Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

lumebb
17. mar 2016

@ajana1 akurát som bola kúpiť Natural, tak osem všetko vyprať a vyzehlit nanovo jupiiiii. Tak som zvedavá

nika218
11. apr 2016

Ahojte baby chcem sa spytat ci existuje aj nejaka skupina pre mamicky v holandsku? Dakujem 🙂

leonii
11. apr 2016

@nika218 no toto je skupina mamičiek v Holandsku či nejakú inú? 😉

mevrouw
11. apr 2016

no prave si do nej napisala asi? 🙂

ajana1
11. apr 2016

skus aj na FB ceske/slovenske mamicky v nizozemsku

ikke
11. apr 2016

toto tu je diskusia.
@nika218 skupina je tu https://www.modrykonik.sk/group/95/ ale moc sa do nej nepise... mozno cas to zmenit?

ervenka
11. apr 2016

@ikke mnaaah, ale ved toto tu staci. Ta druha sa mi zda, ze Mk automaticky vytvoril. 😉

ikke
11. apr 2016

@ervenka hej. a mame stastie ze toto nie je sukromna diskusia bo tie zachvilu zrusia...

ervenka
11. apr 2016

@ikke preco zrusia? Co je na MK malo hadok a ripkania?

ikke
11. apr 2016

@ervenka ze sa malo pouzivaju a zaberaju vela miesta. sa maju presunut do sukromnych skupin

ervenka
11. apr 2016

@ikke s teta, aky je rozdiel medzi skupinou a diskusiou? 😉

ikke
12. apr 2016

@ervenka to nemyslis vazne 😀 napriklad v radeni prispevkov. a skupiny tusim nie su viditelne pre neprihlasenych

nika218
12. apr 2016

@ajana1
@ikke dik baby...

nika218
12. apr 2016

A je tu nejaka mamicka co byva v Ultrechte? 🙂

ajana1
12. apr 2016

@nika218 tak my byvame v Almere co nie je az tak daleko a robim v Hilversume co je este blizsie ;)

nika218
12. apr 2016

@ajana1 tak super. My by sme mali ist do ultrechtu bud.rok tak uz sa tesim, zistujem, stresujem 🙂...

nika218
12. apr 2016

@ajana1 niekedy sa potom mozme stretnut...

nika218
12. apr 2016

Baby ako ste si zvykli na Holandsko? Kultura, prostredie, skoly, skolky, cestovanie, jazyk, zdravotnictvo a pod.... su velke rozdiely oproti SR?

ajana1
12. apr 2016

@nika218 hlavne nestresuj to nikomu nikdy nepomohlo a tes sa 🙂 Holandsko je pre deti uplne super. Vsetko je to pre mne prisposobene a mas tu dost co s nimi robit. Uplne si vystacis s anglictinou cize ak tu neplanujete zostat dlhodobo netreba sa ani ucit jazyk. Jedine co stoji za dve veci je pocasie a to ze Holandania su dost rezervovani ludia a je tazke sa s nimi skamaratit. Ale zas ide to aj bez toho ;) Ide ti tu manzel za pracou alebo sa aj ty chystas pracovat?

nika218
12. apr 2016

@ajana1 dik za povzbudive slova 🙂. Manzel by mal ist pracovat. A mame 1,5 a 2,5 dieta. Tak by som bola rada keby isli aj do skolky len jazykovej bariery sa bojim. A ja musim oprasit anglictinu... a zdravotnictvo?

ajana1
12. apr 2016

@nika218 deti sa raz dva naucia. Vacsina mojich kolegov su expat a ich deti rozpravaju aj po holandsky. Na ne sa to raz dva nalepi. Jedine je ze skolky su brutalne drahe takze ak nerobis tak je ich tazke uplatit. Az ked myslim maju 3 roky mozu ist do peuterzaal ktoru ti preplatia cez urady. A zdravotnictvo je kapitola sama o sebe. Zabudni ze dostanes antibiotika len tak alebo nejake lieky.

nika218
12. apr 2016

@ajana1 tak starsia ide mat 3 roky v septembri tak ju by sme chceli dat a mladsieho az o rok. A kolko vychadzaju jadle mesacne cca? Dost ma negativne prakvapila zdravotna starostlivost hlavne co sa tyka tehotenstva teda negativne skusenosti sloveniek. A drobci su mali a casto chori tak sa aj toho bojim. A pocasie je tam ake? Dik 🙂

ervenka
12. apr 2016

@ajana1 do PSZ sa moze od 2 rokov. Platis sama, ale pokial ma dieta VVE, tak cast preplati gemeente.
@nika218 jasle je to rozne, podla toho na kolko dni tam ma ist ditko, aky mas plat, kde byvas.. (cast zaplateneho ti moze prist cez danovy urad naspat preplatene) moze byt 600-1000e/mesiac. hehe, tehu starostlivost- myslim, ze strana 409 v tejto diskusii alebo si precitaj moj clanok o stitnej zlaze, ale kolko ludi, tolko chuti. Niekomu moze tento system vyhovovat. Inak, detske choroby- noro/rota virus- nooo to sa musi vykakat, podavat ORS, obmedzit mliecne, Pseudokrup- krpata sa narodila v aprili 2014, od septembra pokasliavala. na prelome rokov 2014-15 sa uz hlavne v noci pomaly zacala dusit, 40 horucka= ATB, ale len 1x. Nie viac. Preslo po 3 dnoch... Na nejake sipury pre kojencov, zabudni. Tu ak nieco zozenies, tak bud od 2r. Alebo je to len sladka voda a figu pomoze. Vlastne skusenosti. A to mame celkom v pohode dr. ked mal najstarsi zacinajuci zapal usi, hned dal atb. Co sa tu nestava. 😉 Pocasie- bude prsat, skor ci neskor.

ajana1
13. apr 2016

@nika218 co sa tyka zdravotnictva rozdiel je v tom ze kazdy ma ine vnimanie kedy je jeden chory. Tu sa sople neriesia nakolko su castou budovania si imunity a deti sa casom cez toto obdobie dostanu. Cize ak si zvyknuta chodit s kazdym soplom ku lekarke a da ti nejake lieky tak asi spokojna nebudes. To ze vela veci tu funguje ale aj nefunguje inak ako ma Slovensku. Ci sa tyka prenatalnej starostlivosti ja som bola maximalne spokojna ale to je velmi individualne. Strava je tu rovnako draha alebo ak lacnejsia ako doma. A pocasie je take nijake ziadne 4 obdobia a v jednom dni mozu byt velmi velke vykyvy

ervenka
13. apr 2016

@ajana1 no ved hej, vsetko je tu budovanie imunity.... Aj zapal usi je tu v pohode... Az tak ze poznam 4 deti, ktore mali behol roka 5x zapalene usi, az im vytekal hnis. A riesilo sa to uuuuuplnou chutokou ktora sa tu vola tympanostomie. Podla toho co tu vidim, je prevencia a liecenie, ked je choroba v pociatocnom stadiu na velmi nizkej urovni. CEst vynimkam... nas huisik robi aj CRP. Ma vlastny pristroj.

cestovatelkaandrea
13. apr 2016

@ervenka @ikke bambule neviete ako je to tu s ockovanim proti tetanu v dospelosti? naposledy som bola ockovana ked som mala 14 rokov a odvtedy nic. viem ze na SR preockovavaju po 10-15 rokoch nanovo.

nika218
13. apr 2016

@ajana1
@ervenka tohto sa bojim. Nie som zastanca antibiotik, vyhybam sa im ked mozem a tak isto pristupujem aj k mojim detom. Doma teda na Slovensku vzdy najprv zavolam dr.pred tym ako chcem ist s detmi k dr. A dohodneme sa co mam robit ci prist a tak. S nasou detskarkou som velmi spokojna. Starsia zacala chodit do skolky v 9/2015 a do dnesneho dna tam bola dokopy mesiac. Stale chora a mladsi dyn to schytal vzdy horsie a skoncil na atb.aj v nemocnici sme boli a to mal len rok. Musim zacat mysliet pozitivne ze budume vsetci zdravy a ja neotehotniem (clovek nikdy nevie ;)). A ucite aj ich jazyk? Ci len speakujete? 🙂

ajana1
13. apr 2016

@ervenka asi vela zalezi aj od asertivity rodicov a ci vobec isli k lekarovi. Zas ked niekto nie je spokojni s jednym lekarov raz dva ho moze vymenit. ja som menila troch kym som nasla takeho co mne osobne vyhovoval.

ajana1
13. apr 2016

@nika218 tak ja viem aj holandsky aj anglicky ale povacsine rozpravam po anglicky. A vacsina mojich kolegov ani holandsky nevie a to tu ziju uz par rokov. Tym ze budes v Utrechte tak anglictina uplne staci, v tych ruralnych oblastiach by to bolo horsie. Inak v Amstelveene byva tiez raz za mesiac slovenska skolka a tam mozes tiez spoznat par mamiciek co byvaju v Utrechte a okoli. A na ako dlho sa chystate?

nika218
13. apr 2016

@ajana1 tak to je pravda ze dr.sa da zmenit...