Nákupy topánok a oblečenia pre pubertálnu mládež

23. feb 2024

Ahojte! Ako je to u Vas, co sa tyka nakupov oblecenia pre Vasich pubertiakov (15 - 16 rokov)? Ide jar, zo vsetkych prechodnych deti uz vyrastli, treba spravit nakupy. A tu je kamen urazu. Sme priemerna rodina, co sa tyka financii, ziadnu velku financnu rezervu nemame. Dcera vsak ma specificky vkus, nosi len znackove tenisky typu jordan a pod, t.j.od 150 vyssie, aj to som povedala malo...oblecenie - roztrhane a bezdomovecke oblecenie z bershky a podobne. Nas vkus sa aleze absolutne mina. Nakupy oblecenia jej vsak samozrejme financujeme my, rodicia. Ma asi trojo polorozpadnutych znackovych tenisiek, ja jej milerada kupim dalsie, cokolvek funkcne, ale to tu prichadza. Ona si obuje len znackove, ziadny deichmann ani nic podobne. Len air force, balance, jordan...Bundy len skratene riflovky a spol....proste drahe a nevkusne. Cokolvek ine si ale odmieta obut/obliect. Ako to riesite v takychto pripadoch? Doplacaju si deti zo svojho, ustupia, alebo im skratka kupite to, co sa im paci? Ak jej kupim cokolvek ine, nebude to nosit. Radsej bude chodit v polorozpadnutej premokajucej teniske. Inak uci sa dobre, pomoc v domacnosti nic moc, ale ma nejake svoje povinnosti, ktore si pri troche tlaku splni.

sissy27
24. feb 2024

@mamutka nie, nepisem o inom. Ty si ako dieta tuzila po konovi - co bol z pohladu tvojich rodicov mozno nonsense a nad financne moznosti. Po jordanoch si logicky netuzila, lebo si o nich nevedela alebo mozno ani neexistovali 🤷‍♀️ to iste napr iphone. Jasne, ze moja generacia po nich netuzila, kedze neexistovali 😂 a takisto kazdy clovek bez ohladu na vek ma ine zaluby. Takze nie, nebola si lepsia len preto, ze si otravovala rodicov za knihy a zvierata, kym tu slecna chce tenisky. A ma 15r, nie 35, este stale je v procese dospievania a stale prebieha jej vychova, nie je to dospely vyzrety hotovy clovek, ktory ma byt plne uvedomely a 100% financne gramotny, takze jej spravanie a zmyslanie je primerane veku. My sme neboli neboli ini.

janulik2008
24. feb 2024

@mamutka myslím že porovnávaš rozdielne veci. Každý človek je iný, niekto rád číta a niekto dá veľa peňazí do oblečenia. Keď som bola tínedžer tak som túžila po najnovšom telefóne, neviem už aký to bol a prvé čo som spravila keď som začala zarábať bolo, že som si kúpila mobil no po čase som prišla na to že zbytočne kúpim najnovšie telefón keď aj tak o rok bude "starý"

mamutka
24. feb 2024

@sissy27 ty stále nerozumieš tomu čo píšem, akokoľvek sa ti to snažil vysvetliť. Nikdy som rodičov neotravovala, aby mi kúpili niečo čo bolo v porovnaní s príjmami stupidne drahe. Je absolútne jedno po čom deti túžia….tu sa píše o tom, že niektoré chápu že sa za to peniaze vyhadzovať nebudú a neotravujú s tým, lebo topánky sú na nosenie, nie na status …. A niektoré deti nemajú žiadne hranice a mieru a budú pýtať tenisky za vyše 150 eur a pod. Jasne že každý po niečom túži, neviem na čo mi to stále vysvetľujes. Toto je tema skôr o nastavení rozumnej hranice a o zmysle umelo predražených veci. Rozumieš dúfam tomu, že chodiť sa da v topánkach za 80€ rovnako, ak nie lepšie, ako v tých čo stoja 150 a viac ale reálne hodnota prace a kvality je tam pravdepodobne nižšia ako u tých lacnejších.

sissy27
24. feb 2024

@mamutka nie, to ty nechapes. Ocakavas od pubertaka, ze bude absolutne uvedomely a rozumny, ale to mas prehnane ocakavania. A chciet moze cokolvek - aj kona, aj ferrari, aj tenisky za 1000€, nie je na tom nic nezvycajne a nie je to len dnesna doba (akurat objekty tuzby sa menia v zavislosti od obdobia a veku), a je len na rodicovi, ako to ustoji, vysvetli a aky bude vysledok. Nic viac a nic menej.

andrejka2424
24. feb 2024

@mamutka Tiež nerozumiem. Učíme deti, že sa netreba prikrývať perinou na akú mám, ale treba si vari aj požičať, aj celá rodina nech chodí v lacných topánkach, len nech ja mám to, po čom túžim. Bohača, to som minule celá pyšná si kúpila tenisky v Rieker asi za 80 a hovorila som si, že nikdy som si také drahé snáď nekúpila-ak nepočítam zimnú a trekingovú obuv- na ktorej nešetríme, lebo si má najmä plniť svoju funkciu. Krásny materialistický svet, ale je fajn, že mám chalana, ktorý také nároky nemá, lebo by chodil ešte pár rokov ofučaný, kým by si na také vlastnou prácou zarobil. Predpokladám, že keby sa tebe v detstve splnil sen mať koňa, nebol by z toho trend, že kto nemá koňa je lúzer. Decká vedia byť niekedy k sebe kruté za veci, ktoré ani ovplyvniť nemôžu žiaľ.

martul
24. feb 2024

No a kto jej to dovolil hneď na začiatku?! Už teraz si môžeš pýtať rady, ako si ju naučila...

iwesska
24. feb 2024

Ja si nekupujem za 150e tenisky,tak si nebude ani moje decko. Mam 13r., nastastie pozna hodnotu penazi a uz ked videl kolko stoji nejaka mikina - merch od youtubera,mi rovno povedal - take drahe ani nechcem. Vie,v akych cenovych hladinach si moze vyberat. Tak ale ked si tvoja dupne a ty jej tie tenisky kupis,tak coby nosila ine? Mas 15? Chces znackove? Nech sa paci,zozen si brigadu a kup si. Mohla by aj po hlave skakat,ja ani muz by sme jej 100e na tenisky nedali. Nejde o vkus,nech si oblieka,co sa jej paci. Ale ked raz na nieco nemam financie, tak si snad nebudem brat pozicku,aby moje decko malo.

kp7333
24. feb 2024

@andrejka2424 najmutnejsie je, ked tie drahe veci casto kupuju rodicia, ktori maju naozaj hlboko do penazenky. vypoveda to o ich nizkej financnej gramotnosti a zial v rovnakom duchu vychovavaju aj svoje deti.

andrejka2424
24. feb 2024

Keď na to raz niekto má, nemusí sa obúvať v Deichmane, nech si kúpi topánky aj za 300 ...ešte by však bolo možno dobré svojim dietkam dovysvetliť, nech sú natoľko ľudskí, že sa nebudú posudzovať podľa toho, kto sa im obúvaním a obliekaním vyrovná . Lenže tieto topánky smiešne si kupujú aj takí, čo doma rožky s najlacnejšou salámou na obed tlačia, ale pred kamarátmi sú super cool. Túžby treba mať, aj ich z času načas plniť- ale nie na lusknutie prstov. Za zásluhy a pod.To by som sa pozrela, ako si iné neobuje. Tak hádam rodič nejaký rešpekt doma má pred svojim cteným pubertiakom a neskáče mu po hlave ako sa mu páči...

luccija
24. feb 2024

Neviem odkiaľ si, ale v Parndorfe kúpiš za dobré peniaze New balance aj Jordany, veľa veci kupujem tam aj Geox.Ja už nie som ochotná tu kupovať predražené veci a to nehovorím o zimných bundách, siltovkach, mikinach

mamutka
24. feb 2024

@sissy27 neočakávam, že puberťák bude maximálne uvedomelý, očakávam, že keď mu rodič vysvetlí, že 150 sa za taku značku dať nemôže, tak to pochopí a nebude doma x týždňov dupat nozkou ako blbá princeznička, že ona také mať musí a musí a musí. Autorka to urobila podľa mňa dobre a slečna pochopila. Moje dieťa ma tiez kadejake nápady, ale keby mi dokola mlel, že treba kúpiť za 150 zbytočne predražene tenisky, poviem si, ze sme urobili niekde chybu, keď vôbec nepochopil nič o hodnotách. Keď ale príde reč na prilbu, tam keď posúdim vypracovanie a bezpečnosť, tak zaplatím za drahšiu a nebudem mu núkať lacnú, nebudem riskovať život. Už aj 15 roční vedia čo je topánka a čo je bezpečnosť, ide len o to, či rodič necha so sebou cvičiť ako blby a bude preplácať za zbytočnosti.

minenkak
24. feb 2024

Ty si rodič ,dcéra nech je zatata koľko chce,ako ak chce topánky aj za tisícku nech si kúpi povedz jej sumu akú si ochotná zaplatiť,zvyšok nech si doplatí, takže nech sleduje výpredaje pekné samá.A k vkusu no každý máme nejaký,tak to až tak netreba riešiť

minenkak
24. feb 2024

Ja zas dám otázku mimo tému, ale milí rodičia ako môžu vaše deti s vami takto mávať,nie je nie a dosť

prasiatko30
24. feb 2024

Neviem, tomuto moc dobre nerozumiem - deti si nikdy nezakladali na drahych znackovych handrach, nevidia v tom dost velky zmysel a ja som tiez nebola ochotna minut 100€ na tenisky, ktore rozbiju do 3 mesiacov. Asi vdaka tomu, ze v skole chodili v uniforme nejake handry boli uplne na vedlajsej kolaji. Mladsie ditko je sice tiez vyberavejsie ale ide skor o styl akoo konkretnu znacku. Raz som dietatu doslova nanutila bagance co mali znacku vysitu vzadu na pate, s tym ze ked si da nohavice tak ten napis nie je vidno - lebo tie boty boli pekne a moderne ale za tenisky som dala max 50€ aj to sa mi uz prekrucali panenky

nickpick
24. feb 2024

napr. new balance vies zohnat na nete aj za polovicu, ak kupujete v kamennych predajniach tak sa cena samozrejme moze navysit, pochybujem ze si bezna rodina moze dovolit kupovat pravidelne deckam tenisky v rozmedzi 150-250 eur, aj by som ti poradila weby, ale uz mam skusenosti ze mi zmaze MK komentar, ak chces poradit ozvi sa cez spravu….

autor
24. feb 2024

Len by som este doplnila, na margo tych komentarov typu "ste si ju naucili", "vacsinou ti, co maju hlboko do vrecka, kupuju drahe veci" a pod....V zivote sme na nic nebrali pozicku, myslim take pozicky typu na dovolenku, oblecenie, na nieco materialne, co chcem. Jedina pozicka, co mame, je hypotekarny uver, asi ako drviva vacsina rodin s detmi v nasom veku. Este by som dodala, ze ano, maminy, ktore maju nenarocne deti, ktore si nepotrpia na znacky, si vacsinou myslia, ze je to znak ich dobrej vychovy a pomyselne sa tlapkaju po pleci, ako to zvladli a ako sme to my nezvladli. No, mame este syna, je o rok mladsi, a v zivote nic znackove nechcel, nebuchal sa o zem (v prenesenom slova zmysle), ze on nieco chce, co mu kupim, to si oblecie. Ale sam mi povedal, ze tie dievcata su v dnesnej dobe uplne mimo. Vidi to u svojich spoluziacok, kamaratok...vacsinou dievcata sa nechavaju zmagorit trendami, znackami, sikanuju tych, co chodia v neznackovom, su ovplyvnene tiktokermi, influencermi a neviem, kym este. Aj my mame dve deti a rovnaku vychovu a predsa su uplne odlisni. A teda my rodicia nenosime znackove oblecenie. Dcera to vidi iba u svojich spoluziacok a kamaratok a chce zapadnut.

andrejka2424
24. feb 2024

Veď ty si rodič...kúpila si, ochránila dcéru pred výsmechom, že nemá také drahé bagandže ako kamošky . Nerozumiem, prečo ťa prekvapilo, že teraz stále bude chcieť už iba podobne drahé. Myslela som, že s tým nie si úplne stotožnená a spokojná, keď si tu napísala ten svoj úvodný príspevok. Samozrejme, že každé dieťa je iné a dovolia si toľko, čo im dovolíme my. Na to sme rodičia, že tie hranice určujeme. Pred nikým tu svoju výchovu obraňovať nemusíš....Však každý máme doma svoje starosti. Ty máš, aké máš. Keby si nechcela, neriešiš to verejne, vyrieš si to doma s dcérou medzi 4 očami.

zazka666
24. feb 2024

Veľmi dobre si to zvládla. Tiež mám podobne, ale ja som ešte prísnejšia. U nás je limit 40 za gate a 70 za botasky. A môže len jednu vec za mesiac.

nika23t
24. feb 2024

Autorka, myslím, že si to zvládla parádne. Stoj si za svojim a mysli na to, že to nie je len o prítomnosti. Dcéru učíš hodnotám, dávaš jej príklad a ona časom pochopí, na com skutočne záleží. A onedlho toto obdobie prejde 😉

autor
24. feb 2024

@zazka666
@nika23t Dievcata, dakujem moc za podporu.

martul
24. feb 2024

Super ako ste to zvládli.

lienka.7
24. feb 2024

@autorka ako ste si slečnu naučili, tak mate. Kde je napísané, že musí mať iba značkové tenisky/veci? Aj ty nosíš len guci, pradu a pod.? Asi nie, ze. Pokial mladá dane veci chce, nech sa o ne tiež zaslúži.

cecilia29
24. feb 2024

Dobre su to poriesila autorka 🙂 Mas to este čaká. Moja staršia ma len 5. Snažím sa jej už od teraz prízvukoval hodnotu peňazí. Lebo potom už bude ťažko. Inak ta móda teraz je otrasná, ale že otrasna . Véd tie krásne dievčatá vyzerajú fakt ako bezdacky

autor
24. feb 2024

@lienka.7 tak ona inak nie je problemova, v skole sa snazi, doma tiez pomoze (ale teda ano, vacsinou nie sama od seba, clovek jej musi viackrat povedat...). Je jedna z najlepsich v triede a nejde jej to samo. V lete bude moct oficialne brigadovat, chysta sa do macdonaldu, navrhla to sama, takze nie je to len, ze ona chce. Ale ako som pisala, ma impulzivnu a nezrelu osobnost, je hodne egoisticka, ako vacsina pubertiakov. Chodime aj ku psychologicke. Ked som jej operovala.tym, ze nemoze mat vsetko, co chce, povedala, ze ved ona by chcela tie 300-eurove topanky, ale uspokoji sa aj so 130-eurovymi. No nie je zlata? 🤦‍♀️🤣 Ano, momentalne su topanky asi najvacsi kamen urazu, preto zistujem, ako to maju ine maminy. Lebo ano, ked sa u nas vyzuvaju jej kamosky, realne maju len taketo drahe tenisky, a pritom tiez nie su z extra majetnych rodin.

autor
24. feb 2024

@cecilia29 ano, ja ked sledujem tie teenageerky, ked idu zo skol, ako cez kopirak....siroke/roztrhane gate, krop topy, velke mikiny, kapucne....je to hroza, ale vidim, ze evidentne je to teraz "trendy" 🙄🙄🤦‍♀️

cecilia29
24. feb 2024

Skus to nejako vysvetliť dcére. V každej mode - sa dá obliecť pekne aj škaredo . Vie sa obliecť pekne a aj tak aby nebola nemoderna. Jasne, deti z toho vyrastú.. ale predsa. Ja chodím malo do mesta, teraz 3 dní do zadu som bola vo veľkom nákupnom centre. A teda 70 % bezďáčok a 30 % pekne vkusne dievčatá.

lienka.7
24. feb 2024

@autorka no stačí mi tvoja veta: Ked som jej operovala.tym, ze nemoze mat vsetko, co chce, povedala, ze ved ona by chcela tie 300-eurove topanky, ale uspokoji sa aj so 130-eurovymi. No nie je zlata? 🤦‍♀️🤣
Nie, je nevychovana, egoisticka a ešte neviem aká... chápem ju, že keby malá tie 300€, to by už bola doslova kráľovná, ze? Sorry, ale takéto zmýšľanie je max. ubohe... prepáč.
A dalej: A teda my rodicia nenosime znackove oblecenie. Dcera to vidi iba u svojich spoluziacok a kamaratok a chce zapadnut.
Moja otázka, keď nabudúce pride ze chce iPhone, kúpite jej ho? Lebo predsa "musi" zapadnúť. Keď ina spolužiačka dostane náhodou auto, dostane ho aj ona od vás, hm? No sak nebude predsa chudera, keď ma iba, ona nie?
Myslím, že by si mala trosku popracovať na jej sebavedomí a vnimani sveta nielen cez peniaze a ine drahé veci. Materialista ako vyšitý 👌👌👌

6mia6
24. feb 2024

Aj naši chalani prepadli air Max a Jordan, 15 a 12. Ja som ale vysadena na tenisky tiež takže sa nemôžem čudovať. Inak handry úplne v pohode v new Yorker a pod. Najlepšie vo výpredajoch. Ale tenisky musia byť + kartón lakov na vlasy. 😂
15 ročnemu som sa už vyhrážala že v lete ide makať lebo tam tenisky, tam kopačky, tam elektronika. Ok ja ti kupujem naposledy, v lete si zarob a kúp si čo chces.
12 ročný dostal jordany na narodeniny. Ma ich tri dni a chodí ich len obzerať. 😀 Asi neverí vlastným očiam.
Majú obaja výborný prospech, žiadny problém v správaní, doma slapu ako hodinky. Obaja závodne športujú. Máme aj dievča má len 7. A už teraz mám strach čo bude. ☺️ Dievčatá sa mi zdajú úplne iné.

zazka666
1. mar 2024

@lienka.7 si veľmi kritická a nespravodlivá. Možno ani nemáš dieťa v pubertálnom veku, inak by si vedela že hormóny čo nimi trieskajú nemá nič s výchovou. A tú vetu myslela Ironicky.