Mám zväčšenú lymfatickú uzlinu. Môžem mať v organizme nejaký vírus alebo zápal?

Zodpovedané
14. nov 2019

Dobrý deň,

pred viac ako rokom som si nahmatala zväčšenú uzlinu pod pazuchou. Ihneď som išla na USG prsníkov. Doktor povedal, že prsníky sú v poriadku.

Obvodná lekárka ma poslala na hematológiu, kde mi odobrali krv. Výsledok bol ok. Hematologička sa rozhodla ešte pre iné vyšetrenie. Znovu krv a tiež bolo všetko v poriadku. Potom mi dala lístok, aby som išla na chirurgiu a vzali mi z toho vzorku. Chirurg navrhol, aby som išla na mamograf a keď ten bude v poriadku, tak vzorku nebude brať. Vraj preto, aby sa to nerozšírilo. Mamograf bol tiež v poriadku. CRP 16.

Začala som potom chodiť na lymfatické masáže a uzlina sa mi dosť zmenšila. Teraz sa mi vidí, že je znovu taká ako na začiatku.

Môžem mať v organizme nejaký vírus alebo zápal?

Pred mesiacom som absolvovala preventívku u endokrinologičky, ale uzlinu som jej nespomenula. Brala mi krv na rôzne vyšetrenia a všetko bolo ok.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

lymfatické uzliny reagujú na prítomnosť infekcie väčšinou zdurením v tej časti, kde je infekcia, teda ak máme angínu, tak sa zvyčajne zväčšia uzliny v oblasti krku.

Ak by ste mali v tele nejaký vírus, tak mali by ste pravdepodobne aj iné prejavy ako zväčšenie uzliny.

Pri zväčšených lymfatických uzlinách hematológ zvyčajne robí krvné testy aj na prítomnosť rôznych zápalových ochorení.

Myslím si, že ak hematológ indikoval biopsiu zo zväčšenej lymfatickej uzliny, tak by sa mala doplniť, aby sa našla presná príčina, prečo je uzlina zväčšená.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková