• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

6. mája 2017 
Mňa vždy hrozne prekvapovalo, že v češtine sú slovesá s tvrdým -y ako "všechny pracovaly" (snáď som sa teraz nesekla :sweat_smile:).. v slovenčine je tam vždy -i.
28. okt 2008 o 09:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
bihan: no..pokud pracovaly ženského rodu..tak tam je y :grinning:
28. okt 2008 o 09:36  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
vivat Slovakia :slight_smile:
28. okt 2008 o 11:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dnes ma dostal jeden album, kde "výtali do života".... (vítanie do života na miestnom úrade)
28. okt 2008 o 15:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
slovo "odysla" je asi odvodene od slovesa yyyst...? :confused: :sweat_smile:

inak dnes ma na inom fore pobavil jeden diskutujuci, co stale nieco pisal "o Ficovy" :grinning:
31. okt 2008 o 14:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
a jestlipak víte, co je to "xrub"??? :grinning: :grinning: :grinning:

chrup ... hmmmmm :sweat_smile:
2. nov 2008 o 20:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
toto stoji za to :

martina48: kočky,aj ja mám dotaz na vás ...podla vás ,aký je ideálny rozmer scrapov na vyvolanie?...taký aby bolo aj pekne vydieť fotku,lebo mám z toho vyvolávania také menšie obavy...bojím sa,že keď dám rozmer pr.:10x15 že nebude poriadne vydno fotku,že či náhodou nebude taká malinká medzi tymi rôznymi kytmi...ešte sa chcem spítať dá sa rozmer zmeniť aj v samotnom Gimpe?Lebo je tam niečo také,ale keď si tam upravím rozmer,tak my ale otvorý biely papier a nie ten klasický sivý podklad...že či to nevadí ...za odpovede vám budem mooooooooooooc vďačná
11. nov 2008 o 17:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Vivere, :grinning: :grinning: , tá to má za 5.
11. nov 2008 o 17:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
vivere, myslím, že by bolo minimálne slušné neuvádzať nick. :rolling_eyes:
11. nov 2008 o 17:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
nazdaaar sis :wink:

Nevim, jestli to sem patri a taky nevim, jestli se to tu treba uz neprobiralo - nemam silu cist dopodrobna 43 stran, ale ke gramatice/pravopisu to patri, i kdyz ne ceske/slovenske; narazila jsem (opet! :stuck_out_tongue_closed_eyes: ) na popisky v albech, ktere jsou v anglictine, ovsem gramaticky katastrofalne spatne :stuck_out_tongue_closed_eyes: :rolling_eyes: Nejnoveji jsem si treba precetla popisek u fotky smejiciho se ditete 'Keep smile' :rolling_eyes: - na to mam proste jedinou radu; Kdyz to neumis, tak to nedelej, jinak je to dost trapas. Taky si nebudu popisovat fotky v mem (pripadnem) albu treba japonsky, kdyz japonsky neumim, ze.... :sunglasses: (podotykam, ze uvedeny priklad byl v alba holciny, se kterou se 'znam' z nekolika diskuzi -do alb cizich uzivatelek se nedivam- ona i manzel jsou Cesi zijici v CR, takze tu anglictinu moc nechapu, navic, kdyz je to gramaticky spatne :stuck_out_tongue_closed_eyes: )
11. nov 2008 o 17:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zanett, toto aj mne pripada trapne. dost rozsirene je to facebooku: niekto si uvedie status v anglictine, gramatika katastrofa, slovosled tiez, ledva sa da z toho pochopit, co dotycny myslel...ale hlavne, ze ma zo seba dobry pocit, ze vie po anglicky :grinning:
11. nov 2008 o 17:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Musím říct, že se mi taky moc nezamlouvají anglické popisky nebo anglické výrazivo vmontované do českého textu (pokud má v češtině ekvivalent), byť je to módní. Angličtina má nevýhodu, že se z ní stala taková univerzální řeč, takže každý ji může prznit, jak to jen dovede :slight_smile:
11. nov 2008 o 18:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
johanda - univerzalni treba jo, kazdopadne pravidla anglicke gramatiky jsou jasne stanovena (i kdyz si spousta radoby chytrych studentu AJ mysli, ze nejsou. To totiz rikaji jen ti, kterym anglictina nejde :sunglasses: :grinning: ), takze kdyz to nekdo neumi, tak se tim akorat ztrapni - mne by samo o sobe nevadilo, ze jsou popisky v cizim jazyce (specialne, pokud je jeden z rodicu cizinec, ci rodina zije v zahranici), ale bere me cert, kdyz vidim ty cizojazycne popisky, ktere jsou gramaticky spatne :rolling_eyes: Maminka si holt myslela, ze bude 'cooooool', kdyz nadepise fotku anglicky, ale vetsinou se akorat ztrapni...
11. nov 2008 o 18:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Baby ja ked pisem rychlo,sa tiez obcas pomylim.Pisem bez toho aby som sa pozerala na klavesnicu. Ale neznasam baby co nevedia o pravopise absolutne nic, a rozdavaju mudre rady vsetkym ostatnym maminkam. A nebodaj ked s nimi nesuhlasite, tak este zacnu aj urazat. Kazda mame pravo na svoj nazor, ale ked ho maminy napisu, tak nemenovana pani ju hned zacne urazat. Vsimam si to uz dlhsie, a mne samej sa to stalo uz dva krat. Preto vela krat nemam ani naladu odpisat svoj nazor, lebo viem ze nemenovana pani zrovna odpoveda na vsetky temy.
A naozaj ma to odradza od pisana.
11. nov 2008 o 18:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Zanett, mě to nerozčiluje, je mi to k smíchu...ale chápu, že ty, jako studentka anglické lingvistiky, jsi kolikrát zralá na omejvání :grinning:
11. nov 2008 o 18:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
johando - nechci nic zakriknout, ale pokud posledni zkousky dopadly dobre (vysledky jeste nemam), tak uz jsem byvala studentka - novopecena absolventka :dizzy_face: :dizzy_face: :dizzy_face: :dizzy_face: (ale jak rikam, nechci nic zakriknout, vysledky budou pristi mesic)...
11. nov 2008 o 19:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
bihan,
ak sa ona nehanbi, ja sa nemam za co, ze som uviedla nick, ved to napisala do verejneho fora a mnozstvo ludi to mohlo citat. to moj nazor. ja som dost citliva na slovencinu a tamto ma odrovnalo :frowning2: chapem preklepy pri rychlom tukani po klavesnici, ale nevedomost patkara v zakladnej skole... mam dost :frowning2:
11. nov 2008 o 20:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
vivere a ty dľžne a mäkčene prečo nedávaš ?to do gramatiky nepatrí.
11. nov 2008 o 21:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ka4,
dĺžne a mäkčene nedávam pre rôzne typy klávesníc, aby v slovách nakoniec neboli rôzne štvorčeky a iné zvláštne znaky :wink: Tak, ako sa to napr. v e-mailovej komunikácii často stáva... žiaľ.
12. nov 2008 o 07:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ale tu sa ti to vivere určite nestane ... :wink:
12. nov 2008 o 08:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
sila zvyku :slight_smile:
12. nov 2008 o 08:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte!4ítam túto stránku a plačem.Moje deti chodia do školy jeden na učňovku,jeden na Zš a musím povedať ,že pravopis im nič nehovorí,ale aj v škole kedˇim opravujú písomky z odbdrných predmetov,kde vôbec gramatické chyby neopravia.Za mojich školských čias aj v týchto predmetoch opravovali chyby a patrčne sa to odzrkadlilo aj na známkach.Teraz akokeby si to ani nevšimli.
12. nov 2008 o 08:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
kocurik16 to bude mozno kvoli tomu, ze ani samotny ucitel (pokial nie je slovencinar) castokrat tu gramatiku poriadne neovlada :grinning:
12. nov 2008 o 08:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ale učitelia by aspon podľa mňa mali ovládať pravopis :angry:
12. nov 2008 o 08:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
No, a to nemusí byť ani učiteľ nejakých praktických predmetov :stuck_out_tongue_closed_eyes:
12. nov 2008 o 08:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
bihan presne tak :grinning: resp. majster vycviku nemusi mat ani vysoku :grinning: teda musi, ale staci, ak si ju prave teraz robi :grinning:

kocurik16 dnesne skolstvo je jeden velky chaos :slight_smile: skoly, aby nemuseli platit ucitelom plat, aky im patri, tak beru radsej nekvalifikovanych - ti nie su tak plateni ako kvalifikovani (ale samozrejme nehadzem vsetkych do jedneho vreca, cest vynimkam :grinning:)
12. nov 2008 o 09:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dieUcata aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :rolling_eyes: :rolling_eyes:
12. nov 2008 o 09:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ale to nie je o tom ci ma niekto VŠ :grinning: :grinning: ........aj na tomto fore su temy, kde si pisu studentky VS alebo uspesne absolventky a teda niekedy je to pohroma :grinning: :dizzy_face: :grinning:
12. nov 2008 o 09:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
baby aj ja som pedagog - majster odborneho vycviku. a tiez sa mi stane ze sa obcas pomylim. ale odtial potial. niektore baby su uplne mimo a myslim ze sa to odrazi potom pri uceni s ich detmi.
a na tie makcene a dlzne len tolko: nezijem na slovensku a tu na klavesnici makcene a dlzne chybaju. :frowning2: :frowning2:
12. nov 2008 o 10:02  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ja viem len jedno, ze ak to dieta nema v genoch (gramatiku), tak sa to nenauci :slight_smile: moze zmiernit mnozstvo gramatickych chyb, ale ak to v sebe nema, tak nedokaze tu teoriu gramatiky :grinning: automaticky aplikovat do textu, ked pise...

a suhlasim so zuznaou29... niektore baby sa fakt nedaju citat, to mi uz niekedy pride ako nie nevedomost ale totalna gramaticka ignoracia a tupost :zipper_mouth: :zipper_mouth:
12. nov 2008 o 10:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok