Bolesti v podbrušku na pravej strane. Čo s nimi robiť?

katkakk
29. jan 2011

Ahojte žienky...

chcem sa s Vami podeliť o moju skúsenosť, ktorá sa týka bolesti v podbrušku - na pravej strane..
Objavili sa mi po pohlavnom styku.. celý vikend som citila neskutocne bolesti, no na pohotovost som sa odhodlala ist az v utorok....
isla som rovno na gynekologicku pohotovost, odkial ma surovo vyhodili s tym, ze mam ist k svojmu obvodnemu doktorovi.. Mimochodom, pochadzam z Kezmarku, no pocas bolesti som sa nachadzala v Trnave, kde studujem, takze je pochopitelne, ze som navstivila miestnu pohotovost..
so slzami v ociach som odtial odchadzala a isla na pohotovost pre dospelych.. tam mi vzali krv, moč, a vysledky boli velmi dobre.. poslali ma znovu na gynek. pohotovost s tym, ze su povinni ma vysetrit.
po kompletnom vysetreni zistili, ze som v poriadku...
tak sa rozhodli poslat ma este na chirurgicku pohotovost... tam ma prezeralo asi 6 doktorov, nevedeli sa zhodnut na rovnakom nazore.. tak ma poslali na sonografiu - ta mi nic nenasla - a na druhy den mi na chirurgii brali krv - s dobrymi vysledkami. doktor sa rozhodol poslat ma este na CT- vysetrenie - aby sa potvrdilo alebo vyvratilo zapalenie slepeho creva..
aj Ct- vysetrenie ziadnu zavadu nepotvrdilo...
zufala som nevedela, co somnou bude dalej...
Chirurgovia boli zufali takisto.. .poslali ma preto znovu na gynekol. pohotovost, aby ma tam 2 dni hospitalizovali... domnievali sa, ze bolesti su spojene s obnovou vajecnikov po pohlavnom styku....
ked som dosla na pohotovost, doktorka ma vysetrila, opat nic nezistila, a nakoniec usudila, ze bolesti su spojene s ovulaciou.. niesu caste, ale sem - tam sa mozu u zeny objavit....
Hospitalizovat ma odmietli, dali mi len nejaky liek proti bolesti a poslali ma domov s tym, ze sa mam radsej venovat skuskam, a nechodit po pohotovostiach s nepodstatnymi problemami...
Bolesti u mna pretrvavaju, a ja neviem, čo s nimi.....

latvia
29. jan 2011

@katkakk zacnem tym, ze samovolne ist na gynekologicku pohotovost nie je standard, pokial ta boli v podbrusku vpravo, chodi sa na klasicku chirurgicku alebo dospelacku pohotovost, odkial posielaju pri podozreni na gynekologiu 😉
k tvojmu problemu - krv, moc, sono a dalsie vysetrenia boli v poriadku, takze dovod na hospitalizaciu fakt nie je. skor by som sla za svojim gynekologom, na stery z vaginy, je mozne ze mas nejaky chronicky zapal, kvoli ktoremu ti potom vznikaju bolesti v podbrusku.
este skus opisat charakter bolesti - picha, tlaci, taha ta nieco, alebo je to bolest ako pri menstruacii? opakuje sa ti alebo si toto mala prvykrat? mala si predtym nejake operacie?nejake ine tazkosti okrem tejto bolesti?

katja78
29. jan 2011

@katkakk - ak nie je prítomný výtok, tak na gyn.infekciu to nevyzerá. Ale chlamýdie, mykoplazmy, ureaplazmy sa môžu z vonkajších pohlavných orgánov nepozorovane rozšíriť do brucha a tam spôsobovať bolesti.
Ešte ma napadá, či Ťa nepošlú na urológiu, môžeš mať v močových cestách jemné kamienky alebo piesok (nie je viditeľný na sone ani CT), čo tiež môže vyvolať kruté bolesti, trvalé, skôr sa zvyknú zhoršovať pri močení. Vtedy stojí za domáci liečebný pokus zalievať to urologickým čajom (tak 2-3 l denne) + čierne pivo.
Z chirurgických chorôb to nemusí byť len slepák, ale aj invaginácia čreva, zápalové črevné ochorenia (Crohn, ulcerózna kolitída) - tie sa dajú odhaliť skôr kolonoskopiou alebo enteroklýzou.
Predpokladám, že si bezdetná, takže ovulácia by Ti nemala vyvolávať bežne takéto bolesti, to zvykne až po pôrodoch. Napr. ja mám menštruáciu úplne bezbolestnú, zato pri ovulácii sa pár dní zvýjam od bolesti. Ale akýkoľvek výkyv od Tvojho hormonálneho naštelovania (môže byť zapríčinený horúčnatým ochorením, psychickou záťažou, novou HAK,...) Ti môže rozházať cyklus, ale nemyslím, že by pri tom boli takéto bolesti.
Gynekológovia majú takú jednu diagnózu - pelvic pain, veľmi tomu nerozumiem, a ak sú všetky možné aj nemožné vyšetrenia negatívne (aj MR malej panvy), tak sa robí probatórna laparoskopia, čiže normálna operácia, laparoskopicky, kedy sa cez otvor v brcuhu zavedie kamera a prezrie sa vnútro, čo to tam šarapatí.
Želám Ti, nech sa zistí príčina čím skôr a čo najmenej invazívne 😉
Ešte som si spomenula na jednen prípad - pani mala zavedené vnútromaternicové teliesko a tuším si ho zabudla dať vymeniť a usadil sa jej tam jeden raritný bacil - Actinomyces spp. a mala z toho v bruchu strašnú paseku. A zistili to tiež až po tom, čo ju operovali a zo vzorky na histológiu poslali kúsok na mikrobiologické vyšetrenie a tam sa to potvrdilo.

ilijanka
30. jan 2011

@katja78 myslím, že termín pelvic pain vznikol pre súbor pacientiek, s ktorými si ani gynekológovia nevedeli veľmi radi 😅, @katkakk, zaujímavé je, že sa objavili bolesti v súvislosti s pohlavným stykom- ako dlho potom to bolo? Mohla si vtedy mať ovuláciu alebo užívaš HAK? To ako mysleli chirurgovia tú obnovu vaječníkov po pohlavnom styku?

katja78
30. jan 2011

@ilijanka - hej, tak som to myslela, a potom šup pod nôž. Z kliniky si pamätám, že na zobrazenie malej panvy, teda pohlavných orgánov, CT nestačí, lebo tam "nedočiahne", preto treba MR cielene na malú panvu.

Na margo toho termínu "obnova vaječníkov" si dovolím jedej vtip. Čo je to dvojito zaslepený pokus? Keď chirurg s gynekológom čítajú EKG. 😀 Aby si im nekrivdila, tak pravdou je, že chytiť skalpel do ruky nevie hocikto.

ilijanka
30. jan 2011

@katja78 dobré 😀 😀

latvia
30. jan 2011

@katja78 😀

zazulka17
15. dec 2011

ja mam takyto problem trva priblizne uz ale 2TYZDNE NO NEMAM IST KEDY K DOKTOROVI LEBO SOM V PRACI TAK AZ ZAJTRA SA MI DA NO.HROZNE MA PICHA V BRUSKU MAM HO NA PRAVEJ STRANE TVRCIE A TAHA SA MI TO AZ DO CHRPTICE A BOLI MA TO AJ POD BRUSKOM A NAPRIEK TOMU MA STRASNE SVRBIA BRADAVKY A HROZNE BOLIA PRSIA A MENSTRUACIU SOM NEMALA CCA 4TYZDNE....

marianka79
15. dec 2011

@katkakk a to si tak behala v trnave? som z trnavy a mala som takú istú skúsenost nič mi nebolo pendlovala som hore dole no a potom som nakoniec skončila pod nožom 😒 ach tá trnava 😠 !!!

sandy315
13. feb 2013

ahojte, ja mám takýto problém už veľmi veľmi dlho, bolí ma v podbrušku, ťahá mi to až na kríže. Tá bolesť prichádza a odchádza ako sa jej chce, niekedy to mám v čase ovulácie, inokedy i po pohlavnom styku, niekedy po ťažkej práci, keď niečo zdvihám.. proste to sledujem, ale nedáva mi to žiaden zmysel. Bola som i na chirurgii, to bolo prvé, lebo si mysleli, že je to slepák, a nebol. Bola som samozrejme na gynekológii, tam všetko v poriadku, bola som na urológii, taktiež v poriadku. Ja už neviem, čo robiť. Niekedy sú tie bolesti ako pri menštruácii, inokedy bolia kríže a podbruško spolu, najradšej by som to celé odrezala od tela. Tie bolesti sú ako-tak znesiteľné, ale niekedy príde neskutočná bolesť, akoby záchvát, neviem si ani sadnúť, tlačí mi to od konečníka.. proste bolí to, a ja neviem čo :(
Fakt už neviem na aké vyšetrenie ísť, za kým, lebo mám pocit, že lekári si sami s tým nevedia rady :(
Tie bolesti mám už cca 10 rokov.. a teraz sa mi to zhoršuje, mám to častejšie a je to bolestivejšie.

evkamajka
16. feb 2013

ahoj ja mam ten isty problem a to som si myslela že som nejpr tehotna ale lekar že vraj tam nič nie 😢 tak som absolvovala tieš všetkých lekárov a všetko je o.k 😒 ale bolesti neprestavaju ale naopak stale sa stupnuju 😢

sandy315
14. máj 2013

No práve.. tie bolesti prichádzajú nepravidelne.. snažím sa zistiť z čoho to mám, čo som jedla, alebo či som veľa nerobila, popr. neprenášala niečo ťažké, pretože mi jeden známy povedal, že to môže byť pruh.. 😒
Ale stále neviem prečo prídu tie bolesti a prečo aj prestanú :(
Máte to ešte niekto ?
Viete poradiť, čo to môže byť ?
A ako sa tej bolesti zbaviť ?

teri19
8. jún 2013

sandy315, skús si dať skontrolovať krížovú chrbticu. Niekedy poškodená platnička tlačí na nerv, ktorý ide do podbruška a z toho tie bolesti. Nepravidelné môžu byť z toho, že tlak na nerv spôsobujú stuhnuté svaly, ktoré stláčajú stavce k sebe. A tým pádom všetko, čo vplýva na stuhnutie svalov (=chlad, stres, nedostatok pitného režimu, námaha - aj v zmysle dlhého sedenia alebo dlhého státia alebo dlhej chôdze), môže vyvolať bolesť.
Ja mám teraz tiež stále bolesti v pravom podbrušku. U ženského všetko ok, podozrenie majú lekári na zápal tenkého čreva, lebo mám cez deň aj kŕče v žalúdku a od včera ma aj preháňa. V pondelok idem na vyšetrenie, tak uvidíme...

bubinko83
8. jún 2013

@sandy315 a nemaš nejake kamienky v mechuri alebo zapal?

sandy315
10. jan 2014

ahoj, kamienky určite nemám, ani zápal.. urologia prebehla bez problémov, ale tá chrbtica, tak to asi naskôr bude to...
bola som posledne na gynekológii, pri inom gynekológovi a ten mi s určitosťou povedal, že vaječníky ani maternica to nie sú, ale že to budú črevá, aj som sa chystala na ďalšie vyšetrenia, ako je gastro, ale zistila som, že som tehotná, a teraz už mám termín 21.1. 😵
Takže som prerušila vyšetrenia, no tie bolesti mávam aj počas tehotenstva, takže určite to musím riešiť...
teri19, dúfam, že ti vyšetrenia dopadli dobre, daj, prosím ťa vedieť...

seraa
10. jan 2014

@sandy315

ja ma uz vyse roka take jemne pichanie na pravej strane, niekedy silnejsie niekedy slabsie
neboli to len ma to znervoznuje
a tiez to nieedy citim na oblicke alebo krize alebo nad bedrovovu kostou , nieekdy uplne dole v podbruzku
moc ok, gyn. vys. ok , sono ok , ziadne parazity ci bakterie .. proste neviem
nebola som na chirurgii a ani an gastro .... a v poslednej dobe ma trosku bolu aj prava noha
ked si sadnem a mam nohu zohnutu pod sebou napriklad alebo turecky sed tak sa mi tazko vystiera
tiez ma napadlo ci to nie je chrbtica ... ale uz mam tak pobehanych lekarov za tieto dva roky ze uz sa mi nikde nechce ist a neriesim to....
je zaujmave ze som to uz citala a hladala na intern. a vela zien to ma a na pravej strane 😒
@teri19 daj prosim ta vediet ako si dopadla a co nove, dik.

sandy315
15. jan 2014

no to ani ja nemám chuť už behať po doktoroch, tiež mám toho už dosť 😒
ale určite to budem musieť riešiť...
ináč, mne to tak zo začiatku začínalo, bolesťami len pichajúcimi v pravom boku, ono sa to zhoršilo a už to je aj na ľavej strane, v obličkách a až dole, doslova si sadnúť vtedy nemôžem, niekedy vyrovnať v postoji, proste to budem musieť poriešiť.... ☹

kacena85
31. jan 2014

@seraa
@sandy315 baby ja toto iste riesim treti mesiac, nabehla som k obvodnemu ze to je mocove, ale nie, potom to preslo do nohy tak k neuro, tak ze je to vysunuta platnicka, dala lieky, ked lieky doberem vzdy je zle, bola som aj na rehabkach este horsie, snazim sa cvicit cviky lahke na spevnenie brucha chrbite kedze mam rocne dvojky a tie zdviham nonstop takze ma to nonstop boli, bolo hadam dva tyzden z troch mesiacov co mi bolo fajn, bola som uz aj u liecitelov ale to pomoze na chvilu, aj u napravacov, to iste.ale zase aj ked to napravi tak staci zly pohyb a je to to iste. tiez som zvazovala uro, gastro, ale stvrtok idem na mag.rezonanciu ci je to ta platnicka, boli ma prava strana krize, bok tiez som bola u chirurga ci to nie je slepak ale ze nie, boli ma cele podbrusko, a ide mi to do pravej nohy, chodim uz aj na orto lebo som mala vyskocene koleno a teraz boli nanovo na porazenie, a clovek ma este behat okolo dvoch malych deti...uplna parada., mne pomaha ked si lahnem a ohnem nohy v kolenach ruky popri telu, pit velaaaa vody..natriet krize lubovnikovym olejom a uz som volala s fyzioterapeukou ohladom cvicenia SM systemu kuk google, je to super na chrbticu, tam sa to naucim a doma budem pokracovat lebo nemozem chodit pri malych dakde takto a drahy robi od rana do vecera...ja som bola v tom ze to ovu lebo ma to najviac boli od polky cyklu ale to je asi len pridruzena bolest k tomu ostatnemu

naty63
3. feb 2014

Tak rada by som sa s vami podelila o takúto skúsenosť 🙂 ....Takisto mám dosť veľké bolesti pod bruškom na pravej strane....tiež to neviem presne určiť že kedy ....ale bola som u gynekologičky tá mi povedala, že z toho hľadiska je všetko v poriadku ....tak som nechápala z čoho to môže byť :( ...nakoniec sa ma pýtala či nemám problémy s trávením resp. stolicou (mám veľké problémy so žalúdkom a stolicou), tak z toho vyvodila, že mám zlé trávenie a hrubé črevo ak je plné tak mi tlačí na maternicu :( ....tak preto to bolí.....neviem možno je to iba môj prípad, no skúste sa zamyslieť, či nemáte problémy s trávením ;)

bambulinali
10. feb 2014

Ja mam toto kazdy mesiac a mam aj teraz... 🙂 nikdy som nemala problém z bolestou vpravo dole v podbrusku... Raz ked som mala tu bolest pociťovala som to jed som si sadla alebo sa postavila tak som utekala má pohotovosť lebo bolest bola ale nie neznesiteľná ale radsej prist skôr ako neskoro. Poslali má na bundu urobili Sono a našli mi cystu na vajecniku tuším mala 5cm... Druhy mesiac sa mi zase urobila... A zase to belelo a zase som letela na pohotovosť a bola to cysta (ovulacia) 🙂 takže tie bolesti moze sposobovat ovulka ... Ale ja som bola po sone aj informovaná že na vajecniku mam funkčné cysty 🙂 držím palceky aby si sa čím skor uzdravila...

bambulinali
10. feb 2014

A co sa týka trnavskej pohotovosti zavrela by som celý areál... A vyhostila každého jedného lekára... Dnes si uvedomujem aky si lekary arogantni a ľahostajní osetria tá až ked je za 5min. 12 inak tá nechajú trpet...

sissi92
11. feb 2014

Ahojte, no ja mam tiez taky prob. Bolesti podbruska, najma v pravo, presahuje to az do krizov, na sone nebolo vidiet nic ale teh. Test vysiel pozit. A potom len duch hmm viete mi niekto poradit?? Dakujeem

sandy315
23. feb 2014

@naty63 ahoj, pokiaľ viem, ak to črevá nebudú, nakoľko mám dobrú stolicu 😉
a tiež zjem hocičo a nič... žiadne problémy, a tiež to nebude ovuláciou, už som to sledovala, najskôr asi tá chrbtica....
no kto to má vedieť, keď lekári to nevedia .... ☹

naty63
24. feb 2014

no tak potom už neviem 🙂 ...len som napísala aké mám skúsenosti ja 🙂 🙂 .....noo veď práve :( ....kto to má vedieť? 😢

bibika158
7. mar 2014

@sandy315 ja mam taketo bolesti momentalne teraz uz druhy den a neviem co s nimi. Ak lezim, je mi akotak dobre a ked sa postavim, tak je to strasne...

lucinela
8. apr 2014

Ahojte kočky, tiež mám podobné problémy, bolesti v podbrušku na pravej strane uz asi dva mesiace. Bolesť tak rôzne koluje - najviac je sustredena na prave podbruško, potom občas celé podbruško, kríže, chrbtica celkovo. Začalo mi to ako som mala zapal obličky, bakteriu E Coli, odvtedy stále čosi. Pobehala som už tiež všetko možné, všetko negatívne. Tak nechápem, z niečoho tá bolesť predsa byť musí. Mám dvel malé deti, ktoré často nosím, kopec stresu, tiež to pripisujem tomu. Vyriešila ste niektorá tento problém? z čoho by to mohlo byť? aj som rozmýšlala či to neni psychického pôvodu, ale neviem, nepripadaám si až tak "šialene" 🙂

nikap23
15. apr 2014

Ahojte ženy,
ja mám niekoľko rokov taktiež silné bolesti v podbrušku viac na ľavej strane,no vyráža aj do pravej,ďalej vyrážajú až do krížov a trvá to už asi od 18 rokov.Mávala som ich najmä po pohlavnom styku,ale aj pri chlade alebo námahe.Po dlhom presviedčaní doktorov ma napokon vyslal gynekológ na Laparoskopiu a to som už mala 21 rokov. Potvrdila sa mi ENDOMETRIÓZA,čo je taká marha ktorá ma hlavne psychicky ničí,má na svedomí často neplodnosť.Teraz mám 23r a vlastne mám dva roky od operácie,znova sa to vrátilo.To isté no teraz ma ešte viac bolia kríže a hoc kedy v priebehu dňa.Niekedy chytím taký záchvat a nezaberajú mi lieky na bolesť.Bábo zatiaľ nie je,no bojím sa aby aj bolo.Už som objednaná na ďalšiu Laparoskopiu a som zvedavá či to je zas tá pliaga či niečo iné.Nechcem nikoho plašiť,ale aj toto je jedna z možností 😒 Držím vám všetkým pršteky,aby to nebolo nič vážnejšie 🙂

q1d
12. jan 2015

@sandy315 Ahoj sandy opisuješ presne môj problém.Ja som tiež už zúfalá a neviem na koho sa obrátiť.Vyskúšala som všetko a márne vždy tá istá odpoveď. Nič tam nie je nič nevidia. Bola som aj u psychológa a nič. Tak viem ako sa cítiš.Ale jedno ma teší že nie som v tom sama. 😉

sandy315
12. jan 2015

Ahooooj q1d, no paraada, to je teda nase zdravotnictvo....
Neviem, ci som spominala, no posledne mi gynekolog povedal, ze to mozu byt zrasty, a preto to boli, ale pochybujem, pretoze to neboli stale, sledovala som, ci po vacsej namahe to nemam.
Ja si myslim, ze je to bolest od krizoch, cize od chrbtice, zacala som cvicit 5 Tibetanov, ale uz som i prestala, nakolko sme prerabali dom, musim opat zacat, nevynechat jeden den, lebo mala som pocit, ze to pomahalo.
Ked budes nieco viac vediet, napis prosim. Dakujem.
S pozdravom Sandy.
P.S.: esteze mame net 🙂

seraa
25. feb 2015

@sandy315

no uz je to rok, skoncila som aj na pohotovosti ze pre istotu lebo jednu noc som sa zobudila a krce v zaludku ,horucka, zvracanie... poobede to preslo ale tam v boku som citila trosku viac taky tlak
zapal v krvi ale sono ok... odvtedy som bola este 2x na sone, ct , urolog,chirurgia a nic... teraz riesim gadtro..
z pichania slabeho je teraz aj zle od zaludka caste a naduvanie... nik nevie co... takto uz pol roka
idem este ma mgr a na fibroskopiu...

sandy315
26. feb 2015

Ahoj, daj potom vediet ako si dopadla