Chronická obštrukčná porucha pľúc

arivederda
10. jún 2020

Potrebovala by som poradiť ako môžem ocinovi pomôcť a touto chorobou? Mate nejaké skúsenosti?

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
heidy222
10. jún 2020

@arivederda ahoj, som lekarka na plucnom, momentalne na materskej, tak Mi Chybaju pacienti Ze davam vkuse nevyziadane rady na nete 😂. Mame 50% pacientov na oddeleni s obstrukcnou chorobou, tu v Nemecku je ovela rozsirenejsia ako na Slovensku, lebo sa viac fajci, aj ked nie vsetci du fajciari. Ako pomoct? My vzdy nastavime liecbu vhodnym inhalatorom/sprejom, podla vysledkov plucnych funkcii a klinickeho stavu, zvycajne dvojkombinacia latok, na toto su presne usmernenia na zaklade vedeckych pozznatkov ktore sa cca kazde 2roky menia. Dalej sledujeme obsah kyslika v krvi ci pacient nepotrebuje kyslik na doma. Kontrolujeme ci ma ockovanie proti pneumokokom a chripke. vzdy sa snazime poslat na rehabilitaciu/kupele. Denne pohybova aktivita, uzivanie vitaminu D. Pri zhoseni stavu treba vzdy okamzite riesit, ci sa nejedna o infekciu. Kludnee sa pytaj konkretnejsie ak chces

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
heidy222
10. jún 2020

@bambulienka25 myslela som to Tak ze odporucania sa menia, tj to co by som dala pacientovi v napr 1 stadiu pri zisteni diagnozy je nieco ine teraz ako pred3 rokmi. Aj je pacient nastaveny na urcity Medikament a ten mu pomaha,t.j. nechodi do nemocnice atd, tak ho samozrejme nemenime 😊
Najdolezitejsia vec je ale, ze pacient vie svoj inhalator spravne pouzivat

matula77
10. jún 2020

@heidy222 mozem sa prosim opytat - za akych okolnosti sa zvazuje uz kyslik na doma? Moja starka to ma, ma 81 a teda myslim si ze tie spreje co ma na doma jej vobec nestacia... Ma 3, mimo to milion liekov, akoze to ze fajci a neprestane ani za svet... skoda reci. Ale proste ked vidim ze ma niekolkohodinove okno ked caka kedy si znova bude moct dat sprej a proste nevie vobec dychat ani rozpravat, strasne kasle. A ked si da spreje tak aj 15 min kasle tak ze mam pocit ze si vykasle cele vnutro

nella1405
10. jún 2020

@heidy222 píšem správu ☺️

heidy222
10. jún 2020

@matula77 u Nas udava podmienky na domaci kyslik poistovna. Ak pacient fajci, Mame zakazane dat, je riziko vznietenia. Inak podla hodnot kyslika v arterialnej krvi, U Nas pO2 pod 55mmHg v klude. Ak ma taketo priznaky, treba trvat na zmene sprejov.dava sa jeden (Kombinacia lieciv) denne, to je bazalna liecba a druhy ako pohotovostna liecba, podla potreby max. 5 krat denne,vzdy Ked ma pacient dychavicu. Treba vysetrit aj sputum, najma ak je zafarbene (zlte, zelene) na pritomnost bakterii

tenerifka
10. jún 2020

@heidy222 ahoj, mozem ta trochu otravovat? Manzel kasle odkedy ho poznam, uz cez 20 rokov, ma 58, 8 rokov nefajci, predtym fajcil naozaj vela. Kasle najma rano,mozno aj hodinu s prestavkami, potom sa to zlepsi, nezadychava sa, nie je tucny (ma trochu brucho), cely deñ je ale v pohybe a je ok.. Ako sa urcuje CHOCHP? Pred par rokmi s tym bol u lekara na moje naliehanie, robili mu rtg pluc a vsetko bolo ok. Nechcem diagnostiku cez internet,viem ze to je nemozne, len by som rada vedela, ci je na to este nejake doplnkove vysetrenie, alebo v jeho pripade CHOCHP mozno vylucit, dakujem

arivederda
autor
10. jún 2020

@tenerifka môjmu ocinovi na rtg nič nevideli ani nenašli.

tenerifka
10. jún 2020

@arivederda no teda, a ako sa mu to zo zaciatku prejavovalo? Ako mu to nakoniec zistili?

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
arivederda
autor
10. jún 2020

@tenerifka tiež bol na spirometrii a pravdu poviem neviem ako doktorka na to prišla. Ale prejavy mal už dosť dlho. Dusivy kašeľ vykasliava hlieny najhoršie obdobie je zima a chlad. Zadusa ho.. Typické prejavy.

tenerifka
10. jún 2020

@bambulienka25 musi sa na to spytat, len ho tam bude tazke znova dostat, ja normalne chytam hysaky z toho vecneho pokasliavania

tenerifka
10. jún 2020

@arivederda u mojho muza to nie je dusivy kasel, skor taky z hrdla

heidy222
10. jún 2020

@tenerifka ano, moze mat COPD, na potvrdenie treba Len a jedine vysetrenie plucnych funkcii: spirometria a bodypletysmografia. RTg nie je diagnosticka metoda na COPd, moze byt vklude normalne aj U tazkeho COPd. Prestal fajcit naozaj o 5 min.12 ale urobil tym pre seba velmi Vela. Vzdy Treba min. Do veku 50 rokov prestat, potom sa uz nezregeneruje nic

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rachel36a
10. jún 2020

Moja mama mala ....posledne dva roky bola na kysliku 18 hodin denne...nedavno zomrela..

tenerifka
11. jún 2020

@bambulienka25 astmu urcite nie, proste len kasle. Tam moze byt aj ta pricina, ze nedokaze poriadne dychat cez nos, chrape ako diva zver (spime oddelene).

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tenerifka
11. jún 2020

@bambulienka25 pojde na podrobnejsie vysetrenie. On hovori, ze nema problem, ale ja mam s tym problem, strasne mi to lezie na nervy

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tenerifka
11. jún 2020

@bambulienka25 moj mal v mladosti nehodu na motorke a zlomeny nos, problem bude asi tam niekde

marfuska8687
3. dec 2020

@heidy222 ahoj, moj tatino ma tiez chochp, pluca mu idu na 30% 😔 zadychava sa. Uz je stale len doma, nikam vobec nechodi. Na noc ma doma uz kyslikove okuliare. Nevies poradit nejaku napr.alternativnu liecbu, bylinky, samana, etericky olej.....cokolvek? Velmi by som mu chcela pomoct. Citala som nieco aj o vode s kyslikom - mohlo by to pomoct? Casto mava pocit, ze sa nevie nadychnut a tlaci ho na plucach - boji sa ze sa zadusi a stale otvara pkno.
Na 2 dni nam vypadol inhalator aj kyslik a tatino tvrdi, ze sa citil za tie 2 dni lepsie, ani sa nezadychaval.
Velmi pekne dakujem

alexandrasi
19. dec 2020
alexandrasi
19. dec 2020

m

heidy222
19. dec 2020

@marfuska8687 bohuzial neda sa poradit na dialku, liecba sa nastavuje podla urcitych parametrov z krvi, podla obsahu 02 a CO2 v arterial nej krvi, podla vyskedkov zo spirometerie. Plus million dalsich otazok v Anamneze ktore su dolezite. Treba vylucit aj spankove Apnoe.
Ohladom alternativnej liecby: ak by nieco fungovalo, Tak by sme to pouzivali denne a Uz by to nebola alternativna liecba

domcatkoistonova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maria600
30. mar 2024

@heidy222 dobrý deň viem že je to stará téma ale mohla by som Vám napísať správu?