Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

lialia7
15. dec 2011

@hlavinka Ahoj hlavinka, dakujem za odpoved 🙂 A bola si uz na kontrole u psycho, ci je to ok, ze mas stale take priznaky? Mne dr dala aj xanax, ze si mam dat 1/2 rano, ale neuzivam ho - zatial.. Tak neviem.. :(
S chrbticou chodim na masaze, velmi mi pomahaju, mala som uplne stuhnute svaly a maserka povedala, ze to je asi zo stresu.. Tak som vedela, ktora bije - nie asi, ale urcite 🙂
Som zvedava na ten seroxat, dr povedala ze do 14 dni by mal zabrat - potom mam kontrolu.. :(
Ako sa snazis relaxovat? Sportujes?
Ja beriem seroxat rano a bohuzial , tak hodku, 2 po mi je tak ako som pisala hore - zavrate, studene ruky, nervozita, tupost a k veceru to prechadza.. Najlepsie mi je doma, ked si citam knizku alebo len tak lezim s malou v posteli a citam knizku jej 🙂

hlavinka
15. dec 2011

no jo, jenze nekdy telesny stavy clovek sledovat musi, kdyz to s nim sekne a je doma sam s dvema detma☹

lialia7
15. dec 2011

@daniela1974 Nooo, mas pravdu, som opatrna, ja som taka povaha. 🙂 Preto sa liecim na uzkost :D Antidepresiva som nikdy nebrala a kedze som vyhodila letak, tak mam tie sproste obavy, aby som si nejak neuskodila.. 🙂 Dr mi povedala nepit alkohol a to bolo vsetko 🙂 Ja som mala dlho choru pecen a som mala 2 roky prisnu dietu, takze mam obavu, aby som si nejak neuskodila :(

lialia7
15. dec 2011

@hlavinka Ja dufam ze tak este 50 rokov to s nami nesekne :D

hlavinka
15. dec 2011

@lialia7 ja jsem ten fyzicky stav mela predtim, nez jsem zacla brat AD....po zacatku brani AD je to trosku s fyzicnem lepsi, nicmene hlava boliva stejne casto, a zada taky. Ale aspon uz neomdlevam.
na kontrolu k psych jdu pristi utery, tak pak dam vedet....
Ja moc nerelaxuju, mam dve male deti, 3 roky a 5 mesicu. takze vecne v zaprahu☹ Ale kdyz je to mozne a mam hlidani, jdu cvicit a tam vypnu, to je fain. Ale je to malokdy☹ Stres mam, nejhorsi j to vecer a taky ted, kdy starsi dcera byla 2x po sobe nemocna a to se nesmelo vubec ven☹
Knizky taky miluju, ale nemam na ne ted vubec cas, vecer chodim spat brzy, protoze v noci kojim a vstavam co 2 hodiny.
Ty mas deti?
No, nekdy si rikam, ze kdyby to se mnou seklo aspon poradne, mela bych uz klid!

lialia7
15. dec 2011

@hlavinka Aj ja mam taku tupu bolest hlavy :( No nic sa neda robit, tak to asi patri bud k diagnoze alebo k liekom.. Ja dufam, ze sa vyzdravim, prvy zachvat som mala v marci, potm som pol roka mala pokoj a chytil ma dalsi zachvat v septembri, ked som mala vela prace, stres, doma sme mali robotnikov a proste som to nezvladla a znova pohotovost.... Potom nasledoval obvodak - ten mi robil test a nasiel bielkovinu v moci, tak mi dal silne atb 500 2x za den a to ma polozilo, nemohla som jest, schudla som 7 kil, stratila som chut do zivota, medzitym hladal u mna choroby, posielal ma po oddeleniach a moj stav sa zhorsoval.. V tom case som zacala trpnut kazdy den, zle dychat - guca v krku, panika a vsetko to ostatne a tak som v tom 3 mesiace.. Teraz po prvy krat nemam tie fyzicke prejavy ako krce a trpnutia, skor sa mi toci hlava, boli hlava sem tam triaska atd Je to nerpijemne, ale lepsie.. Len ta tupost, dufam ze pominie ako hovorila dr..
Ja chodievam ku kozmeticke 1x za tyzden, 1x za tyzden masaz, beham - bud mesiac budeme mat psika, tak chcem behat aj s nim.. A hrozne sa tesim na sviatky, ako budeme doma, lezat pri telke, relaxovat, ziadna praca, len rodinka...
Myslim, ze mam stres a najhorsie stavy z prace. Cez vikend mi je dobre, som spokojna, potom idem do prace a vzdy doobeda som uplne stremovana, rozhadzana.. Ked idem domov, tak som stastna a je jedno ci sedime doma alebo ideme von s malou, do divadielka, do kina.. Proste zle mi je v praci..

Inak este som zabudla, hrozne mi vadia ostre svetla, farebne predmety v obchodoch - vadi mi predovsetkym drogeria, potraviny a hracky, kde je milion malych predmetov vedla seba a hra to vsetkymi farbami, musim si az zakryt oci... Stava sa to i vam?

lialia7
15. dec 2011

@hlavinka Jo 2 deticky, to da zabrat :( Ja mam 6 r dceru a tiez som niekedy KO. 🙂 Ale praveto ma drzi na nohach 🙂

lialia7
15. dec 2011

Volala som k dr kvoli zlemu videniu atd a dr ze to nemoze byt.. Tak som sa jej priznala, ze neberiem xanax, iba seroxat a mi vynadala ze kym nenabehne ucinok seroxatu, tak xanax rano 1/2 musim :( Ja sa bojim ze v praci zaspim, ja musim vela a koncentrovane makat :(

Aj vy ste to tak mali - tie tabletky?

kornelia
15. dec 2011

@lialia7 Vitaj v klube moja, ale len sanduje, hoci mi je teraz prave velmi zle, nikdy cez den ma to nechytalo no traz sa citim, ako by mi niekto sedel na hrudi, je to velmi zle, asi si hodim xanax, boze, uz tento tyzden to bude druhy, mam pocit ze buduci tyzden este zajdem k lekarke pre nove balenie Seroxatu.
Pred troma rokmi som zacala presne ako ty a u mna za dva tyzdne akoby prerezali vsetko a citila som sa fajn, brala som 2,5 roka, potom rok vysadzovala, no ale mrcha ako pises sa vratila, takze asi znova zacnem, uz len dufam, ze tie iste lieky zaberu. Drz sa moja a alkohol na pripitok samozrejme mozes, tu sa jedna o to, aby si pravidelne kazdy den nepila 😝 a vela. Sem tam sa moze malicko, ustna voda kludne neboj. Ten ibalgin ti neporadim, ale citam to tu prvykrat a ja som ho tiez pouzivala aj pocas aj novalgin, ten mi viac zabera na bolest hlavy.

kornelia
15. dec 2011

@lialia7 Zabudla som ti napisat, teraz ked o tom pises som sa rozpamatala, ja som na tom bola rovnako a mne sa par tyzdnov aj ruky triasli - kedze pracujem a vyrabam rucne prace malovanim, mala som problem potiahnut malinkate rovne vzory 😀 😀 , ale potom to preslo. Teraz to mam znovu, ale nie od liekov, ale od psychiky, takze na ho...o. 😝

kornelia
15. dec 2011

@lialia7 tie male predmety a obchody uplne detto aj u mna, ty si normalne ako ja uplne na 100% a aj tie stavy, mozno zacneme spolu, och.....

kornelia
15. dec 2011

@lialia7ja ked si davam xanax tak vzdy vecer, ja mavam tie ataky stale vecer. Ale teraz posledne tyzdne, ked mi umrela krstna mama, tak som si ho dala aj v ten den doobeda a v den pohrebu tiez, lebo inac by som sa zrutila a zaujimave je, ze na mna cez den neposobi, ze by ma uspaval, len mi je dobre, ale vecer od neho zaspim. Tak skus, mozno ani u teba to nebude zle cez den apolka je malo, takze kludne podla mna. 😉

lialia7
15. dec 2011

@kornelia Kornelia, dakujem 🙂 Jasne dam si ho teda dnes navecer, aj ked mne je vecer fajn.. Skor v praci mi je na prd, neznasam to tu a proste ked idem do budovy, uz mi je zle..
Dr povedala ze ibalgin normalka mozem 🙂

A ty si si davala xanax s seroxatom tiez pocas nabehu? Hovorila mi dr ze to musim, ze seroxat spociatku stavy zhorsuje a az po tych 14 dnoch nabehnem na seroxat a xanax mozem vysadit..

Ja myslim ze mam vsetko preto, ze mam stale tie stavy (neviem ci to je uzkost, ci atak), proste to pocitujem rovnako ako pred liekom..

lialia7
15. dec 2011

@kornelia Inak citala som baby na inych forach a vraj ked zacnes seroxat znovu, nevadi, zaberie ti ten liek, tak sa neboj.. Na nete som sa docitala, ze idealne je uzivat seroxat pol roka po faze ked je cloveku dobre a je uplne bez priznakov.. A uplne naj je ho mat 2 roky, ale tak uvidime ako to bude so mnou...

A ako dlho ho neuzivas, co sa ti to vratilo?

esselte
15. dec 2011

@havja Ahoj, takže dnes som volala lekárke, zmenila mi tabletky, večer mám brať 150mg a 75 mg no obed, pretože asi vtedy mi vyprchá účinok z večera, je to trocha lepšie, pýtala som sa aj na neurol, takže môžem ho brať pokiaľ nenastúpi účinok AD, keď už reaguješ na AD, vraj ten neurol už nebudeš potrebovať, nemám sa báť závislosti, ale pokúsiť sa nezvyšovať dávku, ak mi stačí tých0,25, nemám sa zbytočne trápiť, ak mi je zle, ale zobrať si ho.V pondelok sa jej mám znova ozvať.

sida447
15. dec 2011

Dievcata ma tu niekto skusenosti s ocd-obsedantno kompulzivna porucha,patri to medzi uzkostne poruchy.

kornelia
15. dec 2011

@lialia7 presne pol roka,vysadila som ho v juli na dovolenke,ale skoro rok som vlastne vysadzovala,polka,obdenky,dva dni nic zasa pollack,trosku dni nic,proste velmi pomaly.Tak si ma potesila,ze pol roka je dobry cas,snad zaberie znova.Mna najviav brzdi len ta sexualna disfunkcia ako vedlajsi ucinok,hoci u mna sa to po par mesiacoch upravilo,no aj tak to nebolo prijemne.

kornelia
15. dec 2011

@lialia7 ano presne rovnako som mala naordinovane,ale tiez som neposluchala,nyaka som xanax tak cca do desat fbi,potom uz nie,ale aj seroxat zabral chvala bohu.No dnes som si dala xanqc uz o piatej,lebo mi bolo zle cely den,ale odolavala som,vzdy beriem uzitie xanaxu ako prehru...tak preto,ale o pol hodiny mi bolo super,teraz zacinam byt ospala uz.

AK ti zle v robote,daj si xanax pred odchodom do prace a uvidis ten rozdiel,ked ti je vecer dobre,nedavaj si ho,xanax ucinkuje na velmi zle stavy a to hned,rajztanár len ked ti je zle si ho daj.Na tvojom mieste tak ako som pisala,vecer bud bez lieku v kruhu rodiny,aj ti je fajn s nimi.

lialia7
16. dec 2011

@kornelia Ahoj, aku diagnozu ti povedala dr? Mne povedali, ze mam uzkost.
Dnes som si dala xanax 1/2 a je mi fajn, trosku taka otupela, ale fajn.. Dala som si ho rano o 7h a okolo pol 9h si dam seroxat.
Tiez beriem uzitie xanaxu ako prehru, citim sa ako blazon, ako clovek neschopny fungovat normalne, hoci viem ze dnes je vsetko ok, dcerka je zdrava, vsetky stresy okolo mna sa ukludnuju - az na pracu ktoru uz fakt neznasam, ked idem do firmy, tak sa mi klepu ruky a tlacia slzy do oci.. proste som zrutena.. Ja by som to nazvala ako syndrom totalneho vyhoretia, citim sa tak :( Unavena, bezvladna a k tomu ten pocit ze sa zblaznim aj s fyzickymi priznakmi. Neustale zaludok na vode, ani mi nechuti jest, nic ma nebavi.. Dnes mam 5 tabletu seroxatu, tak dufam, ze tych 9 dni ubehne rychlo a fakt to zaucinkuje.... Uz len tyzden a budu vianoce, beriem si dovolenku na 14 dni, tak dufam, ze sa pozviecham, aj ad zaberu a ja dojdem ako novy clovek s novymi silami..
Drzte sa vsetky dievcata!

lialia7
16. dec 2011

@kornelia Zaujimalo by ma ako si sa citila pri tom seroxate, ked si ho brala dlhsie, nebola si otupela? Ja mam z toho strach, ze zivot nebudem zit, len prezivat ako mimo real..
Dnes idem na masaz - na bankovanie, tak sa tesim velmi. neviem ci zrak nemam taky zahmleny prave z tej chrbtice.. Alebo je to jednoducho preto, ze mam plac na krajicku..
Kazdy vecer sa o 19h zavriem v izbe, manzel sa venuje malej a ja si pustim na pol hodky chudika - autogenny trening a potom si citam knizku a pocuvam relaxacnu hudbu, pripadne dam vanu a je mi hrozne fajn.. Som sice unavena, ale stastna 🙂 Behat zacnem opat cez vianoce, pretoze teraz ked dorazime domov je uz tma a je to na figu :(

lialia7
16. dec 2011

Pls, ake sexualne disfunkcie ste pocitili po tom seroxate? Stratili ste zaujem alebo citlivost?

sida447
16. dec 2011

@lialia7 ahoj,co ja viem,tak skoro pri kazdych liekoch,ci su to antidepresiva,antipsychotika,ci lieky pri uzkosti a ine sa znizuje sexualne libido,takze zena je tazsie vzrusiva,moze tazko dosahovat orgazmu,alebo sa moze vytratit uplne a myslim ze na kazdeho to inak vplyva,zalezi aj na tom,aky si mala apetit predtym...a v neposlednom rade ide aj o to,ako sa citis psychicky,ci uz ti je lepsie,predsa clovek,ktory sa vnutorne neciti v pohode,myslim,ze automaticky nema chut na sex,aspon podla mojich skusenosti je to tak.

kornelia
16. dec 2011

@lialia7 ja som mala diagnostikovanu miernu depresiu, naozaj len miernu, hoci ja som sa citila pod psa, ale teraz to nie je, vtedy som plakala na vsetkom a stale, teraz to nemam, len ten strach, uzkost a paniku, takze depku nie, zostala mi uzkost len.
Dobre si spravila s tym xanaxom, tak treba, neboj nebudes otupela, to len chvilocku potrva, vcera som si ho dala uz o piatej vecer, lebo mi bolo cely den na figu a potom som si nadavala, preco som si ho nesupla uz cez den, lebo po pol hodinke mi pustil ten hrudnik a vedela som dychat konecne normalne. No ale clovek sa liekom brani vsakze. 😖 😠
To je dobre, ze vecer mas chvilocku cas na seba, mna sice manzel chape, ale jednoducho toto sa neda, ze ja sa len tak zavriem v izbe, uz sa vidim, ako deti dobiehaju za mnou kazdu minutu, hoci su s nim, ach bola som ja hlupa, ked som si vsetko vzala na plece a nenechala ho viac zapajat sa do domacnosti, hlupana som bola 😒

Tie sexualne disfunkcie su presne ako pise sida447, u kazdeho inak, ale vacsinou je to ta neschopnost dosianut vrchol, u mna to tak bolo, vsetko je fajn, len ani za boha to dotiahnut do konca 😀 , alen apriklad u mna sa to po tusim dvoch troch mesiacoch upravilo a potom sa uz dalo, nebolo to uplne ono, ale islo to, takze lepsie ako nic. Neboj aj to prejde, drz sa, ja to robim tiez, xixi. No bezim makat, ja pracujem doma, takze cely den som sama, ani to mi nepridava na nalade, hoci inac ja som rada sama, vtedy je ticho a klud, nic rusive.
Ale dnes doobeda som bola v skole s detmi, mali sme tvorive dielne a mala som vlastny stol, ucila som deti servitkovat, no to bola parada, tie deticky su uzasne, aj ked tam bol krik a bolo ich tam vela, oni boli take zlate, vsetko chceli naraz a vsetkci, nevedela som kam sa mam divat a komu pomoct. Boli uzasne!!!!A i ked som sa unavila, naplnilo ma to a odchadzala som s dobrym pocitom.

lialia7
16. dec 2011

@kornelia Kornelia, tiez chodim s malou na tvorive dielne 🙂 Hrozne ma to tesi a pomaha mi to, celkovo ked ideme niekam medzi ludi ktorych mam rada, na recepciu, vecierok, tento rok sme uz boli na plese, je mi fajn 🙂 Aj ked pride navsteva ale my sme na navsteve, tak na tu mrchu vobec nemyslim a som happy, spokojna. Pomahaju mi aj dlhe prechadzky, to behanie atd, celkovo sport a zabudnut sa sledovat....
Zaujimave je ze mame tie iste priznaky a mne povedali , ze mam generalizovanu uzkost. Robili mi test na hyperventilacnu tetaniu, kvoli trpnutiu, ale nemam ju, nepotvrdil sa test (hnusny test na 5 min mi odkrvili ruku a nasledne kazali mi hyperventilovat) a neurolog povedal, ze neexist, ze to je len vec stresu a nervov.. Ze tetania sa prejavuje inak a to mi povedala aj moja psychoska.. Takze aspon v tomto dufam ze maju pravdu, lebo tetania sa neda liecit...

Sex, no nevadi, hlavne ze nie som muz a nemam dysfunkciu.. Takto to nejak prezijem 🙂
Mam iba 10 mg Seroxatu brat, ked zajtra doberiem poslednu stvrtku, takze snad to nebude az taka supa pre moj sexualny zivot :(

Ako som si dnes dala ten xanax citim sa uz normalne, nemam strach, zavrate, bolest hlavy, nic. Dr povedala ze mam iste uzivat takto: 1/2 -1/2 - 1, ale skusim to dnes len 1/2 rano a pol okolo 13-14h, pretoze este doteraz som ok.. Potom po 14 dni ako je nabeh na seroxat to teda skusim vysadzat a uvidim.. Aj vy ste to tak robili? Dufam, ze za 10 dni sa nestanem zavislak od Xanaxu..

Kolko sa asi berie seroxat od uplneho pocitu ze clovek funguje ok? Boli tu aj baby, co sa uplne vyzdraveli a nemaju recidivu? Ja verim, ze budem ok. Dr sa ma pytala kto ma poslal, hovorim ze ja, lebo som si citala net a mala som pocit ze to je psychicke a ako dlho mam stavy, hovorim ze 3mesiace a ze zatial zvladam ist do nakupnych centier a normal fungovat, ist do kina atd, ale mam neprijemne pocity z toho svetla a vadia mi pachy - najma chemikalie na umyvanie sanity alebo cigarety, vypary v restikach atd.. Tak povedala ze to som este dobry pripad a ze je super ze som prisla na zaciatku a liecba bude rychla, najma ked sportujem a snazim sa relaxovat.. Tak verim, snad to bude ok 🙂

lialia7
16. dec 2011

@sida447 Sida, dakujem za odpoved, zatial to je ok, ale beriem ho len 5 den, takze snad to tak aj ostane.. A to som fakt taka ze kazda blbost ma rozcitlivy a sa mi tlacia slzy do oci..
Viete co je divne, ze kym som nevedela co mi je a dr ma prehanal po dr, ze co mam za poruchu,tak som mala tie krce a stavy fyzicke.. ked som zasipila ze to bude "psychika" a dr mi potvrdila ze mam generalizovanu uzkost ako vysitu aj so vsetkymi priznakmi, tak proste mi tie fyzicke stavy nenastupuju, ziadne krce, ziadne zasklby, ani palenie v chrbte (a to som si seroxat nahodila az par dni po navsteve dr) a otal mi len pocit, ze mi je zle, ze sa zblaznim, sem tam ma bolela hlava a bola som unavena, pripadne tenzie a tocaky, zamhlene videnie a placlivost.... Dnes ma sem tam pichaju svaly po tele ako male ihlicky, ale nic viac..

lialia7
16. dec 2011

@kornelia Inak to ze si doma, tak po tom ja velmi tuzim aj ked ludia by mi asi chybali. Mam tu v praci dobre kolegyne, ale proste celkovo som otupela z tejto prace, vadi mi ze ma ludia nedocenuju a su ironicky, ze tu vladne arogancia a dennodenny stres s nejakymi tupcami, ktory ma oslovuju slecna a arogantne si otieraju nohy o cloveka.. Pritom som veduca celeho oddelenia.. Nastastie dnes som vdaka xanaxu taka, ze mi to je jedno a neriesim 🙂 Neviem ci to je dobre, ci zle..

kornelia
16. dec 2011

@lialia7 Praca doma ma svoje pre aj proti, ale to tu teaz nebudem rozvyjat, mam toho vela musim makat,a by som dokoncila vsetky zakazky. A este k tomu seroxatu, neboj len ten zaciatok je taky akoby si plavala nad zemou a si taka strasne kludna otupena, mne sa to aj pacilo, ja si pamatam na tie tyzdne uplneho pokoja ked som si nasadila lieky, ale potom sa dostanes do normalu a budes fungovat ako pred tym len s liekmi. Takze klud a nerataj dni, u kazdeho to zaberie inak, ale si na dobrej ceste.

lialia7
16. dec 2011

@kornelia Ja sa necitim az taka otupela, mam normal uzkosti.. Ale citala som teraz toto forum dozadu a malo to vela bab na zacitku tie prve dni.. Ja mam stale taky neklud a strach v sebe.. Teraz prestal ucinkovat xanax, tak si idem dat druhu polku.. Snad o 1 xanaxe za den nebudem za 14 dni uplna zavislacka :(

prajem pekny den a prijemny vikend vsetkym

lialia7
16. dec 2011

Jo este aby som nezabudla ten Xanax mam 0,25 mg (polku rano a polku na obed) a seroxat mam terz 5 mg a od nedele 10 mg... Myslim ze to nie su az take mega davky..

sida447
16. dec 2011

@lialia7 hm,to je naozaj zvlastne,tam ide podla mna o tu silu mysle,ze clovek to akosi stale najprv poklada za ochorenie tej telesnej schranky a tak sa mu to tam aj prejavuje viac a ked zisti ze je chory dusevne,citi zataz priamo tam...inak co sa tyka recidivy,nemusi prist,ale moze a to kedykolvek,mozes mat aj roky pokoj a moze sa to vratit,mam s tym skusenosti aj ked ja mavam recidivy casto,az na jednu osemmesacnu pauzu,ked som bola paradoxne po druhom porode,myslela som ze uz nikdy nebudem musiet zazit to utrpenie,ale potom to prislo a celkom z cista a jasna a v plnej intenzite :(((((ja sa liecim uz stvrty rok a to beriem aj lieky a pravidelne chodim k psychologicke.casto mavam pocit ze uz to nezvladam,mala by som moznost ist aj do nemocnice,co by nebolo prvy krat,ale nikdy nechcem odist od svojich deti,tak vela krat fungujem v hroznych stavoch ale zatial som to vzdy prezila 🙂