Ekzém sa mi rýchlo šíri

123369
28. aug 2022

Ahojte, mám problém s ekzémom, ktorý sa mi začal rýchlo šíriť. Objavil sa asi pred 6-7 mesiacmi ,cca dva mesiace po pôrode. Mala som ho len medzi prstami a trochou aj na vrchu rúk. A cca pred dvoma týždňami sa mi začal s ničoho nič šíriť po celých rukách až po ramená,dekolt a okolo kolien. Kožný mi dal klasika kortikojdovu masť. Samozrejme že sa mi to krásne ukľudní,ale len na chvíľku a stále dojčim,tak touto cestou nechcem ísť. Som zúfalá. Už som písala dr. na testy na alergiu,ale bohvie kedy ma objedná, má to strašne natrieskane. Najhoršie je to v noci , všetko strašne svrbí, sú to také malé vriedocky, alebo pľuzgieriky.Co mám robiť, máte niekto skúsenosti? Čítala som, že všetko na koži,ide z vnútra, mám veľa krémov na ukludnenie svrbenia,ale nič nezaberá.😭

marianarem
28. aug 2022

@123369 Mozu to byt hormonalne zmeny, mne sa po porode tiez katastroficky zhorsil ekzem. Skus si docasne nasadit nizkohistaminovu dietu, je dost obmedzujuca, ale svrbenie by sa malo zmiernit.

deadlylucy
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
123369
autor
28. aug 2022

@marianarem ale ja som vzivote ekzém nemala nikdy,nikde, objavil sa po pôrode a teraz sa zrazu začal šíriť. Je možné, že som si to spôsobila teda tou madtickou kortikojdovou,zo začiatku som si to natierala , keď bolo veľmi zle a to som mala len tie prsty,teraz už to mám skoro všade. Tú nizkohistaminovu diétu nájdem aj na nete?

marianarem
28. aug 2022

@123369 Ano najdes. No po porode sa niekedy deju divy :( Skus 2 tyzdne, ak nebude ziadny efekt, tak treba hladat inde. Ja ked som to nasadila, tak do tyzdna bolo svrbenie celeho tela prec, ekzem mizol dlhsie, ale nakoniec zmizol a bolo evidentne, ze ta dieta zabera.

123369
autor
28. aug 2022

@marianarem teraz som ju našla, asi ma porazí,čo vôbec môžem jesť? Je mi smutno s toho

marianarem
29. aug 2022

@123369 Vyskusaj to na tie 2 tyzdne, to das a uvidis. Ja som bola tiez zo zaciatku zhrozena, ale postupne som si nasla dost jedal. Mozes cerstve maso a mrazene ryby, prilohy ako zemiaky, ryzu, cestoviny, dost druhov zeleniny a ovocia, mlieko, tvaroh a mlade syry, kvaskove pecivo, quinou, cervenu sosovicu, muku, cukor (ale toho radsej menej, ten zas nepriaznivo ovplyvnuje crevnu floru), vajicka( prisnejsie diety radia iba zlrko) niektore oriesky a semienka, vela druhov korenin...no hlavne vsetko cerstve, ziadne odstate jedla.

zapalkazapalkova
29. aug 2022

@123369 mne sa ekzem rozsiruje ked jem sladkosti alebo junk food. Ked presranem, beriem probiotika a jem "normalne" tak postupne mizne. Na svrbenie pomaha ovseny kupel (predavaju v dM alebo si uribite aj sama doma)

sjana7
29. aug 2022

@123369 zdravím, napíšte mi spravu,viem vám pomôcť

123369
autor
29. aug 2022

@marianarem mlieko,tvaroh, múku? Nie je toto zakázané ? Či bezlaktozove a celozrnná múka? A mäso s mrazáku nemôže byť?

marianarem
29. aug 2022

@123369 Pri histaminovej diete nie je zakazane mlieko ani muka. Vela ludi ma problem s BKM, laktozou a lepkom, ale to je ine. Ja toto vsetko jem. Maso z mraznicky ano, ak bolo zamrazene ako uplne cerstve.

zuz1177
29. aug 2022

@123369 mne sa tiez objavil ekzem takto po porode, su to uz 3 roky a stale sa obcas objavi, ale nie je to take zle ako prvykrat. Ja si musim davat pozor v jedle na vysokohistaminove veci ako paradajky, orechy, vino… Zaroven som zacala doplnat omega 3, magnezium, c,d, b-complex a probiotika. ked je nahorsie, tak kortikoid pomoze, ale teda to je na chvilku. A este maly zazrak u mna spravil aj pobyt pri mori.