Depresia - môj príbeh

mikimavka
18. dec 2015

Ahojte, je tu vela prispevkov s depresiou, tak pridam aj ja. Len tak, aby som sa vyrozpravala. Bude to asi strasne dlhe, tak sa ospravedlnujem. Mam 30 rokov, dve krasne zdrave deticky, uzasneho muza, mame krasny dom, dalo by sa povedat, ze mi nic nechyba. Minuly rok v lete sa nam narodila druha dcerka, bola dobrucka, prva dcerka zacala v septembri chodit do skolky. Do decembra bolo vsetko OK, aj ked som toho mala niekdedy dost,lebo muz chodi dost neskoro z roboty, tak som skoro cely den na obidve deti sama. Ale hned ked pride z roboty, venuje sa im, malu v pohode prebali, nakrmi, vie sa pekne postarat. Okolo decembra minuleho roku, som akosi nadranom nemohla spavat, bud sa aj mala budila, alebo proste som uz len cakala kedy zazvoni budik,aby som nezaspala,aby som starsiu dceru poobliekala a zaniesla do skolky. Musim vzdy zobudit a poobliekat aj mladsiu,lebo musim bravat aj ju, nema kto s nou zatial byt. Ako som sa zacala budit, tak hned ako manzel zavrel za sebou dvere do prace,na mna prisla zimnica, ktora sa striedala s navalmi horucavy a hned ma aj prehnalo. Ale to som este dokazala vstat z postele a fungovat. Asi dva tyzdne to takto trvalo, aj ked podvedome som sa nicoho nebala, nemala som strach ze ostavam s detmi sama, ale asi psychika uz pracovala za mna. Ked som isla pre dcerku do skolky a cestou mi povedala ze ju boli brucho a nemohla sa v skolke vykakat a ja som nevedela ako jej pomoct, hned ma prehnalo. Asi po dvoch tyzdnoch mi zrazu nechutilo jest. Blizil sa Mikulas, vianocne sviatky, a ja som nebola schopna do seba nieco dat. Bola som hladna, ale ked som si spravila ranajky, len som sa na ne divala, ale nedokazala nic z toho zjest. V decembri sme mali aj nejake rodinne oslavy,kde boli same chlebicky a dobroty, co by som inokedy hned spraskala ale teraz som sa len divala a nedokazala zjest ani jednu jednohubku. Nikomu somto vtedy este nepovedala, ale jeden vikend som uz nebola schopna vstat z postele, bola som hladna, vycerpana, od hladu sa mi podlamovali nohy a prvykrat som zacala rozmyslat ze ma nebavi zit, ze proste mi je zle (telesne,nie psychicky). Vtedy som rano vsetko povedala s placom v spalni muzovi,lebo mala plakala a ja som jej nebola schopna ani dat papat, nevladala som. Tak sme sa dohodli,ze na druhy den pojdelen na pol dna doprace a pride pre mna a pojdeme k Dr. To som stale nevedela ze sa jedna o depresiu. Lenze to rano ked odisiel do roboty, som nevladala ani sa postavit z postele k malej, tak som volala mame, ktora byva na opacnom konci mesta a s placom som jej povedala, ci by nemohla prist za malou, ze sa nevladzem postavit, ze mi je uz aj psychicky zle (na zaciatku to psychicky nebolo,ale postupne ma stvali tie telesne priznaky - nechutenstvo, slabosti, tak uz aj psychicky som bola na tom zle).Cakala som ako ma obijme, pochopi, a ona na mna vyletela, ze co mi je,ze ako mi moze byt psychicky zle, ze ved mame super dom, peniaze, zdrave deti, ze co mi akoze moze byt... ale bola teda aspon s malou, kym prisiel muz a vzal ma k Dr.
Isla som k obvodnej,povedala jej,co mi je,a povedala ze to moze byt stitna zlaza, cukrovka, neviem este co alebo nervy. Hned mi pobralakrv na vsetko mozne, a pre istotu mi dala Serlift a Lexaurin, aby som si dala hned.Na druhy den som volala o vysledky,povedala ze vsetko je OK,tak to budu nervy, ale ze ona mi dlhodobo nemoze predpisovat antidepresiva, a mam sa objednat k psychiatricke.Tam ma zobrala po tyzdni, zatial som stale brala Serlift a Lexaurin. Ked somknej prisla, bola super, mlada doktorka, porozpravali sme sa, aj som jej povedalaze nechapem ako mozemmat depresiu, ze som sa nikdy nechcela zabit,ani nic podobne, ze nemam nervy, atd. atd. a potom mi dala letacik, kde boli presne popisane moje priznaky.Vysvetlila mi, ze mam atypicku depresiu, ktora nezacala psychickymi problemami, ako ked niekomu niekto umrie, alebo zazije nejaky sok,alebo psychicky teror napr.od manzela, ale ja mam somaticke (telesne) priznaky depresie. Bolo tam popisane vela, skoro vsetko na mna pasovalo, napr.: dlhodobe bolesti roznych casti tela (hlava, brucho,krize,...), pocity na zvracanie, nechutenstvo, zimnica striedana s navalmi tepla, hnacky alebo zapchy, slabost, unava, vycerpanie, stuhnutie svalov, tlak na hrudi, pichanie vo svaloch,... ten tyzden od brania liekov bol asi najhorsi v mojom zivote,lebo vsetky priznaky ako keby sa mi zdvojnasobili, ale po 2 tyzdnoch Serlift pekne zabral a Lexaurin som si viac nedala... este chcem povedat, ze okrem muza nikto o tom nevie,mame som to nepovedala ze beriem lieky,lebo by to asi nepochopila, asi ani surodenci, lebo kto to nezazil nepochopi. Ved ked vam niekto povie, ako ti moze nieco byt,ked mas deti zdrave a vsetko mas.... a psychiatricka mi povedala, ze to ako keby mi niekto povedal, preco mas rakovinu, ked ti nic nechyba,... pretoze depresia je normalna choroba,ktoru moze hocikto dostat,nemusi mat ani psychicke problemy. Ale radsej to nikomu nehovorim, viem,aki su ludia... teraz je to rok co beriem lieky, cely rok bol v pohode, lexaurin som si nemusela ani raz dat, a psychiatricka mi chcela pomaly uz aj lieky vysadzat, ze kedich beriem rok a stav sa mi upravil, ale ja nemam rada toto sychrave pocasie, stale sme s detmi zavrete doma,neda sa byt poriadne vonku, tak sa bojimich teraz vysadzat,chcem to nechat az niekedy na jar, kedbude vonku krasne a slniecko svietit. Dakujem za precitanie, dufam ze sa niekto pripoji so svojim pribehom,je dobre vediet, ze tu nie som s touto diagnozou sama.

mikimavka
autor
9. jan 2016

@martinzdena ahoj,mozes byt naozaj len vycerpana a ak malu stale alebo casto nosis na rukach,tak chrbat ta urcite boli z nej. Ale keby ti to viackrat preslo az do stavov ze by ti bolo zle od zaludka, tak moze to byt potom uz psychika...ale zatial skus len magneB6. To je jasne ze so vycerpana ked ti priatel moc nepomaha a nevyspis sa dobre ani v noci.

mikimavka
autor
9. jan 2016

@junova plati rajonizacia, aspon u mna to tak bolo

mikimavka
autor
9. jan 2016

@martinzdena na zaciatku to aj u mna bola vycerpanost ked som bola od rana do vecera sama na dve deti, ale ja som potom uz potom hned ako muz rano odisiel nemohla spavat a predstavovala som si ako to cely den sama vydrzim,ze si ani na chvilku neodpocinem a proste psychika uz uradovala az to skoncilo ako to skoncilo

junova
9. jan 2016

@mikimavka ďakujem

junova
9. jan 2016

@mikimavka a keby som s lekárom nebola spokojná, dá sa zmeniť?

mikimavka
autor
9. jan 2016

Neviem, ja som chcela ist k jednej co ma hned dvere vedla mojej obvodnej aby som nemusela chodit hore dole, ale nezobrala ma, ze k nej nepatrim. A nakoniec som rada, ta, co k nej chodim je uplne perfektna, mlada, super doktorka.

gviera
10. jan 2016

@mikimavka Dobre si sa k tomu postavila! Super prístup dr., super prístup manžela. Nie je si čo vyčítať, nemôžeš za to. Držím palce!

mikimavka
autor
10. jan 2016

@gviera dakujem velmi pekne

gviera
11. jan 2016

@mikimavka A ešte som ti chcela napísať, že v budúcnosti či už s liekmi alebo bez liekov - ukáže čas. Dôležité je, aby si žila plnohodnotný život a bola v pohode. 🙂 🙂 🙂

mikimavka
autor
11. jan 2016

@gviera áno, nie je mi to jedno či s liekmi alebo bez, ale radšej by som brala do konca života tie lieky, ako hentaké "patálie" bez nich

gviera
11. jan 2016

@mikimavka Presne tak, drž sa! 🙂

myskacici
21. jan 2016

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Mám 3 mesačnú dcérku. Tehotenstvo som mala dosť náročné, vracala som do 8. mesiaca. Mala som problémy s krvou, pulzom atď. Proste som to zvládala ťažko. Bola som celý čas PN. Počas tehu som pribrala neskutočných 30 kg. Z 52 kg atraktívnej baby sa stala 82 kilová tučibomba s nenormálnymi striami. Keď som porodila (sekcia), tak sa to začalo. Od prvého dňa som mala taky´divný pocit, že sa nedokážem tešiť so svojej vytúženej dcérenky. Nebolo to však nejak veľmi silné. Pripisovala som to problémovému tehotenstvu. Hneď prvý deň, ako nás pustili domov z nemocnice tak som dostala zápal prsníka 41 stup. horúčky k tomu. Zopakovalo sa to 3x za sebou. Potom som stratila mlieko a malá je odvtedy na UM. emoticon Ja vlastne ani neviem kedy, som začala o sebe uvažovať ako o škaredej a neschopnej žene. Ani sama tomu nemožem uveriť ako som sa mohla zmeniť. Bola som ozaj kočka, perfektnú prácu som mala. Bola som so sebou spokojná. Ale po pôrode sa to zmenilo.....strašne ma trápi to, že vyzerám tak, ako vyzerám, som z toho smutná, nešťastná. Predtým som mala bezproblémovú krásnu pleť. Teraz som vkuse vyhádzaná. emoticon s tou nadváhou to je hrozné. Aj keď sa stravujem dobre, zdravo, vždy ma prepadne po čase nenormálna chuť na sladkosti, ktorú nedokážem ovládnuť.....Ja nechápem čo to so mnou je. Vždy večer, na mňa príde taká zima.... že sa musím poobliekať ako eskimák, aj ked máme doma teplo. Neviem či to s tým nejak súvisí. Plus už aj zápchy začínam mávať. Neviem, poradte mi niekto, mám depresiu??? Alebo čo mi vlastne je? Stavy úzkosti nemávam a nemyslím na samovraždu, nikdy by som to nespravila. Len mám pocit, že všetci sú lepší odo mňa. žiarlim na každého. Na iné ženy , ktoré po pôrode vyzerajú akoby ani nerodili, na svoju švagrinnú a tak.....chcem, aby to skončilo. Mám dobrého muža, ktorý o tom nevedel, pretvarovala som sa, ale nevydržala som a zistil, že mi niečo je. Momentálne je v zahraničí a vráti sa o nejaké 3 týždne....strašne mi chýba emoticon Bývam so svokrovcami, sú super, ale predsa, svokra nieje ako mama, oničom nevedia. Vlastne ani moja maminka o tom nevie, lebo má problémy s tlakom a nechcem ju trápiť. emoticon

priadka
21. jan 2016

@myskacici urcite si daj u endokrinologa vysetrit hormony stitnej zlazy - pocit chladu, zapchy, unava - to vsetko moze suvisiet s hormonalnou nerovnovahou

mikimavka
autor
23. jan 2016

@myskacici Ahoj, chod k obvodnej, nech ti vezme krv na stitnu zlazu. Nemusis ist na endokrinologiu, tam by ta obvodna poslala az ked budes mat zle vysledky na SZ. Ked jej toto povies, isto ti sama navrhne ze ti vezme krv a ak nie, tak ju sama popros, a ak to bude OK, vypytaj si nejaky Neurol alebo Lexaurin, daj si ho rano a vecer, a ked budes vidiet ze je to po nich OK (ziadne zimnice,zapchy, zlepocity), tak budes vediet ze su to nervy, a moze to byt zacinajuca depresia. Az potom treba istk psychiatricke.

mikimavka
autor
23. jan 2016

@mikimavka moze to byt len take chvilkove, ked si na malinku sama a manzel prec, alemoze to prerast az do depresie,preto to radsej ries cim skor. Aj ja som si povedala,ze by som nikdy nespachala samovrazdu,ze nemam na to dovod, nemala som take psychicke stavy alebo myslienky, ale kedze sa u mna depresia prejavila hroznymi telesnymi priznakmi, takou unavou a vycerpanim a nechutou do jedla, ze som sa uz ani nevladala postavit z postele,normalne som sa prichytila aj nad myslienkami nad samovrazdou. Tiez si poviem, aj vtedy som si povedala, ze by som to nespravila, ze mam dve krasne deti a musim a chcem tu byt pre ne, ale telesne stavy boli take hrozne, strasna nechut zit, postavit sa z postele bolo umenie pre mna, strasne premahanie samej seba,no nieco strasne.

mariaxx01
6. máj 2016

ake depresie vam pomahaju na spanok ja mam ties as i ccas 3 mesiace nespím ☹ poreadte co robiť mne sa to stalo z prace ale uz nepraujem dlho neviem prečo nespím

sida447
6. máj 2016

@mariaxx01 ak mas cisto len nespavost skus najskor melatonin-je volne predajny v lekarni,niekomu to velmi pomoze...

mariaxx01
7. jún 2016

ma niekto skusenosti s kventiax 25mg ?doktorka mi ho predpisala dnes prví den

sikea75
4. jan 2017

sikea75 ahojte uz som na modrom koniku velmi dlho nebola ....lebo som sa dlho dobre citila , ale zrazu mi zacalo byvat zase nejako cudne akokeby som bola v psychickom rozpolozeni ...asi to robi pocasie inak si to neviem vysvetlit ....uz zo styri roky uzivam eliceu ...1 tabletku denne a to mi velmi pomahala ....teraz si zase musim davat neurol aby som nejako prezila ...ak mozte poradte mi niekto ....vopred velmi pekne dakujem

coco2018
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
shaniatobi
18. aug 2019

Ahojte uzivam ad_ magrilan priblizne rok
Ako ste sa citili vy po roky?

luciarep1
29. aug 2019

Ahojte mám stredne ťažkú depresiu som na antidepresívach a lexaurine strašne rada by som tu našla niekoho na občasné stretla vyjsť si na prechádzku aspoň možno ako prvý krok s bojom s touto chorobou

lenka25251
9. okt 2019

Rano som brala frontin 0,25 mg. Možem večer vypiť alkohol? Idem na oslavu a neviem či sa to može

29467
14. okt 2019

Mikimavka toto keď som si prečítala tak to ako keby som ha pisala mám presné to isté

shaniatobi
2. dec 2019

@luciarep1 ahoj odkial si

29467
11. dec 2019

Ahojte kočky chcela by som sa spitať keď sa užíva citalec a potrebujem na cestovanie si dať kinedril môže sa bo niekde som čítala že nie tak ak uživate niekto citalec a pri cestovaní ste uživali kinedril tak bola by som rada keby sťe napisali ďakujem a prájem pekný deň

eva8
12. dec 2019

@29467 čo sa píše v letáku? Zavolej p. doktorke, ona ti poradí najlepšie. Alebo aspoň sestrička. NA internete si nájdi telefónne číslo a volaj. Ak sa nepodarí k odborníčke, tak potom obvodnej skús

eva8
12. dec 2019

@29467 našla som pri KYNEDRILe (zložka - moxastíniumteoklát/kofeín (moxastini teoclas/coffeinum anhydricum))
Neužívajte Kinedryl
- ak sa liečite inhibítormi monoaminooxidázy (používané na liečbu depresie alebo Parkinsonovej choroby) alebo ak ste v období kratšom ako 14 dní po ukončení liečby,

Našla som aj toto: ÚČINOK KYNEDRILU ZVYŠUJÚ inhibítory monoaminooxidázy (NAPR.. NIEKTORÉ LIEKY NA DEPRESIU) a inhibítory acetylcholínesterázy
Teda ak by som mala ja užiť Kynedril, tak určite len v polovičnom množstve

Pri CITALEXe som našla (zložka - citalopram):
Liek Citalec Zentiva je antidepresívum zo skupiny nazývanej selektívne inhibítory spätného vychytávania sérotonínu (SSRI).
Absolútne neviem, či inhibítory zakázané pri Kynedrile patria do skupiny, v ktorej sa nachádza zložka Citalexu

PORAĎ SA S LEKÁROM, alebo sestričkou, keď sa nepodarí, vzala by som LEN POLOVIČNÚ DÁVKU KYNEDRILU

29467
12. dec 2019

@eva8 ďakujem veľmi pekné určité zavolam a sa spitam ja som chcela si dať len polku na cestovanie ale buďem volať za recept tak sa určite spitam ďakujem pekné

29467
12. dec 2019

@eva8 tak mne ich predpisala neurologička tak buďem jej volať ďakujem