Nastúpila som do práce a stále poberám materskú

janina0909
8. mar 2008

ahojte bambulky, mooc vas prosim, urcite ste sa stym stretli mozno aj vy. poberam matersku, ale uz som nastupila aj do zamestnania a neviem komu to mam hlasit. Kto za mna bude vlastne odvadzat na dochodkove sporenie. Zamestnavatel, alebo stat. Dakujem

smejula
8. mar 2008

Ahoj. Keď už si nastúpila do zamestnania, zamestnávateľ ukončí prerušenie a začne za teda odvádzať on. Ty sa ale musíš ísť odhlásiť zo Sociálnej poisťovne. Alebo ti pošlú upozornenie, že sa treba prísť odhlásiť.

janina0909
autor
8. mar 2008

lenze ja v podstate mam narok na tu matersku, maly este nema 3 roky a v skolke bude iba na 4 hodky vramci adapt.procesu

smejula
8. mar 2008

To je o.k., ty už ale neberieš materskú dávku, ale rodičovský príspevok. Záleží, ako na to reaguje zamestnávateľ. Lebo pokiaľ on pošle do SP ukončenie prerušenia a bude za teba platiť odvody a posielať mesačné výkazy poistného, v sociálnej poisťovni ťa musia odhlásiť ako občana, ktorý sa stará o dieťa, lebo by došlo k zdvojeniu odvodov. A rodičovský príspevok ti platí úrad práce.

janina0909
autor
8. mar 2008

mozno som trochu nechapava,takze to ze som zamestnana mam hlasit socialke a teda ten rodic.prispevok dostanem alebo nie,ked maly vpodstate nechodi do skoly normalne. dik za ochotu

kukona1
8. mar 2008

ja som sa bola v sociálnej poistovni podpisovat papiere že sa starám o dieta a tam mi povedali,že ked nastúpim do práce tak tam musím íst podpísat zase,že ukončujem materskú.Tak by si mala asi íst.Alebo si zavolaj do poistovne a tam ti povedia. 😉

janina0909
autor
8. mar 2008

Dakujem, to bude asi najlepsie 😀

smejula
8. mar 2008

musíme oddeliť soc. poisťovňu a úrad práce.
Ty si bola evidovaná v sociálnej poisťovni ako občan, ktorý sa stará o dieťa do 6 rokov veku. Jednak to SP oznámil tvoj zamestnávateľ a na druhej strane aj ty si sa mala registračným listom prihlásiť. V tom prípade štát za teba odvádzal odvody na dôchodkové poistenie a pokiaľ si v II. pilieri, tak aj tam. Keď si nastúpila do zamestnania, odvody začal odvádzať zase zamestnávateľ. Tým pádom už štát za teba nemôže odvádzať a musíš sa sama za seba registračným listom odhlásiť z tej starostlivosti. Bude ťa evidovať tvoj zamestnávateľ, takže peniažky za teba pôjdu naďalej, len sa zmení ten, kto ich platí.
Rodičovský príspevok vypláca úrad prace. Rodičovský príspevok budeš dostávať naďalej len v prípade, že dieťa je buď v súkromnej škôlke, alebo ti ho niekto stráži. Ak ide o štátnu škôlku, akonáhle nastúpiš späť do zamestnania, končí sa vyplácanie príspevku. ☹
Len tým rodičovským som si nie až taká istá. Tak dúfam, že ak to čítajú ďalšie baby a napísala som blbosť, že ma opravia.

janina0909
autor
8. mar 2008

dakujem Ti moc krasne, mne treba vzdy vsecko po lopate heh 😀

kukona1
8. mar 2008

nič si z toho nerob,aj ja potrebujem niekedy -teda odkedy som na materskej všetko aspon 3 krát vysvetlit. 😀

adrioska
8. mar 2008

Myslim, ze smejula ma pravdu a rodicovske dostanes aj ked si zamestnana, ale dieta nechodi do statnej skolky. Ak zacne, tak na prispevok nemas narok. Ale vzdy je aj tak najlepsie ist sa informovat na konkretny urad pre istotu, ak to nemas daleko, prip. zavolat.