Čo na desiatu pre školáka?

billa_martina
6. sep 2013

Milé mamičky, aj vy sa každé ráno trápite s dilemou čo vášmu školákovi zabaliť na desiatu? Aby mal vyvážené jedlo, ktoré mu dodá energiu, ale zároveň poteší jeho mlsný jazýček? Budem rada, ak sa nám zdôveríte s vašimi tipmi a trikmi a inšpirujete tak aj ostatné 🙂

evelynm
6. sep 2013

mojim detom chystam pravidelne desiatu. dostavaju chlieb (zemlu, roztek, ci ine pecivko) s maslom a syrom, alebo so syrokremom, alebo so sunkou. niekedy kupim nejaku satocku, alebo pizzovy roztek a podobne, ale to vynimocne.
Dostanu ovocie a nejaku malu sladkost, ak chcu. Dohoda je taka, ze zjedia najprv chlebik a ovocie a az potom sladkost. vyhovuje to takto detom aj mne. niekedy si beru aj flasku s vodou (ochutenou, alebo castejsie neochutenou mineralkou), niekedy nie.

m_ij_ka
6. sep 2013

no my striedame chleba, rožky, žemle, buď maslo so šunkou ( tvrdým salámom), nátierkou, paštékou (pečeňová, bôčiková, šunková),samozrejme nesmie chýbať pitie, sladkosť ( napolitánka, perník, kofila, fidorka) a ovocie (banán, jablko,broskyňa)

yarnie
6. sep 2013

Balim ranajky do auta, lebo deti nechcu jest hned po zobudeni. Takze rano mlieko (jednemu kravske bio, druhe pije ryzove mlieko), do auta vacsinou ovocie, hrianky, pecivo.
Na desiatu a olovrant vzdy zeleninka (uhorka, rajcina, paprika, mrkva) plus chlebik/roztek/pita s maslom, sunka/nejaky kvalitny syr, ovocie, alebo detska vyziva/biely jogurt, domaci kolacik/susienka, alebo nejake zdrave susienky/orechy a/alebo hrozienka, brusnice...
Struhane jablko s mrkvou, ryzove chlebiky, domace pizza stangle so zeleninkou...vselico uz mali 🙂

miruska320
6. sep 2013

Hlavne ticho zavidim vsetkym ktorym deti zjedia ovocie a zeleninku.Moj druhacik sa na take cosi ani nepozrie-takze vela nemame na vyber,vacsinou celozrnne pecivo s masielkom,syrom,sunkou,alebo suchou salamou,pripadne vajicko uvarene natvrdo,pastety,pizza pecivo,raz za cas muffiny alebo nejake ine sladke pecivo alebo hot-dog -plus vzdy pitie,to nesmie chybat

lubiku
6. sep 2013

Ja k tomu co pisete doplnim: tousty, obcas chlebik vo vajicku s cherry rajcinkami, vianocka s dzemom, tvarohova activia alebo termix s ovsenymi vlockami 🙂

janinah
6. sep 2013

@miruska320 buď rada,že neje len ovocie,môj neje ani salamu,syr,šunku,pašteku,džem,vajíčko....do školy croasanty,buchty,škoricovníky a brumík a jeden jediný druh jogurtu...a môžem s aaj rozpučiť a viem,že nič nezmôžem...moja teraz 19r. dcéra vychodila zš s džemíkovým a majkovým/pašteka/ chlebom,doteraz neje šunku,syr,maslo,vajce..a dievka "krv a mlieko"..neriešim už

miruska320
6. sep 2013

@janinah tak teda toto fakt nezavidim,ale vsak vsetky deti nieco maju,nieco zjednia,nieco nie.Ma tak napadlo ked som chodila ja na ZS mali sme v triede chlapca ktory vzdy tlacil do seba chleba s cibulou,alebo s cesnakom... 😀

zetorka
9. sep 2013

@janinah ja som tiez take veci nejedla,ale potom som bola na praxi v zahranici a pol roka som jedla len hranolky,spagety (som vegetarian) a vsade bolo maso....prisla dsom domov a zjedla som vsetko do radu 😀DD (okrem masa )

pastelka74
9. sep 2013

školská jedáleň....desiate-obedy....ale vždy nejakú sladkosť do vačku..... 😉

cemi
9. sep 2013

Davam pecivo alebo jogurt + ovocie vzdy a sladku alebo cistu vodu. Sladkost jej dam az ked po nu pridem do skoly.

sladkakatka
9. sep 2013

Ja mojim deťom pripravujem vždy nejakú dobrú pomazánku, domácej výroby samozrejme (vajíčková, syrová, šunková,medová,mrkvová,tvarohová). Kupované nátierky dávam len v najnutnejšom prípade. Staršia dcéra si chce desiatu pripravovať už sama, tak urobí občas aj sestričke, alebo mi povedia na čo majú chuť. Takto sa nemusím báť, že by desiatu priniesli naspäť alebo vyhodili. Kupujem celozrnné žemličky, alebo pletenky, pečivo,lupačky...prikladám aj zeleninku ako uhorku na kolieska alebo cherry paradajky, kúsok jabĺčka alebo cereálnu tyčinku. V najhoršom prípade je to jogurt a rohlík. Ak mám viac času tak zapečené tousty.Na pitie pripravujem čajík, alebo malinovku z domáceho sirupu.Na obed prídu domov a tam ich už čakám s teplou stravou 🙂 😉

zitaje
9. sep 2013

ja uz davam na desiatu len ovocie - rano sa naje kase alebo chleba s maslom, syrom, pripadne chleba s dzemom, v skole ma ovocie a potom ma doma obed 🙂

bambibam
9. sep 2013

Ja osobne desiaty nerobím ale ked som bola v škole milovala som lekvárové šatky, horalku a piknik.....ak bolo niečo iné bud som to podarovala spolužiakom (aspoň mama nehundrala) ,ked som desiatu doniesla - spravili mi snej olovrant ....tak sa to riešilo ovocím- jablká ,ked sme si vystáli radu boli aj pomaranče,banány 😀 ,slivky, a brávala som si žltú malinovku ....mama mi ju prelivala do octovej flaše 😀 😀 😀 , no a myslím ,že ja budem našim dávať skôr ovocie,zeleninu,sem tam tousty...predpokladám,že sa doma naraňajkujú dosýta.

vieruna
9. sep 2013

@bambibam moj hlados by asi odpadol od hladu, keby som mu do skoly nabalila len ovocie. Doma sa naranajkuje a do skoly dostava dve zemle/rozteky/chlebiky, sladkost a ovocie. V skole chodi aj na obedy. Jedno pecivo si nechava na poobedie do druziny. Zatial mu do toho davam maslo, syr, sunku, salam a taketo, ale budem musiet nieco povymyslat, lebo sa toho obje 🙂

bambibam
9. sep 2013

@vieruna mňa to ešte len čaká ,ale viem ,že na škole majú desiaty i obedy ,čo ma teší ,tak predpokladám ,že im to bude stačiť,ak nie tak jasné ,že žemle,rožky,chleby ,salám,račinky,uhorky,syry....všetko čo im bude chutiť, hladovať ich určite nenechám 😀

mmonika
9. sep 2013

@vieruna presne aj moja dcera by sa len z ovocia v škole na desiatu nenajedla... tej veru davam desiate ako velkemu chlapovi🙂 a ešte uplne najradšej by bola, ak by na desiatu aj klobasku dostavala 😀

barcelona94901
9. sep 2013

ovocná šťava ,čo záhrada dala,alebo čistá voda
celozrnná bageta ,viaczrnné pečivo
nátierka ,sojové výrobky
orechy alebo orechová tyčinka s medom,hrozienkami.,cez zimu jablčné bio sušienky
.,sušené ovocie,ovocná výživa,všetko podľa sezonny ..
u nás je desiata menšia a je rozdelená,aj do družiny,hlavné je pitie,kedže ranajky su sýtejšie jogurt,ovocie,ovsenná kaša atd

billa_martina
autor
9. sep 2013

Ahojte mamičky, teší ma vaša diskusia. Vidno, že máte doma poniektoré náročných malých stravníkov 🙂 Sledujte pravidelne príspevky v našom fotoblogu a verím, že v nich nájdete inšpiráciu.

matam77
9. sep 2013

My rano stihame mlieko s muslickami. Do skoly davam stale dokola jeden jogurt, ovocie (tak aspon plovicu dozicky) a ako maskrtku brumika, alebo z makovnika, alebo kroasant. Malokedy roztek (chlebik) so syrom a sunkou. A flasu s vodou, zvacsa cistou.

janka2273
9. sep 2013

@evelynm Trošku ma zarazilo to "niekedy" pri vode,či malinovke 😕 Za celé 4 roky sa mi nestalo,žeby šiel malý do školy bez pitia..do škôlky hej,lebo tam si robili piť počas celého dňa,ale v škole majú až na obed pitie..Nie sú deti vysmädnuté????

janka2273
9. sep 2013

@billa_martina Chcela by som sa Vás spýtať,ked už Vás tu máme 😝

Hodne detí doma neraňajkuje,tak som som veľmi šťastná,že môj Nikolas áno--ALE--raňajkoval práve niečo ľahké a chutné a to zmizlo z Vašich pultov..Čo sa stalo s Maxi kingom a Pingui" ??? Už nejak cca od apríla-mája to u Vás nevidím a žiaľ skoro ani nikde inde ☹ ☹ ☹ Vymizlo zo z Billy,z Tesca i z CBA raťazca..našla som to po dlhej dobe u nás v Trenčíne v COOP jednote a na Vrútkach v Tescu 😝 No ja mám po ruke práve Billu a CBA a môj synátor chce tieto produkty aj naďalej---v čom je prosím problém?? A verím,že nie som jediná,komu toto na Vašich pultoch chýba ☹
Vie niekto tento nedostatok riešiť prosím?? Povráva sa o nezhodách s výrobcom,či distribútorom?? ako je to teda? 😝
Ďakujem 🙂 🙂 🙂

billa_martina
autor
9. sep 2013

@janka2273 tak ako aj iné obchodné reťazce, aj my máme problém s dodávateľom tohto výrobku, ktorý veríme, že sa nám podarí čo najskôr vyriešiť a tieto výrobky sa dostanú späť na naše pulty.

janka2273
9. sep 2013

@billa_martina Takže môžeme dúfať,že to bude čoskoro doriešené? 🙂 🙂 Ved nevedieť sa v dnešnej dobe dohodnúť na takejto malej dobrote je dosť udivujúce 😝 🙂 Asi také,že CBA bežne nemá ani maslo,či mlieko a rožky..a to žiadnej značky:DD pripadá mi to ako za dávnejšej doby,ked sme u mojej babky na dedine čakali od skorého rána,kedy otvoria mäsiarstvo a nemali šancu si vybrať pekné mäso:DD nuž ..vraciame sa asi všetci späť v čase 🙂

sima.p
9. sep 2013

ja sa snažím celozrnné pečivko s maslom, syrom, príp. domácim džemom, k tomu napr. paprika, k tomu sa snažím ovocie, dnes napr. slivky, ked budú už naše jablká, tak určite bude vždy aj jablko. Sladkosti typu napolitánka a pod. určite nedávam, ani nebudem dávať.

evelynm
9. sep 2013

@janka2273 v triede maju vodovod, nemaju problem pit cistu vodu, takze si nebravaju vzdy z domu.

janka2273
9. sep 2013

🙂 No to máte pravdu🙂 na to som nejak pozabudla,kedže moje dieťa našu prechlorovanú vodu nechce piť.. 😝

ivankaalenka
10. sep 2013

chlebik s maslom, paradajka, uhorka, paprika, dzem, med, co sa namane. Alebo pomazanka, hocijaka /bezmliecna/. Ma rada aj cibulkovy. Alebo kolacik, alebo ryzovy dezert. K tomu ovocie, co je 🙂 a čistú vodičku. Normalnu z vovovodu, chlor za par sekund, mozno minut vyprcha, mal by 🙂

billa_martina
autor
10. sep 2013

Milé mamičky, mám pre vás tip aký nápoj môžete zabaliť vašim školákom - zmiešajte im vodu so sirupmi Naše Bio, viac sa o nich dočítate v našom fotoblogu:

https://www.modrykonik.sk/fotoblog/billa_martin...

ajka30
11. sep 2013

Ja mam skolkara a vzdy chodi do skolky s cistou vodou.Ine som vsak chcela. Mam cez 30tku a rozmyslam,ze si nespominam, ze by si niekto zo spoluziakov nosil z domu nieco na pitie. Co sme cele dni pili? Pamatate sa niekto?

billa_martina
autor
11. sep 2013

@ajka30 my sme v škole pili také tie krabičkové "fruko" ďžúsy 🙂