi vobec nedychal nosom len ustami, aj sa to zlepsilo, ale aj tak to nieje ono. Ked opakujem po mne a pomaly tak mu to ide, ale ked chce nieco rychlo povedat tak uz je pocut rozdiel

jaduska
26. okt 2011

@anjelicek26 táto tvoja charakteristika platí pre nadpriemerne inteligentné dieťa, nie na inteligentné dieťa...ak dieťa v niečom nevyniká, znamená, že nie je inteligetné???

jaduska
26. okt 2011

@mima21 a teda, keď ste chodili k logopedičke, čo ona vravela? nedala ti nejaké odporúčania? ona by tiež mala vedieť ako na dieťa, aby spolupracovalo....

mima21
autor
26. okt 2011

@jaduska ona nato isla cez mladsieho syna, aby ho vobec pocula ropravat, vsetko tam islo ok az kym nemusel cvicit s pusinkou , toto uz odmietal a nedonutim ho ani teraz

jaduska
26. okt 2011

@mima21 no musíš naňho vymyslieť nejakú fintu - skús mu napr. zakázať ísť na počítač, kým chvíľu nepocvičí pusinku - stačí krátko 2-3 minúty, ale pravidelne každý deň

anjelicek26
26. okt 2011

@jaduska - no poznam kopu "normalnych" deti - a medzi ne radim aj moju dcerku - a to, co opisuje @mima21 je uplne iny level 😕 Jej syncek ma problemy a treba ich riesit a tie sa usadenim pred pocitac a vyhlasenim ho za "leniveho" urcite nevyriesia. Som velmi zvedava, co jej povie psychologicka.

Prepacte ak niekoho urazim, ale niekedy si rodicia idealizuju svoje deti, najhorsie je to potom v skole, kde nosia 4-5-ky zo skoly a potom je na vine zly ucitel, nevysvetli, chudak dieta - nepochopi, zasadol si na neho, ved on to predsa vie, je mudrucky - namiesto toho si priznat, ze na to vlastne dieta proste nema.

mima21
autor
26. okt 2011

@jaduska presne to robim ked chcem aby sa naucil nejaku riekanku, nie preto ze chcem aby to vedel ale skor preto aby sa naucil vyslovnost.

hajanka
26. okt 2011

Ahoj, to ze je tvrdohlavy a hanblivy, v tom vobec nevidim problem, vacsina deti je takato, vobec to nie je problem, je to pre deti charakteristicke. To ze sa nerad ukazuje pred cudzimi ludmi - normalne 😉 ja sama som proti takemuto ukazovaniu sa typu "poved tete ako vies toto, a hento..." alebo malym babetkam "ukaz tete ako vies tlieskat, zakyvat...." a dieta just neukaze, to sa stava veeeelmi casto. Cim viac ho nutis, tym horsie. Ako je to s motivaciou? Z toho co citam (neposkytla si vela informacii) citim ze mu chyba zdrava motivacia, hrava forma ucenia, presne to co opisuje @anjelicek26. To ze nema rad basnicky, nechce sa ucit, nechce recitovat, v tom tiez velky problem nevidim, jednoducho ho to nebavi a basta, moj tiez v skolke nemal rad basnicky, ani sa ich nikdy neucil (a to je mimoriadne intelektovo nadany, to len pre ukazku, ze toto naozaj nie je ziadna vada alebo chyba dietata), ani sme ho nikdy nenutili sposobom "ak povies basnicku, mozes...." praveze v tomto vidim velky problem, z tvojej strany, tlacenie, nutenie a vydieranie moze u neho sposobovat este vacsi blok. To ti myslim si ze povie kazda psychologicka. Co sa tyka vyslovnosti, co mu konkretne robi problem? Tiez netusim co myslis pod "zlou komunikaciou". Mas na mysli zlu vyslovnost? Alebo vyjadrovanie sa, alebo...? Hladas v nom chyby, ale neuvazovala si niekedy, ze chyba moze byt aj tvojom (vasom) pristupe k nemu? Namiesto toho ze ho nutis ucit sa naspamat nudne basnicky o ... neviem com, radsej si s nim sadni k tym lodiach a rozpravajte, komunikujte, opisujte, tvorte, hlavne mo-ti-vuj a nie vydieraj 😉

mima21
autor
26. okt 2011

@anjelicek26 ako mas pravdu, asi som sa blbo vyjadrila. je dost vnimavy, ale uz ked by mal spravit to co ine deti tak sa vyhovori, tak len preto hovorim ze je lenivy.

hajanka
26. okt 2011

@mima21 ja si myslim (hadam) ze je demotivovany robit nieco co sa mu prikazuje

jaduska
26. okt 2011

@anjelicek26 ale ja neriešim, aké IQ má syn mima21. Ja len, že tá tvoja definícia inteligentného dieťaťa bola opisom nadpriemerne inteligentného dieťa, tak som chcela len upresniť pojmy.... Ak dieťa nie je doslova "dravé po vedomostiach, nevyniká motoricky či vedomostne", neznamená to, že nie je inteligentné (tým myslím takú bežnú inteligenciu). 😉

mima21
autor
26. okt 2011

@hajanka pod zlou komunikaciou som myslela ze nevie alebo nechce komunikovat s okolitym prostredim a ludmi, malo skym prehovori, a ano aj ta vyslovnost....ak sa rozprava tie riekanky pomalicky tak to ide, ale ked nieco chce povedat rychle uz sa mu to komoli. Pri tych riekankach a kresleni je vidno ze sa tesi ked ho pochvalim.

jaduska
26. okt 2011

@mima21 a chodí tvoj syn do škôlky? Neskúsila si sa poradiť s učiteľkami?

mima21
autor
26. okt 2011

@jaduska uz ako 2 rocny nastupil do skoly, prave oni mi hovorili o tej zlej komunikacii

jaduska
26. okt 2011

@mima21 a upozornili ťa na to až teraz? Lebo zlá výslovnosť u detí sa má začať riešiť už od 5-tich rokov, aby sa odstránili chyby skôr, ako pôjde dieťa do školy. Totiž do 5 rokov je prirodzené, že dieťa zle vyslovuje, komolí slová. Od 4 rokov by malo hovoriť gramaticky správne a od tých 5-tich rokov by mala byť správna aj výslovnosť. To obdobie od 5 do 7 rokov ešte odstraňuje bežný logopéd, ak to pretrváva aj po 7-mom roku, tak by to už mal riešiť klinický logopéd. Vlastne by sa mali urobiť aj vyšetrenia, akého pôvodu tá chyba je - či ide o psychiku, alebo to má somatický pôvod, teda "fyzický"....

mima21
autor
26. okt 2011

@jaduska uz to hovorili skor, uz stym bojujeme dost dlho. Do nedavna v skolke este spinkal a chodil domov az o 4, ale asi 2 tyzde ho beriem domov na obed aby sme sa mohli doma este hrat a aj ucit.

anjelicek26
26. okt 2011

@mima21 - myslim, ze toto sa riesi v predskolskej, od piatich rokov, no hadam najdete tu najschodnejsiu cestu, praveze ti psycholog moze naznacit ako na neho, len vy to potom musite aj dodrziavat. Drzim palce ;)

jaduska
26. okt 2011

@mima21 myslím, že určite potrebujete odbornú pomoc - logopedickú, aj psychologickú. Ako píše anjelicek, tak psychológ poradí, ako ho motivovať a ako ho "odblokovať", aby komunikoval aj s inými....

hajanka
26. okt 2011

@mima21 ako dlho registrujete tieto "problemy"? Tusim, je to dlhodobejsi problem. 6 rocne dieta neprestane "zo dna na den" komunikovat s okolitim svetom, nieco tomu muselo predchadzat. To ze nechce komunikovat, o tom som pisala vyssie, v tom az taky problem nevidim, chyba mu zdrava motivacia, podla mna je riadne demotivovany, to vydieranie a nutenie mu k "stastiu" urcite nepridava ☹
Rovnako treba brat do uvahy aj motivaciu a pristup z minulosti. Psychologovia odporucaju ze spravna vyslovnost pri rozvijani reci, sa v MS nacvicuje zasadne formou hry. Nesmele deti, najma deti s oneskorenym vyvojom reci, nenutime rozpravat.
Spravna motivacia kladne vplyva na zaujem o ucenie a vysledky, nespravne vacsinou vplyva uplne opacne. Nutenie do ucenia obmadzuje robit iba to najpotrebnejsie (ak vobec) a vycerpava, neprinasa radost ani uspokojenie. Mozno by to chcelo prave od zakladu zmenit pristup k nemu, ak nie, tak sa poradit s psychologickou.
Aky sa javil pred rokom? Ked ste ho kvoli zle vychadzajucim rokom nechali v skolke?