Čokoládová cysta

kiks_1
2. feb 2018

Chcela by som sa spýtať, či ste už niektorá riešili endometrióznu cystu? Aké ste mali príznaky, príp. ako dlho?
Ja som dnes mala termín u svojho gynekológa, ale keďže neordinoval, zastupovala ho jeho nevesta. Od októbra mám problémy s bolesťami krížov a len občas s miernou bolesťou podbruška. Počas menštruácie ma akoby zázrakom, nikdy neboleli ani kríže a ani brucho. V januári som menštruáciu nedostala, iba 2 týždne pred termínom som pol dňa, slabučko špinila.
Keď som bola u Dr. v januári, povedal mi, že mám prísť dnes, medzitým som u neho nebola, lebo som bola v zahraničí.
Dnes mi jeho nevesta povedala, že má podozrenie na endometrióznu cystu a preto som nedostala menštruáciu. Mám strach, viete mi poradiť?

lilyianka
2. feb 2018

@kiks_1 no sice nie z vlastnej skusenosti, ale kamoska mala cokoladovu cystu, mala cez 20r a viem, ze neskot ju operovali a prizvukovali, ze by bolo fajn mat co najskor dieta...tak aj bolo a asi rok odvtedy otehotnela

zutera
2. feb 2018

Ja mám endometriózu.Taky jsem neměla nejaký veľké bolesti,jen mě bolelo při sexe a když při veľké jsem veľmi tlačila tak mě občas projela bolesť.Doktor mě přišel na čoko.cystu.Hned mě objednal na laparo , mám už asi rok a půl po zákroku, musela jsem projit ,,umělym přechodem",ale od te doby mám klid

kiks_1
autor
2. feb 2018

@zutera Mňa bolia hlavne kríže. Počas menštruácie vôbec nemám bolesti, ani pri veľkej. Aj tie bolesti v krížoch sú tak, že niekedy aj týždeň, napr. predvčerom a včera veľké, dnes sotva.

zutera
2. feb 2018

@kiks_1 jinak i mě zvykli křiže bolet,jen ja jsem to nikdy nepřipisovala endometrióze.
Jinak strach ze zákroku není na mistě, není to nič strašné.Jen horší je že ta pliaga je nevyliečiteľna 😖

kakalake
2. feb 2018

@kiks_1 endometrioza neni sranda, a da sa potvrdit len laparoskopou.. ja som mavala strasne bolesti, bola som na operacii a po operacii som brala 2r. Antikoncepciu strazi tvoje telo aby sa ti nespravila dalsia cysta.. len bohuzial mna endometrioza zasiahla tak ze nemozem normalne otehotniet. Skusame to riesit umelo a uvidime ci sa to podari... odporucam co najskor riesit a ak mas partnera a planujete deti tak urcite by som isla hned po laparke do toho🙂

ivanaa346
2. feb 2018

@zutera prosím ťa a ten umelý prechod ti na ako dlho vyvolali ,mne moja doktorka chce dať iba antikoncepciu pri ktorej budem normálne krvácať ale že to bude slabšie krvácanie .ty si ma úplne zastavené krvácanie?brala si tie injekcie alebo tabletky ..ďakujem za odpoveď

kiks_1
autor
2. feb 2018

@kakalake
@ivanaa346 Ja mám aj beztak problémy s driekovou chrbticou a pri menštruácii som bolesti nikdy nemala, to mi nejde do hlavy.
Áno, som vydatá, viac detí sme už veľmi neplánovali, no uvidíme.
Ja antikoncepciu brať nemôžem, mám cievne problémy a riziko embólie.

kakalake
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ruzasipova
2. feb 2018

Endometrioza nie je sranda, naštudované a odžité mám svoje. Endometriotická cysta sa potvrdí až pri laparaskopickej operácii. Bolesti môžu a nemusia byť, záleží to od jej rozmiestnenia. Každopádne, ak ju niekde máš je to akoby "zdroj" pre ďalšie. Každou menštruáciou sa kúsok z nej odštiepuje a uchytáva sa rôzne po maternici/ vaječníkoch/ vajíčkovodoch/dutine brušnej. Na endometriózu zaberie len laparoskopia, kedy sa ti pokúsia odstrániť všetko "zlé", čo nájdu, záleží od rozsahu. (Mne mali vyberať jednu cystu len na lavom vaječníku, keď počas operácie zistili, že je čokoládová, už hladali priamo počas operácie kade tade...) Po operácii je nutné čo najskôr vyradiť hormonálny systém ženy, aby neprebiehala menštruácia, lebo tým sa to obnoví a rozšíri znova- Takže buď otehotnieť čo najskôr alebo dostaneš liečbu, kde ti umelo vyvolajú prechod - čítala som, že ženy si tedy užijú svoje, aké majú nálady. A potom, po operácie a liečbe/tehotenstve by si mala mať na dlhší čas pokoj. Píšem dlhší čas preto, lebo endometróza nie je tým 100% vyliečená, pokiaľ funguje menštruačný cyklus, vráti sa....Inak ja som otehotnela druhý mesiac po laparke, ale skôr mi to prišlo ako zázrak, lebo na sone mi doktorka zas na tom "horšom"vaječníku našla ďalšiu cystu. Tak uvidím, ako to dobojujem.

dhlinkova
2. feb 2018

Ja síce nemám endometriózu, ale mne tie príznaky na ňu ani nesedia. Bolesti krížov, bez bolesti podbruška, majú zriedkavo gynekologický pôvod, to mi povedal gynekológ. Ak si prehmatáš kríže a driek a cítiš bolesť na dotyk, tak je chrbtica.
Čítala som množstvo článkov o endometrióze, pretože bolesťami drieku a krížov mám čo to odžité, ale hlavným príznakom bola práve silná a bolestivá menštruácia.
Ja mám vysunutý stavec L5/S1, nárazové bolesti krížov a počas menštruácie tiež pokoj. Pred ňou ma seká v krížov, pri zmene počasia bolesti neprajem ani najhoršiemu nepriateľovi.
Špinenie týždeň pred menštruáciou má poväčšine hormonálnu príčinu, alebo stres.

zutera
2. feb 2018

@ivanaa346 .Prvý krát po operácii jsem dostala 3 injekcie, takže jsem byla 9mesicu v přechodu, potom mě nasadil antiku-ta byla super,aj se mě pleť zlepšila i chuť na sex se vrátila 😉 jen jsem asi po roce z ničoho nic strašně přibrala-12 kg, zjistili že ,, držím vodu v těle, takže minulý mesiac mě antiku sebral,ted čekam až mě přijde menzes a jdu na Mirenu.Menzes jsem měla celou dobu úplně minimální asi jednou za 3měsíce

ludmilabb
2. feb 2018

@ruzasipova no ja mam posledne menstruacie take ze prve dni len taka cokolada, potom sa to rozbehne okolo 10teho dna, dnes isla aj akoby hmota, som bola prekvapena, taka tmava, cize to moze byt ta cysta, zrast ci co to je? mne potvrdili zatial len endo na krcku, pri sone, boli vajecniky aj maternica v poriadku. bolesti mam teraz dost ako to zo mna dnes islo, pojdem na gyn, neviem co mi povedia na sone isto nic neuvidia, cize len laparoskopicky sa to zistuje, som citala

katrin21
2. feb 2018

@kiks_1 aj ja som mala cystu, tusim v 2009, alebob 2008, hned sme ju dali von, chcela som.. mala priemer asi 4cm, laparoskopicky. naco cakat... aj nejake loziska povypalovali... Potom sme sa snazili otehotniet chvilu, asi rok dva ale nepodarilo sa, jedno dieta som uz mala aj ja, aj partner...
Ale ja som ziadne problemy nemala, mne to len nasli na preventivke....
teraz mam skoro 2r dieta a na cisarskom mi povedali, ze mam opat kopec lozisk a vačkov, ale neriesim to vobec.... Ziadne extra problemy nemam , krize ma bolia,ale to ma bolia tak ci tam, mam slabe brucho, to suvisi skor , ako endoška... takze... neriesim...

Najlepsie je otehotniet , aby neboli kramy a loziska vyschli..ale oni zas potom mozu sa robit nove...
Jo a este som mala par mesiacov vtedy po laparke aj liecbu injekciami, uz by som si to nedala... vlastne je to umely prechod.. odstavia hormonmi vajecniky na par mesiacov, aby nebol menzes.. otras, navaly, ako v prechode.. a nepomoze to aj tak.. vydrzala som to 3mesiace a prerusila som to, dobre som urobila 🙂

a mas tu kopec tem o endometrioze.. zadaj do hladacika vo fore "endometrioza"

fkata
2. feb 2018

Ja mám tiež cystu, ale tie príznaky, ktoré popisuješ Ty, podľa mňa nie sú endometriózna cysta. Mne odtiaľ chýba bolesť pri menštruácii, taktiež celkovo bolesť podbruška a trvalá bolesť. Pokiaľ, máš hlavne bolesti krížov a nie podbruška, to asi endo nebude, skús si to overiť pri inom lekárovi.

kiks_1
autor
2. feb 2018

Ja už fakt neviem. Nikdy som nemala problémovú menštruáciu, nikdy nebola silná, bolestivá, bola vždy ako hodinky, akurát teraz v januári som ju nedostala vôbec.

eliska13
2. feb 2018

@kiks_1 ja mám endo a nikdy ma nič nebolelo.Po tehotenstve zmizla na 3 roky a mám ju znova, cyklus ako hodinky...netráp si tým hlavu pôjdeš na laparku a uvidíš.Lekari to väčšinou vidia, že je to plna cysta tzv.endometriozna.Mozes ju mať kdekoľvek moja nerastie, neboli zatiaľ nejdem na laparku aj, keď ich mám možno oveľa viac ako bolo vidno na sone.Liecbu liekmi na umelý prechod som odmietla.Gyn.povedal nech do toho zatiaľ nesprtame, že neboli, nie je veľká tak s ňou zijem

eliska13
2. feb 2018

@kiks_1 mne lekár povedal, že sú ženy, ktoré rezu každý rok a znova narastajú, potom majú zrasty boli, vracajú pri menzese, takže pokým nerastie nevadí mi.Ak chces dieťa nečakaj pri endo to býva tazsie.Ale podľa mňa Ti spravia ešte sono a laparku a uvidíš.Moze byť, že Ti cysta bráni vo vypudeni vajíčka

zutera
3. feb 2018

jinak na konikovi je skupina děvčat s endometriózou,tak se přidej
https://www.modrykonik.sk/group/5856/

jumaspal
3. feb 2018

Mne v 24r diagnostikovali cez sono vysetrenie cokoladovu cystu pre bolesti v krizoch. Operovali ma na kramaroch a zobudila som sa aj bez vajecnika a vajickovodu. Nic prijemne. Takisto mi radili cim skor otehotniet, len vtedy nebolo s kym 🙂

kiks_1
autor
3. feb 2018

@jumaspal Prosím Ťa a kríže Ťa boleli non stop, alebo ako?
Ďakujem baby, asi pôjdem ešte raz k svojmu lekárovi a uvidím. Laparoskopie sa strašne bojím, navyše si nemôžem dovoliť ísť do nemocnice ležať, pretože nemám kde nechať deti a starám sa o otca po cievnej mozgovej príhode a maminu, ktorá je onkopacient.
Ja už neviem, čo mi je. Od včera poobedia ma bolí žalúdok, je mi nevoľno, vraciam, hnačkujem.

sandral
3. feb 2018

@kiks_1 Prestaň sa stresovať, lebo to už môžeš mať aj z toho, takto sa ničíš, možno kvôli niečo, čo ani nie je, alebo je v minimálne forme. Zájdi za svojím lekárom, keď bude ordinovať a uvidíš.

kakajkova
3. feb 2018

Počúvaj...a nemôžeš byť tehotná a lekárka...ehm...menšia odborníčka?

jumaspal
3. feb 2018

Takej bolesti si urcite vsimnes, nemohla som sa ani narovnat. Ale mozno to ma viac priznakov, kazdopadne vynechanie menstruacie, vracanie a hnacka mi tiez skor sedia na tehotenstvo 😉

kiks_1
autor
4. feb 2018

@jumaspal Dnes som už o.k., potrebovala som asi kus vypnúť, lebo od piatka som bola dosť vynervovaná.
Tehotná nie som na 100%, testy mám negatívne, ani vyšetrenie krvi nepotvrdilo tehotenstvo, skôr sa dnes cítim ako kto dostane menštruáciu. :-/
Nič, asi počkám ešte týždeň a potom to budem riešiť ak by som ju predsa len nedostala.

kiks_1
autor
5. feb 2018

Ďakujem baby za rady! Dnes som dostala menštruáciu, takže tehotenstvo na 100% vylúčené.

claudal
20. máj 2019

@kiks_1
- [ ] Zdravim, citala som tu viacero clankov ohladom cysty na vajecniku a tak dufam zeby mi tu niekto vedel pomoct alebo aspon ukludnil. Zaciatkom maja mi nasli cystu na lavej strane vajecniku (minuly rok som mala to iste akurat cysta nakoniec bez problemov praskla). Tato sa zatial nehybe ani sa nevyplavila. Menstruacia mi meskala 10 dni no nakoniec prisla a bola sice slabsia no trvala normalne 7 dni. Gynekologicka mi robila sono, krv aj testy ktore boli negativne takze si je ista ze tehotna niesom. Sex som mala naposledy 17 aprila a po 10 dnoch oneskorenia mi prisla aj menstruacia. Dalsia by mala prist o 10 dni no velmi sa bojim ze zase nepride. Problem je ze nonstop priberam, brucho mam napucane a tvrde, vypukle ako tehotna v dolnej casti podbruska. Obcas citim bolesti brucha, plynatost, pichanie v podbrusku, obcas pocit akoby som bola prechladnuta alebo len bolest/tlak v podbrusku. Prsia sa mi nejako nezmenili ani ine zmeny, len to priberanie v okoli brucha a bokov a vypucene brucho ma vystrasilo. Myslite ze to moze byt naozaj len s tou cystou tieto zmeny alebo?

kiks_1
autor
24. máj 2019

@claudal Áno, tieto problémy sú typické pre cystu. Treba skúsiť prírodné prostriedky.