Aké následky bude mať vyoperovanie štítnej žľazy?

mimka54
25. aug 2009

Ahojte, mam znizenu funkciu SZ a uzliky na nej, moja lekarka hovori ze ju treba vyoperovat. Ale neviem si predstavit ake dosledky to moze mat. Preto sa obraciam sem, ci sa tu nenajdu podobne "pripady" 🙂 Dakujeeeeem

matacha
9. júl 2015

Ahojte, ja som uz 2 roky po operacii a mam za sebou 2x podanie jodu. Keby ste mali akekolvek otazky velmi rada Vam poradim 🙂 (ohladom diety, liekoch, vitaminoch... atd.) Pytajte sa 🙂

silviavladik
9. júl 2015

Aky je rozdiel medzi euthyrox l-thyroxin?

matacha
10. júl 2015

Fuha tak toto netusim. Ja beriem euthyrox....

parabola
10. júl 2015

@matacha ahoj 🙂 Chcem sa spytat, ako si sa citila prve mesacie po uzivani hormonov.
Mna este len caka prva kontrola po 2,5 mesiaci ale mam pocit,ze mam malu davku euthyroxu. Mam 60 kg a dali mi 100vku. Metabolizmus mi asi este nepracuje ako by mal, za necele 2 mesiace som pribrala 3kg a stravujem sa ako predtym a hlavne zdravo.Cvicim 4x do tyzdna a ani deko dolu :-/
U teba to bolo ako zo zaciatku?

matacha
10. júl 2015

Ahoj @parabola, prve mesiace som sa citila dost narocne. Ale neboj po pol roku sa to uplne cele upravilo a bola som fit. Rovnako som hned pribrala 3-4 kila, ale po tom pol roku to uz islo dole a som uplne naspat na svojej povodnej vahe 🙂 a to som nijako necvicila a zdravo som sa stravovala aj predtym 🙂. Takze velky obdiv, ze cvicis 🙂. Teraz sa mi vaha drzi stale okolo 55-56 kilo.
Pred rokom mi znizovali davku zo 125 na 117 (kazdy druhy den) a aj to som citila trosku zmenu. Ale 3 mesiace a organizmus sa nastavi a je to ok 🙂.
Za chvilocku budes fit 🙂

kaprik1
10. júl 2015

@parabola ahoj, uz som tu dlhsie nebola. Citim sa, no ako kedy. Ja beriem 150-tku, nastastie nepriberam. Od jodu som nemala menzes, uz som bola aj na kyrete. Niekedy mavam stavy, ze sa mi nechce rano ani vstat z postele. Ale mam tri deti, takze sa premozem a ide to. Ked mi robili odbery, mala som malo zeleza a vapnika. Co som po operacii mala ok. Takze beriem zelezo a calcium. Doktorka mi doporucila, aby som si poziadala o preukaz ztp, ze na to mame narok, tak uvidim. Najhorsie je to teraz ked bolo tak velmi teplo, ze sa nemoze chodit na slnko. A co deti, necham ich cele prazdniny doma... Tak sa snazim vyhybat slniecku, ale ako sa to da, ked tak pali...Na kontrolu som mala ist teraz, teda 10.7., ale volali mi, ze ma preobjednavaju na 11.8.

kaprik1
10. júl 2015

@matacha ahoj, chcem sa spytat na take tie veci ohladne ztp a invalidneho. Mne povedala doktorka, ze mam narok na ztp, to som si podala, a ze po pn, teda po roku si mam poziadat o invalidny, ze telo potrebuje trocha zregenerovat, a ked sa mi bude dat a najdem si pracu na niekolko hodin tyzdenne, ze mozem. Ale ze nic sa nema prehanat. Vo februari mi vybrali celu sz a tiez uzliny na obidvoch stranach. Na jode som bolal v aprili. Na gamagrafii sa mi zobrazili 3 loziska, ktore mi tam zostali. Na dalsi by som mala ist v oktobri.

matacha
13. júl 2015

Ahojte @parabola, @kaprik1. Kazdy organizmus samozrejme reaguje inac. Ten stav po operacii je podla mna trosku horsi ako po samotnom jode. Po druhom jode som sa citila omnoho, omnoho lepsie ako po operacii+jode. Co sa tyka menzesu, absolutne bez problemov. @kaprik1 drzim palce nech je to co najskor v poriadku, ja som nemala vtedy instrukcie, ze sa mam vyhybat slnku. Chranila som si iba jazvu aby mi ju neopalilo inac com nebola az tak opatrna na slnko. 11.8. drzim palce = ja mam 13.8 🙂

matacha
13. júl 2015

@kaprik1, co sa tyka dochodku a ztp:
ZTP - si chod vybavit na urad prace v tvojom mieste bydliska. Dostala som ho uplne bez problemov
Invalidny - mas narok na plny indvalidny dochodok a nie je to po roku. Utekaj si dat ziadost co najskor, aby ti ho uznali co najskor. Ja ho poberam uz viac ako rok.
V zakone sa pise: "Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav je taký zdravotný stav, ktorý spôsobuje pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a ktorý má podľa poznatkov lekárskej vedy trvať dlhšie ako jeden rok." Takze sa tam vobec nepsie ze ho mozes poberat az po roku, ale ze podla lekarskej vedy ma trvat dlhsie ako jeden rok a to aj trva. Podla tabulky v zakone mas mat uznany plny invalidny dochodk 🙂. Urcite on poziadaj, ale obrn sa trpezlivostou pretoze to trva dost dlho a je to narocne, ale mame na to narok tak treba bojovat 🙂.
Ja pracujem cely cas, pocas prace som si len "odbehla" na PN-ky. Mam vybornu pracu a prave aj to ma nastartovalo a zbytocne sa neutapam sama v sebe... Je jasne, ze treba nechat telo precistit sa. Mne odoperovali 1 uzlinu a to bolo bolestive, takze rozumiem ze si unavena, ked ti brali obidve uzliny. Ale postupne to prejde 🙂.

parabola
13. júl 2015

Ahojte @matacha a @kaprik1 🙂
Ja som tiez po ukonceni PN po radiojode poziadala o invalidny. 5.5. som absolvovala terapiu, do konca maja som bola PN a od 1.6. som si bola poziadat na socialke o papiere k invalidaku. Dala mi zoznam, ake doklady a papiere mam priniest a este mi musela moja obvodna vypisat spravu pre posudkovu komisiu. Odovzdala som to na podatelnu 8.7. a teraz musim uz len cakat na datum,kedy sa mam dostavit na posudenie stavu.
@machata nepamatas si nahodou ako dlho trvalo,kym ti prisiel list na dostavenie sa na socialku od podania ziadosti? Ja mam ten problem,ze zaciatkom oktobra odchadzam na sluzobku,tak dufam,ze do 3 mesiacov mi to stihne prist. A ake otazky ti pokladali? Bude to zaujimave, lebo sa necitim vobec ako invalid, zatial sa citim tak ako pred operaciou. Ani by som sa nedivila,keby mi ho nepriznali. Mna caka prva kontrola buduci tyzden, tak som velmi zvedava na prve vysledky. Babule a na kontrolu ste isli bez akychkolvek papierov ci zdravotnych zaznamov? Vysledky sa dozviem este v ten den?
@kaprik ja som mala menstruaciu hned 3 tyzdne po jode, meskala mi len 3 dni. Prajem ti,nech sa da vsetko cim skor do poriadku.
DAKUJEM DIEVCENCE za informacie. Uz som sa s tym akosi naucila zit, len ten dalsi jod ma vobec netesi :-/

matacha
14. júl 2015

Ahoj @parabola. Nepamatam si to presne ale urcite to bolo aspon mesiac. Ale potom zrazu mi napisali, ze sa mam dostavit o 3 dni. Bolo to vesele. Podla zakona mas urcite narok aj ked sa tak chvalabohu necistis 🙂. Takze trvaj na tom aby ti ho uplatnili. Ja som to tahala cez odvolania a podobne lebo som sa nestretla s infomovanostou na socialke, ale po 3 kolach ho mam aj ja.
Na kontrolu som isla uplne bez papierov a co sa tyka vysledkov tak sono je hned ale na krv som cakala cca tyzden. Drzim palce na kontrole 🙂.
Parabola, neboj sa dalsieho jodu. Treba sa na to nastavit a to prejde rychlo. Inac ja som sa citila po druhom jode ovela lepsie ako po prvom. Vsetko sa rychlejsie zregenerovalo 🙂

kaprik1
15. júl 2015

@matacha dakujem za informacie. Este sa chcem spytat, ci ked chcem ziadat o invalidny, musim ukoncit PN ?

matacha
15. júl 2015

ahoj @kaprik1, mozes stale pokracovat v pn-ke. nie je potrebne ju ukoncovat 🙂

parabola
15. júl 2015

Mne zasa povedala moja lekarka a aj pani na socialke, ze ked ziadam o invalidny, nemozem byt uz na PN, lebo ked som PN, dostavam od socialky nemocensku a nemozu mi vyplacat zaroven aj dochodok.Ked mi vypisovali ziadost,na socialke mi dala datum 1.6.,lebo 31.5. som ukoncila PNku. Tak v tomto state si ozaj kazdy robi co chce 🙂 ak tomu tak je,ze mozem ziadat aj cez PN tak s tou pani na socialke asi hodim rec 😀

matacha
16. júl 2015

Ahoj @parabola, asi mas aj pravdu. Nejako si to nepamatam lebo ja som bola na pn-ke iba chvilu. Pracovala som z domu. Tak asi ano az po PN 🙂

silviavladik
31. júl 2015

@parabola môžem sa opýtať upravovali Ti po 2,5mesiaci dávku euthyroxu? mne lekárka predpísala 88mg niekedy je to ok niekedy som tri dni uplne odpisana len spim som 7týždňov po operácii odstránili mi celú šž a na kontrolu mám ísť až na konci augusta. Tiež mám problém s priberaním, so stolicou cítim sa úplne nafúknutá :( zmenilo sa u Teba niečo v tomto? ďakujem

matacha
31. júl 2015

Ahoj @silviavladik. Z mojich skusenosti verim, ze sa ti to urcite upravi. Mne upravovali lieky az po 1,5 roku. 7 tyzdnov je este malicko, ale za chvilu sa ti to vsetko urcite da naporiadok a bude ti dobre 🙂

kaprik1
31. júl 2015

@silviavladik u mna to je tiez dost desne. Vyoperovali mi sz vo febr., v aprili som bola na jode. Potom mi nasadili 150-tku. Citim sa hrozne, ale su aj svetle dni. Od jodu som az teraz dostala menzes, a tiez mi teraz strasne zacali vypadavat vlasy. Mala som malo zeleza a tiez aj kalcia. Na 1. kontrolu idem az teraz v auguste, mala som v juli, ale docent mal dovolenku. Verim tomu, ze sa to nejak upravi, ved takto sa neda fungovat. Podla mna mam zlu davku....

parabola
2. aug 2015

Ahoj @silviavladik 🙂 Minuly tyzden som bola na prvej kontrole a docent mi ponechal predpisanu davku. Podla krvnych testov mam dobre hodnoty.Aj ked netusim ake,lebo sme to konzultovali iba po telefone. Ja som mala podobne stavy ako ty,ale zistila som,ze ked som ranajkovala uz pol hodinu po uziti tabletky,nerobilo mi to dobre.Cely den som bola nafuknuta,unavena,ospala.Zacala som ranajkovat az hodinu po uziti a priznaky zmizli. Neviem,ci to mohlo byt tym,ale lekar mi vravel ze mozem mat znizenu schopnost vstrebavania hormonov,preto je dobre si odkusat,co mi viacej vyhovuje. Je fakt,ze nie som tolko unavena a ospala. Ja som pravudelne chodila spavat aj o 19h.Zrejme sa mi nestihli uvolnit vsetky hormony a citila som sa,ako by som mala cely den zatiahnutu rucnu brzdu. Nastavenie na hormony trva telu aj rok,preto ziadnu paniku. Uz sa mi trosicka pohla aj vaha smerom nadol,cvicim a viacej sa hybem. Ide to ovela pomalsie ako pred operaciou,ale tak zdravie je dolezitejsie.Drzim ti palecky,nech sa da vsetko rychlo u teba do normalu. A smiem sa spytat aku mas vahu? 88 sa mi zda dost malo. Rozpravala som sa s mojou obvodnou lekarkou a jej vyoperovali polku stitnej a ma 52kg a 100 euthyrox. Netusim podla coho to davaju,

silviavladik
3. aug 2015

ahojky @parabola váhu mám momentálne 68kg pri výške 172cm, tri kilá som pribrala od operácie :( mne by ani tak nevadila tá váha ako tá nafúknutosť.... :( nemôže to byť tým euthyroxom, píšu tu že l-tyroxín je šetrnejší a aj na trávenie lepší ale vôbec s týmto nemám skúsenosť. Verím, že po čase sa to upraví a zlepší.

dijuri
17. aug 2015

@silviavladik
@parabola
@kaprik1
@matacha
ahojtie dievcence, menovala som Vas lebo neviem kedy sem zas opat niekto nakukne.
pred par dnami som bola na sone stitnej po 6 rokoch druy krat, prvy krat ked mi ju zistili.Lekar sa pozrel na obrazovku,dlho sonoval a potom povedal ze navrhuje vyoperovat,potom sa pozrel blizsie,vygulil oci a ze nie, toto musi ist okamzite von.Oba laloky velke,pravy 18x13x40mm objem 4,6ml,lavy 14x12x37 objem 3,1ml
parenchym oboch lalokov,mapovio hyoechogenny, v pravom laloku splyvajuce uzly zmiesanej echogenity,obsahuju aj hyoechogenne neostro ohranicene zony,v lavom laloku na hornom pole hypoechogenny uzol velkosti 11x12x19 mm, lekar povedal ze on nemoze vylucit ze to bude maligneho charakteru. na operaciu idem po vyse 3 mesiacoch az.
Mali ste niektore neostro ohranicene? Co znamenaju tieto?a vraj hned na operacke sa robi nejaka prvotna histologia a potom too ide na 3 tyzdne na histologiu, co vedia zistit hned na operacke z toho?
Dakujem za vsetky odpovede.

dijuri
17. aug 2015

Ešte sa chcem opýtať ten radojod sa kedy podáva?

matacha
18. aug 2015

ahoj @dijuri. Na mna si dala az priliz vela odbornych slovicok 🙂. Ale, urcite ked povedal doktor, treba to dat von. Co sa tyka uzlov, nemaj strach stale mozu byt v poriadku a iba ti ich vyberu a mas pokoj so stitnou. Na operaciu som tiez cakala 2-3 mesiace. Neboj cele to zvladnes, urcite. Ja som uz 2,5 roka po operacii a som uz vysmiata 🙂.
Co sa tyka operacie, zoberu vzorku hrcky a hned pocas operacie ide na histologiu a uz pocas nej vedia ci je to zhubne alebo nie je - co je urcite dobre, pretoze v pripade nie velmi dobrych vysledkov vedia okamzite vyoperovat vsetko zle.
Radiojod sa podava cca 4-6 tyzdnov po operacii ale iba ked su hrcky zhubne. Ja mam za sebou uz 2 radiojody, bolo to trosku narocnejsie, ale vsetko som zvladla 🙂
Ak by si chcela s niecim pomoct alebo poradit urcite napis

parabola
19. aug 2015

@dijuri ahoj a nemusis sa bat, vsetko dobre dopadne 🙂
Nerozumiem ani ja tym odbornym vyrazom,ale vsetko bolo zachytene vcas a ak by to aj bolo zhubne, vyoperuju ti celu stitnu zlazy aj s uzlinkami a vsetko bude OK.
Mna objednali na operaciu po 6tyzdnoch, tiez mi pocas operacie urobili rychlu histologiu a vysledky ukazali,ze je to zhubne,tak mi vybrali celu stitnu.V pondelok ma operovali a vo stvrtok rano som uz aj isla domov.O tyzden na stehy a uz boli aj kompletne histologicke vysledky.Po 6tyzdnoch som isla na radiojod a este ma caka minimalne jeden.
Drzim ti vo vsetko palce 🙂

dijuri
19. aug 2015

@parabola
@matacha
Prosím vás a vyjadrili sa už pri Sone nejako že to nevyzerá dobre alebo niečo.Mne hneď spomenul miznú malignitu

matacha
20. aug 2015

Ahoj @dijuri nie nevyjadril. Na sone videli iba, ze tam nieco je. To, ze to bolo zhubne zistili az pocas operacie. Do vtedy to nevedeli

parabola
21. aug 2015

@dijuri ani mne sa nevyjadrili pocas sona nejako negativne. Iba ma odporucili na punkciu - ihlou mi zobrali vzorku z toho uzla. No a vysledok bol pozitivny...
Neboj nic, odoperuju ti celu stitnu, budes brat umele hormoniky a za par tyzdnov bude vsetko OK 😉

kaprik1
21. aug 2015

@diruji mne na sone, ked mi robili punkciu, uz videli ze to nie je ok. Povedali mi, ze mam isto volat o vysledky 2 tyzdne po. Ostatnym hovorili, ze maju volat o vysledky 4-5 tyzdnov po. Ale robili mi tu punkciu v sv.Alzbete, tak asi preto. Tam to asi uz maju lepsie v oku 😉

dijuri
22. aug 2015

Ďakujem vám dievčatá za vaše slová a odpovede.Mne lekár nepovedal či mám pokračovať v užívaní liekov alebo nie.Operácia na koniec novembra, žiadna punkcia ani odbery.Zjavne pán doktor nepostúpuje ako ma,asi nie je v poriadku robiť sono po 6 rokoch.Že? Ja sa bojím strašne operácie.Môj prach bolesti je najnižšie ako môže byť.Pred rokom a pol som bola na žlčník.Okrem iných. Mám v sebe už veľa narkoz.Inak ešte sa vás opýtam naco mam ísť pred operáciou aj na krčné? Nikdy som tak nebola.Kamošky že to kvôli intubacii ale aj pri zlcniku má intubovali a nebola som.Na tom krcnom mi budú robiť bolestivé vyšetrenie?

kaprik1
23. aug 2015

@dijuri ahoj, ked som bola na krcnom predoperacnom vysetreni, doktor mi len skontroloval, ci je v hrdle vsetko v poriadku. Aj po operaciii pojdes na kontrolu. Operacie sa nemusis bat. Jasne, je to operacia, ale da sa prezit. Mne vybrali celu sz a tiez vsetky uzliny na krku. Dva dni po operacii sme dostali normalne rezen 😝 .