Ferro folgamma - železo a kyselina listová počas dojčenia

michi200
4. máj 2014

ahojte, na začiatku 9 mesiaca mi doktorka predpísala Ferro folgammu, 2x 1 tabletku denne, vravela, že nech to potom beriem aj počas dojčenia, mala som znížený hemoglobín na 100. Tieto tabletky obsajujú dosť vysoké hodnoty železa a kyseliny listovej. Moja dcérka má už 1 mesiac a teraz na internete v príbalovom letáku tohto lieku čítam, že počas tehotenstva a dojčenia sa smie užívať len 1 tabletka denne. Berie niekto z vás presne tento liek aj počas dojčenia ? Som znepokojená, pretože v letáku sa uvádza, že vyššie dávky ako 1 tabletka denne sú kontraindikované počas tehotenstva a dojčenia. Mojej Dr. som sa ešte keď som bola tehotná pýtala, že či tie dávky ( 2tbl/denne) nie sú vysoké a ona mi povedala, že je to ok, že niektorým predpisuje aj oveľa vyššie dávky. Tak teraz neviem či to radšej neobmedziť na 1 tbl denne...poprosím o vaše rady ďakujem

margarita
4. máj 2014

ja beriem sice iny liek, lebo ten mi predpisal hematolog, beriem ho aj cele tehu aj cele dojcenie.
ak to mas od lekara, urcite sa neboj, lebo v pribalovych letakoch sa pise kadeco 😀 no lekar je od toho, aby zvazil ci prinos lieku pre Teba nebude vyssi ako potencialne riziko, ktorym sa ista farmafirmy.

ked dojcis, a si po porode, je pravdepodobne, ze Ti zelezo len klesa a klesa, a zbytocne budes unavena, malatna, babo Ti odcerpa aj zasobne zelezo a skoncis na infuzkach...nechcem strasit, ale ja som cely zivot anemicka, mam s tym skusenosti takze ver tomu, ze je to LEN vitamin, neublizi Tebe ani dietatku.

akurat moze sposobovat zapchu atd., ale aj to sa da riesit.
ine by bolo ak by si si to naordinovala sama.
😉

modrofuzik11
4. máj 2014

mne lekar predpisal to iste. 2x1tbl denne. beriem iba jednu. dost ma z toho lieku zapchavalo... moj hemoglobin bol na urovni 112.

jadeka
4. máj 2014

...ja ich akurát užívam a až 3x denne

dobromila1111
4. máj 2014

@michi200
Ja som ho brala v 9.mesiaci tehu, 1tbl denne, a to som mala železo tiež okolo 100, moc nízke. Po pôrode mi dávali v nemocke tiež len jednu tbl, a to opakujem, mala som zle hodnoty hemoglobinu.

majuska_ch
4. máj 2014

@michi200. Ja som tento liek brala počas tehotenstva od piateho mesiaca tiež 2x po 1 tabletke. po pôrode som pokračovala asi dva mesiace rovnako, pretože som po cisárskom bola anemicka. odporučili mi to už vôbec pôrodnici, môj gynekológ to potom potvrdil.

maminag
4. máj 2014

Ahoj, ja som tiež brala toto železo, tiež po dve tablety denne, ale len počas tehotenstva, po pôrode mi už v nemocnici dávali Sorbifer Durules, a tne som užívala asi ešte dva mesiace po pôrode.....

michi200
autor
5. máj 2014

baby ďakujem za odpovede, mňa znepokojuje hlavne tá kyselina listová, čo je v tomto lieku. 1 tbl má 5 mg, čo sú abnormálne dávky :( normálne majú brať tehotné asi 0,60 mg dojčiace menej asi nejakých 0,3- 0,4 mg neviem presne. A keď beriem 2 tbl/denne, tak je to 10 mg kyseliny listovej a to je naozaj dosť veľa. V Nórsku robili štúdie o tehotných ženách ktoré brali vysoké dávky kyseliny listovej počas tehotenstva a zistili, že to zvyšuje dvojnásobne riziko rakoviny prsníka !
http://surovastrava.sk/index.php/zaujalo-ma/22-...
Doktorky som sa pýtala, ako som už spomínala, či to nie sú vysoké dávky a ona že je to ok, že je to len vitamín a čo telo nepotrebuje sa vyplaví von...to isté mi povedali aj v lekárni. Takže neviem, ale už som ten liek vysadila a kúpim si asi radšej nejaký voľno predajný vitamín železo pre dojčiace matky. Vy sa nebojíte brať tak vysoké dávky kyseliny listovej ?

vierkau
21. jan 2015

@michi200 ..tiež som teraz čítala leták, mám brať až 3tbl/deň ferro fol. po pôrode, tehotenstve som brala 2tb/den. našla si prosím nejaké vhodné voľno-predajné železo, bez obsahu kyseliny listovej? dakujem

nutrimas
23. jan 2015

@vierkau Zelezo je najidealnejsie prijimat v prirodnej forme. Jeho vysoky obsa ako aj kys. listovej a inych mineralov, napr. aj vit.skup.B ma trstinova melasa. Mozete ju pridavat do napojov, do kase, jogurtu, tvarohu.
Taktiez je vhodne prijimat potraviny bohate na zelezo, listovu zeleninu, cviklu,struky fazulk...atd.
https://www.modrykonik.sk/shops/detska-vyziva-p...

maja1982
23. jan 2015

@vierkau tak si daj predpisat nieco ine, napr sorbifer durules, maltofer, aktiferin, to su vsetko lieky bez zeleza, na sorbifer je aj nulovy doplatok... vyhoda FerroFolgammy je v tom, ze je velmi dobre tolerovana, nebyva po nej tazko na zaludku, nebyvaju hnacky resp. zapchy, preto sa najcastejsie predpisuje tehotnym.... co sa tyka kys.listovej, bezne sa v tehotenstve dava davka 2-3x1 tbl, pricom jedna tabletka ma myslim 10mg, vo ferrofolgamme je 5,5mg, cize ta davka je este nizsia... inak suhlasim s @nutrimas, najlepšie je prijimat vitaminy v prirodnej forme, nie vzdy sa to ale da, moze byt napr porucha vstrebavania, vtedy je to komplikovanejsie

splasenasrna
5. mar 2015

Ahojte, mám lieky na chudokrvnosť Ferro- Folgamma, ten sa nemá brať s tyroxínom a horčíkom... Horčík mám brať ráno a večer 500 mg tablety, Euthyrox beriem iba ráno 62,5 mg a ešte k tomu beriem Femibion 400mg. Čo mi tento čarovný koktejl môže spôsobiť? Ďakujem

1234lubka
5. júl 2015

@michi200 ahojsice neskoro ale...5mg nue az taka vysoka.davka, ked nas menej zeleza potrebujes aj vela kys.lustovej, je to najmenej toxicka latka, vsetki co sa.nevstrebe vyplavujes mocom, ano v teh.vitaminoch su ovela mensie davky aleitazka jeze kolko sa.s toho vstrebe...aj vit.c jeodpirucana davka 60mg ale maximalna davka je az 10g...takusto sa vyplavuje mocom...nemaj strach 😉

eroska88
22. nov 2016

Baby,zostalo mi ferro folgamma 79 tabliet, ak by mala niektorá záujem. Exp 4/17

eroska88
22. nov 2016
adrimacup
7. dec 2016

Ahojte babaly 🙂
Chcem sa spýtať,ci mozem brat fero-folgamma spolu s ladeevita viraminovym doplnkom?
Som.v 16tt a dnes mi lekar predpisal toto.fero ale.mám ešte tie vitaminy.
Mozem ich brať spolocne?
Mate skusenosti,dakujem pekne 🙂

awrilia
17. mar 2017

@maja1982 ozaj je to tak dobre stráviteľny liek? Nemalo bábätko zapchu? Ja beriem tardiferon fol a malá sa inak ako cez paličku nevykaka

maja1982
17. mar 2017

@awrilia myslim, ze to mala nema z tvojho tardyferonu, nemal by prechadzat do mlieka a zelezo v nom mat ucinnok na dojcene babatko. a aky si mala krvny obraz? skus prechodne vynechat - 2-3dni, ci sa to malej s kakanim zlepsi...

niky21
9. dec 2018

Ak by niekto zháňal Ferro folgamma mám celé balenie v záruke

lucina17384
10. apr 2019

@niky21 ahoj prosím ta máš čisto náhodou stále to balenie v záruke? Ďakujem za info

niky21
10. apr 2019

@lucina17384 ahoj už žiaľ nie