Ako prepašovať zeleninu do detských jedál?

mata_tesco
1. apr 2014

Ani vašim ratolestiam nechutí zelenina? Mamička Miška Králiková prišla na to, že viac ako chuť, jej deťom vadí konzistencia, nechce sa im hrýzť či chrumkať. Zapojila svoju kreativitu a začala zeleninu "ukrývať" do pestrých farebných polievok, omáčok či zeleninových hranoliek. Máte nejaké špeciálne recepty alebo tipy ako deti presvedčiť, aby jedli zeleninku? 🙂 Jednu z vás za príspevok zajtra odmením troma balíčkami Disney kartičiek a ovsenou kašou -ideálnou na raňajky

ivetoy
1. apr 2014

treba deti ucit na zeleninu odmala a bude im prirodzena...moja dcerka pije cviklovu stavu ako malinovku,a radsej ako chlieb chce uhorku ci calamadu,leco,...je to sranda....potom tie plienky...fuuuuuu 😀

mata_tesco
autor
2. apr 2014

Ďakujem za všetky vaše milé nápady 🙂 Odmenu tri balíčky Disney kartičiek a ovsenú kašu pošlem za nádherné fotky: @lenocka77 Ešte pripájam link na tipy ako naučiť jesť deti mrkvu od mamičky Mišky Králikovej - možno vás tiež inšpiruje: http://www.tesco.sk/hravo-a-zdravo/mali-pomocni...

lenocka77
2. apr 2014

@mata_tesco jeeej Ďakujem krásne, pošlem IP. Kašičke sa potešíme, nálepky by som rada darovala inej mamičke ak a dá. My nemáme ani knižočku na lepenie :( Kľudne môžte dať dať nálepky do ďalšej súťaže.

natanell
2. apr 2014

Naša 1,5 roč. Miuška zbožnuje všeeeetku zeleninku,každý den ju musím variť na všetky rozne sposoby lebo nič iné nespapá. máme problém naučiť sa iné veci papať,pomaličky sa učíme na chlebík ,nie a nie ho spapať.Mäsko nám nič nehovorí to odmieta.Kašičky tiež nič,zbožnuje kuskus 🙂 no a čo sa týka ovocia to si aj sama vypýta

sense
2. apr 2014

tiez ucim malu od mala vzdy ma ked je nejaka co jej nechuti tak pridam trochu ovocia, a najradsej ma aj tak celerove tycinky s jablkom, al. fenikel s hruskou, tekvica s ananas....

mauceuka77
2. apr 2014

kooonečne 🙂 za 2 dni máme 7 mesiečikov a dnes mňamkala mrkvičkuuuuuuuu...kúzlo bolo len v tom,žesom nakoniec namiesto domácej dala kúpenú...asi neni dobrá pivnica,či odroda...ale už sme nasadili plno mňamiek -úplne bio do našej gardenie 😀 😀

mata_tesco
autor
2. apr 2014

Milé mamičky, ďakujem za príspevky, stretneme sa opäť zajtra 🙂 Pekný večer! 😉

mauceuka77
3. apr 2014

Ďakujem, že vlastne existujú takéto diskusie a rozlúskneme mnoho problémov a konečne sa podnecuje žitie v zdravom životnom štýle 🙂 ...

mata_tesco
autor
3. apr 2014

@mauceuka77 tiež som milo prekvapená, že sa toľko mamičiek zaujíma o zdravý životný štýl 🙂 Pritom to nie je náročné, stačí len trošku obmeniť recepty, doplniť o zeleninku, bylinky a nebáť sa hravo experimentovať 🙂

syslica
3. apr 2014

@mata_tesco Predovšetkým, keď sú deti zvyknuté na zeleninu od malička, mamy neskôr nemajú problémy, ako im ju do jedálprepašovať 😉. U nás pomáha, že je vždy na stole v miske očistená zelenina či ovocie a priebežne si chrumkajú. Alebo cestou zo školy, čo je tak tri kilometre domov peši: najprv sa dojedá desiata, potom zelenina, ovocie alebo orechy, čo mám pre nich pripravené v boxe a potom majú nárok každý na malú sladkosť.
Kreatívne pripravovanie jedál sme už tiež vyskúšali, lebo obaja nie sú ktovieakí jedáci, lenže to malo paradoxne opačný efekt: bolo im ľúto nie naše výtvory zjesť 😉 .

brumka
3. apr 2014

u nas so zeleninou a ovocim nieje problem, manzel robi ovocne salaty ja zeleninove. a doma milujeme pecenu cviklu namiesto pecenych zemiakov 🙂 surova mrkva, ci kalerab papame bezne 🙂 u nas zelenina ide hlavne cerstva, ku pecivku nesmie chybat papricka, ci uhorka 🙂

mata_tesco
autor
3. apr 2014

Mamičky, prajem vám krásny večer a teším sa na vás opäť zajtra 🙂

ajino
4. apr 2014

Syn má 16 mesiacov a našťastie, zatiaľ spapá zeleninu. Začala som mu dávať zeleninové polievky a tie má veľmi rád, takže zatiaľ nemáme problém s tým, že by nepapal zeleninu, čomu sa veľmi teším, lebo aj ja milujem zeleninu, či surovú, či varenú

mata_tesco
autor
4. apr 2014

@ajino Aj Miške Králikovej sa potvrdilo, že ak niečo jedia rodičia, deti po nich opakujú. Takže ak rodičia často jedia zdravo, deti nemajú problém ani so zeleninou a ovocím, lebo opakujú po svojich vzoroch.

stellamaris
4. apr 2014

@mata_tesco my mame skusenost,ze zeleninu u nas najviac oblubuje nas dvojrocny syn 🙂 prve prikrmy mrkva,kalerabik,zemiacky doslova hltal............zacali sme az v 7.mesiaci.Dnes zje plny tanier akejkolvek zeleninovej polievky,dokonca spenat ma rad,pojeda na pruzky nakrajanu zeleninku ako olovrant a dokonca pecieme mrkvovy kolac 😉 Jedine so salatom zelenym mal problem,tak ho mixujeme a varime polievku.Manzel,ktory zeleninu vzdy odmietal,dnes kvoli synovi zje aj tu..............este dodam,ze nas chlapcek zatial odmieta mäso,ryzu a cestoviny,takze zelenina ho zasyti dobre a sladkosti mu nedavame,nanajvys piskoty.

bibi2h
4. apr 2014

dievčatá ja by som rada vedela, ako prepasovat zeleninu do "dospeláckeho" jedla pre mm 😀 ani za svet ju nezje 😀

mata_tesco
autor
4. apr 2014

@bibi2h Môj muž tiež nebol veľmi zeleninový tip. Mne sa osvedčilo, že som mu pekne zeleninku očistila, nakrájala, dochutila a doniesla k telke alebo počítaču 🙂 A odvtedy mi zje dokonca aj šalát ako samostatnú prílohu k jedlu.

mata_tesco
autor
4. apr 2014

Ďakujeme za všetky hodnotné tipy a tešíme sa na pokračovanie diskusie v pondelok. Pekný víkend všetkým prajem.
Maťa

bibi2h
4. apr 2014

@mata_tesco gratulujem, ale u môjho to nehrozi 😀 on keby mu kusok mrkvy plavalo v polievke, tak by ju vyhodil a vypil len stavu a normalu zeleninu k telke by nezjedol nikdy, ani keby bol hladny , ako vlk 😉

izabelkas
4. apr 2014

Ja deti nemám, ale ked budem mat, tak si neviem predstavit ze by mi zeleninu nejedli, lebo ja zijem prevazne na nej a nic nezdrave im ani nenavarim, tak im ine nezostane len to spapat. 😀

lulusha
5. apr 2014

ahojte, pridam sa aj ja do diskusie - moj syncek ma 3 roky a surovu zeleninu nezje ani keby co bolo... jedine mrkvu, ale aj to ma len "novinku" par tyzdnov, predtym ani tu nechcel... s varnou nie je problem, ma rad polievky, rizoto, zeleninu na stave, ale surovu... minule som mu dala kalerab, akoze to je biela mrkva, no nedal sa obabrat - jednu zahryzol a vyplul... ovocie - to len banan, v skolke ho naucili chrumat cele jablko, obcas si da hrozno...ale chipsov by jedol na kila 😀

najjulinka
6. apr 2014

No prepašovať sa da len niekedy... ja vravim, že moje deti by mohli robiť degustatorov... Však prostredná mi rozpoznala Sunar bananový 2 od Sunar bananový 3 ..... Proste trojku nevypila ani omylom, aj ked dvojku bez problemov pila......... Mnohá zeleniny sa da prepašovať k inej zelenine pri mnohých detoch, ale ak decko odmieta zeleninu, tak moc nie je do čoho tu zeleninu prepašovať....... No čo dieťa to iné chute..... Takže žiadna univerzálna rada neexistuje...

penn
6. apr 2014

No jo, syty hladnemu neveri. Je to smiesne. Moja dcera ma aj priklad, aj zeleninu dostavala od malicka, nedostavala maso. Vsetko zjedla aj fenikej aj sparglu. A potom utalo a neznasa zeleninu..tiez si myslim, ze tu konzistenciu..ake je to take...no. Lebo chce len maso a obilniny.

Niekto povie, ze no vidis..preto chce len maso..lebo si jej ho nedavalo..to sa bije s nazorom, ze ked maju deti zeleninu od mala tak ju chcu. Ked nemaju nechcu? Cize maso..nemala, tak nechce? Chce.

Ma bezlepkovu dietu, tak nemala ani chlieb, nechce? Jasne, ze chce.

Ale napr. nemala syr ani vajicka...a veru ani ich moc nechce.

bronia13
6. apr 2014

ja napriklad som nikdy nevarila extra pre deti, jedly vsetko co my od mala takze zeleninu poznali od kedy sa dalo, prvym som zacala avokadom a to do teraz zboznuju, pred vcerom som kupila take vetsie uhorky ako na zavaranie tak drobec ich zjedol 5 v priebehu par minut...ony zjedia vsetko co ich nezje 😎 😀 okrem cibule (surovej) ta ich stipe....zjedia huby, kapustu,krevety,susi.... vsetko takze super

napriklad moja neter uz ma 13 ale ked bola mensia a povedala ze nieco nechce tak jej sestra povedala ze nech aspon skusi a uvidi, a potom skusila a bolo to je vzy "oblubene".... 😉

mata_tesco
autor
21. apr 2014

Milé mamičky, v mene celého Tesco marketingového tímu Vám ďakujem za vaše otázky, príspevky a nápady počas apríla pridané do fóra Mesiac s Tesco Hravo a zdravo. Boli veľmi inšpiratívne aj kreatívne 🙂 Som fakt rada, že sa vám zberateľský program Disney kartičiek tak zapáčil a má tisícky fanúšičiek.
Len pre info - kartičky do albumu môžete zbierať za každý 10 eurový nákup v predajniach Tesco ešte do konca apríla. Ak si chcete kartičky vymeniť s inými mamičkami, môžete vyskúšať niektorú z rozprávkových búrz v predajniach Tesco. Pripájam link na rozpis termínov búrz kartičiek: http://www.rozpravkovetesco.sk/karticky/

Určite ste si všimli, že v balíčku kartičiek je aj kupónik na registráciu vašej základnej školy do špeciálnej súťaže Školmánia: http://www.rozpravkovetesco.sk/skolmania/
Dve školy s najviac zaregistrovanými kódmi celkovo a s najväčším počtom kódov v prepočte na žiaka vyhrajú športový deň a výlet. Školy môžete registrovať až do 7. mája 2014.

Fórum na Modrom koníku Tesco Hravo a zdravo vrátane výmennej burzy, diskusií a Fotoblogu bude dnes večer ukončené. Všetky výhry vám pošleme najneskôr do konca apríla.

Držím Vám palce pri zbieraní kartičiek aj pri vymýšľaní zdravých a hravých receptov pre vašich najbližších. Možno vás inšpirujú niektoré recepty tipy od mamičky Mišky Králikovej: http://www.tesco.sk/hravo-a-zdravo/

Prajem Vám ešte krásne sviatky a pokojný štart do nového týždňa. Verím, že sa vám fórum Tesco Hravo a zdravo páčilo a bolo pre vás aj užitočné 😉

Ďakujem 🙂
Maťa
Tesco