Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

janefonda
3. mar 2018

@coco2018 kym sa mi ustalil stav trvalo to pol roka určite. Vela som sa musela prepamahat, bol to boj. Dnes sa uz citim zdravo, od va mesiace idem postupne znizovat dávku. Raz som to uz bez liekov skusala, ale stav sa mi znova zhorsil. Povedala som ia, ze to este raz skúsim a ak to bez nepojde uz ich nevysadim. Beriem sertralin 100mg a v začiatkoch som mala aj mirtazapin, ten mi vtedy veľmi pomohol no dost som bribrala zial.... Teraz sa toho snazim zbaviť. Ale pekne postupne.
Bude ti postupne ovela lepsie, chce to čas.

coco2018
4. mar 2018

@janefonda tak sko píšeš aj u mna je to teraz o veľkom premáhani sa ale pôžitok z veci nemám.
A ako dlho uzivas sertralin? Ja trocha mam aj obavu z tých liekov a niesom presvedcena ci ma dôkazu vrátiť do stavu pred chorobou ale snahu mam lebo toto teraz to nieje život iba prežívanie a boj. A toto ma ubíja veľmi aj myšlienky napr. nechcem takto žiť, sky zmysel života mam ci mam správne zamestnanie dokonca ci manžel je ten pravý co potrebujem zmeniť aby sa stav zlepšil. A proste začarovaný kruh dookola to iste. Ci dobre vychovávam dieťa ci mu dam vsetko s ci nebude trpieť tak ako ja, ci to ľudia na mne vidia. Hanbim sa o tom rozprávať, ani rodina o tom nevie nepochopili by to a odsúdili by ma. Možno aj preto neviem samu seba prijať lebo ani príbuzní by to neprijali.
Upokojila si ma troska s tym ze až po pol roku sa človek bude cítiť dobre, lebo všade čítam ze účinok AD je 4-6tyzdnov no u mna vtedy este ken začínala ustupovať vedľajšie účinky.
Inak ja mam cipralex nemáš s týmto liekom skúsenosť?
A aj u teba boli fyzické prejavy typu stuhnuta šija ramena až po lopatky bolesti hlavy celková únava a slabosť pocas dňa ospalosť v noci ťažkosti spať. A zasklby v nohách a rukách, vecer pocit nepokojných ťažkých nôh.

matag
4. mar 2018

Ahojte potrebovala by som poradit. Uzivala som vyse roka AD Alventa 150 mg na uzkostno panicku poruchu. 3.1.2018 mi doktor znizil davku na 75 mg. Najskor mi bolo dobre ale postupne som zacala mat zive sny a posledne dva tyzdne mam tlaky do hlavy, nespavost, mravcenie. Myslite ze to mozu byt neziaduce ucinky vysadenia ktore sa stratia alebo sa mi to zase vratilo a bude treba navysit AD ☹?

janefonda
4. mar 2018

@coco2018 s cipralexom skusenost nemam... Teraz beriem sertralin cca rok aj nejake drobne. Priznaky som mala skoro všetky co si vypisala, okrem toho brnenie v koncatinach, v oblasti hlavy pod vlasovou časťou. Ťažké obdobie to bolo. Niekedy si myslim, ze pacienti rychlo zavrhnu ad, lebo nenabehol účinok behom mesiaca dvoch. Ja som v zahraničí a môj dr povedal ze pol roka treba byt s jednym liekom minimalne, aby sme vedeli ako na mna naozaj pôsobí. Nemenia tu lieky hore dolu a ani žiadne oblbovaky ako lexaurin a podovne som tu ani len v začiatkoch liečby nedostala. Aj ked verim, ze tazke pripady ich potrebuju a určite vedia pomôcť.
Žiaľ v tom pochopení na Slovensku je este často problém, ľudia to nechápu a každého s ad hned zaskatulkuju. A pritom kazdy ma v rodine minimalne jedneho, kto take lieky potrebuje...
Taka ta neistota, ktorou momentálne trpis a spochybnujes sama seba... Ver ze pre svoje dieťa si zaklad jeho bytia a určite to co robíš je to naj co vieš. Skus sa aj s manželom otvorene porozprávať, nech vie čím si prechadzas. Ak je teda schopny prijať to... Na pleciach ženy je toho veľmi veľa, práca, domácnosť, výchova, nákupy,... Často scoje sily jednoducho vycerpame a potom to dlho trva kym ich doplnime. A preto sa premoz, urob si radosť, chod sa von len tak prejsť. Ja som si kedysi často zašla na prechádzku do lesa a vyplakala som sa tam. A ver ze nie raz. Ale to napätie treba dať von.

janefonda
4. mar 2018

@matag osobne si myslim, že toto ti vie len lekar ozrejmiť. U mna to však znamenalo návrat k liekom.

matag
4. mar 2018

@janefonda ahoj, ano idem k nemu o dva tyzdne. On neriesi ci je to z vysadenia alebo sa to vratilo, hned navysi. Preto som chcela pocut skusenosti 😉

kamajka
4. mar 2018

@coco2018 ahoj, vitaj medzi nami. Ja mám escitalopram to je asi podobne ako cipralex ak sa nemylim ak nie to iste. Liecim sa od novembra a uz som pomenila kopu liekov odvtedy. Mne sa trochu uz polepsilo ale ci to niekedy bude ako pred chorobou to neviem..zmyslam podobne ako ty co sa tyka deti a celkovo zivota..to je to nase negativne nasadenie...ale ked si clovek prejde kadecim a vidi ze svet je nezbezpecny ako ma zmyslat..moj muz zije len pre dnesok co bude o rok o dva to je pre neho science fiction... ja to tak nedokazem v hlave mam rozne scenare hlavne co sa deti tyka ako dokoncia skoly, ako sa zaclenia do spolocnosti atd atd... ale myslim ze sa da urcite priblizit k tomu stavu ako pred chorobou aj ked strach tam uz bude stale ci sa to nevrati. Ja osobne momentalne ani neuvazujem nad tym ze by som niekedy lieky vysadila...to je este daleka buducnost pre mna. Je to zle ze sa nemas komu zdoverit a ako uzivas tabletky? Na behu ked ta nikto nevidi? Uz len to je poriadne na psychiku...ja si to neviem predstavit to by mi urcite k pohode nepridavalo.

coco2018
4. mar 2018

@janefonda
@kamajka manžel mi v tom veľmi ale veľmi pomáha on to chápe v podstate on bol ten co ma donútil nasmeroval uz k lekárovi lebo videl ako sa trápim. Teda s ním sa viem o tom porozprávať ale nik viac to nevie rodina by ma odsúdila a to by ma asi položilo oni berú ľudí co sa liečia ako idiotov a to je este dobre nazvané jediný kto by to pochopil je otec len on by to povedal ďalej v rodine a to nechcem.

@kamajka ty si začala zhruba ako ja potom a uz sa cítiš 100% lebo ja nie stále mávam myšlienky a nemám pôžitok z urobených veci respektíve z ničoho pre nič sa neviem nadchnúť aj keď sa na nieco teším tak to potom neviem dostatočne prežiť keď som doma chcem ist niekde vonku jed som vonku chcem ist domov akoby som hľadala miesto kde to celé prestane.
Viete ako závidím ľuďom ktorí žijú vo svojej bubline s he im jedno co si myslia o nich iný. A ja rozmýšľam este aj co si o mne myslia susedia ci som nieco nepovedala zle neznášam byt v konflikte a moje sebavedomie je na bode mrazu.
Teda manžel vie o všetkom a nik viac

@janefonda ty to v zahraničí mas myslim omnoho jednoduchšie tu ba SVK tu by ta prinajmenšom odsúdili. Úplne zle je tu vnímaný psychiater. Mne povedal môj ze len nejakých 5% pacientov su vážne diagnózy psychózy schizofrénia a podobne a zvyšok su vsetko neurózy s fóbie teda úzkostné poruchy a depresie
Myslim ze na SVK je to v plienkach malo sa o tím rozpráva malo sa robí prevencia voči tomu a zle vzťahy medzi ľudmi
Ja uz mam pocit ze som sa narodila v zlom čase ze keby tak aspon 50rokov skôr tak by som mala lepší život. No človek si nevyberie kedy sa narodí.

coco2018
4. mar 2018

@kamajka dakujem za privítanie. Prajem každej jednej a aj sebe nech sa nám život a prežívanie dajú do normálu a nech žijeme kvalitný spokojný plnohodnotný život.
Keby som mala prsteň arabely tak asi toto by bolo jedno jedine prianie. Nepotrebujem bohatstvo luxus ani tip top postavu postačí mi byt spokojná šťastná....

kamajka
4. mar 2018

@coco2018 určite nie som 100%, tiež som taká nemastná neslaná, neviem sa tešiť z ničoho a presne ako píšeš keď aj niečo začnem tak to potom neviem dostatočne precítiť dokonca mi to príde ako otrava. Ale mávam aj lepšie chvíľky pomáha mi ten Mirzaten. Len priberá sa z neho hrozne a spať aj tak nespím poriadne.

kamajka
4. mar 2018

@coco2018 a to si tak nevrav že keby si sa o 50 rokiv skôr narodila...nevieš aké mali ľudia vtedy starosti bola iná doba a určite mnohí ľudia mali problémov vyše hlavy, aj ty by si mala... žiješ tu a teraz buď vďačná za manžela, rodinu. Ja viem že je to ťažké sama si tým prechádzam ale skús a ak nie si spokojná so svojim stavom konzultuj s lekárom, možno by Ti mohol zvýšiť dávky alebo pridať nejaký iný liek ešte

pandravachrusta
4. mar 2018

@coco2018 ahoj, aj ja Ta vitam,😉beriem tiez 3 mesiace Citalopram ale uz po druhy krat..pred tym som brala okolo 9 mesiacov ten isty..je mi v podstate dobre ale uplne najlepsie by bolo, keby mi niekto vymazal pamat, ze tymto trpim a nemusela som stale premyslat nad tym ako bude, co bude, ci sa mi pohorsi atd atd..furt dookola..ale uz sa s tym viac menej ucim zit..ale porobila som vela zmien v zivote ktore mi tiez velmi pomohli..len nech nam je stale lepsie a lepsie vsetkym a nech su vyrabane stale lepsie a lepsie AD aby rychlo zaberali a nemali vedlajsie a tak...ja zijem v UK a tu to nie je ziadne tabu..vsetci o tom otvorene rozpravaju a neskutocne vela ludi tym trpi..hlavne zien..

pandravachrusta
4. mar 2018

@coco2018 jaj, to podstatne som zabudla napisat, ze ked ma tato depka pochytila prvy krat, tak som sa tiez dlhsie z toho dostavala, po troch mes.brania som este nebola uplne v pohode..ale postupne sa to zlepsovalo..neboj, bude Ti dobre, len to chce trpezlivost ..ono to ide pomalinky.

coco2018
4. mar 2018

@kamajka ja som si vedomá mam dieťa ktoré nadovšetko milujem a jeho objatie ma veľakrát podržalo nad vodou a pri zlých myšlienkach plačem nad fotkami som nesmierne vďačná ze ho mam
Manžel je nápomocný veľmi len on to tak so mnou nevie prežiť nevie sa vžiť do situácie a nevie aké je to bolestne. Ja tvrdím jedno mala som zlomeninu operácie za sebou aké žiadna bolesť pre mna nieje horšia ako psychická.
Ja dufam verím a modlim sa ze to kritické obdobie prekonám a bode lepsie.

@pandravachrusta to mas obrovské stastie ze nežijem na SVK tu je to obrovské tabu neviem ci sa vobec dostaneme na úroveň UK. Presne tak sa cítim ze ide to ako z chlpatej deky úplne ze niekedy fajn den a potom prúde zhoršenie a zas lepsie horšie. Nechcela by som navyšovať chcem počkať ci sa to zlomí a bude lepsie. Tiez by som potrebovala reset pamäte. A aké zmeny ti pomohli?

pandravachrusta
4. mar 2018

@coco2018 ..ale nie, uz je to aj na Slovensku lepsie, co sa tohto tyka a bude to cochvila ako tu..tomu verim..Na Slovensku je zase ovela lepsia lekarska starostlivost, takze to ja zase zavidim..//zmenila som to, ze som zacala vela sportovat, fakt kazdy den beham alebo cvicim, tu pol hodku. zacala som skolu, na kt.by som pred touto mojou depresiou nemala odvahu..tak celkovo ma to nakoplo nieco so sebou robit ked uz som takto dopadla..no, ze mam taky lepsi pocit so seba..a zacala som hovorit ''nie''.🙂..tak dost vela veci som rozhybala v zivote celkovo..//mam 2 deti.😉

mm103
4. mar 2018

Kočky a beriete niekto ad aj v tehu?

coco2018
4. mar 2018

@pandravachrusta tak klobúk dole si šikovná 2deticka radosť veľká ja by som prijala este jedno no nechcem pri liečbe a dávam sa do stresu ze uz ani nestihnem a vek uz je veľký

janefonda
4. mar 2018

@pandravachrusta presne ako ty aj ja som sa naučila hovoriť nie. Aj keď nedá sa to vždy, ale už hľadím aj na seba a na svoj pokoj. A keby nebolo depresie, nikdy by som nechodila na jogu, na shiatsu, dovtedy som si nikdy nedopriala toľko času pre mna. Precitala som veľmi veľa roznych knih, ktore mi veľmi pomohli a aj ma nastartovali vnímať vela vecí inak. Este by som chcela aj ja začať behavat, ale len tak rekreačne pre mňa.
Ja som taka tvoriva dusa, neustále sa niecomu venujem ale to je taka psychicka očista a treba aj fyzickú. Konečne sa oteplilo, tak sa na beh znovu dam. A aj ja mam dve detičky.

coco2018
4. mar 2018

@janefonda aké knihy odporucas?

pandravachrusta
4. mar 2018

@janefonda ano,mna to tiez nakoplo na vela inych veci..ked som bola psych. v pohode, tak som nic neriesila, ved naco,,vsetko som odkladala..ale teraz viem ze uz musim..ja tiez nemusim chudnut, som stihla, ja len pre psychicke zdravie cvicim..a ja som umelec ze total, od malicka, malujem obrazy, robim sperky teraz, vsetko mozne..no aj s tym suvisi ze som blbo precitlivena a vsetko vnimam tak nejak viac..aj u ludi..kazdy zachvev pery, vyraz oci..vsetko, ked sa s niekym rozpravam, tak to nejak vsetko vidim..aj tie ich vnutorne veci..a potom v hlave rozoberam milion blbosti...viem ze by mi pomohlo aj meditovat ale k tomu sa neviem dako dokopat..vecer som uz taka unavena ze odpadavam..

pandravachrusta
4. mar 2018

hej, napiste ake knihy Vam pomohli..poobjednavam..🙂

pandravachrusta
4. mar 2018

@mm103 Ahoj, ako Ti je? nebodaj si tehotna uz???🙂😎

pandravachrusta
4. mar 2018

@coco2018 aj ja mam uz vek velky, 38..mm ma lame na tretie..aj ja by som prijala ale bojim sa teraz.

janefonda
4. mar 2018

@coco2018 richard carlson-netrapte sa pre malickosti, Sinelnikov-zivot bez strachu, Louise Hay-miluj svoj zivot, Zivot v laske zdravi a radosti, ..
Treba si najst to prave pre seba.
@pandravachrusta aj ja malujem, aj sperky vyrabam hlacne teda z mineralov, vela hackujem,... Tiez som taka citliva a neviem ako to robim, ale vela ľudí ma pri mne nejako pocit ze sa mi môžu zdôveriť. Ja z nikoho nič netaham, ale napriek tomu sa pri mne otvaraju. No a ja potom premýšľam, co ak by som to bola ja v takej a takej situácii.... Nezastavitelne myšlienky. Toto mam od detstva, proste som taka citliva na okolie. Momentálne sa to snažím brať ako moju pozitivnu vlastnosť - ľudskosť. Ako často sa uz z ľudí vytraca a ja jej mam na rozdavanie.
Mediácie su skvelé, človek vypne a to je pre nas velmi dôležité. Ja som si dlho hladala niečo pre mňa, nakoniec som zakotvila pri relaxacnych cviceniach co nahovoril Ladislav Chudik. Jeho hlas je pre mňa upokojujúci. Zacinala som s nimi ked mi bolo najhoršie, mala som to ako povinny denny rituál. Počúvala som ich pred spankom v posteli a casto som pri nich aj zaspala.

mm103
4. mar 2018

@pandravachrusta ešte nie ale stale Nad tym uvažujem že kedy konečne 😂

kamajka
5. mar 2018

@coco2018 urcite psyhicka bolest je velmi zla, to ta uplne chapem...ja som bola tak zle na Vianoce, ako si Ty teraz, a bolo to naozaj tazke.... ja by som sa na tvojom mieste nebranila zvyseniu davok, pisala si ze beries minimalne ak som dobre postrehla..niekedy to trva kym sa nastavis na to spravne davkovanie...neboj sa aj pre Teba vyjde slniecko, teraz sa Ti to zda ako nemozne ale bude lepsie, len to nejde zo dna na den.

coco2018
5. mar 2018

@pandravachrusta ja neviem ci by som zvládla a ako a k tomu lieky aj to ma trápi.

coco2018
5. mar 2018

@kamajka ja sa nebránim navýšeniu zatial mi to dr nenavrhol, tiez vravel ze to chce cas. A ty keď si si prešla viacerými liekmi kedy si vedela ci a co ti vyhovuje?

kamajka
5. mar 2018

@coco2018 ešte stále to nie je podľa mojich predstáv mne ale aj dr povedal rovno, že lieky nič nevyriešia zmiernia síce napätie, depresie, ale človek musí aj sám chcieť, že lieky sú tak 30% ostatné je na mne. Ja už sa teraz cítim celkom dobre relatívne hlavne keď to porovnám s Vianocami...ale spánok mám strašný a už naozaj neviem čo s tým.

coco2018
5. mar 2018

@kamajka ja som asi pred týždňom vysadila benzodiazepiny a teraz spím troska horšie dlho trvá kým zaspim dufam ze to bude iba prechodne. Ze to prejde a stabilizuje sa. Inak ak mam zlu noc tak najkvalitnejší spánok mam nadránom okolo 4-6:00
Ostávam vo viere ze sa mi podarí to celé zvládnuť pochopiť a naučiť sa zžiť s úzkosťou