Krčné mandle a ich odstránenie u dospelých

mukiii007
11. sep 2011

Zdravím Vás! Zaujímalo by ma, či máte niekto skúsenosť s vyberaním mandlí až po 20.-ke napríklad. Mám už dlhšie bolesti kĺbov a lekárka zvažuje, či by nebolo vhodné odstrániť mandle, v ktorých mám zrejme zápal a z toho bolesti kĺbov... Je to veľmi bolestivé? A môžu ma pritom i uspať? Za odpovede ďakujem!

mukiii007
autor
16. nov 2012

@jerdi Ahoj! Žiješ? 😀

nercia
29. nov 2012

mne dnes krčiar povedal, že musím isť na výber mandlí - za posledné dva a pol roka som mala 5 x hnisavu angínu a brala dokopy 9 ATB - že nemám na výber. Tak sa zajtra idem objednať. Bolesti budú určite ale dúfam, že nie väčšie ako po augmentácii čo mám za sebou - to bolo strašné

marica
30. nov 2012

ahojte,ja sa rozhodujem či vybrať krčné mandle alebo nie,mne robia podľa všetkého skôr kožné problémy.Už v 15 tich rokoch mi ich chceli vybrať,no nedala som si,ale teraz už asi musím.Neviem sa rozhodnúť či sa dať uspať alebo nie.Poraďte mi,bojím sa ísť. 😔

mukiii007
autor
11. dec 2012

@marica ahoj, ak ti môžem poradiť, radšej sa daj uspať, ak môžeš... pri lokálke totiž o všetkom vieš, nehovoriac o tom, že musíš doslova spolupracovať...

mukiii007
autor
11. dec 2012

@nercia Ahoj! Nechcem strašiť, ale tá bolesť je nehorázna! Ja som názoru, že by som ešte išla 10x na cisára ako raz na krčné mandle...

margarita
11. dec 2012

mne vyberali v lokalke ked som mala 27r.
no nikdy viac - oba porody spolu boleli 10x menej nez ta 45min. operacia...anesteza ma tiez rizika, ale je hnusne musiet drzat usta otvorene, ked tam mas obe lekarove ruky a zeleza, skalpel atd...ale u mna bol problem aj v tom, ze mandle uz boli take "zosle", ako spongia, derave, takze aj ked mi pichli anestezu, citila som ju, ako mi rovno steka do krku 😝
a doktorka vtipna, ze : no ale ja musim uz rezat, ved volaco vam sa tam snad aj vstrebalo, tak az vas to zacne zase boliet, zakricte a dopichneme vam dalsiu injekciu.... 😉
ale odvtedy, ako mi ich vybrali som uz anginu ani chripku nemala, no mozno raz za 5 rokov ze hej.

takze stoji to za to, treba len vydrzat 🙂

nercia
11. dec 2012

och , ja som bola v septembri si dať urobiť nové prsia a bolesť bola otrasná. Dva pôrody - prirodzené boli tiež že strašné ale asi najviac sa bojím na toto... och nech to už mám za sebou

mukiii007
autor
11. dec 2012

@nercia ja ti len poradím, ako som dokázala fungovať ja a to som mala bolesti až!!! 3 mesiace... Flector Rapid prášok do vody. Ja som si ho zarábala stále do 2litrovej fľaše a cuckala som ho podľa potreby - dva glgy ma zbavili bolesti na cca 3 hodiny...

nercia
11. dec 2012

dikes moc, už nech je február (z tohto hľadiska)

denilea
12. dec 2012

ahoj byby ,tak tu čítam radšej uspat ako lokálne aj mna to čaká na zač januára akolko ste boli PN? ked sa smiem spýtat

duska88
12. dec 2012

ahojte, podľa mňa sa netreba báť, každí znášame síce bolesť inak, ale myslím, že to až také hrozné nie je.mne vyberali mandle v 18tke, tiež som mávala často hnisavú angínu a antibiotiká už ani poriadne nezaberali. Vyberali mi ich v lokálke, akurát som schytala mladú babenku, stážistku, ktorá sa ešte len učila, takže som bola pokusný králik 😀 . Mala problém vytrhnúť mi jednu mandlu, takže to trvalo trochu dlhšie ako by malo, všade kopu krvi, "lekárka" prišla v zelenom plášti, odchádzala v červenom. Ale inak všetko ok, bolesti som mala 4 dni, a po týždni som už normálne jedla všetko a ani som nevedela, že som bola na výbere mandlí 😉

odrik
12. dec 2012

@mukiii007
Ahoj 🙂! Mne vyberali mandle 13.11. V celkovej anestézii, takže zákrok som prespinkala 🙂. No a potom som dva týždne mala oheň v hrdle. Prvé 3 dni som len pila čaj, potom postupne úplne mixovanú, skoro tekutú stravu. Vážne ten čas po vybratí je zlý!!! Bolelo to šialene aj v noci, bála som sa prehĺtať sliny, hľadala som všetky možné techniky prehĺtania, aby to menej bolelo. Boľavé miesta som si oplachovala odvarom z repíka a šalvie, kloktať sa nesmie. Z liekov mi najlepšie zaberal Flector rapid, prášok, ktorý sa zarába vo vode. Uľavilo sa mi až na 12.-13. deň po operácii. Takže naozaj nič moc!!!

denilea
7. jan 2013

Ahojte som po výbere mandlí 4.1 mi robili v celkovej anestéze ,hát ja som myslela na horšie zatial sa to dá vydržat nepovedala by som že je to nevydržatelné ja beriem flector rapid a nie je to vobec vážne druhý den som všetko zjedla čo v nemocnici dali za pomoci toho lieku,beriem tri krát denne pol sáčku do vody a v pohode .Každý to inak zvláda čakala som ovela vetšiu bolest,ako som prečítala niektoré príspevky hlavné je dodržiavat čo oni hovovoria veeeeela treba pit a pomože to stymi liekmi,prehlltanie je trochu horšie ale inak ja zatial nemám velké bolesti a ani tý čo boli tam so mnou a boli sme nad 3O-tkou nestažovali sa tak,len teraz treba velmi dávat pozor aby sa to nerozstrhlo lebo to už je horšie ,takže žiedné námahanie dva týždne a jest kašičky treba potial. Teším sa že som po tom už konečne.

gerina007
9. jan 2013

ahojte ja som jeden den po vyberani mandli a da sa to vydrzat.iba ked prehltam tak to zaboli.vyberali mi ich na antolskej v bratislave.mozem doporucit.

zuzana76
9. jan 2013

@odrik
@denilea ahoj, kde vam vyberali toe mandle v celkovej anesteze? asi budem musiet ist aj ja, dakujem

denilea
10. jan 2013

Ja som bola v nemocnici v Nových Zámkoch,no ja musím pridat že to bolí lepšie ako po operácii teraz šiestý den,bez liekov to nejde, ale musím vydržat nech to už prejde a chcem nato zabudnút

denilea
10. jan 2013

@zuzana76 v nových zámkoch mi to robili

odrik
10. jan 2013

@zuzana76
Mne vyberali v celkovej, v Piešťanoch, v Medicentre.

odrik
10. jan 2013

@denilea
To Ti verím, mňa to bolelo 11-12 dní, pomáhal mi iba Flector Rapid, drž sa!

zuzana76
10. jan 2013

@denilea
@odrik fuha, to fakt az takto strasne boli? no uvidim, ja som este nebola ani an ORL, ale mam uz od novembra nejaky zapal v hrdle, najskor chcem ist na vyter a nech mi to pozrie, ale mne uz 2x povedali, ze to treba vybrat no zakazdym som vahala, ale teraz citim, ze uz to asi neoddialim

zuzana76
10. jan 2013

ale problem je,ze ja este kojim 😖 , takze to budeme musiet asi skoncit s kojenim

mukiii007
autor
11. jan 2013

@denilea kto ťa operoval, ak smiem vedieť?

odrik
11. jan 2013

@zuzana76
Bolí, ale treba to 🙂! Ja som to tiež odkladala, ale nedá sa to donekonečna, keď prestaneš dojčiť, šup na mandličky 🙂!

denilea
11. jan 2013

@mukiii007 operovala ma mladšia doktorka Szuszeková Katarína velmi zlatá prečo sa pýtaš

beethoven
11. jan 2013

ahoj, je to bezny zakrok ktory robia aj dospelym a je mozne ho vykonat aj v celkovej anesteze, skore uzdravenie

miskap2111
11. jan 2013

@zuzana76 urcite si ich daj vybrat, ak mas problem. Mne ich vyberali, ked som mala 35 rokov ( to uz je 9 rokov teraz). Dovtedy som bola stale chora, brala som antibiotika ako lentilky a pomaly mi to zacalo udierat aj na srdcove chlopne... Operacia bola v ramci moznosti ok, horsie to bolo potom, asi 3 tyzdne. Ale odvtedy som nebola chora (ak neratam urazy 🙂 ), nebrala som ziadne antibiotika, nemam nadchy, anginy, chripky nic..proste akoby utal. 🙂 Moze to okolo mna doslova besniet virusmi a bakteriami a ja zdrava ako ryba (musim zaklopat na drevo). Takze sa to urcite vyplatilo!

zuzana76
11. jan 2013

@odrik no ja uz praveze by som rada prestala, len maly je strasny zavislak, tak to asi bude mat v ramci odvykacej kury, uz ma 2,5 roka, takze ak bude treba, tak ideme na to, bud. tyzden asi zajdem na to ORL

mukiii007
autor
11. jan 2013

@denilea len tak, bola som zvedavá. mňa operoval pán doktor Hudák a som max spokojná 🙂

simca06022011
11. jan 2013

no ja som sa trapila od zaciatku roka (minuleho) s hrdlom a mandlami.. krcna urobila vyter dala 2x atb a vyslala ma vystiknut mandle... v nemocnici ma otocili, ze to vobec nie je treba a nema vymyslat... v novembri som vymenila lekarku, ktora si na moje cervene hrdlo zvykla a sestricka ma pravidelne posielala k psychiatrovi 🙂)... a po odberoch z toho bola prechodena mononukleoza... a teda oslabena imunita a z toho stale bolave hrdlo a mandle... (vybrala som asi 2 atb a je to o dost lepsie.. aj ked ako dr. povedala, este sa urcite 1-2x otocim k nej pre atb kym to prejde. K tomu imunoglukan a vitaminy do seba pcham. Treba ist v provom rade ku dobremu krcnemu, nie len na vytery ale aj odbery... mandle nie su v tele pre srandu, aby sa len tak vyberali.. a boli to vraj poriadne (ale aj zapalene hrdlo boli niekedy poriadne), moja sestra bola K.O: 2 tyzdne a to mala 15 rokov.. a kamoska teraz skoro 3 tyzdne (2 mesiacmi).. prijemne to nie je🙂 Ale pocula som aj nejakom laserovom vyberani... no ja som povedala, ze to este skusim.. ked to neprejde do jari, tak idu von aj keby som mala podplatit toho lekara v nemocke 🙂))

poleva
23. jan 2013

@mukiii007 ja pijem tiež len flector, ale to sa smie len vraj 7 dní,neviem čo dalej,s tými ušami otras to bolí