Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

kornelia
4. jan 2012

@mimok Toto sice nepoznam chvala bohu, ale mali sme znamu a viezm, ze je to zle. Drz sa, sme tu preto, aby sme si navzajom pomahali, ak ti je horsie pis pis pis, stale je tu niekto, kto ti odpovie a aspon troska podrzi, co je velmi dolezite. Ja verim, ze to prekonas, ze to prekoname vsetky 🙂
Tiez mam dnes blby vecer zasa a citim, ze je to coraz hustejsie, takze uz sa neviem dockat buduceho tyzdna, ze navstivim lekarku, hoci som nechcela znova lieky, ale budem musiet, skoda, no ked mi maju pomoct a navodit naozaj lepsiu naladu bez atakov a uzkosti, tak to spravim, i ked vedlajsim ucinkom sa netesim, ale co uz, nieco za nieco a teraz to nieco je dolezitejsie, aby som mohla zit a byt s mojimi detickami na 100%.

kornelia
4. jan 2012

Vidite stale som tu, dnes to zaspavanie bude znova na nic, uz vidim, len co bude so mnou buduci tyzden, ked uz bude treba vstavat k detom do skoly a skolky, teraz rano lenosime spolu, och, zle aj pomysliet.....

barborkark
5. jan 2012

@monfat9 tak aj ty beries citalec, a okrem toho nic ine? ved to je to, ja som sa uz dvakrat snazila citalec vysadit a neuspesne. Mne to zacalo, ked som mala 20r a moja obvodna vtedy mi hned nasadila Citalec, ze to je teraz novy liek, das si jednu tabletku denne, budes to brat polroka a vyliecis sa. A pozri..beriem ho uz 8my rok. Je toto normalne? Aj moja psychiatricka povedala, ze mi to vobec nemala davat ale skumat pricinu, niehned nasadit AD mlademu cloveku :( ale silno rozmyslam o psychoterapii alebo aspon o psychologovi, aby som si urobila trosku poriadok v sebe, lebo bez toho to asi nepojde

barborkark
5. jan 2012

@sida447 mas pravdu vo vsetkom co si napisala, ja som si myslela ze aj u psychologa sa plati, pretoze aj na nete som hladala a kazdeho koho som našla, mal hned cenník a priemerne tak 30e na hodinu :( a urcite tam nepojdem len raz, tak neviem..Moja psychiatricka spolupracuje s jednou, kde by som to mala zadarmo, no na tú som nepocula nic dobre, ludia od nej odchadzaju este viac zdeprimovaní, ze ona ma svoje nazory a snazi sa ta o nich presvedcit za kazdu cenu..mne zas moja psychiatricka povedala, ze nie som na tom zle, ale pokial si nevyriesim svoj osobny zivot tak lieky ma nevyliecia, a to mi povedala pred vyse rokom a pol, a ked si to spatne uvedomim, tak od tej doby sa v mojom zivote nic nezmenilo, boze..len tie lieky hltám. Niekedy sama neviem, co je dobré, čo mám robiť, a preto by som potrebovala psychologa, nech ma trosku nasmeruje, nech sa na to pozrie z ineho pohladu, odborneho..tak uvidím. A s tym babom to mas pravdu, vsetko je to o peniazoch, ja obdivujem tie rodiny co maju aj dve deti, zena na materskej a muz zarobi nejakych 500e..

barborkark
5. jan 2012

@kornelia aj ja som mala dlhe roky problem s nespavostou a nakoniec som skoncila na liekoch-AD. Tie pocity, unavena na smrt, ale ked som zaspavala zrazu som sa strhla, zaludok ma bolel, srdce mi busilo a tlaky na hrudi, a k tomu strach ze zomriem..a takto dokola.. Jeden cas som si vzdy dala za pol deci tvrdeho aby ma to "oťapilo" ale to som sice zaspala, no asi po 3h som bola hore a potom mi bolo aj zle a uz som nespala..a nechcela som aby sa zo mna stala alkáčka :D ale nikomu tie stavy neprajem..to bola moja hlavna pricina toho ze som skoncila u psychiatricky, uz som bola z toho vycerpana, nervozna, a zacala som mat depresie..Neviem ti poradit, co by si mala robit, lebo mne ziadne babske recepty na moju nespavost nepomohli..ani caj s medom, ani medovka ci lubovnik, ani zmena postele, nic..brala som aj lieky na spanie, to som bola do 5min. mrtva ale ráno ako zbity pes a oblbnuta..to som nemohla fungovat v normalnom zivote. Teraz beriem AD špecialne na depresiu spojenu s nespavostou, ale tiez by som sa toho rada zbavila. A neviem ani ako by si sa mohla zbavit toho strachu že nezaspis, lebo ja som bola na tom presne tak ako ty ☹ ale drzim ti palce, a dnes v noci si nakoniec zaspala??

babulka1978
5. jan 2012

Ahojte 🙂 som tu medzi vami nova. Uz dlhsie hladam miesto ako toto, kde sa clovek nemusi hanbit hovorit o svojich problemoch, a samozrejme, je tu aj urcita davka anonymity. Ja mam 10 mesacnu dcerku, od jej 6 mesiacov som opat nastupila do prace, a mam pocit, ze uz jednoducho nevladzem......V praci som aj s cestou 11 hodin denne, pridem domov, mala po mne natahuje tie male rucicky, a je mi z toho do placu.....teraz jej dokonca idu zubky, tak celu noc preplace chuda moje, a ja viem, ze by som sa nemala na nu hnevat, ale niekedy to nejde.....vstavam rano pred piatou a ked si nepospim minimalne 4 hodiny v kuse, tak na druhy den jednoducho nedokazem fungovat. Polovicka sa mi to snazi ulahcit, ale niekedy to nejde, a ani mu o tom nemozem hovorit, lebo ja viem, ze sa naozaj snazi, a bral by to ako urcitu nevdacnost......s malou nam pomaha svokra, ktora u nas aj byva, co je kapitola sama o sebe tie nase vztahy. K tomu este teraz po sviatkoch pribudli problemy s nasimi, u ktorych uz tiez nemozem hladat utocisko......Mam pocit, ze nikam nepatrim, a uz fakt nevladzem. Nemam vo zvyku niekeho zatazovat svojimi problemami, vacsinou to dusim v sebe, ale uz nemozem, nevladzem.

barborkark
5. jan 2012

@babulka1978 moja, nemas to lahke, uplne ta chapem, ja sice babatko nemam ale myslim ze si dokazem predstavit ake to mas tazke, práca, rodina a tak málo spánku, ako dlho to takto ťaháš? fúha, myslim ze ked to takto budes tahat dalej, tak si navodis nejaku depresiu a uzkost a skoncis na liekoch, ale mas moj obdiv. 11h denne byt prec to je vela aj na zenu, ktora nema rodinu a deti. Aj ja som jeden cas tak pracovala, inom meste, ale boli sme malo spolu s priatelom a zacalo to nicit nas vztah, zalezi na tom, ci sa ti to oplati financne. A byvanie spolu so svokrou, to obdivujem uz uplne naozaj, ja by som nemohla byt ani s mojou mamou. Babulka a mame nieco spolocne-ani ja nemam utocisko v mojej rodine, mame to tazsie, ja navyse byvam 300km od rodneho mesta, a nemam tu takmer nikoho na koho by som sa obratila, takze drzim ti palce. A urcite to nedus v sebe, minimalne na tomto fore vsetko zo seba dostan, ako tak sa ti urcite ulavi, drzim ti velmi palce!

babulka1978
5. jan 2012

@barborkark no....taham to takto uz od septembra.....to znamena 4 mesiace.....so svokrou nevychadzame vobec dobre, ale polovicka ju stale brani a tvari sa, ze ja som vsetkym problemom s nou na vine....pritom pri mojej praci je to nerealne, lebo sa ani nevidime.....ďakujem....pravdupovediac som pochybovala, ze mi niekto odpise, lebo mam pocit, ze si kazdy mysli, ze fungujem na nekonecne baterky....takze ďakujem za podporu aj za odpoveď

barborkark
5. jan 2012

@babulka1978 ono, kazdy clovek je iny, niekto toho zvladne naozaj vela, aj ked mu ako sa hovori-pán boh poriadne nalozi na plecia, a niekoho zabija aj par starosti a problemov a nevie najst vychodisko.. Moja (snad buduca) svokra ma 50r a má energie na rozdavanie, má 3 roboty, varí, pečie, pomáha svojim detom, dcere s detmi, vsetkym, jej manzel je pasivny a v podstate cela domacnost a rodina je postavena na nej..vzdy vie, kde sa co deje a pod..Dlho som ju obdivovala, bola moj vzor, ked som sa sem nastahovala, stale som sa s nou porovnavala, chcela som aby aj moj priatel bol rad a aby bol so mnou spokojny..ale dlho mi to nevydrzalo a viedlo to tiez k neurozam a hadkam..Teraz ked som tu uz niekolko rokov vidim, ze svokra je sice klbko energie ale vybera si to aj svoju dan, je nervozna, zdravie ma podlomene, ale nechce si to priznat. Chyba je v tom a aj jej dcera mi to potvrdila, ze toto robila cely zivot, o vsetko sa starala ona a cela rodina si na to zvykla, muz aj deti. A teraz sa jej to vyplaca, vsetci sa drzia na nu, ona je general a vzdy vie vsetko najlepsie. Nevie poriadne co je oddych. Ja som zila v inej rodine, a iba s mamou, a ona je sice starostilva ale odtial potial a ked som uz bola dospela, prestala sa do mna starat..ked nieco potrebujem, poradi mi, ale inak to uz nechava na mna, ani jej nik nepomahal ked bola mladá. Chcela som tym povedat, ze ostatni si budu o tebe mysliet ze mas nekonecne baterky dovtedy, dokym im to dovolis. Mala by si mysliet viac na seba, mas male dieta, to samo o sebe je narocna vec, navyse mas manzela a byvas so svokrou s ktorou ako vravis nevychadzate v najlepsom. Ked sa ti ta situacia nepaci, daj najavo ze aj ty si len clovek a nie robot. A velmi sa mi nepaci, ked manzel vidi vinu len v tebe, aky ma k tomu dovod? Rozpravate sa o tom?

babulka1978
5. jan 2012

@barborkark ja sa snim uz o tom nerozpravam, lebo mi par krat v hadke naznacil, ze nemieni riesit nase babske problemy. S nou je to dost tazke.....ja som napriklad rozvedena, a s tym ma ona vecny problem, pricom ona je rozvedena 3 krat......ale tvari sa, ako keby sa "za mna" hanbila, a uz som parkrat zacula, ako ma cez plot ohovara so susedou.....mozno sa ma teraz opytas, ze preco to este trpim, preco s nou este byvame pod jednou strechou? No jednoducho preto, lebo to tak polovicka chce.. a ja mu to zatial trpim....ale tiez neviem, kolko to este vydrzim...na zaciatku tvrdil, ze maminka je v pohode, a bude nam pomahat....a ja sprosta hus som mu uverila....pricom som vedela, ze sme si uz od zaciatku nepadli do oka.....tym spolocnym byvanim sa to este zhorsilo, a ja mam pocit, ze som v nekonecnom zacarovanom kruhu....ano....pomaha mi s malou...ale ked ma toho len trosku viac, tak zacne vykrikovat, nech si ju berieme, ze keby mala brat od nas peniaze, tak jej davame 400 € za mesiac za varovanie.....uz som jej parkrat na to odvrkla, ze ja nemam problem dat malu do jasiel, to ju vzdy trosku schladilo, ale mna ta situacia proste stve.

barborkark
5. jan 2012

@babulka1978 no to ti verím ze ta to stve, ja by som na to asi nemala nervy, ale lahko sa mi to hovori, ked nie som v tvojej kozi..otazka je, kolko to este vydrzis..ja nikdy nepochopim svokry a ich vztah k synom, asi pokym to sama nezazijem..zalezi ci to chces riesit, alebo ti pomoze ked sa len vyzalujes, vyrozpravas..A ako dlho ste spolu a zijete takto?

monfat9
5. jan 2012

@kornelia podľa mňa by ti pomohla psychoterapia... 🙂 viem písala si o doktorke že má pekné prostredie, dostatok času na pacienta....ale predsa len určite u nej nesedíš hodinu..mohla by si to skúsiť...je to zaujímavé, podozvedáš sa kopu vecí o sebe, pre mňa to bola zábava 😀 naučia ťa správne dýchanie, ako rozmýšľať, blokovať myšlienky najmä tie negatívne 😉 ako sa správať v konkrétnej situácii, čo robiť....a vykecáš sa z rôznych vecí 🙂 za pokus to stojí, nie, ? 😉

babulka1978
5. jan 2012

@barborkark no ja som to doteraz v podstate drzala v sebe...nemam sa komu "vyzalovat"....na zaciatku som sa snazila vyrozpravat polovicke, ale po jeho reakcii som to nechala tak, lebo nam to nicilo nas vztah...zaujimave, ze pokial sa ona k nam nenastahovala ani jeden jediny raz sme sa nepohadali......byva s nami rok.....ja som v 5 mesiaci tehotenstva skoncila v nemocnici.....a potom na rizikovom....zlyhavali mi oblicky, pecen, creva.....ak som nechcela o malu prist, musela som lezat.....ale mala som take bolesti, ze som ine ako lezat nedokazala.....tak sme sa dohodli, ze nam bude "pomahat"......po mesiaci sa k nam nastahovala....a mesiac na to som skoro prisla o malu (na vianoce), lebo sme sa strasne vsetci pohadali........lebo povedala, ze ona ma u prdele...s prepacenim za vyraz.......ze pridem o dieta....nepovedala to mne osobne, ale polovicke....na co sa on s nou strasne pohadal......no proste horor......v marci som porodila, to tu situaciu trosku "ukludnilo"....ale pri tych mojich terajsich stavoch vycerpania fakt neviem, dokedy to este vydrzim tahat.....

monfat9
5. jan 2012

@barborkark ja beriem Citalec najprv som ho brala pol roka.....a začala ho vysádzať...baby na fore hovorili že je to skoro na vysádzanie, ale doktorka že to je v poriadku..tak som po pol roku vysádzala pomaly asi tri mesiace....a ked som už bola čistá...po dvoch mesiacoch znova.....tak mi zase nasadila to isté, rýchlejšie zabrali... aspoň to...ale teraz mi doktorka povedala že ich budem brať dlhšie asi 1rok a pol 🙂 okrem toho neberiem nič....lebo mi nič nieje, som uplne v pohode, niekedy mávam ešte take ranné stavy...bolenie hlavy...ale inak prefektne...tak som tiež zvedava, že čo to bude, ked začnem znova vysádzať...ja som ten Citalec musela začať brať, lebo som bola na tom dosť biedne, okrem PP som mala aj stredne ťažkú depresiu 😎 tak zatiaľ sa drž....sledujem ťaaa na fore 😀 😀 😀

barborkark
5. jan 2012

@babulka1978 fuha, tak to je dost teda, boze, no neviem co by som na tvojom mieste robila, mas moj obdiv ze to takto vydrzis ale spravna otazka je ze dokedy..lebo ja si myslim ze sa to neda vecne a skor ci neskor sa to jednoducho riesit bude. Je to smutne ze nemas podporu u manzela, asi sa citis velmi sama. Mozno by ti pomohol psycholog ale asi by si na to pri zamestnani a starostlivosti o malu nemala cas. Ty sa obetujes pre pokoj v rodine, ale dlho to podla mna nevydrzis a raz ti prasknu nervy..Ja by som asi malu do skolky dala, ak obaja zarabate, tak jednoducho dat svokrusi najavo odtial potial-mas jedno zdravie a nervy.

monfat9
5. jan 2012

@babulka1978 máš to teda ťažké 😒

barborkark
5. jan 2012

@monfat9 ze sledujem ta na fore 😀 😵 som sa teda zasmiala :D no neviem, uz len ked pocujem slovo citalec tak mi je zle 😠 mne tiez dokopy nic nebolo, ale zacala som mat stavy paniky a nespavosti a uzkosti. Niekedy sa mi zda, ze by som ho mala vysadit a brat uz len tie lieky co mam na depresiu a nespavost, lenze nechcem ho vysadzat naraz tak teraz si davam citalec 10mg kazdy druhy den, uz asi 2 tyzdne, takto to budem asi mesiac robit a potom to zase asi znizim, len tiez sa bojim ci to zvladnem, lebo popritom chodit do roboty a kopu veci okolo toho. Ale vas obdivujem ze este aj o deti ste schopne sa starat 🙂 inak tvoje dcerky maju krasne mena, Olívia sa mi strasne paci 😉

babulka1978
5. jan 2012

@barborkark Ja na psychologa fakt nemam cas.....dusila som to v sebe, ale zistila som, ze sa to jednoducho neda, lebo som nad tym stale rozmyslala a nemohla som kvoli tomu spavat.....tu sa aspon mozem trosku vyrozpravat 🙂 hm...obetovat sa pre pokoj v rodine......ja nie som konfliktny typ.....skor taky "trpic".....mam toho dost v praci a doma chcem jednoducho klud.....

barborkark
5. jan 2012

@babulka1978 ja som zas taky typ co chce hned vsetko riesit 😀 nemam rada ked sa nieco deje za chrbtom, ked sa vsetko len tutle ale moj priatel je zas pravy opak 😠 a to ma niekedy brzdí 🙂 ale tiez to poznam ze ma vela vecí serie aj v robote a ked pridem domov uz sa mi fakt nechce nic riesit, najhorsie je ked mam dovolenku alebo su sviatky a sme doma, vtedy sa to vsetko nakopí a namiesto toho aby sme si uzili pekne chvile sa hádame do krvi 😖 preto si myslim ze je dobre veci hned riesit, ale niekedy to chce asi fakt cas, ved nevies, mozno sa to nejak ustali..asi je dolezite udrzat si zmysel pre humor

babulka1978
5. jan 2012

@barborkark ale hej.....ja uz si z toho tiez niekdy robim srandu....ale ked sa toho nakopi v robote ako teraz....zaciatok a koniec roka......tak ma to da do takej depresie cely ten "stav" ze uz nevladzem dalej.....ale ked pridem domov, a vidim ten maly poklad, co ma tam caka a tesi sa na mna, tak je mi hned lepsie pri srdiecku 🙂 a ked este stale opakuje mama mama, tak uz ani psychologa nepotrebujem v tom momente 😀 Inac....my sme teraz cez sviatky na zaciatku tiez mali trosku dusnejsie, lebo som "zase ja!" zacala nieco rozoberat....tak som sa na to rozoberanie potom vykaslala, aby som nekazila sviatky.....

sida447
5. jan 2012

@barborkark to ano,financie niesu vsetko,ale clovek ich potrebuje aspon na to aby mohol dostojne zit,aby sa nemusel trapit,co da detom jest a ci mu zostane pre ne na zimnu bundu a topanky,skratka nemyslim ziadny luxus,celkom obycajny standard,ktory bohuzial v dnesnej dobe si uz nemoze kazdy dovolit :(inak ked som hladala psychologa na internete,tiez tam bolo vela sukromnikov,ale aj ini,je ich tolko,ze si mozes vyberat,zalezi na tom,aj odkial si,ja chodim do Trencina a tam ich je len v jednej budove asi styria.a to,co ti povedala tvoja lekarka mi pride skor naopak,keby si si mozno vyriesila tvoju zivotnu situaciu,ani tolko liekov by nemuselo byt,no ale nepoznam ta,takze to sa mi tazko hodnoti.ale nenechaj sa odradit od psychologa,ak si spravne najdes,urcite spolu najdete nejake riesenia pre problemy v tvojom zivote,pretoze si myslim,ze u teba to nieje len o psychickej poruche,ale pravdepodobne mas aj nejake ine problemy,tak ako si napisala ty,vyznat sa sama v sebe,byt si ista svojim konanim,cize aj pozdvihnut sebadoveru a mnozstvo podobnych veci,urcite na toto je psycholog,oni maju tolko sposobov,ktorymi ti mozu pomoct plnohodnotne zit,preto by som nevahala a vyhladala ho.

sida447
5. jan 2012

@babulka1978 ahoj,ako tak citam tvoje prispevky,nechcem ta urazit,ale ja vidim aj dost velky problem v tvojom partnerovi.urcite mamu lubi,ale prvorade by malo byt stastie a pokoj jeho vlastnej rodiny a preto by ste mali najst nejaky rozumny kompromis.

babulka1978
5. jan 2012

@sida447 On sa ma stale snazi presvedcit, ze ten kompromis neexistuje.......

sida447
5. jan 2012

@babulka1978 vzdy existuje kompromis,ja neviem,ty ho poznas najlepsie,ale nieje tak trochu sebec?alebo ste v takej situacii,ze nemate inu moznost ako zit s jeho mamou?

kornelia
5. jan 2012

@barborkark pises z mojej duse, u mna je to rovnako a hrozne je, ze velku zmenu ocakavat ani nemozem asi... 😖 co sa tyka osobnych problemov bohuzial.

kornelia
5. jan 2012

@barborkark No moja zaspala som niekedy okolo pol tretej tretej, hrozne.

kornelia
5. jan 2012

@babulka1978 no teda si zena s velkym Z, ja toho tiez utaihnem vela, ale toto by som nevydrzala. A musis pracovat tak dlho? Neda sa na polovicny uvazok? Viem je to tazke, urcite je to aj kvoli financiam, ze si sla tak skoro do prace, ale ked uz svokra pomaha, bolo by najmenej, ze v noci vstane k malej, ked ty tak skoro rano vstavas, viem, je to blbe, ved je to tvoje dieta, ale vsetko sa neda, ver mi. Ak si na tom este nie tak zle, urcite to musis zmenit, lebo este par mesiacov a zlozis sa, ver mi, zmen to kym je cas, viem ze je to tazke, ale skus. Bud pohladat inu pracu blizsie, alebo skus ten polovicny uvazok ci 6 hodin, ja neviem, tazko sa radi. A to byvanie viacerych generacii, je naozaj velmi velmi tazke. Je malo pripadov, ked vsetko klape. A naozaj nerozumiem, ked sa ani nevidite, v com je problem....

kornelia
5. jan 2012

@monfat9 Ved prave ze u psychiatricky chyba rozpravanie, ona si ma iba vypocuje ani sa moc nepyta, zapisuje a nakoniec vynesie verdikt, to je vsetko. Ja som u nej nikdy nebola viac ako 15 minut podla mna, mozno len po prvyraz, ale podaktori su u nej aj vyse pol hodiny, to nerozumiem co tam s nimi robi.....Takze vyskusam, najprv sa opytam jej na tu psychologicku buduci tyzden a uvidim koho odporuci, potom sa rozhodnem sama.

monfat9
5. jan 2012

@kornelia to tí ktorí sú tam pol hodiny...to už sú ťažkí pacienti 😀 😀 😀 😀 😀 😀
Skús ..prajem veľa šťastia

kornelia
5. jan 2012

@monfat9 dakujem,dnes mi je zasa nejak cudne, strasne ma zacala boliet hlava, ani nie tak bolest, ale akoby som sa vznasala, tlaci mi na hlavu a boli ma cela sija. Nemate niekedy pocit, akoby ste sa nechcela nadychnut, mne niekedy pripada, ze vydychnem hlboko a zostanem tak, akoby som zabudla dychat ci co, uz si naozaj pripadam blba ci co, nech je uz buduci tyzden, lebo neviem co bude. Stale neviem ci mozem zacat sama znova brat Seroxat po polke, alebo radsej vydrzat tych par dni a pockat na doporucenie dr.