Deti v nákupnom košíku
celkom by ma zaujimal nazor ludi, na deti sediace v nakupnej casti nakupneho kosika.
stretla som sa s tym na inom portali, kde niektori obcania uplne zatracovali decka v kosiku.
osobne som ich tam vozila, lebo som
1. rychlo nakupila
2. bolo to pre nich bezpecne uzemie, nikomu sa nemotali pod nohami, neutekali, nic nerozbili a nikdy sa im nestal uraz. 😉 😀
oponujuce pripmomienky boli, ze je to nehygienicke.
moj nazor na to, ze nkto si nic nenalozi do kosa nezabalene v stave okamzitej konzumacie. ved si predstavte, ze vrece zemiakov date na pokladnicny pas a nakup za vami si na to iste miesto polozi niekto sacik s pecivom.
nedavno som videla foto, ako myska beha po obchode (nie tesco), ale zjavne toto ludom viac vadilo ako deti v kosiku, netusiac, co im moze sposobit leptospiroza z mysacich vyluckov.... ☹
Stručné zhrnutie
- Nákupné košíky a vozíky sú v diskusii opakovane popisované ako často znečistené, uložené vonku a vystavené prachu, vtáčiemu trusu a zeminám; rodičia ako protiopatrenia uvádzali prekrytie dieťaťa bundou/šálom alebo vloženie topánok do igelitky.
- Praktické riešenia, ktoré rodičia používajú pri nákupe s malými deťmi, sú: sedenie v určenom sedadle košíka, posadiť dieťa do vnútra košíka pri krátkom/krízovom nákupe, použiť kočík namiesto košíka, vziať druhý vozík alebo využiť dovoz potravín (spomínané „Tesco Potraviny domov“).
- V diskusii sa spomína reálne riziko úrazu pri vození dieťaťa vo vnútri košíka (zaseknutie nôh, prevrátenie košíka) a zároveň odporúčanie nahlásiť na pokladni otvorené alebo zjedené výrobky (viaceré mamičky uviedli, že to pri pokladni oznamujú).
Najčastejšie otázky
Q: Je hygienické posadiť dieťa do vnútra nákupného košíka?
A: Diskutujúce osoby opakovane uvádzali, že košíky sú často znečistené (parkujú vonku, prach, vtáčí trus, zemina, v niektorých prípadoch aj prítomnosť myší), preto mnohé matky používajú prekrytie (bunda/šál) alebo dávajú dieťaťu topánky do igelitky a po návrate domov umyjú ruky.
Q: Môže mi predavačka alebo personál zakázať posadiť dieťa do košíka?
A: Áno; v diskusii je konkrétny príklad, kde predavačka v menšom obchode upozornila rodičku, aby dieťa vyložila, a niektoré obchody majú iba vozíky bez sedadla pre dieťa.
Q: Ak mám dve malé deti, aké praktické riešenia sa používajú pri nákupe?
A: Rodičia uvádzajú riešenia: vziať dva vozíky ak sú dvaja dospelí, kombinovať kočík a vozík (jedno dieťa v kočíku, druhé v košíku), použiť vozík s určeným sedadlom, alebo objednať donášku potravín (spomínané „Tesco Potraviny domov“).
Q: Čo robiť, ak dieťa zje otvorený rožok ešte pred zaplatením?
A: Viaceré mamičky písali, že takéto otvorené jedlo nahlásia pri pokladni a upozornia personál; niektoré príspevky tvrdia, že konzumácia neuhradeného jedla je zakázaná, toto tvrdenie je v diskusii spomínané ako názor a nie ako právne overený fakt.
Q: Existuje bezpečnostné riziko pri posadzovaní dieťaťa do vnútra košíka?
A: Áno; v diskusii sú konkrétne prípady popísané: dieťa sa mohlo zaseknúť v úzkych otvoroch (spomenuté čižmy/zimné topánky) alebo sa košík prevrátil, takže používanie určeného sedadla alebo dohľad rodiča je odporúčané.
Q: Aké jednoduché opatrenia rodičia používajú na zníženie hygienického rizika?
A: Uvedené opatrenia sú: nevkladať nezabalené potraviny do priestoru pre dieťa, nahlásiť otvorené balenia pri pokladni, dať dieťaťu topánky do igelitky, položiť bundu/šál na dno košíka a umyť ruky dieťaťa po nákupe.
Závery z diskusie
Zhoda
- Nákupné košíky/vozíky sú často špinavé a vystavené vonkajším vplyvom (prach, vtáčí trus, zemina), preto mnohí rodičia používajú prekrytie dieťaťa alebo vložia topánky do igelitky.
- Rodičia považujú za rozumné používať určené sedadlo v košíku alebo kočík, ak je to možné, kvôli bezpečnosti dieťaťa.
- Rodičia bežne oznamujú na pokladni otvorené alebo predčasne skonzumované výrobky.
Sporné názory
- Hygiena vs. praktickosť: niektorí považujú posádzanie dieťaťa do vnútra košíka za nehygienické a neprijateľné; iní tvrdia, že väčšina potravín je balená a rodičia potrebujú praktické riešenia (dvojičky, dlhé obchody), takže je to prípustné.
- Bezpečnosť vs. nutnosť: niektorí upozorňujú na reálne riziká úrazov (prevrátenie, zaseknutie nôh), zatiaľ čo iní považujú riziko za zvládnuteľné pri dohľade a pri použití vhodného košíka.
Otvorené otázky
- Ako jednotné sú oficiálne interné pravidlá jednotlivých reťazcov týkajúce sa posadzovania detí do vnútorného priestoru košíka (diskutujúce osoby uvádzali rôzne prístupy, nie je tu jasný prehľad).
- Je tvrdenie „konzumácia potravín pred zaplatením je zakázaná“ v reálnom právnom znení univerzálne platné v každom obchode; v diskusii je to uvádzané ako názor, nie ako overený právny fakt.
- Ako často a akým spôsobom reťazce vykonávajú dezinfekciu/údržbu košíkov a vozíkov; v diskusii sa uvádzajú iba pozorovania používateľov (napr. znečistené rukojetí a koncovky).
Spomenuté značky a firmy
Tesco, Tesco Potraviny domov, Billa, Kaufland, Lidl, IKEA, Hyper, EMCO, Gesslein,Jane Nomad, Dorjan Danny sport Presige flowers
Spomenuté produkty a metódy
igelitka na topánky, prekrytie bundou/šálom na dno košíka, umyvanie rúk po nákupe, ohlásenie otvoreného/zjedeného balenia pri pokladni, sedadlo pre dieťa v košíku, dva vozíky/dve košíky, donáška potravín (Tesco Potraviny domov, spomínané emco müsli, magnetky z jogurtu Kostik), dezinfekcia košíkov, prebalovanie tovaru v skladoch
Miesta a osoby
Malacky, Zlaté piesky, Seredi, Terchová, UK, Írsko, Kanada
@siska53 aj ja som sa snazila ich zakazdym vychovavat, aby radsej isli popri voziku, ale pri malinkych detoch to proste trva, kym to pochopia a kym sa to naucia. Aj moj maly velakrat ide so mnou a pomaha mi tlacit vozik, ale nikdy nezabudne odbehnut do hraciek 😀. Uz ma 3 a pol, takze sa s nim da, da si vysvetlit, ale stale sa nevyhneme situaciam, kedy v tom voziku skonci. Nic to nemeni vsak na veci, ze je uplne normalne, bezproblemove dieta, v skolke su nim nadseni, aky je emapticky, ohladuplny, poriadkumilovny, dobrucky....nemuseli s nim zatial nic riesit, len ho chvalia a dcera detto....nechcem sa vychvalovat, aby to zase niekto zle nepochopil, len som chcela naznacit, ze posudzovat deti len na zaklade sedenia vo voziku je naozaj odveci
@aliza tak ano,to je riadne odveci,posudzovat podla sedenia vo voziku.ja uvidim,ako to bude,ked budeme,bez kocika.teraz je to este fajn,ze len jeden kraca.len,moji,ked sa rozblaznia,su neuveritelni(zatial len,doma,taks,a,vedia jasit!)
a ked maly nema svoj den,lebo vie este vzdorovat,tak bud nenakupim,alebo len to najnutnejsie a padame.ale klopem,zatial sa to vzdy dalo zvladnut aj bez vozika,lebo tlacit vozik,i kocik to som skusila raz v malom,tescu a aj naposledy.potom,som,mu vysvetlila,ze to nejde,raz si este tlacil,vozik on sam,teraz vzdy vezme,kosik.🙂 a pomaha vyberat,vazi tovar,nabera rohliky a tak. A vzdy si daco z toho vezme do ruky a nesie,ked uz mu je,kosik tazky. 🙂
no s malou je to este horsie,raz som bola s nou sama a bola mimo kocika,tak som ju tam posadila,lebo predsa,mala dakych ledva 19m..tam mozem vysvetlovat kolko chcem.pochopi neskor.
@daska_tesco my s manželom ako rodičia dvoch malých detí veľmi radi uvítali v trnavskom Tescu tie autíčkové nákupné vozíky....kedysi tu boli, ale to bolo dávno....Raz sme boli v Tescu v Hlohovci a malej sa v tom vozíku veľmi páčilo a plus bolo, že sme ju nemuseli naháňať kade tade a nebola ani nervózna z nakupovania...🙂
Inak aj ja som ju dávala, keď bola menšia aj do nákupného priestoru vozíka..Nestretla som sa nejak s negatívnymi reakciami, okrem jedného razu v jednom nemenovanom obchode, ale bol tam jeden ubrblaný predavač a tomu sa hádam nepáčilo všetko...Tak tomu sa to nepáčilo, že som ju mala vo vozíku...Tak ale keď sa pozriem na zaprášené potraviny, fľaše s vodami a regále, neviem, čo sa mu nepáčilo..A košík bol pritom špinavší ako topánky mojej dcéry...
chodila som do nák. centra s dvoma malými deťmi,ale nikdy mi nenapadlo niektoré strčiť do vozíka a dvíha sa mi tlak,ak tam dieťa vidím,vozia sa tam potraviny a nie dieťa so špinavými topánkami....že niekde inde v obchide je špina,to je veľmi chabá výhovorka....btw v nejakom teste vyšli rúčky na nákupných vozíčkoch najšpinavejšími vecami široko-ďaleko čo sa obsadenia bacilmi týka
ahojte s dvojickami to inac riesit neviem..mam ich jeden sedi druhy je v kosiku..s autickami som bola mudra aj ja..dala som s muzom deti do auticka..a prisli sme ze platit ..tak som vakladala tovar..pri pase...lebo auticko muselo ostat dnu ku autu sa s nim neda..
takze vylozim tovar..zohnem sa vylozim jednoho..zohnem sa vykladam druheho..a---prvy nie je..uf..tak tovar na pase brala ho pokladnicka..a ja som zmetkovala..ci nechat to druhe bezat po prve ci nechat nakup na pase..nikomu to nezzelam..dieta sa naslo..nastastie ho napadlo vo veku dva a pol sa vratil tam kde sme to auticko brali..
preto nikdy viac pekne v kosiku..prilepit prispendlit..nevyberat az pri aute..a.,..najnovsie ich nechavam doma..a idem sama..pre istotu..uz toto nikdy viac nechcem zazit..inac tie kosiky su desne spinave..tak podla man kazdy tam veci uklada zabalene..a doma vybali..
@nigguska tebe vadi ked dieta stoji v kosiku za spinave boty a teraz sa ta opytam kde je viac bacil ked dieta stoji alebo sedi alebo na rucke ktoru drzis ked tlacis vies kolko ludi sa jej drzalo a kolko rackych ciernych aj mohlo a vseliaky iny ludia a ty styma rukami chytas ten nakup vyberas ho a kolko ludi pred tebou ten tovar mohlo drzat v ruke a prezerat aj ked to je zabalene das to do chladnicky myslis zena tych obaloch nie su bacile od inych ruk a na rukach sa nachadza viac bacil ako na topankach a aj na peniazoch je veeela bacil a viac ako na topankach
Viem si predstaviť, že ak by som deckám predtým vydrhla topánočky, tak tam jedno strčím, ale nejak ma to nenapadlo. Bývame na fakt "zaho...nom" sídlisku, deti behajú po tráve, len prejsť od auta k vchodu je ako prechod cez mínové (hov...é) pole. Skrátka mi to príde nechutné, nasáčkovať si dieťa, ktoré bohvie do čoho zasa šlaplo, do vozíka a potom tam dávať nákup. No ale možno mám slabý žalúdok (podľa toho, čo tu čítam...).
Inak nakupujeme väčšinou v supermarketoch a deti v nákupnej časti vozíka vidieť skutočne málokedy, príde mi to skôr ako rarita, nie bežné správanie, myslím, že väčšina rodičov sa tomu vyhýba (aj keď to podľa reakcií v tejto téme to tak vyzerať nemusí). Skúste pozorovať samé.
@maca_p, co uz moze byt zle na tom, ak mi dieta stoji v nakupnom voziku? (Ked sa uz nezmesti do sedacej casti, naposledy bol problemy koli cizmam)) Ved ajked tam podavam balenie mineralok napr., v sklade to poostavaju potkany, tak aka hygiena? Nikdy do vozika ani do kosika nedavam nezabalene potraviny, ale videla som mladu zenu, ktora tam veselo poukladala nebalene chleby, skoro ma vystrelo. Myslim, ze na 99 % islo o Tesco na Zlatych Pieskoch. Ale v pohodicke, ved ona ten chlieb nejedla, bola z restiky, kupovala ho tam. Malu sme nikdy nedavali do auticka - vozika, tam bola vzdy spina a zvysky jedla. Ked je dieta unavene alebo ma obdobie, ze kadetade beha, schovava sa, vsetko chyta, tak jednoznacne vozik pomoze. Nikdy sa nikto nestazoval a keby si nejaky kupujuci otvoril usta, nemam problem ho poslat .... 😀 😀 😀
Ja fakt nechapem o akej nehygiene je tu rec? Ved to madlo za kt. sa drzi vozik, mozu pochytat kadejaki humusaci, co predtym boli na WCku, drzali si prirodzenie pocas malej potreby, ani si ruky neumyli, co uz su proti tomu detske topanky? A ktory blbec by si daval na holy vozik nebalene potraviny? Samozrejme okrem zamestnancov restiky. Nikdy som sa nad tym ani nezamyslala, lebo v Tescu je taky humus, ze ten vozik od detskych topanok ozaj nie je ziadne riziko, jedine pre to dieta.
@bibianka kamoskina mala mala leukemiu, ak sa dalo vzdy ju viezla, ci na skejte pri kociku, alebo vo voziku... lebo bola slabunka pri liecbe, pochopitelne. Tiez sa niekto pri fotke malej pohorsoval lebo nevedel ze je chora, ze preco ju mama rozmaznava a taka velka ma behat sama inak bude tucna neskor....asi sa pokusim nemysliet si o detoch ktore su vo vozikoch nic.
NIc v zlom, ale ak sa niekto vzrusuje kvoli takej somarine, ze kto do akeho veku vozi dieta v kociku, voziku, ci na rukach, to mi je takeho cloveka luto. Na nikoho konkretneho tu nenarazam. Ja sice nepatrim k tolerantnym ludom, ale takato hovadina ma ozaj nedokaze rozhadzat. Niekedy ma prekvapi, co davaju rodicia jest svojim detom, ale len preto, ze ja by som to nedala, ale mam to v pazi, ved je to kazdeho osobna vec. Su daleko horsie veci a problemy - sikana na skolach, neucta k ludom, tyranie zvierat ci deti, atd.
@maca_p no moj názor je taký dám dieťa aj do časti nákupnej do veku rokov všade je špina aj bacile vozíky su špinave ked niekto dostane bacil je to uplne jedno leb bacily su všade aj špina a to by si musela chodiť v bublinkovej folii aby si nič nedostala ako ked sa potom dávaju zabalené potraviny do ladničky su na nich ba cily a to viete kde boli pred tým uložene na paletách v skladoch a nechci vedieť v akom prostredí....
"BACILY SÚ VŠADE" - predpokladám, že každá s takouto argumentáciou sa doma nevyzúva a nevadí jej, hoci deti vlezú s topánkami aj do postele a vonku nechá deti hádzať smetie na chodník, keďže je tam aj tak bordel... atď., atď. Som si istá, že keby ste videli, ako matka s nákupom vyťahuje z vozíka aj dieťa so zablatenými čižmami, radšej by ste si vybrali iný vozík (aj keď nemáte istotu, že to pred tým niekto neurobil aj s tým). Ľudia majú furt plné ústa o nedostatku ohľaduplnosti, ale len voči nim samým, ...
@nigguska fiha,takze ty,ked ti dieta stupi do vykalu,tak,to nechas tak. Tak,to je jasne,ze ti potom vadia deti vo voziku. Ja,ked nahodou stupi dieta do dacobo"vonaveho",tak,ho hned ocistim a nechodim do obchodu,ked uz nastane taka mimoriadna situacia.
a ver,tiez,viem,svoje o cistote zabalenych potravin,aj o tom,ako sa robi s masom a pod. Robila mi v takej hypermarketovej prevadzke kamoska.
mimochodom,vlani,pocas chripkoveho obdobia som i jogurty a balene syry po navrate z obchodu vyumyvala. Konzervy umyvam,vzdy,takisto akekolvek potraviny typu ryza si takisto oplachujem.ved ktovie,kto to predtym chytal.
a rucku vozika ako chytas? V sterilnych vlastnych rukaviciach? Lebo ta je teda tiez paradne zaspinena od kadekoho. Peniaze tiez.
@bibianka ano,bacily su vsade. A my sa predstav si,doma vyzuvame,do postele v topankach nechodia,ked sa predsien,zablati,v tom,momente ju zametam a umyvam.a moje deti vedia,ze smeti patria do kosa. Moja mala ich dokonca zbiera a hodi do,kosa,alebo mi to prinesie.
a hanbim sa za nas dospelych,ked musim,detom vysvetlovat,ze smeti patria do kosa,ale niektori ludia su jednoducho nevychovani,,ale my ich do kosa hodime,a ked musim,pred dietatom upozornit dospelaka,ze na pecivo a chlieb ma rukavice a ten,mi este vynada.
@siska53 ano,ja som taka humusacka,ze ked mi dieta stupi do HOVNA tak ho necha mtak a este ho v tom vyvalam...len nech poriadne smrdi...potom ho vezmem do obchodu a poviem mu,nech poskace po vsetkych nakupnych vozikoch,lebo primadona,ktora vsetko dezinfikuje,ako ty,pojde nakupovat,tak nech si polozi chlieb v sacku na to HOVNO! Potom este topanockou pretriem aj rucku lebo je malo spinava a poprosim bezdaka vonku,nech mi na nu naflusa,ze potom to uz bude ok......
Ako prepac......moje dieta mi chodi vzdy ciste,ak slapne do psieho exkrementu,tak mu to ihned ocistim a pokial sme v obchode tak mi nedavam jest ani suchy rozok,nakolko viem,ze je vsetko spinave...taka blba nie som ako si asi myslis.....ale preco sa maju vozit decka,ktore stupaju po flusancoch na zemi (to tomu svoju asi neutieras,vsak mam pravdu-ci aj to hned dezinfikujes po kazdom kroku?) vo vnuitri kosika,ktory je VYHRADNE URCENY NA ULOZENIE NAKUPU POCAS NAKUPOVANIA V OBCHODE a nie na vozenie rozmaznanych deciek ako je to tvoje.....ak ho tam davas,tak je take neposlusne,ze ti nevie ist popri voziku? potom je to asi zla vychova....asi nie si dobra matka.....
Takze,ak nechces,aby sa niekto do teba navazal,tak ty sa nenavazaj do druhych...ja som si vyjadrila len svoj nazor,ze mi to vadi.....pokial s tym mas nejaky problem,respektovat nazor niekoho ineho,tak by si mla navstivit nejaku poradnu,tam ti pomozu....
@nigguska lebo ty urazas nas,ze tam davame deti so zahovnenymi topankami. Moje dieta jedno je v kociku,lebo je este male a nevladze tolko chodit a druhe ide pri mne.a nemam s nim ziaden problem. Ale ked ide s nami este dakto(otec ci daktora babka),tak sedi bud na mieste na tom urcenom,alebo,ak sa z nejakeho dovodu nezmesti,tak v nakupnej casti. Jedna tu dobre pisala,ako to vyzera v skladoch,o tych potkanoch a mysiach.
rozok dietatu len tak do ruk v obchode nedam,vynimocne dcere,aj to len vtedy,ked sme sli z domu,cely cas sedela v kociku a nic nechytala a ja som jej rozok chytila tak,ako ich davam,do sacku-rukavicou.
mimochodom,ja,kedze na nakupy chodim na 95%sama s detmi,pouzivam moj kocik a nakupny kosik,ale tie kosiky su tak otrasne spinave,to mi chces povedat,ze tie deti s tymi zababranymi to topankami sedavaju aj v tych kosikoch??
ja totiz v cistote medzi vozikmi a kosikmi nevidim ziaden rozdiel. Su odporne spinave rovnako.
takze kazda normalna osoba si nezabalene a daktore i zabalene potraviny doma poumyva(ovocie,zeleninu,ryzu,pseno,pohanku..).koniec koncov,aj tak sa vsetko dava do sackov,ale nevieme,kto to predtym chytal,ake zviera po tom prebehlo. Ja umyvam,aj maso a ryby,banany,preplachujem,i strukoviny ai tu spominanu ryzu,pseno atd. Tak ma doma naucili. Takisto i nechytat pecivo ci chlieb holymi rukami.a takisto vediem i svoje male deti. Vysvetlujem im a idem,prikladom. Takze vedia,ze si maju po wecku i navrate z vonku umyt ruky. A starsi,ktory uz vie hovorit,mi to aj pripomina slovne,dcera mi hned ukaze,kde mam,ist.
takze sa laskavo nenavazaj do mojich deti!

Milá @sisaka, to je naozaj zaujímavý podnet, ďakujeme zaň 🙂 Naši kolegovia na obchodoch vozíky pravidelne čistia, ale určite pre zvýšenie komfortu by to bolo veľmi prínosné mať po ruke ešte niečo navyše 🙂