Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

sonoio
25. aug 2009

misskkaa,nie som sice lekar,ale s urcitostou ti mozem povedat,ze 1/4 citalecu je neucinna davka,je to AD,a tiez,jeho ucinok pri spravnej davke,sa prejavi az o 2,3 tyzdne,niekedy i neskor.takze by si mala zistit,kolko vitalecu mas uzivat,inac to nema vyznam. 🙂 drzim palce

kubaka
25. aug 2009

misskkaa - jsem konzument Citalecu a není to jednorázovka na uklidnění, nebere se večer ale ráno (aposň tak pravil lékař a magistr v lékárně) a čtvrtka byť 20 mg tabletky je absolutně neúčinná. 20 mg je normální dávka- terapeutická, 10 mg je už jen udržovací. Ostatní neznám, souhlasím se sonoio. 🙂 Andy to jistí - ale hlavně tvůj doktor, nejspíš.

weronka33
25. aug 2009

misskkaa baby majú pravdu a aj keby to bola účinná dávka tak je potrebné brať ho dlhšiu dobu kým nastúpi účinok.všetky AD začínajú zaberať po 14 a viacej dňoch.
teda ja som to tak pochopila že ho máš len krátko.ak nie tak prepáč.

janbari
25. aug 2009

ja som brala lieky tak dva mesiace.....a odvtedy prešiel rok....a som v pohode.....Takže je to individuálne...

hroska
25. aug 2009

Caute babky,

misskkaa pridavam sa tiez k dievcatam, citalec je AD a treba ho brat tak, ako Ti predpisal lekar, to znamena v ten isty cas (zvycajne rano) a samozrejme v tej davke ako Ti to odporucil lekar a dlhodobejsie, aby to malo nejaky efkt. 😝 Andy Ti da urcite vediet a aj vzhladom na ten Tvoj 32 tt. 😨 Ja sice nie som tehotna, ale mne Dr. tiez predpisala "iba" AD bez anxiolitika (frontin), aj ked niektori Dr. zozaciatku AD "prekryvaju" s Frontinom resp. inymi anxiolitikami.

Deborah dakujem tiez za privitanie a prajem Ti super porodik, nezabudni pekne dychat 😨 😕 😨 😕 a vela zdravicka pre Teba a babinko.

Janbari, Ty si nejaka rychlovka, len 2 mesiace a bola si v pohode, 😨 😨 tak to Ti "zavidim"....

Aky ste mali dnes den dievcata? Ozvite sa mi, ktore beriete AD Seroxat, ake mate s nim skusenosti....

janbari
25. aug 2009

ale hej...snažím sa liečiť si depky aj ručnými prácami.....a veľmi mi to pomáha....
vrelo to odporúčam......keď som sa cítila najhorišie, štrikovala som práve tieto papuče
http://janbari.webnode.sk/pletenie/

weronka33
25. aug 2009

janbari tak to ťa obdivujem.mne keď bolo najhoršie tak už len otvorenie očí bola neskutočná námaha a pripadalo mi to neskutočne ťažké a neuskutočniteľné ☹

hroska ja som mala taký striedavý.doobeda celkom fajn ale poobede mi volali z práce tak som zase mala "záchvat". musela som si dať polku oxazepamu.potom som si trošku pospala a už mi je trošku lepšie.

a ty si sa ako mala?dúfam že lepšie ako ja 😉

hroska
25. aug 2009

aj ja janbari Ta obdivujem a plne sa stotoznujem s weronkou, ze uz len samotne prebudnie sa do noveho dna a predstava toho utrpenia co ma caka, ma uplne paralizovali a radsej som ani nechcela otvorit tie oci 😔 😔

weronka, viem si to predstavit, ked Ti volali z prace, 😨 ale som rada ze si to predsa nejak zvladla 😉 Ja som bola dnes ku podivu celkom O.K., az na mensie vykyvy, je to 29. den co beriem AD -Seroxat, tak hadam to krocik po krociku pojde k lepsiemu 😒 ("Seroxatky ozvite sa mi nech mozme pokecat o liecbe")

prajem Vam vsetkym sladke snicky a zajtra pekny den a pokial mozno tak bez stresu a depresii

sasilinka
25. aug 2009

jabari
Souhlasim s Weronkou, kdyz je clovek v tezke depresi, nedokaze se ani ucesat ani pooradne otevrit oci.

Weronko,
pomohly Ti el.siky? Ja jsem taky mela jit, protoze mi nekolikera AD nezabrala, ale pak se zkusila jeste kombinace a nastesti zabrala. Taky jsem se jich trochu bala. Preju, at jsi OK. Take jsem tam "dole" byla, vim jak je to strasne, nedokazala jsem ani jist. AD a AP beru uz 8. mesic a teprve ten posledni se citim jako drive. Opravdu to trva hodne dlouho, nez se plny ucinek rozvine.

andy.a
25. aug 2009

ahojte 😎 😎 😎

Deborah,držím palce 😉 🙂 možno to už máš aj za sebou 😵

Misskkaa,baby dobre písali o tom Citalecu,štvrťka čiže 5 mg to je dávka akurát tak pre škôlkara 😕 /aj malé deti užívajú AD-sertralín,citalopram a Fevarin-tie sa môžu od 5-6 rokov../
😕
Citalec sa zvykne brať ráno,ale niektorých pacientov tlmí,tak ho môžu užívať večer..v tehot.je citalopram bezpečný,kľudne si môžeš zvýšiť na polku-teda tých 10 mg,čo je udržovacia dávka,resp.potom ísť na klasickú dávku 20 mg..raz denne..
Frontin sporadicky !! nie veľmi často si môžeš dať,aj Deborah ho užívala len výnimočne,teraz pred pôrodom,keď bola nervóznejšia a napätá...ona totiž AD postupne vysadila ,neviem,či mala Asentru alebo Seroxat...tuším Asentru 😝

Sasi,tých 8 mesiacov je dlho veru 😔 😕 ale teším sa,že konečne po takom čase si môžeš povedať,že je to lepšie 😉 🙂

Janbari,krásne vecičky robiš,pozerala som ten link,čo si nahodila 😉 😵 😕 😅
ťažká depresia by sa ale určite nevyliečila po 2 mesiacoch užívania AD... 😕 😝 za tie 2 mesiace by AD akurát tak stihlo zabrať,ale nie vyliečiť 🙂 😉
ale je to fakt indi-vindi a máš môj obdiv,ako si to zvládla 😕 😅

Hroska,k Seroxatu nemáš nijaké anxiolytikum ?? 😕 😉 a máš sa už lepšie ?? 😕 🙂 jáj,áno,píšeš,že po 29 dńich užívania je to lepšie... 😉 🙂tak fajn,super,len tak ďalej 😉 🙂

Weronka,k tomu ID-tiež si myslím,že by to nebolo dobré riešenie 😕 😖
a nemala si ešte manickú epizódu ?? 😕 😅 😀
Weronka,keď ťa ukľudní /a dokonca uspí ??/ polka Oxazepamu,tak to nie si na tom tak zle 😕 😅 myslím to tak,že je to nizučká dávka a Oxazepam je z tých slabších sedatív,takže je dobre,že to stačí 😝 😅

a Kejku a ostatné kočky máme kde ?? 😕 😕 😕

no,tak sa lúčim,majte sa krásne,vyspite sa do ružova a zajtra pokojný deň vám všetkým želám 😵 😵 😅

kubaka
25. aug 2009

jo jo, na těžkou depku zaberou jen léky - ale já se taky pokoušela o jakousi arteterapii - když mi bylo fakt zle, koupila jsem si barvičky na okna a dělala ty slupovací obrázky. Pěkně se mi třášly ruce, byly celé roztřepané, ale nutilo mě to, koncentrovat se na jednu činnost, zklidnit se, takže ta práce tlumila tu roztěkanost. Ovšem vyčerpaná jsem z toho byla jako kdybych udělala maturitu. Byl to pro mě v té době vrchol intelektuálního vypětí 😅 a uspokojovalo mě to. Mám je na oknech dodnes .

misskkaa
26. aug 2009

joooj baby takze som to brala zbytocne??? ...velmi sa bojim ze ublizim synkovi,ze ked sa narodi bude nadopovany... ☹ ...
andy....ja mavam tie stavy uzkosti hlavne v noci...myslim na otca ktory ma nocnu a je sam niekde neviem kde...potom na priatela ktory je policajt v BA,ze dufam ze mu nejaky fetak neublizil...preto uzivam ten citalec len v noci...akokeby som sa bala tmy...cez den mi to ani nepride...
este som sa chcela spytat,uzivam po jedle ANACID,koli zaludku...mozem tak 2xdenne??? 😒
ked si predstavim ze budem po porode sama na izbe v nemocke, az mi naskakuje husia koza a chyta ma triaska... ☹ ☹ ☹
weronka uzivam ho asi 4 den...to je malo..ja viem.. 😒

sheherazada
26. aug 2009

holky bere tady někdo tryticco?

petatesarova
26. aug 2009

Ahoj,já beru Trittico,beru dvě třetinky na noc,ráno Cipralex 1 tbl 10mg...taky ho bereš?

sheherazada
26. aug 2009

bere ho můj manžel, má ho cca dva týdny a zatím teda účinek nula. je 7 týdnů po operaci žaludku a je mu pořád špatně, takže on má depku z toho. Nesmířil se z operací, přijde mu zbytečná, je na tom hůř než před tím (mělo by to být dočasně, ale může to trvat taky půl roku) bere 75 miligramů na noc, ale teda depka se drží zuby nehty

weronka33
26. aug 2009

sasilinka si sa pýtala na tie šoky.myslím že mi pomohli.teda ja si nepamätám na hospitalizáciu(mám veľké okno) ale čo vravela moja mamina tak keď mi začali dávať tie šoky tak sa to začalo konečne po mesiaci a pol zlepšovať.nakoniec som ani nemala plnú dávku ako sa u nás dáva(tuším 10x je plný počet).zdá sa mi že som mala asi 6.

andy nemala som manickú epizódu(preto by ma zaujímalo ako prišli na bipolárnu poruchu).ja v podstate užívam lieky od januára minulého roka.to som chodila ambulantne a nebolo to až také vážne.to som mala diagnózu F41 a počas hospitalizácie(v máji minulého roku) mi to zmenili na F31.

andy na mňa vždy oxazepam vždy tak účinkoval a účinkuje že už polka ma odvalí.keď chcem aby ma neodvalilo tak si dávam len štvrťku.už to mám odskúšané 😉

andy.a
26. aug 2009

Sheherezada,tie 75 mg Trittico na noc je OK/i keď podľa mňa nízka dávka 😕 😕 😕 /,pokiaľ ide len o zlepšenie spánku pri depresii,ale pokiaľ je tvoj manžel aj výraznejšie depresívny,mal by užívať ráno nejaké AD,najlepšie SSRI .. 😉
takže kombinácia-ráno napr.citalopram/ten je dobrý aj na somatické problémy-pomáha pri chron.bolestiach hlavy,žalúd.nervozite a pod.../ a večer ,pokiaľ zle spáva ,to Trittico 😕 😅 😝

Misskkaa,Citalec môžeš užívať aj večer..resp.predvečerom..a hlavne zváš si tú dávku,ako som písala,teda na polku a potom na celú,v tehot.sa Citalec užívať môže 😉
dieťa nebude pri pôrode nadopované...zväčša sa AD vysadzuje postupne ,aby cca 2 týždne pred TP bola rodička bez liekov 😝 a ak by aj bolo treba užívať AD stále,SSRI nie sú také lieky,ktoré by nejako výrazne ovplyvňovali bábo pri a po pôrode 😕 😉
Anacid myslím môžeš užívať na pálenie záhy,ale pre istot si to mrkni v googli na nete,či tam nie je kontraindikácia tehotenstvo,nie som s úplne na 100 % istá 😝 😕 😅
A 4 dni...to je nič....po 14 dňoch sa možno budš mať lepšie,nie po 4 😀 😝

Peťa Tesařová a ty sa ako máš ?? 😕 😅 dúfam,že OK 😉 🙂

janbari
26. aug 2009

baby, ako sa dnes máte? Ja blbo, v práci bolo nanič, vôbec sa do nej neteším...... ☹

petatesarova
26. aug 2009

Andy,ahoj..no,já ted mám blbý období,je to 2 roky,co Ondrášek onemocněl a rok,co se mu to vrátilo...
Myslela jsem,že budu ta Ad brát tak rok,ale zatím ani moje Mudr.neuvažuje,že by mi je vysadila...
Jak už jsem psala,ráno mám Cipralex,10mg -1 tabletu a večer ty dvě třetinky trittica...
Ještě by mě zajímalo,jestli je to Tritico opravdu lepší než Stilnox,a když mám třeba problém se spaním,jestli k tomu Tritici jde něco přidat?

petatesarova
26. aug 2009

http://www.anjeliky.sk/ondrasek.htm-tady je vzpomínka na Ondráška a i náš příběh... ☹ ☹ ☹

petatesarova
26. aug 2009

http://www.anjeliky.sk/ondrasek.htm tak ted by to mělo fungovat...

jindri
26. aug 2009

Peta: je mi moc moc líto, že jste o synka přišli. Upřímnou soustrast ☹ a hodně síly. Já teď prožívám bolest ze ztráty blízké kamarádky, před 14 dny měla smrtelnou autonehodu 😔

hroska
26. aug 2009

Ahojte dievcata,

ja sa dnes nemozem moc pochvalit, ked som isla z prace, tak som si veru v aute aj poplakala. ☹ ☹ Ale som rada, ze uz predsa len ako tak fungujem, lebo predtym som rano ani nevedela, ze co mam vobec robit a ako mam ten den prezit, no proste "uplna nesvojpravnost" 😝 😝 Este to nie je ono.... a dnes sa mi zas zdalo, ze sa z toho uz nikdy nevyhrabem ☹ ☹ .....

Andy, pytala si sa ci mam k tomu Seroxatu nejake anxiolitika??. Nie, Dr. mi ziadne nedala, takze len ten Seroxat a este mi dala homeopatikum-Gelsemium sempervirens 30 ch - 5 granul ob den, ale to neuzivam, lebo si myslim, ze to nema vyznam. 😒 Takze cisto len ten Seroxat 30mg rano. Ked to je na nevydrzanie 😝 😝 tak si sama fuknem Frontin 0,25 mg (ale snazim sa vydrzat "bez" ), to som uz s Tebou konzultovala, ze je to vpohode. Vsetko sa mi uz zda tak hrozne dlho ☹ ☹ a stale cakam, kedy sa raz rano zobudim a budem to zas ja, vesela baba 😀 😀 ,ktora behala od rana do vecera okolo svojich deti, pracovala, sportovala a vecer sa tesila na sex s manzelom 😝 Neviem ci sa to ste niekedy vrati, fakt dnes mi je do placu. ☹ ☹

Dievcata, ja viem ze niektore ste na tom urcite horsie a bojujete. Vsetkym Vam drzim palce!!

Kocky ake mate skusenosti s pohybom pri AD. Zatiala som nebola schopna nejako sa hybat, ale som byvala sportovkyna a uz by som chcela nejako zacat, aj ked som cez den unavena a slaba, tak neviem ci len rychla chodza alebo bycikel alebo aj mierny beh????

andy.a
26. aug 2009

Peťa,poplakala som si veru,ako som čítala Ondráškov príbeh ☹ 😢 😢
to je asi to najhoršie,čo sa môže človeku v živote stať-keď mu odíde dieťatko ☹ 😔 😒
želám ti hodne síl 😔 😔 😔 zabudnúť sa nedá ☹ len tá bolesť a smútok možno časom,dlhým časom postupne troška poľaví 😔

Peťa,Trittico a Stilnox je rozdiel,nedá sa porovnávať...Trittico je AD s hypnotickým účinkom,teda zlepšujúcim spánok + má antidepresívny efekt..treba ho užívať dlhodobo ako všetky AD,nie je riziko závislosti 😕
Stilnox je len hypnotikum,teda liek na spanie,patrí medzi novšie lieky na spanie,tzv."Z" hypnotiká,pri dlhodobom pravidelnom užívaní je riziko návyku/aj keď nie také veľké ako tie "staré" lieky na spanie typu Diazepam,Nitrazepam,Rohypnol a pod.../ 😕 😉

Jindri,aj tebe úprimnú sústrasť 😔 😒 ☹
kamarátka mala koľko rokov ?? 😕 dúfam,že po nej neostali malé deti 😒 😔

petatesarova
26. aug 2009

Jindri,je mi to moc líto....je to strašně nespravedlivé...

petatesarova
26. aug 2009

Andy,děkuju moc,ty jsi takové zlatíčko tady 😵 🙂

misskkaa
26. aug 2009

andy..raz som sa doslova prejedla makovych slizov a nadranom som utekala na pohotovost a tam mi dali anacid stym ze to mozem uzivat kolko chcem...letak som si samozrejme hned prestudovala...a ako obycajne na kazdom letaku je napisane..v tehu a pri kojeni sa poradte z lekarom... 😒 ...
no stym citalecom to teda skusim...dam si polku rano...a samozrejme nebudem cakat ze za tyzden ma to prejde... 😵 😵

sasilinka
26. aug 2009

petatesarova
Cetla jsem Tvuj pribeh a je mi to moc lito, nedovedu si to predstavit, je to nejhorsi nestesti, ktere v zivote ckoveka muze byt. Jak psala Andy, snad dlouhy dlouhy cas trochu zabrosusi ostrou bolest.

sheherazada
27. aug 2009

andy dík z rady, můžu se jen zeptat, ty jsi doktor nebo psychiatr nebo jak to všechno víš? Mě štve, že už to mohl brát ráno dýl, ted jde k dr příští týden, tak jí to řeknem, jako proč nedostal rovnou něco silnějšího? Mě přijde že to trvá děsně dlouho a doktoři to řešej tak nějak laxně. Kolik bys doporučila toho tritica na noc?

weronka33
27. aug 2009

ahojte kočky 😉

peta asi žiadne slová útechy nemôžu zmenšiť tvoj smútok...je mi to strašne ľúto že ste prišli o synčeka.ako písali baby predomnou možno čas zahojí všetky rany...

sheherazada andyokrem toho že je také naše zlatíčko je aj psychiatrička 😉

včera som si rátala koľko dní ešte budem doma.už len 14dní.začína ma z toho chytať panika neviem ako to zvládnem 😒 ... strašne sa bojím.vyše dvoch mesiacov som tam nebola už ani nebudem vedieť čo a ako.bože kým do toho prídem 😒 neviem prečo som taká ustráchaná pred chorobou som vôbec takáto nebola...

baby dúfam že všetky máte úsmevy na tvárach a užívate si slniečko