Ako liečiť bolesti brucha a podbruška?

Zodpovedané
14. feb 2020

Dobrý deň,

mám 20 rokov a približne pred dvomi mesiacmi som začala cítiť bolesti v slabinách. Bolesti sa objavili len niekedy a veľmi slabo. Pred mesiacom sa tie bolesti presunuli vyššie na pravú stranu brucha.

Bola som na prehliadke u gynekologičky a tá povedala, že z tohto pohľadu mám všetko v poriadku. Na druhý deň som sa vybrala k obvodnému lekárovi, ten ma poslal na sono a následne na chirurgiu. Výsledky krvi, moču i sona nenaznačovali žiadny zápal slepého čreva, ako som sa pôvodne domnievala. Všetky vnútorné orgány prezreté a takisto bezzápalové.

Tak ma poslali domov s octanovou masťou. Bolesti raz ustúpili a raz sa ukázali. Nikdy nešlo o mimoriadnu bolesť, ale cítila som to. Študujem v Prahe a v jeden večer sa bolesť zvýšila - išla som na pohotovosť. Znovu nič, CRP, krv, moč v poriadku. Predpísali mi Algifen Neo.

Pred piatimi dňami na SVK sa to znovu zhoršilo a išla som na pohotovosť tam, palpačné vyšetrenia, krv, sono, moč, CRP a zase nič nenasvedčuje tomu, že by sa jednalo o zápal.

U mňa však bolesti pretrvávajú, nie je to na jednom mieste, Pri chôdzi, ani ležaní ma to nebolí, bolesť sa zintenzívni väčšinou pri sedení. Niekedy ma bolí úplne napravo pravej strany v strede, inokedy pri žalúdku, pod rebrami. No najviac to cítim v podbrušku a na pravej strane.

Nemám teplotu, nezvraciam, nemám hnačky, nemám nechuť do jedla, stolica pravidelná bez bolesti. Snažím sa však jesť viac jedál s vlákninou a pijem petržlenový a repíkový čaj. Nemala som predtým nikdy operáciu, jedine užívam antikoncepčné tabletky.

Úprimne, bojím sa užívať Algifen - z dôvodu toho, že mi tlmí bolesť a ak by sa dialo niečo vážnejšie v mojom bruchu, nevedela by som o tom. Jediné kam ma doktori poslali je hematológia, ktorá možno ukáže viac - ale to až koncom februára.

Čo mi odporúčate?

Na aké odborné vyšetrenia mám ísť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak sú doteraz všetky vyšetrenia negatívne, tak by som ešte odporučila doplniť kolonoskopiu. Ak bude aj tento nález negatívny, tak príčina Vašich ťažkostí môže byť ortopedická. Teda môže ísť o natiahnutie svalu alebo šľachy.

Pri ortopedickej príčine by Vám mali zabrať lieky tlmiace bolesť a zápal. Ak ste mali v minulosti gynekologické alebo brušné operácie, tak ďalšou možnou príčinou môžu byť zrasty v brušnej dutine. Niekedy sa ich podarí diagnostikovať pri kolonoskopii.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková