Bipolárna porucha + schizofrénia

4. aug 2022

S partnerom sme spoznali cez internet a chodíme spolu už nejaký ten nie až taký dlhý ,ale ani krátky čas,lenže až teraz sa mi priznal,že má schizofréniu. To,že ja mám Bipolárnu poruchu vedel už od začiatku nášho vzťahu
a beriem aj lieky,ale ja som jeho lieky brať nikdy nevidela... Hovoril mi,že v posledných dňoch má pocit, ako keby bol každý proti nemu. Ja dobre viem,že toto neveští nič dobré , lebo som si ja sama prežila párkrát paranoju a potom sa ešte nakopili ďalšie veci,ktoré nakoniec vyústili do psychózy... Ja som v takom stave bola otrasná,a to, že teraz by som mala vidieť ako keby seba vo mne vyvoláva veľký strach, ale som si istá, že to zvládneme. Veľmi ho milujem a nechcem ho stratiť, ale rodičia ma začali od neho odhovárať ,zakázali mi stretávať sa s ním a to som už dospelá.. Nechcem ho opustiť, chápem, čo prežíva ,a tým, že mam tiež psychickú chorobu nie som o nič lepšia, tak prečo by som ho mala odsudzovať? Ale rodičia to nechápu, vraj náš vzťah nemá žiadnu budúcnosť. Priateľ mi aj sľúbil, že začne brať lieky a ttiež sa bude liečiť, tak prečo? Určite by sme to zvládli. Podľa vás má náš vzťah budúcnosť? Ako presvedčiť rodičov,aby mi ho nezakazovali? Som zničená,neviem čo mám robiť. Ja nechcem rozchod

amonet
4. aug 2022

a aku geneticku vybavu date detom? ako si predstavujes buducnost?

sssss123
4. aug 2022

A ako vie fungovať v bežnom živote bez liekov?

autor
4. aug 2022

@amonet To neviem, možno by niektorú z našich porúch zdedili..

amonet
4. aug 2022

a mozno aj obe?

autor
4. aug 2022

@sssss123 Zatiaľ som si na ňom nič nevšimla, len teraz sa mi s tým priznal, lebo sa necíti dobre a ja som to povedala svojim rodičom, čo už ľutujem

autor
4. aug 2022

@amonet To sa dá?

3009
4. aug 2022

A to si vieš aj reálne predstaviť, že sa ti narodí dieťa s nejakou psychickou diagnózou a vy dvaja budete nepoužiteľní? Najprv sa vy dajte psychicky do poriadku a potom riešte spoločný život.

autor
4. aug 2022

@3009 Veď deti ešte neplánujeme, obi dvaja študujeme

zuzliq
4. aug 2022

Život s psychickou poruchou je veľmi ťažký. A nie len pre chorého, ale aj pre jeho okolie.
Vy máte obaja v tomto smere problémy. Ako bude vyzerať váš život, ak sa vám aktívne fázy stretnú v jeden čas? Budete schopní to ustáť? Kto vás podrží? Nebudete si svojím chovaním chorobu navzájom zhoršovať? To nie je o odsudzovaní niekoho, to je o triezvom zhodnotení situácie.
Ak sa predsa len rozhodne pre vzťah, prosím veľmi silno zvážte, či mať deti. Okrem genetickej predispozície je tu fakt (nie možnosť, ale fakt), že to dieťa nebude mať ani jedno rodiča, na ktorého sa bude môcť 100% spoľahnúť. To nepíšem ako výčitku, nie je vaša chyba, že ste ochoreli. Bohužiaľ je to ale tak....

janetinka27
4. aug 2022

ahoj, necit sa o nic lepsia ani o nic horsia ako ini. jednoducho ty si ty a on je on. pri kazdej chorobe je dolezite sa liecit, snazit sa robit pre to co najviac. aj pri telesnych chorobach je to tak. je to zodpovedne nielen voci sebe, ale aj voci partnerovi, pretoze on s nami zdiela zivot a aj trapenia. skus sa s nim o tom porozpravat, povedz mu, ze je to pre teba dolezite. partneri, ak je ich vztah vazny, musia navzajom poznat svoj zdravotny stav.
drzim ti palce a zelam ti, aby si bola stastna.

slovakboy
4. aug 2022

S liečeniu schizofréniou sa dá žiť. Ale pacienti majú tendenciu odmietať lieky že ich chce niekto otráviť. Začnite o tom spolu otvorene komunikovať. Sú rodiny kde ma niekto schizofréniu a fungujú. Tvojich rodičov chápem že sa boja o tvoju budúcnosť no ak sa budete milovať a pomáhať si navzájom aj v chorobe ak budete zodpovedne pristupovať k liečbe aj k svojim ťažším stavom tak môžete byt šťastní. Schizofrénia sa vraj prejaví do tridsiatky potom ju už človek nedostane. Môj ujo mal schizofréniu a 5 deti. Z toho dve po vypuknutí choroby. Žiadne ju nedostalo. Ani vnuci. Odporúčam ti ostať s priateľom v poznávaní sa ale oddialiť trošku další krok vo vzťahu. Myslím svadba a deti. Zitespolu rok, dva a spoznaj ho aj vtedy keď ma zle stavy. Všímaj si ako ich riesi, či vie zavčasu vyhľadať pomoc. Mal by chodiť aj k psychoterapeutovi aspoň raz za dva mesiace. Nemusíš sa s ním hneď rozchádzať, len pokračuj v spoznávaní. A posuň svoje definitívne rozhodnutie na neskôr.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
4. aug 2022

@slovakboy Ja sa s ním rozchádzať ani nechcem, ale bohužiaľ to rodičia nechápu. Boja sa o mňa, lebo všetko prežívali so mnou spolu. Keď som mala psychózy, tak nechodili ani do roboty zatiaľ, kým som nešla na psychiatriu na pár týždňov. Otec mi povedal, že čo so mnou bude, keď sa zase zbláznim a on má podobné problémy ako ja, vraj sa zbláznime spolu.. Ale budem si ďalej stáť za tým, že chcem byť s ním, ak sa neskôr rozhodneme, že sa rozideme, tak dobre, ale teraz ho milujem. 🥺

deti95060810
4. aug 2022

tiež by som nebola nadšená ak by mi dcéra doniesla fešáka s touto poruchou. Ale nebolo by lepšie sa porozprávať o tomto probléme s niekym kto sa do toho rozumie po odbornej stránke? Psychiater, psycholog...
V susedstve máme liečeného schizofrenika... No rodina to s ním veru nemá ľahké...

luccija
4. aug 2022

Preco je tak nezodpovedny a nelieci sa?to, ze su vsetci proti nemu nie je dobry znak...kazdy rodic chce, aby jeho dieta malo v partnerovi oporu iste nikto nevie co dostane do vienka mozno sa budete podporovat a viete sa vcitit do toho druheho tym, ze sibto tiez mala tazke, ale....schizofrenia je dedicna nemusi sa prejavit v dalsej generacii, ale bola by som obozeretna kvoli tomu co pisu baby.
On pracuje?

lija22
4. aug 2022

ach toto je podpasovka spominat pripadne dedenie diagnoz detmi. Ked uz sme pri tom, nech zdvihne ruku ta, co nema v uzsej, ci sirsej rodine ludi s roznymi diagnozami, nuz..

slovakboy
4. aug 2022

Správne. Teraz žiješ a budúcnosť bude taká akú si ju teraz vytvoríš. Len prosím pristupuj s ohľadom na veci ktoré už vieš k vášmu vzťahu zodpovedne. Predstavte si vzťah ako tretiu osobu medzi vami. Sledujte ju počas celého roka. Ako ťa osoba z tvojho aj z jeho pohladu rastie alebo klesá. Že ti zatajil chorobu vzťahu neprospelo. Ale dá sa ho pochopiť a odpustiť mu. A ideme ďalej. Zabudnime čo bolo a zabudnime čo bude. Zapisuj si popis vzťahu napríklad raz za týždeň ty a nezávisle on. Keď si tie opisy po roku prečítate budete mat akú takú predstavu aj o vašej budúcnosti. Nemysli na minulosť ani budúcnosť ale zápisník minulosti vzťahu je dobrý zdroj na poučenie do budúcnosti.

autor
4. aug 2022

@luccija Nepracuje, ešte študujeme.

autor
4. aug 2022

@slovakboy To je zaujímavý nápad💕

zuzana212722
4. aug 2022

Vaša budúcnosť nieje..vy dvaja sa rozidete na 1000 percent a čím ďalej to budete odkladať tým horšie..ty to ešte nechápeš ale pochopíš a budeš veľmi sklamaná..zároveň sa ti môže veľmi zhoršiť stav..fuu a schizofrénia máme v rodine ale ten človek je odpisany lieky neberie stav strašný..tvoj ich neberie a tam je každá minúta vzácna..lebo cvak a je to..pane bože nebodaj mať dieťa v takejto nefunkcnej rodine..bože to je hrozne len pomyslieť na to dieťa chúďatko..byt dieťaťom takýchto rodičov posr.ty život rovno..aj vaše spolužitie je hrozný nápad..ty máš mylné predstavy ako to zvládnete..no nezvladnete ako chceš tvoje stavy zvládať spolu s ním keD to príde na oboch....úf brutálna kombinácia..a to ze ste spolu krátko je to prečo si to myslíš časom sa vzťah formuje ale toto spadne do takej roviny že to môže skončiť fatálne..rodiča majú pravdu..hold ale zbytočne ti hovoria ostaneš s ním aby si to zistila na vlastnej koži..

janetinka27
4. aug 2022

mam dve kamaratky so schizofreniou. jedna ma partnera cca 20 rokov, spoznali sa na psychiatrii, neviem presne jeho diagnozu. on ma tri dospele deti z predoslych vztahov. ona nema ziadne deti.su si oporou, su obaja na invalidnom dochodku, maju spolocne konicky. vek cca 45 a 60 rokov.
druhy par ma pod 40 rokov, maju spolu dievcatko, ma cca 10 rokov. spoznali sa na psychiatrii na lieceni. podporuju sa, podporuje ich rodina
oba pary sa liecia,ale v druhom pare partnerka jeden cas nechcela brat lieky. obcas je to tazke. no funguju. osamostatnili sa. ta z druheho paru ma schizofreniu v rodine, zdedila ju od mamy. ta mama bola nesamostatna, je v ustave.takze tato jej dcera sa musela nejako postavit na nohy. nasla si partnera, ktory ma podobne problemy a pomahaju si. keby bola sama, bolo by to asi horsie, neviem kde by sa podela.

marianarem
4. aug 2022

Ja som ineho nazoru ako vacsina tu, podla mna to moze mat buducnost. Pri zvladani tazkych chvil v ramci psychickych chorob je velke plus, ked ma clovek pri sebe niekoho, kto ho chape. Kto mu nevycita, ze preco sa uz nepozbiera, nema ho za menejcenneho, nepripada mu to ako z inej planety. Nechapavy partner problemy casto len zhorsi. Ano, budete mat aj nevyhody, ale aj takuto velku vyhodu. Len sa teda obaja poctivo liecte a inak vam drzim palce.

wtroa001
5. aug 2022

Keby som bola na tvojom mieste, poprosila by som rodicov, ci by boli ochotni spolu s tebou navstivit psychoterapeuta/psychologa/psychiatra, ktori by im vysvetlil ako vyzera vztah ludi ako vy dvaja, teda s BAP a schizofreniou. Z mojho pohladu, ale nie som kvalifikovana osoba, ma vas vztah buducnost, ale urcite bude potrebne na nom usilovne pracovat, poctivo sa liecit, sledovat svoje zmeny vnimania sveta a nikdy pred sebou nemat ziadne tajnosti. Drzim vam palce. 🙂

canany
5. aug 2022

Ja som mala priatela so schizofreniou. Bral lieky, ked sme sa spoznali, potom ich vysadzal postupne podla pokynov psychiatra, ale aj tu udrziavaciu davku nakoniec vysadil, co som ani nevedela. Ked mi povedal, ze ma schizofreniu, vela som si nastudovala o tejto poruche. Po roku mal relaps. Neprajem nikomu to zazit co sa dialo tu jednu noc. Ale ostala som s nim este par mesiacov, bral silne lieky, zmenilo ho to, uplne iny clovek. Utlmilo ho to, len spal, problemy v intimnej oblasti a vela dalsich veci, ktore tam sice boli aj predtym, ale tie lieky to zosilnili. Pre mna to bol zrazu iny clovek a svojich starosti som mala dost, do toho jeho rodicia, tak som to ukoncila.
Co sa tyka samotnej schizofrenie treba pohladat na nete. Je tam toho dost. Mala som vela poznamok spisanych, ale dala som to jemu. Niekomu stacilo brat vitaminy, aby tie procesy v mozgu fungovali spravne, niekto ostal na udrziavacej davke liekov a fungoval normalne, niekto silne lieky a invalidny dochodok. Citala som par pripadov kedy doslo k vrazde. Napr zavrazdil vlastne dieta, lebo sa nim citil byt ohrozeny. Vela maju pomahat psychiatri s konzultaciami aj pre partnerov a rodinu, ale ked sme boli raz spolu u jeho psychiatra, dal len lieky a nic neriesil.
Dolezite povazujem uvedomit si to a riesit to, nezatvarat pred tym oci, ze teraz je fajn, ale zacat brat slabsiu davku liekov, ked uz su naznaky, ako potom silne lieky, ked uz bude relaps. Tie lieky zmenia toho cloveka na nepoznanie.
A este spustavom byvaju emocne vykyvy. Napr jemu to spustili oslavy v rodine a kupil si auto, o ktorom snival. Inym stres a narocne obdobie v praci.
Tak ak chces s nim ostat, nastuduj si o tom vela na nete, nech mas potrebne informacie a s nim sa porozpravaj, musi brat lieky, aj keby len slabsiu davku.

ukulela
5. aug 2022

@marianarem vztah ok. Len podla mba je absolutne nezodpovedne a sebecke s takymito dg premyslat o detoch. A uz duplom, ak je tam problem s liecbou.

autor
5. aug 2022

@wtroa001 Ja chodím pravidelne k psychiatričke, tak sa jej potom spýtam na jej názor

vlastnynazor
5. aug 2022

Moc vam drzim palce.
A ja si zasa naopak myslim, ze 2 so psych.poruchami sa skor podrzia, ako ked sa niekto so psych.poruchou snazi zavesit kvoli podpore na cloveka bez psych.poruchy ako ti odporucaju rodicia (a toto hovorim z vlastnej skusenosti, ze ja som fakt nevedela pochopit exa, kt.sa neskor priznal ku bipolarke. Ked sa uz po priznani spraval ku mne ako ku rodicom a ostatnym, kt.vedeli o diagnoze, tak sa jeho spravanie zmenilo na rozmaznane lenive sebecke a manipulativne. Ale mozno keby som tiez niecim psych.trpela, tak by som ho vedela asi skor pochopit, ze to nehra, ze mozno naozaj trpi...).
Drzim palceky a vela lasky prajem.

autor
5. aug 2022

@vlastnynazor
Aj keby som si našla niekoho,kto psychickú poruchu nemá, tak to neznamená, že s ním budem len kvôli tomu,čo si opísala.. Veď ja som si ešte na začiatku vzťahu myslela,že netrpi žiadnou psy.poruchou a bola som taká,ako teraz a nie sebecká atď.

autor
5. aug 2022

Ďakujem všetkým za to,že nám to prajete. 💕❤️

marianarem
5. aug 2022

@ukulela Uznavam, ze je to na zvazenie, rizika tam su, hoci ja ako veriaci clovek si netrufam urcovat, kto ma mat deti a kto nie, ktory zivot ma cenu sem priviest a ktory nie. Len ma trochu mrzi, ze ludia su hned pripraveni zakazovat takymto ludom deti. A potom tu denne citam prispevky od zien, ktore su prehliadkou kolosalnych debilov. Sice akoze psychicky zdravych, ale na ulohu partnera a otca totalne nevhodnych, sposobujucich fyzicke aj dusevne ujmy. Ich deti casto tiez nekoncia dobre. A stavim sa, ze taky ksicht nikdy v zivote nepocul, ze nema mat deti.