Musí sa štýl zmeniť po narodení dieťaťa?
Zdravim,
Myslite že človek by sa mal stat viacej konzervatívnym čo sa týka napr obliekania a vkusu všeobecne keď sa stane rodičom? Ja som dnes totiz videla fakt neuveriteľný nevkus (netýkalo sa to len oblecenia) a potom som si všimla že žena ma so sebou ešte aj dieťa.. prišlo mi to nefér aj voci dieťaťu - škôlka čo si myslia rodičia a tak všeobecne ma zaujima či beriete ohľad aj na toto..
Stručné zhrnutie
- Rodičom sa nemusí meniť osobný štýl po narodení dieťaťa; diskusia ukázala, že väčšina ľudí považuje za dôležitejšie správanie a výchovu než samotné oblečenie.
- Praktické zmeny oblečenia po pôrode sú bežné; viaceré príspevky uvádzali prechod z vysokých opätkov na tenisky a vyhýbanie sa veľmi krátkym sukniam (spomenuté aj kvôli kŕčovým žilám).
- Extravagantné detaily ako leopardí vzor na aute alebo ružový kočík so zlatými krídlami (v diskusii spomínaný aj "Cybex limitovaná edícia s krídlami") vyvolávajú rozporuplné reakcie; niektorí to považujú za nevkusné, iní to považujú za osobný vkus bez negatívneho dopadu na dieťa.
Najčastejšie otázky
Q: Mali by sa rodičia obliekať konzervatívnejšie po narodení dieťaťa?
A: V diskusii prevládal názor, že nie je potrebné stať sa konzervatívnym; odporúčanie bolo zachovať individualitu a sústrediť sa na správanie a výchovu, pričom treba rešpektovať formálny dress code pri udalostiach ako divadlo alebo ples.
Q: Aké praktické zmeny v obliekaní sú bežné po pôrode?
A: Viaceré príspevky konkrétne uvádzali, že rodičia prestávajú nosiť vysoké opätky a nosia tenisky, niektorí sa vyhýbajú krátkym sukniam (spomenuté kŕčové žily) a vymieňajú tielka za tričká s krátkym rukávom kvôli pohodliu.
Q: Ovplyvní leopardie Audi alebo výrazný kočík reputáciu rodiča v kolektíve (škôlka)?
A: Diskutujúci sa rozchádzali; niektorí tvrdili, že leopardie Audi alebo ružový kočík so zlatými krídlami vyvolávajú negatívny prvý dojem u iných rodičov, iní argumentovali, že ide len o osobný vkus a deti takéto veci nehodnotia.
Q: Kedy môže oblečenie rodiča reálne poškodiť dieťa (šikana, vplyv v kolektíve)?
A: Niekoľko komentárov uviedlo, že extrémne odhaľujúce alebo priesvitné oblečenie (napr. priesvitné legíny, veľmi odhaľujúci crop top) môže prilákať pozornosť a byť vnímané ako nevhodné; väčšina však zdôrazňovala, že skutočný problém sú kritické komentáre a predsudky dospelých, ktoré sa môžu preniesť na deti.
Q: Existuje v materských školách predpísaný dress code pre rodičov?
A: V diskusii nebol spomenutý žiadny formálny predpis pre rodičov v materských školách; odporúčanie bolo riadiť sa základnou slušnosťou a požiadavkami konkrétnych udalostí.
Závery z diskusie
Zhoda
- Oblečenie rodiča nie je hlavným ukazovateľom rodičovských schopností; dôležitejšie sú správanie a výchova dieťaťa.
- Komfortné a praktické oblečenie (tenisky namiesto vysokých opätkov, pohodlné topy) je bežnou a bežne akceptovanou zmenou po narodení dieťaťa.
- Pre formálne alebo spoločenské udalosti platia spoločenské konvencie (divadlo, ples), pri ktorých sa očakáva primeraný odev.
Sporné názory
- Niektorí považujú výrazné dekorácie na kočíkoch alebo autách (napr. leopardí vzor na Audi, ružový kočík so zlatými krídlami, "Cybex limitovaná edícia s krídlami") za nevkusné a potenciálne negativizujúce prvý dojem; iní považujú tieto prejavy za neškodný osobný vkus.
- Niektorí tvrdia, že odhaľujúce oblečenie (priesvitné legíny, veľmi krátke oblečenie) je nevhodné pri deťoch; iní to považujú za prehnanú reakciu a zdôrazňujú individualitu.
Otvorené otázky
- Do akej miery reálne vplýva štýl alebo značkové/výrazné predmety rodičov na sociálne vnímanie dieťaťa v kolektíve?
- Kedy (ak vôbec) by mali materské školy alebo iné inštitúcie zasahovať do vzhľadu rodičov pri odovzdávaní detí?
Spomenuté značky a firmy
Audi, Cybex, Škoda Favorit, Lidl, Pepca, Gucci, Versace, Cadillac, Guess, ZUŠ
Spomenuté produkty a metódy
leopardí vzor na aute, ružový kočík so zlatými krídlami, Cybex limitovaná edícia s krídlami, dierkované tričko, roztrhané rifle, crop top, legíny, priesvitné legíny, podväzky, podprsenka, zvoňáky, vysoké opätky, tenisky, krátke sukne, kŕčové žily, limitované edície kočíkov
Miesta a osoby
Viedeň, USA, Bianca Censori, Carlos Vémola, Alex Wortex
Aby sa to neodrazilo na detickach? Ja milujem mentolovu farbu odraza sa to na detickach tiez ju miluju syn chce mat takej farby auta . Tak maximalne Keby jej deti chceli skvrnite auto .. uz ho maju 😃mat tvoje problemy 😊ži a nechaj žit.
Autorka, AKO sa prosím ťa môže na detičkách odraziť to že mamka má Audi a drahý kočík? 🙏Prosím vysvetlí nám nemenej chápavým. 🙏 Jedine ak tak tvoja hlúposť sa odrazí na tvojich deťoch lebo sa budú cítiť trápne za svoju mamu ak budeš naďalej riešiť takéto veci do ktorých ťa nič nie je. 🤷
Na detičkách sa nemá čo odraziť, jedine jedovité reči kritizujúcich rodičov, ktorí sa starajú do toho, do čoho ich nič.
Logicky z toho vyplýva, že autorka tejto témy je ten agresor, ktorého blbé reči môžu spôsobiť, že nejaké dieťa v škôlke bude šikanované deťmi, ktoré doma od svojich rodičov takúto kritiku počúvajú.
Autorka, ty by si si mala uvedomiť, že tvoj vkus a osobné názory nie sú všeobecne záväzné morálne pravidlá, ktorými sa ľudia musia riadiť. Myslieť si môžeš všeličo, ale nemáš právo nazývať niečí životný štýl vulgárnym, len preto, že je inakší než ten tvoj.
Len tak mimochodom, zopár rokov dozadu mala u nás v meste jedna firma takto pomaľované tie veľké miešačky. Mali leoparda, zebru, tigra a žirafu. Moje deti sa vždy tešili, keď ich videli. Aj táto audina by sa im vtedy páčila.
@evaachesa je ine mat drahy kocik ktory vyzera normalne alebo drahe auto nad ktorym si nikto nepomysli svoje myslim prvy dojem napr na ineho rodica alebo ucitelku v materskej skole
Autorka ty uz pochop. To ze sa to tebe nepaci je len a len tvoj problem, ani moj styl to nie je, ale to je moj a tvoj problem. Nie problem mamicky, ktorej sa to paci… a nie, nie kazdy je ako ty, ze na zaklade auta a kocika hned dehonestuje a odsudzuje a skatulkuje… prepac, ale naozaj sa trosku nad sebou zamysli. Ano aj mne by pravdepodobne zdvihlo obocie, ale teda to by bolo vsetko…urcite by som to neriesila na soc.sietach a uz vobec by som si nic hrozne o dotycnej nepomyslel a ani nemala pocit, ze by to ovplyvnilo niekoho decko 😂🤦♀️🤣
A pravdepodobne ako by som zaplesla dvere skolky, tak by som na to zabudla…
Autorka ,nie všetci ľudia sú ako ty ,aby riešili aký kto má kočík pre decko a auto a podľa toho riešiť človeka.Takze ty tým , že nemáš tak drahy kočík, si niečo menej ako ona lebo ho má aku má a je drahy.Tvojim štýlom rozmýšľania, by sa teda učiteľky mali venovať tvojmu dieťaťu menej a menej kvalitne,lebo ty si menej zazobana.HALOOOOO sa zobuď . Človek aký je ,určuje jeho správanie a skutky a ty touto témou máš riadne mínus vo svojom osude
Ucitelky v materskej ani inej skole vobec nema co zaujimat kto mà ake auto. Fakt chces sudit cloveka Podla farby auta a latky na kociku? Ved to o samotnom cloveku nic nehovori to je len vec vkusu, takto rozmyslat ako ty je totalne prizemne.
Autorka tipujem že s tou dievčinou vo veselej šelmej audine máš úplne iný problém ale tvrdošijne ho schovávas za nezhodu v estetike. Budeš rovnako ohovárať extravagantne oblečenú mamku s modrými dredmi čo vystúpi z otlcenej dodávky?
Autorka, ja som rodič aj učiteľ v jednom a nič kritické by som si nemyslela ani o audine, ani o kočíku s krídelkami. Sú to len veci. Tej maminke sa to páči a má takú tú šťastnú povahu, že nerieši, či sa to páči aj ľuďom v jej okolí. Nikomu vlastníctvom týchto vecí neubližuje a fakt by to nemal byť dôvod na to, aby si niekto o nej myslel čokoľvek odsudzujúce a už vôbec nie, aby niekto čo i len rozmýšľal nad tým, že to dá pocítiť deťom tejto maminky.

Este mi k tomu celu napadla jedna pekna veta: nesud, aby si nebol sudeny, respektuj a budes respektovany 😉