Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

janka_banka
23. jún 2016

@umabell veru je malý malý 🙂 ... ale som rada, že som tu našla medzi Vami super kamošky na denný pokec 🙂 ...

umabell
23. jún 2016

@janka_banka a ako ti je? Sulpirid ti vysadili tiez?

janka_banka
23. jún 2016

@umabell no pravdupovediac nie je to vôbec ľahké, ako mi menila lekárka lieky tak som stále po nich taká ospalá, nechce sa mi myslieť a niekedy som totál unavená, že mám problém postarať sa o deťúrence a domácnosť ... ale čakám na zlepšenie, dnes je to presne tri týždne čo mi ich menila, tak ešte týždeň a idem na kontrolu a uvidím čo povie ... Sulpirid beriem každý druhý tretí deň, ale menzes nemám momentálne, mesiac mi vynechal, ale skôr to pripisujem zmene liekov a Ty ako sa máš?

172
23. jún 2016

@umabell chodim do PE k Majzlanovej

ametyst123
23. jún 2016

@domkaaaa Domkaaa, no konečne zase píšem, Ty už dufam spíš, tak prečítaš ráno, 🙂 ... ano Neurol pomáha pri všetkom, užíva sa na liečbu úzkostných stavov, chorobného strachu, duševného napätia vrátane sprievodných príznakov, ako napr. búšenie srdca, nespavosť, nervozita a pod. Takisto sa užíva na liečbu úzkosti pri rôznych depresívnych ochoreniach a na liečbu panických porúch. Liek je určený len pre dospelých. Toto je opis z príbalového letáčika Neurolu.... takže ak Ti je zle, a nedá sa to zvládnuť, určite popýtaj sestričku, povedz ,že to nemôžeš vydržať.... a nech Ti ho dajú..... Neurol Ta ukludní, a budeš v pohode.... Inak, ja neviem, ale ja si myslím, že by Ti benzáč mali dať, minimálne aspon vtedy, ked to nezvládaš,... neviem.... o čom im vlastne ide.... ale psychiatricka Ti ambulantne predpísať môže, a oni v nemocnici Ti dať nemôžu ? ... To je divné....nechápem..... No ja sa chcem opýtať, a dávajú Ti len ten liek Fevarin... nič iné....? celkom nič... ani infuzie, alebo hocičo.....?.... Napíš, dobre?.... Inak ja nechcem Ti radiť, ale ja osobne by som si minimálne ten Neurol zabezpečila.... Napr. Tvoj priatel nemôže ísť k obvodnej a popýtať hoci aj pre seba... na ukludnenie.....?... Ja neviem, ale uprimne.... ja by som sa takto netrápila... Inak ... ja ked som bola v nemocniciach... síce na psych. zatial nie,... tak som si nechala doniesť aj svoje lieky... a takých dobrých sestričiek som sa pýtala, že či to a to môžem k liekom , čo mi dávajú... napr. som brala istý čas lieky na tlak.... a v tej nemocnici mi lekár kázal lieky nebrať... ale ked som isla k sestričke že sa citim zle... a podla mna mám vysoký tlak, tak mi ho zmerala.... a naozaj vysoký 150/110 tak mi kázala ihned zobrať..... Takže skús aj Ty takto.... ja neviem, možno lekári vedia čo robia... ale pokial zase ja by som sa cítila na hovno... 😖 tak by som si niečo pýtala, alebo by som si dala doniesť z domu.... a zobrala..... príp. by som sa opýtala sestričky, či môžem.... Moja, držím Ti silno palceky, Ty to dáš.... zvládneš to, uvidíš....

olivia77
23. jún 2016

@zuzkostna, Bachove kvety 🙂
daj si www.zdravyobchodik.sk
a precitaj si jednotlive esencie naco su, na ake emocie... v com sa najdes...

umabell
24. jún 2016

@janka_banka ves co relativne dobre ale zase som schudla neviem jem ale asi tak nie celkom zchuti sa najem ráno vstavam taka nervoznejsia potom sa to upokoji niekedy mam tiez pocitbze by som mala zmeniť lieky ale sama nebiem.... Bolo mi uz aj lepsie pravdu povediac... Chudnem dokopy za rok 17 kg dolu takze neviem neviem...a všetko ma rozrusi úplná malicost nviem brat veci tak ako pridu... Nad všetkým premyslam ako bude co bude... Neviem to vyvetlit taka smutno vesela..

stanka1986svk
24. jún 2016

ahojte som tu medzi vami nova...chcela som sa opyty..som pol roka po porode a naspat sa mi vratila pp. tak lekarka mi dala paretin /brala som ho aj pred tehu/ a diazepam na zaciatok rano a vecer...vcera osm zobrala prvu davku polku tabletky... no noc bola hrozna,,,,uz som citila uzkost tak som sa bavila s mobilom...potom asi 20sekund ked som otvorila v noci oci som videla ciernu machulu ako ked dlho pozerate do slnka..tak si myslim ze to asi z mobilu..lenze v noci som mala take ako dvojite videnie..ked som hybala s rukou pred ocami tak isla moja ruka a potom ako keby rukin tien. tak dvojmo rozmazane som videla..ako opito..no neviem ot opisat..mali ste to niektora? zmizlo to ? dakujem za rady

ariadna08
24. jún 2016

Ahojte baby, rada by som sa k vam pridala, ak mozem ? Ja sa liecim na generalizovanu uzkostnu poruchu, uzivam Citalec 20 mg, uz 3 mesiace. Som 8 rokov na materskej, vsetko sa mi zacalo posledny rok pred koncom rodicovskej dovolenky, mala som sa vratit do povodneho zamestnania a cely rok som sa strachovala ako to cele zvladnem, nakoniec to vyustilo do tejto poruchy ☹. Snazim sa z toho dostat, pracujem na sebe, citam moticavne knihy, zacala som viac chodit medzi ludi atd., od uzivania liekov mi je lepsie, len ten strach tam stale je. Rada by som si baby s vami pokecala, uz mam precitanu skoro celu diskusiu, vela veci mi to objasnilo a pomohlo. Zelam vam vsetkym krasny slnecny den.

domkaaaa
24. jún 2016

@ametyst123 moja zlata no takze nedavaju nic dokonca aj ked citim velkuuu uzkost a idem si vypytat ako vcera vecer tak ze nie mam s tou uzkostou bojovat a prist nato preco vlastne prisla 😏😏😏 aj dnes sa citim divne vsetko mi je luuuto a nic sa mi nechce a citim aj uzkost az tak nevoolno mi je .... Myslite si ze mozem mat nechutenstvo aj z tych novych liekov???

evak12
24. jún 2016

@domkaaaa ahoj,ja som tiez bola v nemocnici v PO,preco nehovoris doktorke ako ti je?ona je tam od toho aby ti vysvetlila tvoje stavy!vies co?mne takisto bolo hrozne v nemocnici,nic mi nepomohlo,po styroch dnoch som sa pytala domou,lebo som sa bala,ze ked poviem,ze sa to nezlepsuje,tak ma poslu na spankovu liecbu a toto som v ziadnom pripade nechcela,tak som stale hovorila na vizite,ze sa citim lepsie a pritom mi bolo hrozne,triasli sa mi ruky,nohy,same pesimisticke myslienky ....pomohli mi tam jedine prezit antistresove malovanky,nic viac....po dvoch tyzdnoch som konecne isla domou,a doma som prve dve tyzdne bojovala,bolo to hrozne.....ale potom sa nieco vo mne zlomilo,moja psychiatricka mi predpisala rivotril o ktory som ju poziadala a som neskutocne stastna,ze sa citim o 99percent lepsie,konecne sa tesim zo zivota .....drzim palceky a pod domou!!!!!moj nazor

domkaaaa
24. jún 2016

@evak12 jasne ze vraviiim 😊😊 kazdy den na vizite a mije stavy mi vysvetluju .... A myslik si ze ten zlom nastal lebo ti zabrali lieky aj mne ked zaberu bude len lepsie a lepsie 😊😊 teraz citim uzkosti tak je to hrozneeee nechce sa mi nikam ist lebo sa bojim no hroza jedna ... Ale 4 dni su malo aby lieky zabrali. V nemocke ti dali neurol ked si potrebovala? Alebo nieco na ukludnenie?

domkaaaa
24. jún 2016

Baby a ked mi napr vola moja sestra ze isli dnes na svadbu do bratislavy a mne ro zostane brutal luto ze ini ludia sa zabavaju a ja musim trcat tu to je tiez uzkost?

evak12
24. jún 2016

@domkaaaa zo zaciatku mi pichli asi styrikrat apaurin,drzim este raz palceky

domkaaaa
24. jún 2016

@evak12 dakujem 😊 Dodavas mi motivaciu ze aj mne bude dobre 😊😊 lebo viem ako si natom bola

janka_banka
24. jún 2016

@ariadna08 Ahoj moja, vitaj medzi nami 🙂 ... no ja som presne taký istý prípad ako Ty 🙂 ... ja som bola na materskej 7 rokov a minulý rok som nastúpila do novej roboty ... nemusím Ti asi písať, čo som prežívala minulý rok pred nástupom do práce🙂 ... určite to poznáš, stresy, strachy...aj som nastúpila, bola som zamestnaná 8 mesiacov ale depky sa mi vrátili, všetko beriem moc vážne, do práce som dala všetku svoju silu, energiu, zabudla som na svoje záujmy,netešila som sa z rodinky...proste celé zle...tak som zostala teraz doma a mám napísanú diagnózu vyhorenie a depresia k tomu, ja úzkosti síce nejako nemám, ale strachy hej a tie vyplývajú žiaľ z mojej prirodzenej povahy ... som straško od malička 🙂 ... tak som rada, že si medzi nami a určite super pokecáme ... ja beriem momentálne troje AD, ráno,obed a večer, ale lekárka bude regulovať lieky ...

janka_banka
24. jún 2016

@evak12 Evka neskutočne sa teším, že sa cítiš lepšie 🙂 ... ešte si pamätám ako si sa sťažovala a toť .... juchuuu ... si silná žienka a si nám príkladom ... verím, že všetky to tu zvládneme a je super, že si tu takto pomáhame ... 😉

ametyst123
24. jún 2016

@stanka1986svk Stanka, može to byť aj z toho, že si začala brať lieky, zobrala si si aj Diazepam, alebo len ten Paretin?.... To, zo začiatku tak môžeš mať, ako píšeš, ako keby si bola opitá, resp. sa môže jednať aj o derealizáciu, hlavne zo začiatku, ked začneš lieky brať.... ale po čase by Ti to malo vymiznúť.... môže to byť aj prejavom uzkosti, ktorá vyvolala takýto vnem..... ja neviem, lekárka nie som, ale vždy zo začiatku, ked sa berú Adčka, je dobré brať aj benzáč... t.j Ty máš Diazepam.... lebo zo začiatku je to horšie, a aj sa to môže na začiatku zhoršiť, ludia popisujú aj takéto stavy.... ešte by som sa opýtala, či si toto mala aj predtým, ked si tie isté Adčka brala aj predtým..... Občas sa stáva, že lieky, ktoré zaberali predtým, môžu aj nezabrať neskôr, ked sa to vráti.... ale Ty ich berieš zatial iba prvý den,... takže ten začiatok je ťažký, a musiš vydržať... ale Diazepam Ti pomôže.... ukludni Ta, a ked citis uzkost, tak si daj.... tak ako máš brať.... ja som sa bála... tak ako asi každá z nás, zo začiatku brať benzáče, že sú návykové, a tak, čo je síce pravda, ale bez benzáčov sa to zvláda ťažšie, ako s nimi....
Neboj sa, len vyčkaj aspon prvý mesiac -dva... či Ti lieky zaberú... tak ako predtým.... a ak nie, potom treba pouvažovať nad zmenou lieku.... 😉 Držím Ti silno palceky.... A hlavne, neboj sa, to je ten strach, ktorý porazíme.... len pozitívne mysli, aj ked viem, že je to zo začiatku velmi ťažké... ja som to na začiatku absolutne nedokazala.... ale teraz už aáno.... 😉 ..... Takže sa drž... 😉

ametyst123
24. jún 2016

@evak12 Jej, ahojky Evak, som stastna, že si tu napísala, takže Rivotril Ti poomohol....? no vidíš, som rada, asi Ti tento liek sadol.... aj ja ho beriem.... 😉 Inak dnes som bola za mojou psychiatričkou, ale nebola tam, a sestrička tam ale bola... a tak som sa jej opýtala, že sa už citim lepšie, ale že skusila by som aj zmeniť lieky,... a ona mi na to, že Adčka čo beriem, to sa musím poradiť s lekárkou, ale čo sa týka benzodiazepínov, ono sú to vlastne všetko lieky na takmer rovnakej baze, a vlastne doslovne mi povedala, že "Každému dačo iné smakuje.... 😀 " .... ale v podstate sú to rovnaké lieky, takže ak by som aj chcela zmeniť benzáč, tak môžem, napr. za Neurol... ale Rivotril je lieky, ktorý obchádza pečeň...a teda ju nezaťažuje,..... a ostatné ano.... takže asi ostanem pri Rive..... aj tak beriem iba maličké dávky, ked sa to tak vezme.... takže možno skúsim navýšiť ADčka... a uvidíme.... ale len o polku tabletky... tak uvidím... A som šťastná Evak, že si stastná.... 😀 😅 😵 ....že Ti je už podstatne lepšie... ja Ti silno držím palce... nech to bude až na 100%.... 😅 😉 ...

ametyst123
24. jún 2016

@domkaaaa Domkaaaa, ale to oni by mali s Tebou zistiť, prečo máš tieto stavy, nie Ty si to máš sama akože zistiť?... To je čo za blbosť..... 😕 ... A fakt sa čudujem, že ked Ti je tak zle, že Ti nič nedajú... šak aj na pohotovosti, ked som bola tolkokrát mi furt dali Apaurin, tak ako Ti napísala aj Evak, tak je to minimálne čudné... že Ti nedali nič.... Tak ja by som to riešila inak, ked máš doma nejaký benzáč, tak nech Ti priatel prinesie, a v najhorších stavoch si ho daj... neviem, čo konkrétne máš, a ak nemáš, tak už som Ti napísala, že nech Ti bud Tvoj priatel, alebo niekto blizky, kto k Tebe má blizko, napr. mamka... a tak, aby normálne zašli za svojou obvodáčkou... a nech im predpíše jednu krabičku Neurolu... toto obvodáčka môže predpísať kedykolvek, nemusí to predpísať psychiatrička.... Ale ak máš pocit, že to dáš aj bez benzáčov, tak ich neber, a vydrž.... a citiš už aspon nejaké zlepšenie? alebo nie?.... Ale to môže prísť až fakt za týzden, dva, tri, mesiac, tak Ti silno držím palce, aby to zlepšenie bolo čo najskôr.... neboj sa moja, Ty to zvládneš, pozri... zvládla to aj Evak, dokazala to, je na to lepšie, dokonca na 99%... tak to už je čo povedať.... 😉 ... tak to zvládneš aj Ty...! OK?....
A aj my ostatné tiež....! 😉

kubimatej
24. jún 2016

taak baby dnes som bola u psychologicky na prvé sedenie a furt si mlela leb to isté, že nemám na to myslieť, mám myslieť na niečo veselé...ako mne ako bolo zle - trpla mi hlava, závrate, potili sa ruky a ona mi nepovedala nič, len že domov nemám šoférovať, že mám si radšej zobrať taxík. Ako cítim sa už lepšie po mesiaci o nejaké to percento ako na začiatku, ale napríklad dnes som si bašla nejaké fľaky v ústach a už som zomierala .

ametyst123
24. jún 2016

@ariadna08 Ahoj Ariadna, ja som bola na materskej 4 roky.... aj to som si ju velmi neužila... myslím tak oddychovo, akože materská "dovolenka"... ale makala som okolo detí, jak fretka , a bola som dosť z toho vysilená.... a pred koncom materskej mi zavolali z roboty, či nenastupim, lebo druhá kolegyna je tehotná... 🙂 ... tak ja, že dobre... a to som si konečne mohla ešte tie zvyšné 4 mesiace užiť klud, lebo deti mi už začali chodiť práve vtedy do skolky.... ale bohužial... nastupila som do roboty... vyčerpaná, a frustrovaná.... a dali mi robiť niečo iné, ako som dovtedy robila.... zmena práce, vyčerpanosť, blbá kolegyna, frustrujúce vedenie firmy... a som dnes tam, kde som si nikdy nemyslela, že budem,.... a do toho mi ešte koncom minulého roka zomrela mamka... a to ma položilo celkom.... teraz som na PN-ke.... a do práce ani nemám chuť ísť, kým tam bude tá blbá kolegyna, ani náhodou.... a ona tam teda bude asi este veeeeeelmi dlho.... kedže má pletky so šefom.... 😒 tak ju asi nevyhodia, ale mna určite áno, ked prídem po Pn-ke do práce... v našej práci si nemôžeš brať Pn, a už vôbec nie dlhodobú, to si odpísaná,.... tak už pár ludí vyrazili, ked boli dlhšie pn..... a paragrafy na lekárov a tak, to u nás neplatí, no a čo, že máš zo zákona nárok, aj tak musíš zobrať dovolenku, ked ideš k lekárovi,.... a tak namiesto toho, aby si človek počas dovolenky oddýchol, využíva dovolenku na chodenie po lekároch, s detmi, a tak..... Verím, že máš strach z práce, ja svoju prácu vyslovene neznášam, a viem to, uvedomujem si to, a chcem zmeniť prácu, nechcem sa tam už vrátiť... ale ked budem musieť, tak sa tam vrátim, svet sa nezruti, už to vnímam kus inakšie.... A preto nemaj strach, z toho, že sa tam máš vrátiť, ten strach sa poraziť dá, to mi ver, chceš sa celý život len báť.... či to zvládneš v práci, starej alebo novej?... každý má strach,.... aj šefovia, ked idu do práce, aj oni ho majú, len to neukazu na sebe... ale majú ho aj oni... to mi ver.... malo ludí je takých, ktorí svoju prácu aj majú radi, ale sú aj takí, jasné.... takže zober si to tak..... že ked prídeš do starej práce, tak čo sa stane?.... čo najhoršie sa môže stať?... takto si to rozober..... asi to, že by Ta mohli vyhodiť, ale na druhej strane, ked Ti nástup do práce spôsoboval takú traumu a stres, podla mna si sa tam asi velmi nechcela vrátiť, že?..... takže čo na tom?.... nájdeš si inú prácu, a uvidíš, nikto učený z neba nespadol...... všetko sa treba na začiatku novej práce naučiť... každý tým musí prejsť,.... a ked sa Ti nebude páčiť, .... pohladas inú.... takže žiadna katastrofa..... všetko sa dá zvládnuť.... len si začni veriť... a hlavne nalož ten svoj strach na vláčik rýchlik... tak si pomysli..... a od tieto Tvoje starosti odnesie preč..... a ked zase budeš mať uzkost... tak si na ten vláčik opäť pomysli... a pošli svoje starosti preč, a povedz si, nebudem sa tým trápiť.... načo.... dobre?....a časom to bude fungovať.... uvidíš..... časom takéto myslienky, ked Ta napadnú, ich hned "zmietneš zo stola" , tak by som to povedala, a budeš sa zaoberať inými vecami, pritomnými.... a nie tým, "čo ked", a "čo ak", alebo "čo bude"...... teraz je teraz..... čo bude, to prenechaj budúcnosti.... ži svoj život bez strachu z neznámeho... ten strach človek vždy má, ale nesmie sa ním nechať ovládať.... ! A prečo by sme sa mali nechať ovládať strachom? celý život? Nieeeeeeee....!!!! 😠 Neboj sa ... zvládneš to.... zvládli to iní, zvládneš to aj Ty.... ! 😵 😵 Neboj sa....

ametyst123
24. jún 2016

@kubimatej Ahojky Kubimatej, hej aj mne zo začiatku straaašne vadilo, ked mi moja svokra hovorila, len všetko ber pozitívne, nemysli negatívne.... a ja že, ako na to nemám myslieť, ked mi je na prd.... 😅 ... že mi je fest zle.... ale teraz to už beriem inak.... a neboj sa, píšeš, že už kuštik zlepšenie je.... to je dobrý začiatok, neboj sa, ono to príde, že Ti bude lepšie a lepšie... nevravím, že do toho neprídu aj horšie dni... ale postupne sa to celé bude zlepšovať.... 😉 takže hlavu hore, a neboj, a k tej psychologicke chod aj nadalej.... a opíš jej aj to, ako sa citiš, ako Ti je zle... a tak.... ona je tam od toho.. .aby Ta vypočula..... asi by si za nou neprišla, a ona nemala prácu, keby každému bolo dobre, no nie?..... 🙂 .... Takže neboj sa a vydrž..... 😉

umabell
24. jún 2016

@ametyst123 ahoj ty beries ake ad?

domkaaaa
24. jún 2016

Baby nechcem zakriknut ale citim prve zleepsenie 😊😊😊 sice sa to edte dtrieda ze nie cely den je ok ale prve zlepsenie ja sa tesiiiim toto budu tie soravne lieky verim 😊😊❤️❤️❤️ Mohli by uz konecne zabrat 😊😊

ariadna08
24. jún 2016

@janka_banka
@ametyst123 ahojte, dakujem pekne za privitanie a krasne povzbudive slova.
Do starej prace som sa nevratila, momentalne som na UP a od septembra ako maly pojde do skolky si budem hladat novu robotu.
U mna sa cele nastartovalo asi totalnym vycerpanim, byvame daleko od rodiny, takze na deti sme furt sami. So starsim synom sme prekonali strasne vela chorob, 2 operacie, potom prisli umrtia v rodine a nakoniec ten strach z navratu do prace ma riadne polozil.
Ja uz ani neviem coho sa bojim, asi vsetkeho. Ale hlavne mam strach z toho aby sa mi tie stavy nevratili. Mala som strasne myslienky, ktore ma uplne vylakali a z toho prisla uzkost, tras, hnacky, totalny strach. Tie myslienky presli asi po mesiaci uzivania Citalecu, ale stale na ne neviem zabudnut ☹

domkaaaa
24. jún 2016

@ariadna08 ake boli tie myslienky?

ariadna08
24. jún 2016

@domkaaaa no za tie sa dost hanbim :-[ boli typu co ak mi prepne a ublizim detom. Doktorka ma ubezpecila, ze urcite im neublizim, ze to su uz ovela horsie stavy. Potom ma uplne polozilo ak niekto spachal samovrazdu, to som bola v strachu co ak sa to stane aj mne. Potom napr., ze co ak nezvladnem nastup do prace a co ak ma napadne vykaslat sa na vsetko a .... a pritom to je somarina, vsak ja chcem zit. Ale ako som aj vyssie pisala, ze uz to je ovela lepsie ako zo zaciatku, len toho strachu z tych myslienok sa este zbavit a potom zvladnut robotu.
Citala som, ze aj teba trapia vseliake myslienky ☹

domkaaaa
24. jún 2016

@ariadna08 aj ja to mam to je hrozne ja sa bojim ze sa zblaaaznim z toho strachu

ariadna08
24. jún 2016

@domkaaaa neboj sa nezblaznis, ked som to ja zvladla, zvladnes aj ty. Ja som v tom case najhorsich myslienok zacala citat o pozitivnom mysleni napr. Slabikar stastia 1,2 od Pavel .H. Baricaka, potom na nete vsetko mozne o tom ako zahnat zle myslienky, musela som furt nieco robit ( antistresove omalovanky, hackovanie, citanie ) a popri tom starostlivost o deti, muza, domacnost, bolo to strasne obdobie ale pevne dufam a chcem aby som bola uz z najhorsieho vonku. Drzim ti velmi palce aby bolo cim skor lepsie.