Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

radulinka00
27. okt 2010

@veronika.h
Ahoj, tak to ti taky docela leze do peněz? Já bych chodila ráda jednou týdně, ale manžel s tím nesouhlasí, právě kvůli penězům, takže budu chodit jednou za tři týdny za 500kč. Psycholog říkal, že to je max. odstup mezi návštěvami, že delší už nemá ten správný efekt. No potřebuje se nějak uživit 🙂 Tohle období s dítětem je náročný a kluci jsou halt většinou temperamentní, musí se to vydržet. Říkej si, že to uteče, za chvíli půjde do školky. Já mám holku a kluka a kluk je daleko zlobivější, živější a uřvanější, ale ve dvou letech už docela obstojně mluvil, znal značky aut, barvy a Ema je klidnější, ale zase moc nemluví ,je úplně jiná. Jinak já jsem se zhoršila po těch homeopaticích, myslela jsem, že to nebudu nijak pociťovat, ale mám úzkosti, které jsem už neměla a spaní se mi taky zhoršilo. Homeopatka mi řekla, že je to normální, že mám na pár dní vysadit a pak to zase zkusit, ale asi už to zkoušet nebudu byla jsem fakt už docela dobrá a tohle mě pěkně naštvalo. ☹
S mamkou taky máme občas spory, to je normální, snaž se dávat syna občas hlídat a někam vyrazit, doma to je občas na zbláznění. 😝 😝

@janulkama To zní zajímavě, být tebou, tak to zkusím.

svija
27. okt 2010

@veronika.h - tak přeju, ať se Matyas brzo zklidní, pak budeš mít víc energie a lepší psychiku i ty 🙂 . To u nás bylo náročný to období, než se naučil chodit sám, takže tak rok a tři měsíce, jako jste teď vy. Od té doby se Martínek strašně změnil k lepšímu. Každý dítě je jiný, ale třeba z toho zlobení taky brzy povyroste...

janulkama
28. okt 2010

@radulinka00 ahojky,včera som tu nebola,akosi nebol čas...nejako sa to predvčerom dokašlalo,večer ma chytila taká panika,že mi MM skoro záchranku zavolal...pritom som v ten deň bola u mojej psychiatričky,že mi je zle a pod.a odvetdy som úplne mimo zasa..No a dnes som bola na neurológii,tam mi lekár dal xanax SR,či ako sa to píše.Tak som zašla zasa k psychiatričke,že čo sa deje so mnou,povedala nech si ho teda dávam,ale nech neprerušujem liečbu sertralinom,že musím vydržať...ja mám totiž veľmi veľké nežiadúce účinky,až mám pocit,že sa zbláznim.Tak nasadím k tomu xanax a uvidím,čo z toho bude ☹ ☹ ☹

auburn
28. okt 2010

ahojte dievcence, prisiel mi pod ruku link na zaujimavu lampu, ktora doplna nasmu telu posobenie slnecneho svetla a tym posobi proti depresii atd... mozno zaujimavy tip na zvladnutie zimneho obdobia
tu je o tom clanok:
http://www.nastrojezdravia.sk/www/download.php?...
tu je ta lampa:
http://www.nastrojezdravia.sk/www/gen_page.php?...

lubka888
29. okt 2010

@auburn no pozerala som to, len ta lampa je dost draha. Ale zase , ked to pomoze, moznoby to stalo za uvahu.
inak ako sa vam dari
@janulkama
@svija
@radulinka00 aj ostatne kocky? Nejako tu zostalo ticho, dufam, ze je to znak toho , ze vam je lepsie 🙂 🙂

lubka888
29. okt 2010

@janulkama ahoj, je dobre , ze Ti dal lekar xanax, aspon lepsie zvladnes tie paniky. Je to len dovtedy kym Ti nezaberu AD. Aj ja som brala xanax, nie SR, a potrebovala som ho , kym mi nezabrali AD. A teraz si ho davam, len podla potreby. Napr. aj dnes som si dala polku, lebo este to aj u mna stale kolise. Neboj ak sa budes citit zle kludne si ho daj, casom zistis, ze ho uz nepotrebujes. Drz sa uvids, ze ti s nim bude lepsie. Drzim palce, len vydrz.

radulinka00
29. okt 2010

ahoj holky, já jsem nepsala, protože jsem o hodně horší, bohužel s té slavné homeopatie. Po týdnu užívání se mi najednou jakoby vrátilo strašná úzkost a totální nespavost a to už mi bylo fakt dobře, takže jsem neš´tastná. Volala jsem homeopatce, ta mi řekla, že je to normální, že se to ze začátku zhorší, že to jakoby vyleze na povrch 😝 😝 , že mám teda přerušit užívání a až se to uklidní, tak zase nasadit, ale myslím, že už nic jiného než ad brát nebudu, takže za sebe homeopatii nedoporučuju. 😖
@auburn ta lampa vypadá dobře, ale já už nic fakt zkoušet nebudu a je to dost drahé, musela bych to vyzkoušet, než bych si to koupila. jo a přibrala jsi z toho esci.,?

janulkama
29. okt 2010

@radulinka00 ahojky moja,to ani nepíš,veď si sa cítila dobre ☹ ☹ ☹ Ale chápem Ťa,pretože ja som prežila presne to isté...týždeň mi bolo super a zrazu to šlo deň po dni dole vodou.Včera som si teda dala aj ten xanax,ani neviem ako som zaspala už o 21:15 som bola tvrdá 🙂 Ani môj najoblúbenejší serial som nevidela 😀 Dnes som si dala zasa ráno polku sertralinu,o piatej som dala xanax a pred spaním dám druhú polku sertralinu.Jednoducho musím zabojovať,než mi začnú účinkovať...dnes som bola ráno taká všelijaká,ale potom to bolo ok,aj teraz,ale to asi po tom xanaxe 😀 Nevadí,hlavne,že je dobre,nie? 😀 A za tie homeopatiká.Keď to prerušíš a zasa potom začneš,bude to mať podla mňa ten istý kolobeh...Aj mne je zo sertralinu zle,ale musím zabojovať 😖 Len neviem,nemám s homeopatikami skúsenosti,jedine čo dávam malému kolostrum a to mu pomáha...
@lubka888 -ahoj,a ty sa ako máš?Ja tak tak,dnes už je dobre,určite si si prečítala ako mi posledné dni bolo.Jedine ma zarazila moja psychiatrička,ktorá mi povedala,že som veľmi zvláštny človek...neviem ako to myslela...vraj som až príliš precitlivelá a podobne...čo si mám o nej teraz myslieť?Takto mi niečo povedať...možno to ani nemyslela v zlom,ale tak blbo to podala,že som sa cítila zrelá naozaj na psychitriu 😝

svija
29. okt 2010

Ahoj,
já se mám celkem dobře, jen toho mám teď nějak hodně. Abych toho neměla na mateřské málo, tak jsem si vymyslela, že budu na mateřské studovat (abych neblbla). Tak teď studuju dálkově jeden z dalších alternativních směrů- tradiční čínskou medicínu. Je to strašně moc zajímavé, ale je toho taky strašně moc. Teď se učíme čínské byliny, které se používají na léčbu a je to jak se ucit celý herbář nazpaměť. Ale účel to splnilo- o svých psychických problémech teď téměř nepřemýšlím 😉 .
Takže se pořád držím na stejné dávce AD s antipsychotiky a je mi celkem fajn. Začátkem listopadu jdu po třech měsících na kontrolu, tak se celkem těším a trošku dofám, že mi už konečně ty antipsychotika vysadí (beru strejně už jen 1mg) a budu už jen na AD. Ale nebudu předbíhat událostem.
Všem držím palečky, ať se přechodná zhoršení zase brzy srovnají 🙂 🙂 🙂 .

funkyk
30. okt 2010

Ahojte
niekde tu vzadu som citala ze z depresii moze pichat pri srdci...
Poslednu dobu ma strasne picha ... ☹ neviem z coho to mam, nikdy som to nemavala, pametam si naozaj len velmi malo, asi dva trikrat v zivote co sa mi to stalo.. a teraz..poslednu dobu, proste nonstop... za den aj desat krat napocitam.. jednoducho riadne pichne pri srdci, neda sa mi poriadne zhlboka nadychnut a boli ma niekedy aj pri pohybe.. ☹ neviem co s tym, stale robim vsetko tak isto ako aj som robila doteraz..tak neviem k comu to pripisat len ma napadlo ci to nemoze mat suvis s psychikou cloveka lebo teraz nemam prave najlahsie obdobie..tak uvazujem, ci aj nahodou tu nemam hladat koren problemu....
Ma niekto skusenost ? ☹ mam preistotu ist niekam k lekarovi alebo.. ?

lula26
30. okt 2010

funkyk, aj ja som to prežívala. Mala som veľmi zlé obdobie, náročné na psychiku. Bola som aj u lekárky, robila mi EKG. Bolo v poriadku. dala mi xanax, ale keď som si prečítala leták, tak som sa neodvážila ho brať. Prešlo to. Podľa mňa by si mala navštíviť lekára.

filipal
31. okt 2010

@radulinka00 pri psychickych ochoreniach treba s homeopatikami opatrne. kazdy rozumny homeopat ti povie, aby si nevysadzovala klasicku liecbu. ano, na zaciatku sa moze pohorsit, ale niekedy ten zaciatok trva strasne dlho. je to utrpenie pre pacienta. homeopaticku liecbu som vyuzivala skor pri beznych ochoreniach typu prechladnutia a pod....
u nas lieci homeopatikami aj detska psychiatricka....neviem, ake ma vysledky.

@janulkama to tvoja lekarka prehnala. mozno to myslela ako lichotku, ale povedat nieco take uzkostnemu cloveku je nebezpecne. to by mala ako profesional vediet. taka poznamka ta mohla uplne rozlozit....

@svija to je super! dufam, ze potom neprestanes prispievat a otvoris nejaku temu - alternativna cinska medicina.
zahrna to aj akupunkturu?

@funkyk moze to byt aj z chrbtice. nemas s nou problemy?

filipal
31. okt 2010

a dobre ranko vsetkym 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 dnes bude krasna slnecna nedela. tak si ju uzite niekde v prirode. 😎

janulkama
31. okt 2010

@filipal dobré ránko aj Tebe 🙂 🙂
No my dnes ideme na hallowensku párty,tak sa od rána chystám 😀 Budem po rokoch piecť a podobne...
Inak,lekárka aj mňa dosť prekvapila....myslela som,že sa nemusím báť,že nie som jediný prípad,ktorí sa tak cíti a keď mi toto zahlásila,cítila som sa ako blbec...ako keby som bola úplne iná než ostatní 😒

Ale deň začína slniečkovo,tak mi náladu nič nepokazí 🙂 ..dúfam...

lubka888
31. okt 2010

caute aj vas vsetky zdravim, ja sa dnes chystam na hroby, sice slniecko je , ale hrozne fuka, teda aspon u nas. Doobeda nieco uvarim a potom poobede asi vyrazime.
Ani u mna to nie je este na 100%, ale viem ze to zasa prejde, tak sa snazim to prekonavat bez xanaxu. Ale niekedy si polku dam. 😝 Myslim, ze na to su tie lieky, aby pomohli. ☹ .

@filipal vidim, ze vsetko dobre znasas, ako si s vysadzovanim?
@lula26 neboj sa xanaxu, aj ho beriem, ked mi nie je najlepsie, ale uz len velmi zriedka. Zo zaciatku mi ale velmi pomohol. Ved skus a uvidis ako to na Teba zaposobi. Skus len polku. Pri kazdych liekoch je pisanych strasne vela neziaducich ucinov, tak to nemozes brat doslova.
@janulkama to je super hallowenska party... Aj Ti zavidim. Pecenia sa neboj, u nas toho zacala chytat aj moja starsia dcera , ma 14, ale musi mat samozrejme na to naladu. Predvcerom piekla mafiny a boli naozaj perfektne. A dufam, ze sa mas uz lepsie 🙂
@svija cau , tak to obdivujem, ked na materske studujes. Ja tiez studujem na VS, ale uz mam vacsie deti (14 a 6 ). A mozem Ti povedat, ze mam toho teda dost. Tradična čínska medicína to moze byt naozaj velmi zaujimave a mozes nam potom radit, co by bolo pre nas vhodne a pod. 🙂 Drzim palce

filipal
31. okt 2010

@lubka888 ale nie Lubka, nie je to az take ruzove....ale ja sa nerada stazujem.... robim si program a bojujem.
uz odchadzame...paaa

lubka888
31. okt 2010

@filipal ty si silna, zvladnes to, drzim Ti vsetky paste 🙂 🙂 🙂 🙂

auburn
31. okt 2010

ahojte! tiez Vam prajem pekny slnecny den 🙂 My sme doma, necestujeme.. takze si uzivame slniecka prechadzkami s detmi po okoli. Vcera sme mysleli, ze sa deti unavia po troch hod.v prirode, ale vecer o deviatej este blaznili.
Inak sa citim uz siesty den dobre, bez "pomocnych" liekov len na AD, urcite k tomu prispela aj zmena pocasia k lepsiemu a cielene pozitivne myslienky, tak dufam ze mi to vydrzi.

@funkyk tiez som pocitovala isty cas taketo pichanie pri srdci a bolo to z chrbtice, mala som nejake bloky medzi lopatkami

@lubka888
@radulinka00 ano, je ta lampa draha, tiez neviem ci mi to vyda, ale predstava tych dlhych zimnych dni ked som viacmenej zavreta doma, myslim ze by sme to vyuzili, aj detom by to bolo dobre, inak zvazujem aspon kupu tych ziaroviek

auburn
31. okt 2010

...este som chcela, ze si pomaham uzivanim tbl.MagneB6
a niekto sa tu pytal ci nepriberam z Escitilu, tak nepriberala som pokial som mavala tie ranne "nervozity" ked som nebola schopna poriadne jest, ale tieto dni co mi je uz dobre, tak jem normalne, zatial priberanie nepozorujem, ale chut do jedla je 😉

janulkama
31. okt 2010

@lubka888 -no včera mi bolo lepšie,o mnoho lepšie,ani xanax som nepotrebovala..a mňa ani nenapadlo dať si len polku toho xanaxu,lebo po ňom sa mi chce strašne spať,preto ho beriem len večer....dnes som sa dala do varenia a pečenia,nejako ma to zmáha,nevládzem tolko kolko by som chcela...ale nevadí,hlavu hore a idem ďalej 🙂 skúsim to zvládnuť bez našich pomocných liekov 😉

@auburn to je skvelé,že takto napreduješ,ja už očakávam tiež iba zlepšenie...inak tú prechádzku Ti aj trocha závidím,dala by som si povedať...dúfam,že aj zajtra takto bude a pôjdeme aj my trocha von...

Inak aj tu dosť fúka,malý má na večer nachystaný lampášik,ale bez ochrannej bočnej steny,tak už vidím,kolko mu bude horieť 😒

funkyk
31. okt 2010

Ste ma vyplašili teraz 😕 lebo ano s chrbticou mam problemy... chodila som aj na kontroly a mala som predpisane špecialne cviky lebo ju mam trochu zakrivenú, ale nič vážne, tak asi predsalen radšej pojdem k doktorovi 😕

lucinka0921
31. okt 2010

Ahojte.Chcela by som sa vas este opytat,ci niekto z vas mal aj take stavy,ze mohol vyjst ani z domu,ale sa zdruiaval len v okoli...Teda,ci niekto z vas nemal strach ist niekam dalej od domu,napr. len na nakup alebo tak.Ja mam obrovsky strach,niekde dalej som uz nebola ani nepamätam a tak ci niekto nieco take nezazil a ci nemate na to nejaku dobru radu.Ja som bola naposledy u psych. v marci,ale teraz som sa rozhodla zmenit psych.,som objednana na stredu a mam z toho obavy,teda z tej cesty...

@janulkama a teba sa chcem este opytat,ci ti je uz lepsie,lebo mne pravdepodobne zvysi davku,tak zase mam obavy.Ale citala som,ze k sertralinu beries aj xanax a chcem sa ta opytat,teda,ze ci ten xanax beries nejak casto,alebo ked nezoberies xanax,tak ci ti je zle po sertraline,alebo sa to uz upravilo?A teda ak ti bolo zle a vzala si xanax,tak si bola v pohode?

Dakujem 🙂

janulkama
31. okt 2010

@lucinka0921 ahoj,no ja sertralin užívam len krátko...prvý týždeň mi bolo ok,ale potom po týždni sa mi zvýšila dávka a postupne zo dňa na deň mi bolo horšie.Napokon sme prišli s mojou psychitričkou k záveru,že celá tbl sertralinu je pre mňa vysoká dávka naraz,tak mi ju rozdelila polku ráno a polku večer.Prvý krát keď som si dala xanax mi bolo super,aj druhý krát a včera som si už nedala,necítim sa tak zle,aby som si ju musela dať.Takže to asi bolo v tej jednorázovej pre mńa vysokej dávky.Inak v pohode...len ja mám problém,že sa priveľmi sledujem a stačí,aby ma zatlačilo na hrudi,alebo pichlo pri srdci a som úplne mimo ☹ Inka mám doma aj Frontin,to je to isté ako xanax,ale slabšie.Keď mi náhodou troška zablbne telo a myslel,dám si asi ten Frontin,nech som kludnejšia.
Kolko teraz berieš toho sertralinu?

lubka888
31. okt 2010

@janulkama to je fajn, ked ten xanax nepotrebujes.Ja som tak na tom, ze niekedy aj 2 tyzdne si nan ani nespomeniem, ale potom sa stane, ze doobeda mi je trocha horsie, tak si polku dam. Inak aj mne sa chce po nom hrozne spat. Zo zaciatku liecby som brala 1tbl rano a jednu vecer. A ked som si ju dala vecer, tak som za chvilu spala 😀 . Musime sa drzat, je to beh na dlhu trat, ale myslim, ze to najhorsie mame za sebou, potom uz len to vysadzanie bude asi dobry zabijak. 😝 Ale to je este daleko, najprv sa musime stabilizovat. Ale takto sa uz da aspon fungovat.Inak ja ked mam program, tak nemam cas tak sa tolko pozorovat. Drz sa a ked nevladzes, tak si kludne oddychni. To telo to este potrebuje 🙂

lucinka0921
31. okt 2010

@janulkama ja beriem len polovicku rano,lebo aj serlift som brala len polovicku rano,ale vraj to je velmi slaba davka pre mna... Ale v stredu idem k druhej psych. tak si myslim,ze mi davku zvysi...A mam z toho obavy 😉 No ja mam tiez ten isty problem,ze sa velmi sledujem a to je zle...Ale neviem to ovladat alebo potlacat... Aj mne staci maly naznak niecoho a uz som mimo.A mam strasne velky strach,ked si pomyslim,ze v stredu mam ist k doktorke,aj ked viem,ze sa nema coho bat,ale neviem to ovladat... Uz som rozmyslala,ze aspon na tu prvu navstevu,by som si zavolala doktorku domov,stoji to 11€+0,50€ kazdy km.Takze to je celkom v pohode...No uvidim ako to este urobim... Lebo ja mam obrovsky strach a uzkost ked mam ist niekam dalej,co som uz velmi dlho nebola,stale som doma alebo sa zdrziavam len v okoli.Inak sa citim celkom fajn.Ale zit sa s tym neda.Vsak nemozem byt stale iba doma.Ale ja uz mam zo vsetkeho strach ☹ ☹ ☹ ☹ a este ten Frontin,som pocula,ze je to velmi dobre...

lubka888
31. okt 2010

@lucinka0921 ked mozes tak si zavolaj tu lekarku domov. Uvidis ze na dalsiu kontrolu uz pojdes sama 🙂 . Ked Ti zaberu AD, tak uvidis, ze to pojde. Este mas velm nizku davku, na to aby si citila nejaky efekt.. Ako dlho beries AD?

lucinka0921
31. okt 2010

@lubka888 Vsak preto som myslela,ze na prvu navstevu by som ju zavolala a myslim si aj ja,ze by som potom nemala ziadny problem ist uz ku nej... To len aby som mala istotu,ani nie ze istotu,neviem to opisat,ale uz ju budem poznat a urcite ma to aj povzbudi... A ja beriem AD uz cca 2 a pol roka.Brala som najprv serlift 50mg ale len pol tabletky rano,pretoze doktor mi stale vravel,ze som uplne zdrava a tvrdi to dodnes.Preto mi dal len najslabie AD.Na zaciatku mi to velmi pomohlo,lebo ja som nebola schopna vyjst ani z bytu.,to trvala asi 2-3 mesiace,mozno aj dlhsie,uz si nepamätam.A potom pomalicky som vysla na chvilku von,ale to som len pod vchodom bola.Potom som dostala psa,to mi velmi pomohlo,kedze s nim treba chodit von,tak postupne chodim vonku aj 3-4 krat na prechadzu,ale len v okoli bytovky... Niekde dalej som nebola uz strasne davno.Ja ma problem ist aj ku doktorovi... Ale rozhodla som sa zmenit psych a som na stredu objednana,ale asi to zruusim a zavolam ju domov.A Uz 5 dni beriem sertralin actaviv.Cize ja celych 2 a pol roka mam nizku davku...Preto mam teraz pocit,ze som sa zastavila na jednom bode a dalej sa neviem pohnut.Ked som doma,tak sa citim dobre,len sem tam mam nejaku tu uzkost,ale je to uplne minimalne,cize v pohode.Ale neda sa s tym zit stale...Velmi ma to obmedzuje ☹

svija
31. okt 2010

@lubka888, @filipal - děkuju za povzbuzení. Čínská medicína v sobě zahrnuje i akupunkturu, to je z toho asi nejznámější. Další docela známá část je ještě léčení pomocí čínských bylinek, ale ty ostatní směry už tak známé nejsou. Dá se s tím pomoct v opravdu hodně věcech, i tech psychických, ale asi nejlepší je to všechno kombinovat s klasickou medicínou a ne si myslet, že tě alternativa spasí, abys nemusela brát AD 🙂 😉 .

@funkyk - určitě tě může píchat u srdce z psychických důvosů, ale jak už tu někdo psal, tak zablokovaná hrudní páteř nebo žebra ti udělají úplně stejné příznaky a nemusí v tom být psychika zapojená vůbec. Tak pokud to nepřejde, tak je fakt nejlepší se zajít poradit za doktorem, tím nic nezkazíš 🙂 .

lubka888
31. okt 2010

@lucinka0921 neboja sa zvladnes to, dr.Ti upravi davkovanie a uvidis , ze to bude ok. Aj mne musela dr. zvysit davku, lebo pri prvom strese som to nezvladala. Teraz je to uz v podstate ok, ale nie 100%. Ale viem, ze to chce vsetko cas. Uvidis, ze bude fajn. Dohodni si, aby prisla a budes mat o stres menej a mozes sa tesit, ze Ti dr. pomoze. Tak vela stastia. 🙂 🙂

lucinka0921
31. okt 2010

@lubka888 dakujem za povzbudenie,az mi je lepsie 🙂 Podstatne je,ze som odhodlana bojovat s tym 😉 A strach je vedlajsi 😀 😀