Ako neprísť o nervy?

mahmulienka
12. jún 2012

Caute maminy. Viem, ze je tu mnoho tem spytujucich otazku "som dobra / zla matka (pripadne aj manzelka)?" V poslednej dobe mna mata neustale dookola ta ista otazka. Mam dve dcerky, 2.5 roka a 4.5 mesiaca a nervy na prasknutie... Ked som sa vratila z porodnice, mala som zo seba pocit, ze som super zena, vsetko som stihala, na dietky mila ako Mary Poppins, proste hormony ficali. Teraz? Paneboze, staci uplna kravina a mam nervy v kybli. Starsia vyleje vodu na zem, ja zacnem hukat, mladsia sa rozplace (to je uplne najvacsi spustac), ja sa rozhukam este viac a dopada to vacsinou tak, ze hucime vsetky naraz. No psychiatria na spadnutie. A po rozume mi zrovna v tych chvilach beha: "Reagujes hrozne, toto by si nemala robit, ved to dieta psychicky dod*bes (najma v suvislosti so starsou), mala by si s tym prestat" ale ja nie som schopna, neviem, ako sa zastavit. Po akcii, ked sa situacia ukludnim, mnoho krat placem, vratim sa k dcerke, ospravedlnim sa jej, ale viem, ze to nie je spravne. Chcela by som sa naucit, ako tomuto vsetkemu predchadzat, aby som si nemusela vecer co vecer vypocitavat situacie, z ktorych bude mat Saska v 30-tke tiky v oku a v kabelke prasky kvoli matke... Mate niektora skusenosti s "terapiou" na toto, ktora fungovala? (Rada by som zasla aj za odbornikov, ale nemozme si to momentalne dovolit). No a na zaciatku som spomenula v otakze aj slovo manzelka - moje nervy sa tykaju aj vztahu s manzelom. Uz sa nehadavame ako sme sa zvykli, ale pozorujem, ze od neho bocim. Radsej travim vecery sama, ako s nim (kniha, debilny serial, alebo sa tvarim, ze som sla spat a len tak lezim a nic nerobim, len aby som nemusela byt s nim)... Paneboze, bude tomuto niekedy koniec? Znormalnim sa? Poradte.... Dakujem...

kubuliatko
18. okt 2012

tak to je super ze si zacala pracovat. ja mam 20 mesacneho syna a uz po roku mi zacalo zasibavat a tiez som zacala pracovat 2 hod 3 x tyzdenne a je to super. milujem svoje dieta aj moju pracu a uz vobec po nom nevrieskam. a na tie 2 hod mam opatrovatelku. ked pracujem. trodku pri nej poreve za mnou a potom je uz dobre. keby som nepracovala reagovala by som rovnako ako ty. a teraz? ked mi rozleje pohar s kakaom , no aco vsak to utriem. pocmaral mi koberec a steny farbickami. ja som sa iba usmiala. vsak ked vyrasties sa to premaluje. a koberec vytepujem. pohodka. fakt praca a cvicenie su psychohygiena

mahmulienka
autor
18. okt 2012

@margarita no cauko zdrauko, bohaca, clovek ma jeden den povinnosti a uz sa to tu tak rozbehne?
@katka1981 sukromka v pohodke, ja sa rada pridam (odkedy som zistila, ze svagrina si to tu kukne obcas a ja tapsa som je povedala nick, tak dakujem pekne hhhha)

margarita
18. okt 2012

tak az si ju zalozite, pridate ma, pls? dikes 😉

caly8
18. okt 2012

@mahmulienka ..ja sa len opýtam takto :D berieš antikoncepciu??
ja mám síce len jedno dieťa ale po mesiaci ako som porodila som začala chodiť do práce lebo mám malý obchodík tak bolo treba sa postarať .. malú som dojčila do dvoch rokov a proste jeden kolotoč dookola malá, domácnosť, manžel, práca bežné veci ktoré by sme ako ,,superženy,, mali stíhať 😀 (podla našich chlapov) :D bola som v stave na psychiatriu .. ako píšeš akoby som o sebe čítala ..aaaale obrat nastal vtedy ked som vysadila HAK ... a zrazu som bola úplne iná žena .. nič sa nezmenilo ostal aj manžel aj tie povinnosti ale ja som bola úplne v pohode ..

mahmulienka
autor
18. okt 2012

@caly8 anti neberiem uz .... bohaca, ani neviem, kolko storoci. vysadila som ju niekde na vyske prave kvoli depresivnym stavom, ktore sa mesiac po mesiaci zhorsovali, az kym som neprestala do seba to svinstvo ladovat. takze ja to mam fakt od prirody, zial ☹

caly8
18. okt 2012

@mahmulienka .no moja tak nič iné ti neostáva len si uvedomiť, že práve toto si chcela 😉 🙂 a vždy ked ťa toto pochytí tak myslieť na to aká si šťastná, že ste všetci živí a zdraví :D veľa šťastia 🙂

paris3
18. okt 2012

ja som az s odstupom casu zistila z coho som mavala take nervy na malu.... z toho, ze nas vztah s manzelom nebol ok. v podstate nase manzelstvo nesplnilo moje ocakavania a prenasala som to na malu. teraz, ked sme poriesili nas vztah, tak aj moj vztah k malej sa otocil o 180 stupnov...
tak teraz by som uz zacala hladat riesenie tam 😉

marcovka1
18. okt 2012

ahojte,tak aj ja si kladiem tuto otazku ako neprist o nervy ☹ ale mne sa zda ,ze som uz one prisla 😒 a tiez som stoho nestasna ☹ a kazdy ma utesuje,ze som na materskej a kazdy den ten isty kolotoc..ale to vraj prejde ked pojdem do prace tak som zvadavaa 😀
@mahmulienka mne pomaha magnezium a caj s medovky .. 😵

magali
18. okt 2012

@paris3 suhlasim.. u mna je to podobne a este k tomu prerabame a to je u mna kamen urazu, strasne by som chcela aby to uz bolo hotove, ale viem ze to tak skoro nebude, navyse nam uz dochadzaju usetrene peniaze a som z toho na nervy a na kazdu blbost reagujem az prehnane agresivne a najviac si to odnasa maly na ktoreho v kuse hucim aj ked teda on zacina mat obdobie vzdoru a niekedy sa to uz ani normalne s nim neda 😀

paris3
18. okt 2012

@magali no tak to mas podobne ako my... tiez sme prerabali, ked sa mala narodila... jednoducho 'idealna kombinacia' 😀 takze male dieta doma, muz cez tyzden maximalne pracovne vytazeny (ved na rekonstrukciu treba peniaze), cez vikend na stavbe ☹ byvali sme u nasich, nic moc teda, tiez som chcela cim skor byvat samostatne... stahovali sme sa, ked mala dcerka 9 mesiacov. chvilku to bolo ok, tesili sme sa, ze byvame sami. a potom manzelska kriza ako svet a uz to bolo. az ked sme zacali ratovat nas vztah, tak sme zistili kolko chyb sme urobili ☹ hlavne, ze u mojho muza a aj u mna bola snaha s tym nieco urobit. teraz je to uplne o inom, aj manzel sa venuje malej, rodine a ja som ovela spokojnejsia, viem sa tesit z malej a zo zivota. a vela som aj na sebe pracovala a stale sa snazim. uvidime co s nami bude, ale teraz uz viem, ze to vsetko zvladnem tak ci onak....
rozhodne chapem tieto situacie. problem je v tom, ze clovek musi na manzelstvo a aj rodicovstvo dozriet. niekto tym prejde jednoduchsie, niekto tazsie 😒
drzim vam vsetkym palce 😉

magali
18. okt 2012

@paris3 amen :D

paris3
18. okt 2012

@magali 😀 😀 😀

liave
20. okt 2012

Ahojte tak som prisla aj ha na terapiu :( chlap ma novu robotu :( posledne dba tyzdne som s detmi sama :( nakolko rozdiel medzi detmi mam dost maly je to na palicu obcas.uz som si myslela ze som celkom za vodoupo tychto par tyDnoch mam pocit ze horsie byt nemoze :( nic ine cele din nerobim Len obliekam a prezliekam zapatlane od jedla od blata of spiny od vody a v pripade mladsieho aj od "hovna"dve uvrestane deti!aby mi nebilo malo mladsiodmieta spavat cez den a do vecera padame na hubu doalova vsetci!ja z deti a domacnoati a chlap s 12hodinovych sicht!!!co ma vsak mrzi naj zacinam zase po dlllllhej dobe jacat na deti:( ine nerobia Len mrncia ked sa I'm nedari napriklad ked nevie. Stastia zapntut babiku tak mrnci a kvili pro tom,do toho mladsi bezi uz z hovnom v gatiach s prepacenim ze ooooou ,,,samozrejnme diem najprv riesit jeho no to uz starsia place a kbuci ze sa jej nedari a haze babu o zem.aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!aaaaaaa!!!!potrebujem si zakricat :/

Pekne den

vejula
20. okt 2012

@liave tak to sme na terapiu dve... Tiež jačim ako blazniva.... Už mi to prerasta cez hlavu. Neda sa nič s malym robiť, je proti všetkemu, super obdobie. Nechce jesť, lebo na všetkom najde niečo, prečo to nechce, nechce sa obliekať, ani z pyžama ani ked ideme von, ani ked ideme spať, takže večný boj. Nechce isť nikam kam idem ja. Napr pod dna piští, že ideme za starkou a ked ho začnem obliekať, že ideme za starkou, tak on za starkou nechce isť a reve ako tur....
Toto je cely den, a mna už klepe... Tiež maly reve za všetko, doslova všetko. Už len počujem naznak revu a zakryvam si uši, lebo som z toho na prašky.... Bože, ešte s tym brušiskom, a maly sa ešte dojči, je to užas.... Verim, že po pôrode bude lepšie 😅 som asi priliš velka optimistka čo?

mahmulienka
autor
23. okt 2012

@liave no szia mafia, tak to ma mrzi, ze sa vam to teraz takto otocilo, o to viac, ze najma tvoje slova ma dostavali par mesiacov dozadu zo 'sracek' kompletnych :(
podla mna to ale bude docasne, musite si len vsetci styria zvyknut na novy sposob zivota.
opicky uz nechodia do skolky? ci to je len na chvilku? a nech aj, si ukradni ten kusok pre seba, co sa da. vyloz nohy a obzeraj si ich z kazdej strany. na bordel v pozadi sa vyprdni, dolezite su vylozene nohy.
inak sasena ked mala obdobie, ze uz nechcela spavat, tak som jej povedala, ze oddychovat musi a ked nexe spat, nech je vo svojej izbe a tam sa sama hra. bud jedno, abo druhe. nakoniec si vybrala spanok :D bo mala vacsie nervy z toho, ze som ju vkuse zavracala do izby, ked sa objavila v obyvke...
v tomto pocasi to bude riadna challenge vydrzat, no prajem co najpevnejsie nervy a flus flus, nech sa dari ;)

moon1979
23. okt 2012

ahojte baby ...
ja mám pocit v poslednej dobe, že okrem slov typu "prestaň, nevymýšľaj a čo zase robíš" už ani iné neviem povedať ☹ mám 2,5 ročného, ale som na pokraji s nervami, vyslovene mi tečú ušami ... možno to horšie zvládam práve kvôli tomu, že som v 5tom mesiaci tehotenstva, že hormony robia svoje, neviem, ale som fakt na nervy ... krpec mi od dvoch rokov vôbec nespi cez deň, fičí od 6tej do 20tej na plný plyn a na slovo "prestaň" absolútne nereaguje, totál ignorácia ... 😠
navyše všetko si vydobíja príšerným revom, to nie je plač, ale rev, no des ... a opakuje 500x to isté, kým to nedostane, proste nenechá si vysvetliť :( lebo on to chce a hotovo ... niekedy sa fakt musím ovládať aby mi nerupli nervy ... :(

mahmulienka
autor
1. nov 2012

jezisi misi, babule, som v koncoch. nejako mi zasa zacinaju haprovat nervy. posledny tyzden mi naty spi na milu jarmilu, vkuse nieco riesi, bud na nu lezie choroba, alebo jej idu dalsie zuby, alebo co, ale z postele a prsnika ju neodstanem, jak je noc dlha. potom sa vacsinou okolo 2.00 rano rozhodne, ze je uz den a frci 'dadadadamamamama', rajtuje tam po mne ako zmyslov zbavena taku hodinu a ked uz placem od bezmocnosti a zurivosti, zachrape, ale tiez len na chvilku. akonahle sa od nej pokusim odist, koniec, novy kolotoc.
mala dva take dni, ze som ju vkuse musela cely den nosit na rukach a zacal problem aj so saskou. uz styri krat sa mi tento tyzden pokakala (!!!!!) normalne - susene skrkatko na gatkach som nasla len preto, ze mi prislo podozrive, ze len tak lezi na gauci a ani nepipne. dalsi den dva krat, rano aj poobede a dnes opat, nastastie uz len taka mala bodka.
mne uz nervy tecuuuuuuuu. manzel pomaha, ked je doma, ako vie, len je to tazke teraz, 4 dni v tyzdni sa skoro vobec nevidime, dva z toho sa pri nich striedame a dalsie dva je v robote od 5 do 22.00, no smrt.
kazdopadne to uz fakt neviem, co s tou saskou. uz som hnusna na nu krava naziapala, ale vnutorne mam pocit, ze to nie je spravne. ale ako mam reagovat, ked sa mi skoro trojrocna baba, 8 mesiacov po tom, co je kompletne odplienkovana, zacne pokakavat... a ze: mami, prepac, ale ved to nevadiiiiii.
navyse mame teraz lietacky po doktoroch kvoli naty, zac.roka ju budu operovat, tak neviem, kde je poriadne sever. saska to asi citi a z toho to ma, ale ja sa nejako nedokazem rozkrajat v tej pozornosti, naty je predsalen babo, potrebuje ma viac... ale ako to vysvetlit saske???? baby, poradte, ako sa rozdvojit... diiik

janinah
1. nov 2012

@mahmulienka saška sa pokakáva,lebo chce pritiahnuť tvoju pozornosť,najhoršie čo môžeš robiť je ju za toto vyhrešiť 😒 akonáhle maličká zaspí,tak sa nevenuj kuchyni ani práčke,ale saške,len jej samej,potrebuje to,zažila som ...nebude to dlho trvať to obdobie,vydrž a nabíjaj sa energiou ako len vieš 😉

mahmulienka
autor
2. nov 2012

@janinah ako som pisala, doslo mi, z coho to sasena ma. co som ju posledny x za to vyhresila, to mi uz fakt tecu nervy a uz neviem, co so sebou. snazim sa s nou byt, len naty spava cez den uz bud vobec, alebo len polhodinku doobeda - to so sasenou citame/malujeme/staviame duplo, proste len jej cas a poobedny spanok mavame vsetky spolocny, som si ich svorne nastahovala do postele, saska to ma ako specialitku. a domacnost mi cez tyzden nic nehovori, co akurat tak maximalne spracem kuchynu po jedlach a vecer ju doupratujem a navarim, ked uz baby spia. poriadok a spol. sa u nas riesi len cez vikend, ked je muzik s nami.
skor v sebe riesim, ako na to, aby sa saska necitila odstrcena, ked je aj naty hore. snazim sa vymyslat veci, ze akoze sa hrame spolu vsetky tri, len evidentne jej to teraz v tomto obdobi nestaci. ako som pisala - mame toho s naty teraz vela, vksue s nou niekde sme u doktorov a saska asi na to ziarli. snazim sa to kompenzovat tym, ze cez vikendy chodievam zasa iba s nou na nakupy (rada mi tak pomaha), alebo iba s nou varim/peciem/periem atd
no neviem, ako dalej, kedze to evidentne nestaci...
a to s muzom chceme 4 deti :D pozeram, ze ty uz skusene ficis s troma.

mahmulienka
autor
2. nov 2012

este by ma zaujimal vas nazor, ci skusenost - ako je podla vas najlepsie reagovat na taketo pokakavanie sa dietata (zo ziarlivosti), tak, aby ste ho nestraumatizovali. podla mna ignorovanie problemu a prejdenie situacie len tak ze len vymenim spinave pradlo je hlupost, treba to adresovat, zaujima ma podla vas ten 'spravny' postup, ako na to. diiiik

margarita
5. nov 2012

@mahmulienka
ahoj moja, no Pan Boh s vami a zle prec 😒

osobnu skusenost s pokakavanim (este) nemam, ale podla mna je pravda, co sama ostatne aj vies, ze z coho to je a preco...riesila som nieco uplne ine ale nedavno s K., ona zase z nicoho nic zacala v skolke po mesiaci a pol rano revavat...odkukala od deti, ze ich maminky potom utesuju a utieraju slzicky a take kraviny, a jej to chyba a chce to tiez 😀
vedela som, ze ona skolku zere, chce tam byt a len ma takto natahuje...tak som sa zacala viac snazit venovat jej sustredenu pozornost, ocny kontakt, fyzicky kontakt vzdy ked som s nou....aj ked mam aj maleho pri sebe, ale skratka vedome a cielene jej davat "viac" najavo, ze ju lubim....prve dni som jej dohovarala, argumentovala, vysvetlovala ze nech uz nereve....naprd to bolo....potom som sa niekde docitala o tzv. paradoxnej teorii zmeny :
"Cim viac tlacis na zmenu, tym menej prvadepodobnejsie je, ze skutocne nastane..."
a vravim, nevadi, nech si reve, aj tak ju mam rada a basta - do 2 dni sama od seba prestala....videla, ze je mi to uz volne....tak neviem, ci to funguje aj na toto one, ale ved uvidis...

neignoruj, vecne to zhodnot, ale ziadne emocie ze to musis prat a pod....no ale nie je to lahke, sama viem ako mnou nervy lomcuju, ked sa cokolvek zomele u nas....