Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

ivett311
24. okt 2017

Baby poradte mi. Neviem či som si ráno dala Ad alebo nie. Mám si dať alebo až len zajtra?? Ďakujem

elissa88
24. okt 2017

Ja ked som zabudla dala som si na ďalší deň a všetko ok.Aspon viem ze nie som sama v tomto 😀

eliska13
24. okt 2017

@ivett311 dala by som si druhý deň.Vy cítite pri AD, že máte viac sily,že vás nakopnu?ja mám stále málo energie nízky tlak mám či beriem lieky či nie, ale nevládzem toľko.Dam si aj kávu, čaj, ale stále mám pocit, že idem na doraz

elissa88
24. okt 2017

@eliska13 to mám aj ja malo energie a stále som unavená.Taku slabosť cítim..

ivett311
24. okt 2017

@elissa88 ja tak isto..

montemotherone
24. okt 2017

@domi1313 ja som u terapeuta dostala knizocku Autogenny tréning. Treba to cvičiť, trénovať, a potom sa vraj rýchlo vieš ukľudniť na počkanie. Skús si to zohnať. Ak ťa prepadne taký rýchly panicky atak, skús dýchať do papierového sáčku. Pár nadychov a vydýchov. Dôležité je aby si vdýchla späť ten oxid uhličitý ktorý vydýchneš. Pomáha to mozgu nielen z chemického hľadiska, ale tiež to, že sa sustrediš na dýchanie 😉
Existuje ešte také predlžované dýchanie ked sa potrebuješ ukľudniť. Nájdi si kľudné miesto, ak môžeš ľahni si. Pokojne sa nadychni napr. na 3, potom 3 chvíľu voľne podržať dych a potom na 4 vydýchni, a zase 3 podržať. A dookola kým sa upokojíš. Keď zvládneš, môžeš postupne predĺžiť nádych a výdych (ale výdych musí byť vždy dlhší). Toto je dobré trénovať aj keď si o.k. Ak si pri tom urobíš nejaké gesto (zopneš ruku v päsť, alebo si ich spojíš, hocičo, čo ti je príjemné), a budeš to gesto opakovať vždy s cvičením, pri dlhom tréningu, už bude stačiť, keď v krízovej situácii urobíš len to gesto a telo hneď zareaguje a dostaneš sa do kľudu. Treba to ale robiť pravidelne a telo tak "naprogramovať" 😉

domi1313
24. okt 2017

@montemotherone dakujem ti pekne,urcite si i tu knizku zozeniem.ja byvam vystresovana v praci ked je vela ludi som casnicka,nemozem zmenit pracu ani si hned davat lieky vies😒musim najst nejake riesenie😒

montemotherone
24. okt 2017

@domi1313 chápem 😒 nad tou zmenou práce ale pouvažuj. Zdravie máš len jedno. Jednoducho asi nie si typ na takúto robotu.

domi1313
24. okt 2017

@montemotherone práveže túto prácu robím už 15 rokov poslednom čase to nejak nezvládam prosté ten nápor stres keď sú obedové menu kedy máme strašne veľa ľudí a ja sa prosté bojím že nepríde zle že nebudem schopná pracovať strašný stres si mám z toho 😒

eliska13
25. okt 2017

@domi1313 autogenny tréning nájdeš aj na nete je to dobrá vec, ale musíš mať kľud ticho ľahnúť si a hovoriť si ho a sústrediť sa na myšlienky, ak Ti ujde myseľ zase sa musia vrátiť.Naozaj po čase budeš cítiť ako Ti ide tiaž do rúk, teplo presne to čo sa v ňom hovorí
Mne to pomáha, keď neviem zaspať
Tvoj stresor je teda práca.

domi1313
25. okt 2017

@eliska13 ano ano praca,tam si nemamkde lahnut ked tam plno😒nikdy som nemavala s tym stresom taky problem ako posledne dva tyzdne

montemotherone
25. okt 2017

@domi1313 skús takto relaxovať aspoň doma čo najčastejšie a pridaj si to "gesto" (napríklad šúchanie rúk, spojenie palca a ukazováka), vždy to s cvičením používaj... Po čase už pri strese použiješ len toto gesto, chvíľu sa zasijes (na wecku 🙂 predychas a bude to o.k. Neboj, ono je teraz ozaj nanič obdobie, a vidím to aj na ľuďoch, ktorí s úzkosťami ani depkami problém nemajú. Nie si sama 😉 Hlavne dýchaj ... (Ja sa inak chystám aj na jógu, vraj to dosť pomáha... Práve pre to využívanie správneho dýchania, okysličenia mozgu...)

domi1313
25. okt 2017

@montemotherone dakujem ti za tvoj cas ze si mi napisala,si mila🙏🏻no ja som to teraz prebojovala v praci dna dni a zobudila som sa dnes uplne chora.skutocne by som si mala dat par dni volno.a kombinacia pp,choroba a meskajuci menzes,vies si predstavit urcite ako sa asi citim😒mam doma knihu ako sa zbavit uzkosti a fobii neviem ci ju poznas,su tam popisane i relaxacie ako pises,povenujem sa tomu dnes urcite.a joga tu by som dala aj ja len sa neviem odhodlat.ty beries aj nejake lieky?

katka2808
25. okt 2017

@montemotherone
Ahojte vsetky,
najma montemotherone a Domi1313.
Ja som zacala v tychto dnoch robit zase Jacobsonovu relaxaciu 3 x denne, mne sa pozdava viac ako Schulzov trening (autogenny trening). Je to napinanie a uvolnovanie svalov, da sa najst aj na nete.
No a co mi pomáha uz 3 dni -- citam knihu "Uzkost a obavy" - autor J. Praško (česky odbornik, psycholog). Tam sa rozoberá presne, ako nespravne premyslame, ako automaticky verime tym najhorsim scenarom a ako sa naucime správne mysliet (volit aj ine alternativy). Ono je to v hlave, ale treba vediet, ako sa naucit opat správne rozmyslat (nie je katastroficky). Tak dufam, ze toto a este aj dychacie cvicenia (hlboke dychanie do bruska niekolkokrat denne) pomozu. Cim dlhsie tie uzkosti trvaju, tym horsie, ale snad to, Domi, zvladneme aj bez liekov 🙂.
Drzme si palce! 🙂
montemotherone - dakujeme za cenne a povzbudzujuce rady.
A pocase nas samozrejme neovplyvnuje 🙂 ved je to len pocasie! Vsak.

eliska13
25. okt 2017

@domi1313 hej myslela som doma večer ľahnúť si na zem a chvíľu relaxovat
@katka2808 ja mám od Kratochvila ako žiť s neurozou tam to je tiež dobre písané, dobrá kniha je mať strach a napriek tomu konať slzy mi vykrhli, keď som to čítala
Všetko viem len neviem to použiť v realite:(

lilitela
25. okt 2017

Baby, kedy je depresia najhorsia? Rano ci vecer? Ci individualne? A byva v kombinacii s uzkostou? DIk

katka2808
25. okt 2017

@eliska13
Ahojte,
dakujem, pozriem si aj tu knizku...
No ja kd som velmi uzkostna, tiez sa neviem sustredit ani na to dychanie do brucha kolkokrat... ale vyskusam teda aspon v casoch pokoja a snad nebudem potom taka napätá inokedy.

montemotherone
25. okt 2017

@lilitela u depresie je to skôr ráno, dopoludnia...

@domi1313 nie, zatiaľ som AD nebrala. Mala som predpísaný Lexaurin, ten som pred tými 4 rokmi brala cca týždeň 2x1 a postupne vysadila. Šla som na PN, bola som vyčerpaná, a veľmi mi to pomohlo, aj keď obvoďák to neodporúčal, že sa mi to doma bude horšie zvládať... Ale pomohlo, a postupne som prešla na cajicky (ako som vyššie spomínala), + terapiu. Teraz po 4 rokoch sa mi úzkosti zase zhoršili, mám pocit že s nástupom menzesu po pôrode. Presne ako píšeš, pred menzesom som na umretie ☹ Žiadne bolesti, či nervozita, deň, max dva bolí hlava, ale cítim hroznú slabosť, búši mi srdce, idem do kolien... Teraz som si liečila helikobaktera, ATB mi rozbili imunitu, preto si riešim aj gastro a chystám sa na alergologiu. Všetko dokopy súvisí ☹ AD by som sa rada vyhla, aby som sa raz nevyhrabávala zo závislosti ☹ Teraz mám 41, a takto intenzívne mi to vykuklo po 30tke, keď sme sa s mužom presťahovali. Dovtedy sme sa už sťahovali veľa krát, menila som miesto, roboty, známych... Mám pocit, že už toho bolo dosť a tá moja schopnosť aklimatizácie sa vyčerpala ☹ Uvažovala som aj nad očkovaním ako príčinou, lebo pred tým zlomom som sa dala očkovať proti tetanu... No už veru uvažujem z každej strany ☹
Veľmi ma to obmedzuje v práci, som často chorá, niekoľko krát do roka padnem úplne vyčerpaná a to ma deprimuje ešte viac. Vždy som bola aktívna, chcela som všetko rýchlo, dobre, a veľa... Teraz sa často cítim ako stará babka. Odmietam všelijaké projekty, spoluprácu... lebo neviem ako to bude moje telo zvládať. Niekedy mám pocit, že hlava chce a telo si robí niečo iné... Preto si aj myslím, že depresia to ešte nie je, skôr úzkostná porucha. Furt riešim nejaké obavy, aj keď myslím že nie, v podvedomí to ide...
Môj muž má na jednej strane podporuje, na druhej si postupne uvedomujem, že práve on vo mne často vyvolá nejakú úzkosť, zneistí ma svojou neistotou, podozrievavosťou, či negativizmom.... ☹ to sú tie toxické vzťahy 😒

@katka2808 tie dýchacie cvičenia majú fakt význam. Na správnom dýchaní je založená celá joga a jej princípy. Keď máme úzkosť, dýchame plytko, krátko, zle sa nám okysličuje mozog a s tým súvisí aj naše vnímanie reality, prežívanie... Mňa tiež upokojí 🙂 keď mi je zle a dočítam sa už po tisíci krát, že je to úzkosť a nie infarkt. Poviem si, chvalabohu že LEN to, a na druhej strane si uvedomím že je to možno ťažšie 😕
Držme si palce veru

montemotherone
25. okt 2017

@domi1313 inak, plánujem ísť zase na kontrolu k psychiatričke, a nech mi dá navrch na terapie. Musím sa nejako rozobrať na drobné a dať dokopy. Zatiaľ mám v kabelke krabičku Lexaurinu pre istotu 😕 Este som ju neotvorila. Bojujem. Cajicky, Persen, valeriana... A svokra mi poradila Zlatobyľ. Je to hlavne na obličky, zápaly čreva, ale je taký posilňujúci. Čítala som, že bolesť a nejaká smutná udalosť sa prejaví práve na obličkách, človeka to oberie o radosť a energiu. Tak skús 😉

eliska13
25. okt 2017

@montemotherone išla si na doraz a teraz si unavená.Dala by som si na tvojom mieste zase Lexaurin nech sa ukľudnis aspoň na týždeň nech sa dobre vyspis.Hlavne zodpovední a perfekcionisti sú náchylní
Ale pozor úzkosti a strach u mňa spustilo miernu depresiu.Podla mňa, ale to je len moj názor čaje homeopatia autogenny tréning sú len také malé povzbudenia

montemotherone
25. okt 2017

@eliska13 nebránim sa úplne AD... Ale chcem si aj upratať v živote. Niekde robím chybu, a vracia ma to potom späť do tohto stavu. To sú proste tie neliečené, niekde hlboko zatlačené bolesti, nesprávne zaužívané vzorce vnímania reality... 😒
Teraz som začala čítať Cestu. Je v podstate presne o takom preliečení niečoho, čo chceme zatlačiť do úzadia a ono sa to potom prejaví v nejakom ochorení.
Dnes som našla aj toto baby. Vyskúšajte 🙂 💖

https://www.youtube.com/watch?v=ZVlsICOJzws
eliska13
25. okt 2017

@montemotherone ty možno nepotrebuje až AD stačí Ti skludnit sa Lexa

eliska13
25. okt 2017

@montemotherone skludnit Lexaurinom.Som taká ako ty všetko robiť poriadne na doraz, všetkým vyhovieť a na seba nemyslím
Minule som čítala, že ľudia okolo 40 dostávajú depresie z únavy z deti, práce, stereotypu preto sa veľa ľudí rozvádza či mení prácu, majú ešte jedno dieťa.Mne tiež príde môj život nudný a stereotypný, ale asi všetci tak žijú ja neviem🙂)asi by som si mala kúpiť psa či začať športovať nájsť si niečo "len moje"
Mne psychologička aj psychiatricka povedali, že AD potrebujem a je len moja chýba, že ich stále znížime a beriem 2,3 x za týždeň.Beriem ich 12 r to bolo všetko v pohode pôrod sťahovanie život je gombicka a posledné 3,4 roky mi bolo dobre tak čo by som si neznížila lieky.A odvtedy prvá skutočná depresia terapie, kde som na nič neprišla len, že som taká a mám sa prijať, že vždy všetko budem zvládať ťažšie.Pred tými 12 r som ich začala brať, lebo som mala pár x panicky záchvat po zlých zážitkoch pohreby v rodine a tak....
Ale ja si pamätám už od detstva, že som bývala úzkostliva a vystrašenejsia nevedela som ten pocit pomenovať taká tiaž.A čím pribúdalo starosti a zodpovednosti bolo to horšie.Nemala som problém vysadiť AD žiadne točenie hlavy nič len do pol roka úzkosti a plač naspäť.Vraj, keď sa mi to stalo 3x nemám už plánovať žiadne vysadenie.Ja sa viem tešiť, mám plány, ale chýba mi nejaký impulz niečo nové načo sa tešiť a nakopnúť sa.mas deti ako veľké?
Ty máš pocit, že Ta terapia posunula naučila niečo nové?
Psychologička povedala,že si mám dať vyšetriť štítnu žľazu, idem aj ku gynekológovia bola som anemicka či sa mi to nevrátilo.Beriem magne 6, b vitamíny, vápnik ja teraz beriem plnú dávku 20 mg len mesiac týždeň bol zlý teraz je to oveľa lepšie.Od jari do jesene som brala polku každý druhý deň nebolo mi nič len som bola dosť unavená.Ja som vlastne skoro stále unavená aj tlak mám veľmi nízky.Nieco treba zmeniť neviem čo

domi1313
25. okt 2017

@eliska13
@eliska13
@montemotherone no veľmi veľa veciach ktoré tu čítam sa nachádzam ja sama dlhoročné stressy,Utlmovanie niektorých citov a emócií, ja som toho živote zvládla veľa taktiež sťahovanie zmena práce problémy s priateľom úmrtie mojej sestry minulý rok ktoré som ako tak vtedy vtedy zvládla neviem kde som brala tú silu no a nejaké 4 mesiace potom to so mnou šlo dolu vodou úzkosti Panické záchvaty úzkostlivosť . V poslednej dobe sa mi pohoršilo a niečo na tom bude s tými ľadvinami pretože ma neskutočne bolia niekedy ledva vstanem z postele zajtra sa chystám ku doktorke ja a D odmietam pretože som mala zlú skúsenosť a veľmi veľa ľudí má od nich odhovára psychiater mi povedal teraz že ja antidepresíva nepotrebujem ale potrebujem zmeniť život pohľad na život nájsť si radosti zo života šport lenže vv poslednom čase energiu nanič 😒 aj dnes som bola u psychiatra a povedal mi že nech sa nebojím nestresuj M že teraz je zlé obdobie preč pre všetkých našimi problémami diagnózami a je to len Prechodnáe..Lenže s panickou poruchou je to ťažko pochopiť😒

montemotherone
25. okt 2017

@domi1313
@eliska13 ach jaj ☹ Ja som tiež bola také citlivé, úzkostlivé dieťa. Ale vkuse pod tlakom. Aby som sa snažila, pracovala na sebe, vkuse kritika... Myslím že tým som si potom len ubližovala. Stále som si chcela čosi dokázať, ísť dopredu... Teraz je mojím jediným cieľom nájsť stabilitu a istotu v sebe samej. Nájsť pokoj... Posledný polrok to bolo také horšie a u mňa to ide hneď do somatizácie. Bolí ma žalúdok, potom chrbát, potom hlava... Stále čosi. Chodím po vyšetreniach ako hypochonder, a stresujem sa ešte viac ☹ A na konci vždy zistím, kde je problém. Už som bola aj u gynekológa, urobil mi hormóny, aj štitku... Nič. Všetko o.k. Ale rozhodená som vždy pred a počas menzesu, takže s hormónmi to určite súvisí. Teraz som objavila hormonálnu jógu. Tak chcem vyskúšať. Mám obavy, čo so mnou bude, keď príde prechod a aj keď som proti hormonálnej liečbe, ak bude zle, pôjdem aj do substitučnej hormonalky. Trpieť veru nebudem, ani čakať že dostanem porážku alebo čo ☹

montemotherone
25. okt 2017

Ináč, a hneď idem na prechádzku. A vy tiež baby. Šup na vzduch 😉

ivett311
25. okt 2017

Druhý mesiac beriem nové ad, a treti den mam búšenie srdca a tlak na hrudi, hlavne večer. Je to normálne? Predtým som nemala ☹ dá sa z tohto vôbec vyliečiť sa??

ivcam2
25. okt 2017

Teraz je obdobie kedy sa zhorsuje stav. Potrva to par dni, ale potom zas prejde. Citim to na sebe. Ako zacne jar az do konca leta som v pohode. Ale prechod z leta na jesen je des. Ja to uz zvladam lepsie ako v minulosti, ale aj tak to clovekom zamava. Tiez si velmi pripustam problemy inych a to nie je dobre. Premyslam ako ziju, ci tie beru nejake lieky.... no cele zle.

ivcam2
25. okt 2017

@montemotherone a co je to ta substitucna hormonalna liecba. Len pre info, kedze ani jednu prechod neobide.