Diastáza priamych brušných svalov. Máte túto diagnózu?

jabadaba
24. apr 2009

Ahojte,

je tu niekto s takouto diagnozou? Ak ano, ako cvicite na posilnenie takto rozlezenych svalov? Nemam ani najmensiu chut na abdominoplastiku a chcem sa dat do poriadku prirodzene. Brchucho mi ani tak velmi nevisi, len ho mam dost ochabnute a svaly rozidene. Nie strasne, ale diagnoza tam je. ☹ Som nestastna.

vedorka
17. feb 2017

@monikakralik najprv si najdi naozaj dobru fyzioterapeutku, taka, co sa vyzna priamo do diastaz a panvového dna a ma s tym skusenosti. Je ich dost malo.. Vid spominana Monika S, ale ta je veľmi draha. Ja som dlho hladala, ale nasla taku, co sa jej vyrovnala.
No a ak to nestiahnes cvicenim, tak mas dve možnosti, bud s tym budes zit, alebo opka..

monikakralik
17. feb 2017

@katy633 no aj by som šla, ale som z LC 😀

katy633
17. feb 2017

@monikakralik jaj ani neviem odkal som nabrala žilinu, no ona robi rozne po slovensku prednašky tak skus občasne pozriet jej stranku

tinika
20. feb 2017

@vedorka aj ja som dlho hladala a nasla lacnejsiu a ochotnejsiiu :D

monikakralik
20. feb 2017

@katy633 dakujem, budem sledovat 🙂

maximma
26. feb 2017

Žienky, ak ste zo Žiliny alebo okolia, srdečne Vás pozývam.

orro
28. feb 2017

Ahojte baby, moja diagnoza bola diastaza a pupocny pruh, zoperovali ma v oktobri v Trnave. Doktor sa rozhodol ze pri otvoreni kvoli operacii pruhu mi podchyti diastazu zvrchu nad pupkom (mala som rozpatie brusnych svalov asi na 3 prsty) Pri otvoreni zistili ze mam pruhy 2, aj nad pupkom kde zosivali diastazu. Otvorili ma cez pupok, spravili oba pruhy a diastazu zosili zvrchu. Pomohlo a mam normalne brucho 😄 konecne. Operacia nebola narocna, a bolesti v pohode, s cisarskym sa neda porovnat. Nemam ani jazvu pretoze mi spravili novy pupok a v nom som mala asi 3 stehy. Taka bola moja skusenost..slubila som tu ze sa podelim 😉

lubaka
28. feb 2017

@orro ahoj, bola si na sukromnej klinika ci statnej? Dakujem.

orro
28. feb 2017

@lubaka v statnej nemocnici, neplatila som nic. Este som dostala spevnujuci pas ktory som nosila mesiac

katyt
28. feb 2017

@orro prosím Ťa, môžeš mi napísať aj meno doktora, ktorý Ťa operoval? A jazvu máš len v pupku, nemuseli Ti rezať aj nad pupkom, alebo niekde okolo pupka? Lebo ja som sa pýtala môjho chirurga, že akú jazvu by som mala po operácii pruhu, tak by mi vraj narezal 3 cm nad pupkom, 3 cm pod pupkom a okolo pupka ešte nejaký oblúčik, tak to som si povedala, že za to mi to teda nestojí a to by mi operoval len pruh, keď som sa pýtala na diastázu, tak ten by mi rozrezal brucho asi od hrudnej kosti po pupok. 🙂 A ešte sa chcem opýtať, ako dlho si bola po operácii v nemocnici? Ďakujem!

vedorka
28. feb 2017

@katyt aj ja sa ti tu zastariem 🙂 to je strasne individualne s tymi rezmi.. podla povolenej koze a konkretneho bruska... treba si tych Dr obist a ukazat im ho. a niekedy sa aj tak pocas opky rozhodnu rezat inak ako cakas a slubil ti. aj ked robia zadarmo, ci za peniaze. uz som videla strasne dorezane bruska za vela penazi a aj krasne a zadarmo bez poistovnu. lebo napriklad mne by ani kuzelnik neurobil jeden rez iba dolu s novym pupkom. proste nemam tolko koze na stiahnutie, kedze som mala strie aj nad pupkom, ale koze navyse malicko a pruh aj diastazu velku.. mam rez sice po pupok, ale tak dobre zosity, ze uz teraz sa ta jazva na niektorych miestach straca..

orro
28. feb 2017

@katyt dr. Drobny, len ja som mala z pupocneho pruhu taky "rozviazany" pupok ten uzol..a to mi odrezali, cez to operovali pruh vlavo od pupku, a hore nad pupkom ten druhy, a diastazu. A spravili "plastiku" pupka, novy pupok teda tak to nazval. Nie je mi vidno nic lebo to mam vnutri pupku. A v nemocnici som bola 1 den po operacii. Cize dokopy 3 dni, jeden den hospitalizacia, druhy operacia a treti prepustenie z nemocky

orro
28. feb 2017

@vedorka
@katyt Vedorka ma pravdu, najprv mi povedal ze spravi asi 5cm rez nad pupkom kvoli diastaze. Necakala som ze nebudem mat "nic". Je pravda ze som mala prebytocnu kozu este z tehu, mala som obrovske brusko a to mi spravilo aj diastazu

neli26
28. feb 2017

@orro Ahoj, ja mám rovnakú diagnózu, takže ma potešilo, že sa to možno dá aj takto. Chcela by som ťa poprosiť o info, či ťa operovali v celkovej alebo lokálnej anestéze. Koľko trvalo zotavenie? Kedy si mohla fungovať normálne? Ďakujem moc za info

orro
28. feb 2017

@neli26 Vies co ja som vahala dlho, aj som prekladala operaciu od aprila, ale bolesti z pruhu boli uz moc... lutovala som ze som nešla skor. Operovali ma v celkovej anesteze a nebolo mozne zjednat 😁 snazila som sa. A nakoniec som bola rada lebo zazitok z cisarskeho v spinale si nesiem dodnes... A z pruhu v celkovej neviem nic, zaspala som a prebrala som sa ked ma odvazali z operacky. Bolesti boli mozno prvy tyzden, a asi 2 tyzdne som bola slaba. Po 2 tyzdnoch som isla uz naspat do prace (no mam sedavu pracu). Ale mozem povedat ze novalgin od bolesti som si dala len prve dva dni po prepusteni z nemocky ( nezvyknem uzivat lieky od bolesti)

katyt
28. feb 2017

@orro @vedorka ďakujem pekne za odpovede, ja sa bojím presne toho, že mi pred operáciou povedia niečo a výsledok bude nakoniec úplne iný, ale asi to ten chirurg nevie presne povedať, záleží od toho čo tam nájde po otvorení. Ja sa zatiaľ na operáciou nechystám, pruh ma nebolí, viac mi prekáža tá diastáza, len dúfam, že sa to časom nezhorší.

lubaka
1. mar 2017

@orro kebyze viem,ze mi to spravia tak ako Tebe tak do toho idem hned. Este by som stihala nivy pupcek do plaviek😀 diastazu uz mam minimalnu, len na spicky prstov akuret v pupku vacsiu a pupok skaredy vystrceny von. No uz len najst chirurga v BA, ktory by mi to takto spravil. Ak by niekto vedel poradit v statnej tak budem rada. Kedze mi ide len o pupok je zbytocne vyhadzovat peniaze na sukromnu si myslim.

neli26
1. mar 2017

@orro Ďakujem pekne za info. Ja som sa ešte nebola u žiadneho chirurga informovať, lebo ešte je to skoro po druhom cisárskom ale plánujem to do budúcnosti poriešiť. Som zvedavá, čo mi povedia. Ale bola by som najradšej keby mi to mohli urobiť takým spôsobom ako tebe. 🙂

orro
1. mar 2017

@neli26 Ked si po nedavnom tehu tak este mas moznost toho poporodneho pasu. Mne povedal dr. co ma operoval ze nechape preco nedavaju gyn. tie poporodne pasy automaticky aby spevnili brucho po tehotenstve.. Tiez som mala cisarsky a myslela som ze nemozem, on povedal ze som ho mala nosit a predisla by som tomuto

neli26
1. mar 2017

@orro ja popôrodný pás aj nosím, aj ked nie stále. Ja som ale mala diastázu a pruh už po prvom pôrode, gynekolog mi povedal, že to už poriešiť treba len operačne po poslednom tehotenstve. Kedže tretie bábo už neplánujem, tak teraz príde žiaľ na rad toto😕

vedorka
1. mar 2017

@orro drviva vacsina zien by sa takto netrápila s diastazou, keby uz pre tehu o nej vedeli a hned po prvom dietati a porode nosila pas a cvicili na nu.... Lenze ono u nás starostlivosť porodom konci a druhe, tretie dieta diastazu uplne dorazi a uz nepomoze nic, iba opka....

modry_mesiac
6. mar 2017

@orro ja to vobec nechapem, ked som bola po porode, vsade som hladala info, ci nosit ten poporodny pas, alebo nie, pytala som sa v porodnici, aj svojej gynekologicky (u ktorej mam zaplatenu nadstandardnu starostlivost a je poriadne draha), a nik mi k tomu nevedel nic povedat, odporucit. Bola som po cisarskom, pas som nakoniec nenosila. To, ze mam diastaxu, mi tiez gynekologicka ani po sestonedeli nepovedala. Nechapem toto nase zdracotnictvo-oni o tom naozaj nevedia?

modry_mesiac
6. mar 2017

@orro prosim ta, u toho Mudr. Drobneho si bola v Trnave?

orro
9. mar 2017

@modry_mesiac Povedala by som ze su ignoranti a kym nieco nie je v ich kompetencii a neohrozuje to zivot cloveka tak proste neriesia...je im to fuk. Je to smutne ale realita na SVK. A hej v TT som bola

katyt
9. mar 2017

@modry_mesiac ja si tiež myslím, že oni toto vôbec neriešia a možno o tom ani nevedia, veľmi by som sa nečudovala. Majú naštudované len to svoje ohľadom gynekológie, ale o nič iné okolo toho sa nezaujímajú. A k tomu pásu, ja som ho pôvodne tiež chcela nosiť po treťom pôrode, aj som si ho kúpila, pár krát som ho mala na sebe, ale myslím, že to bolo ešte horšie, tým, že ma to nenútilo brucho vôbec sťahovať, ale skôr vystrkovať, ako keby tlačiť oproti pásu. A minule som zrovna pozerala diskusiu kde vyslovene trénerka čo sa zaoberá diastázami po pôrode ten pás neodporúčala a ak ho žena chce používať, tak nech ho používa len krátko, lebo pás urobí to, že svaly, ktoré majú držať to brucho sa uvoľnia, lebo ich drží ten pás a tým pádom svaly nemajú potrebu pracovať a skôr sa uvoľňujú ešte viac, čiže to má vraj opačný efekt ako si myslíme.

orro
10. mar 2017

@katyt ja som mala pas po operacii ako odporucenie len na 1 mesiac, teda nie stale prave kvoli tomu co si pisala..aby sa neoslabili svaly. Ale tak to malo byt aj po tehu na ten mesiac v prvotnom oslabeni brusnej steny kym sa nespevni/neda do poriadku aby malo co drzat organy dnu

margaretka84
23. mar 2017

@sylviasz ahoj, prosim ta, rodila si s tym pnutim bruska normalne, ci cisarskym? Vsetko v poriadku? Ja som druhy krat tehotna a pnutie a tlak v brusku jet u opat....:( som 20 tt a ledva chodim. Lekarka mi diagnostikovala diastazu...nejako to dobojujem, ale mam jedno dieta a lezat je to posledne, co mozem. Akurat pri prvom dietati, som mala problem tlacit pri porode,nemala si ten problem? dakujem ti pekne...

nufanek
29. mar 2017

@katy633 Ahoj, chcem sa spýtať na Moniku Šrenkelovú, absolvovala si u nej kurz alebo iba konzultáciu. Dakujem.

katy633
3. apr 2017

@nufanek ahoj, bola som na jej prednašku, a možem povedat že fakt nelutujem, a pojdem aj na jej kurz tu v ČR v maji bude, tak sa tešim ale aj zaroven bojim, musim začat konečne niečo robit zo sebou, a potrebujem naštartovat niejako :D

denny_0019
20. apr 2017

Ahojte chcela by som za poradit ..som skoro dva roky po cisarkom a brucho mam ako v 5 mesiaci...vobec sa mi nechce dat do povodneho stavu ...zname porodili neskor ako ja a bruska maju ploche ..pred tehu som bola stihla ako palicka brusko ploche no teraz strasne dost som pribrala pocas tehu ale to brusko ma trapi nosila som obcas stahovaci pas ..mala som aj dietu no nic stale brusisko tiez narazky ci cakam dalsie babo ...myslite ze brusaky pomozu? ..dakujem