Kto trpí naučenou nespavosťou?

insomnia12
3. nov 2020

Ahojte, prosím, je tu niekto, kto trpí/trpel psychofyziologickou nespavosťou? Je to nespavosť, ktorá je spôsobená stresom z toho, že nezaspím a na druhý deň budem nepoužiteĺná. Úspešne sa liečim už niekoĺko rokov u psychiatra. Zaujímalo by ma, či sa podarilo niekomu úplne sa jej zbaviť. Totiž kĺúčovým úspechom je KBT avšak doposiaĺ som sa nestretla so žiadnym psychológom, s ktorým by sme túto nespavosť riešili ako takú (totiž bez zmeny postoja voči spánku sa nikam bez liekov nepohnem). Snažíme sa totiž s mm o bábätko, a bojím sa, že s touto diagnózou si tehotenstvo a aj novorodenca neužijem. Práve naopak...

juliet86
29. jan 2021

@insomnia12 cize so spankom pomohli loely s ocd kbt? a dr madurkayova je psychiatricka asi ze. hm skoda ze nie son z nitry.. dakujem aj tak.

jjankaa83
29. jan 2021

@juliet86 Až teraz som si všimla správu.Dakujem za každú radu, je dobré mať v okolí terapeuta, ktorý podporí občas, keď sa problém trošku vynorí.

insomnia12
autor
29. jan 2021

@juliet86 nie, psychologicka to je...psychiatri nemaju tolko casu sa venovat pacientom...ako vdaka liekom spim, zijem plnohodnote, ale strach zo spanku mam stale...aj minuly tyzden sa mi objavil, po hodinovom spanku som sa prebudila so strachom a musela som si dat Atarax...mam teraz homeoffice, a vela som pracovala, ziaden rezim...dala som si rezim, a spim ako mimino...len to chcem vraviet, ze lieky moj problem neriesia 🙂 su to fakt len take barle 🙂

juliet86
29. jan 2021

@insomnia12 tak najma ze fungujes. gratulujem a drzim palce

insomnia12
autor
29. jan 2021

@juliet86 och, ďakujem 🙂 len už ma to vzhľadom na to, že intenzívne riešime snahu o bábatko, takto neuspokojuje...chcela by som preto kbt a zmenit moje zmyslanie ohladom nutnosti spanku...mozemsa spytat, teba trapi iba tato nespavost? Mam momentalne rozpisanu spravu a neda sa mi spatne pozriet v prispevkoch

juliet86
29. jan 2021

@insomnia12 ano u mna nastastie len nespavost. klop klop. drzim to cez kbt. mozno si v buducnosti dovolim troch liekov uvidim pripadne este ineho kbt terapeuta. a mam 8mes. dieta. vzniklo mi to po porode. vela stastia so snahou o babo

insomnia12
autor
29. jan 2021

@juliet86 ďakujem krásne...to ma mrzí, ale na druhej srtane, ze to takto zvladas bez liekov 🙂 predpokladam, ze kvoli kojeniu, najma

teleskop
29. jan 2021

@insomnia12 NO BOLA SOM NUTENA BRAT LIEKY NA SPANIE, KEDZE CHORNICKE BOLESTI MA DOVIEDLI AZ NA POKRAJ, mala som panicke ataky zo spanku..uplne najhorsia vec, lieky na spanie som nechcela velmi brat lebo viem co to robi z mozgom, brala som ich asi 3 tyzdne, medzitym vela studovala o spankovej hygiene, samozjreme vsetk v angline. lebo v slovencine nic inteligentne nenajdes, je to uz par rokov, odvtedy ked je zataz a idem do toho nabehnut, ze sa bojim ze nebudem spat tak to zvladam behom jedneho dna, dychanim, pozitivnym myslenim..ale tiez som si presla svoju cestu, inac teraz mam na ceste cbd olej na tu bolest a vela babam vraj pomohl na nespavost...tak skus. Mna nicil strach ze ked nebudem dobre spaavt tak si uzeniem infarkt alebo rakovinu, ale vsetko co prezivas patri akoby do skuiny uzkosti a ak ti s tym nepomoze psycholog mala by si ho zmenit, ja som uz vyskusala 5 kym som nasla tu svoju..stale su to len ludia a vela z nich to nerobi srdcom...

insomnia12
autor
29. jan 2021

@teleskop wau...klobuk dolu...tesim sa, ze si to zvladla...ja ani neviem, coho sa tak bojim, ked sa nevyspim, samozrejme, okrem toho, ze nebudem vediet pracovat...mozno tej psychickej bolesti, mozno to, ze mi prepne a nedaj Boze to nezvladnem a "odkráglujem sa". Spankova hygiena, kbt robi vela...len clovek sa castokrat dostane do takej prokrastinacii a musi sa prinutit v ramci spankovej hygieny nieco robit...napr. obdivujem ludi, ktori behaju za kazdeho pocasia 🙂 ano, tiez som vystriedala par psychologiciek, kazda ma svoje metody, ale ziadna so mnou strach zo spanku nikdy nepreberala...

teleskop
29. jan 2021

@insomnia12 musis si riadit zivot ty, ked idem psychol. poviem aky mam problem, co cchem riesit, ked hapka a nevie pomoc, tak je zle, treba vymenit, nestracaj cas...

juliet86
29. jan 2021

@insomnia12 ano najma kvoli kojeniu. neslo to dokopy

juliet86
29. jan 2021

@teleskop prosim ta a ta tvoja psychologicka je smer kbt? pripadne vies odporucit? gratulujem ti

teleskop
29. jan 2021

@juliet86 nemusis mi gratulovat 🙂 aj ty z toho dostanes, neviem tie vase skratky ja sa to nepytam psychologov, asi myslis kogn beh ter. to je taky standard, netreba sa na to pozerat vedecky, treba to rozobrat hladat pricinu, pomoc, ja s mojou robim emdr lebo mam prekonanych neskutocne vela trauma tak to potrebujem precisit, ale viem ze aj emdr by ti mohlo pomoct s tymto nespanim..je to komplex, z akeho si mesta?

insomnia12
autor
29. jan 2021

@teleskop o tom EMDR som vobec este nepocula...pozrela som si na googli, ale mohla by si tuto terapiu priblizit?

teleskop
29. jan 2021

@insomnia12 nastuduj si na googli

juliet86
29. jan 2021

@teleskop emdr sme robili tiez . bratislava

juliet86
29. jan 2021

@insomnia12 aj ja som presla emdr je to praca s traumou de facto preprogramovanie trauma zazitku

meluela
29. jan 2021

@insomnia12 ahoj, ako si na tom s anglictinou? ak dobre tak ti poslem link na jeden podcast co by ti mohol pomoct.
Inak EMDR mozem tiez len odporucit, je to fantasticka vec. Funguje hlavne na traumaticke zazitky a fobie, treba si najst terapeuta ktory ma na to skolenie.

juliet86
29. jan 2021

@meluela posli aj mne dik

meluela
29. jan 2021

@juliet86 poslala som IP 🙂

insomnia12
autor
21. apr 2021

Ahojte, nemáte niekto skúsenosť s Dr. Šóšom z Prahy? Ako o tom, že by mi vedel pomôcť nepochybujem, skôr ma zaujíma, koľko by taká terapia vyšla finančne

veuska2
27. sep 2021

Ahojte dievcata, ako sa vam dari so spankom? Pridam moju skusenost v skratke. prvy krat som sa s tym stretla v roku 2011, pocas studia na VS som robila nocne na recepcii 3 mesiace. Naruseny cirk rytmus a vysledok bola nespavost. Brutalna - v kuse 2 tyzdne som nespala, je to neuveritelne ale je to tak, ked uz som nevedela pomaly ani chodit ani dychat, sestra ma poslala psychiatrovi, ja sama som nemala sajnu co s tym, nejake volnopredajne bylinkove preparaty mi nezaberali. Psychiater sa so mnou nevybavoval, predpisal hypnotika a cau. Vseho vsudy som sa pasovala s nespavostou 8 rokov. Vtedy ked som si o tom zistovala na nete bolo toho zalostne malo, ziadne info, nikto koho by som sa spytala, nikto kto by mi pomohol, ci poradil. Ked som to raz ratala za ten cas som bola u asi 20 odbornikov cez vselico od mudr po alternativnych, a nemali moc sajnu co so mnou, pripadala som si vadna. Spatne ked si to vezmem, keby viem co robit, hlavne by som nerobila nocne, potom po prvej neprespatej noci by som zaviedla prisny spankovy rezim a teda kbt. tym sa mi to vlieklo dlhe roky, primarne to bola uz naucena nespavost. Prvy krat kedy mi nieco pomohlo bola pani psychol z PN s nou som sa o tom bavila, naucila ma ako sa uvolnit, zrelaxovat, a ona sama mi vravela ako trpela nespavostou a ze ju prekonala a povedala ze aj ja budem spavat. A vtedy som jej aj uverila, prvy clovek co na mna nekukal jak na debila a vedel o com hovorim. Zlomilo sa to a zacala som spavat bez tbl. V priebehu rokov sa vsak potykam s nespavostou viac ci menej. Clovek je mlady, chce cestovat, bavit sa, to sa vsak s mojou nespavostou moc nekamarati. Poslednych skoro 5 rokov som na materskej. Vyhoda je ze v podstate netreba rano vstavat do roboty, nevyhoda, ze decka ma v noci budia. Pri oboch detoch som mala v prvom trimestri nespavost. Vsetci vravia tehotne furt spia, u mna naopak. 2x som sa dostala do nemocky s deckami a tam sa to oba razy zlomilo a spavala som. Po tom druhom raze som spavala uplne v pohode 2 roky. A teraz zas od jula s tym bojujem. Mladsi ma 2 roky a teda, ze konecne sa zacnem sama sebe trochu venovat, dala som sa na kurz plavania pre dospelych. Byvalo to 2x v tyzdni o 7 do 8ej vecer. Ale po treningu som bola dost nabudena a uz to pomaly zacinalo, jedna horsie prespata noc produkovala dalsiu a to sa nabalovalo a takto dokolecka. Presli 3 mesiace a opat cakam na ten zlom. Bola som v auguste na dovolenke pri mori, tam bolo super, aj zlom bol, pekne som spavala, dosla som domov a po 2 dnoch zas, skoda ze sa neda byt na dovolenke stale 🙂 Strasne vela mam toho este na napisanie, ale to sa mi tu uz asi nezmesti..

jjankaa83
27. sep 2021

@veuska2 Ahoj Veuska, neboj nič. Dá sa z toho dostať. Akosi je to na Slovensku málo známa téma - naučená nespavosť. Nie každý psychiater alebo psychoterapeut ti s tým pomôže (jemne povedané). Ja som trpela nespavosťou 11 mesiacov. Bol to psychický a fyzický horor, ale vyšla som z toho posilnená a rada sa podelím o to, čo som si naštudovala a zistila. Iniciovala som vznik tohto článku. V tomto príbehu som ja 🙂
https://www.postoj.sk/79445/co-ked-sa-dnes-zase...
Ak vieš po anglicky, začni zaradom pozerať na Youtube podcasty amerického spánkového kouča Martina Reeda. Hneď budeš "v obraze". Ak nie, nevadí. Dá sa to aj zhrnúť.
Tvoju nespavosť sýti tvoja pozornosť a strach, že nebudeš spať. Iba to. Také ľahké! Ale odúča sa to dlhšie. Problém je, že tvoja myseľ je už naučená, že posteľ a tma spúšťa tzv. "nabudenie", tvoje telo je v stave ohrozenia a pumpuje stresové hormóny. Síce pokojne ležíš, na nič zlé nemyslíš, možno sa dokonca ani nepotíš a nebuši ti srdce (ale možno áno) a predsa nezaspíš. V hlave sa ti vytvorí pevné spojenie, ktoré je dĺžkou toho problému fakt pevné ako hrubý kábel: posteľ a tma znamená stres.
Psychiatri to často rýchlo vybavia ADckami, alebo hypnotikami, alebo aj aj. Majú kopu pacientov a dovolím si povedať, že vacsina ani nevie čo je kognitívno-behaviorálna terapia naučenej N.
Psychológ ťa naučí relaxačné techniky, autogénny tréning...lebo si myslia, že proste trpíš úzkosťou (čo je aj pravda). Všetko sú to skvelé veci, ale miňajú podstatu. Problémom je len a len tvoja pozornosť a strach. Keď si bola s dieťatkom v nemocke, bolo ti jedno ako budeš spať, lebo si riešila dieťa. Pozornosť sa odklonila inam a hneď bolo lepšie.
Bylinky a akékoľvek lieky ani nebudem rozoberať. Slepá ulica.Len udržujú tvoj problém.
Spánková hygiena. Na tú je neskoro. Tú aj tak viac menej asi dodržiavaš. Je to ako umývať zhnitý zub. Ale neboj sa nič.( Aj televízor si pusti v noci, keď máš chuť 🙂
Ja som mala strach, že sa z tej úzkosti a nespavosti proste nezvratne zbláznim. Čo ak dostanem psychózu? ťažkú depresiu? schizofréniu? Prečo by som mala? Ja som nespala komplet dve noci po sebe, a nie raz. Nič sa mi nestalo. Tu som. Plná života a spokojná 🙂
Keď sa dnes nevyspíš, proste, tvár sa akoby nič. nekŕm svoju nespavosť pozornosťou. Musíš ju vyhladovať. Nehovor zajtra o tom. Muža a priateľov ktorí vedia popros aby sa ťa nepýtali ako si sa vyspala. Zlá otázka 🙂 Na druhý deň určite nedospávať. Cez deň prídu obavy, úzkosť, neboj sa ich, teš sa z detí. Za zlú noc sa odmeň niečím pekným cez deň 🙂 Večer lahni, KBT nespavosti spočíva v redukcii času v posteli: na začiatku terapie cca 6 hodín, v noci "preťať" naučené "nabudenie" vstaním z postele - rob niečo príjemné: časák o varení, diel obľúbeného seriálu, príjemné, nie povinnosť, na niečo čo sa môžeš tešiť. Ak budeš chcieť vedieť viac, ozvi sa. Veľa šťaštia Veuška. Dáš to.

insomnia12
autor
27. sep 2021

@jjankaa83 pekné, povzbudivé a najmä pravdivé slová...dakujem za tvoju skusenost...uz to len voviest do praxe 🙂

veuska2
29. sep 2021

@jjankaa83 vďaka za skvelú odpoveď, je to jednoznačne veľmi opominana téma na Svk, a ešte v r 2011 keď mi to začalo, tak aj na internete bolo žalostne malo informácií, za posledných 5 rokov ako som si všimla je čoraz viac info o tejto téme.

jjankaa83
30. sep 2021

@veuska2 Aj ja som mala prýkrát tento problém už roku 2011, ale po návšteve obvodnej lekárky (v zahraničí to bolo) som sa nejak upokojila a "seklo" sa to. Nevedela som poriadne prečo to vtedy prišlo, možno dusná atmosféra so spolubývajúcou, nespokojnosť v práci...Tie nočné pochopiteľne nabúrali asi tvoj spánok, lebo si sa snažila "na povel" dospať a zľakla si sa toho, že napriek únave nie a nie usnúť. A strach začal kŕmiť "príšerku" nespavosť.
Neboj sa dovolenky, ísť von večer, niekedy ponocovať....to tvrdia ti americkí spánkoví kouči - v žiadnom prípade si nekaz program kvôli nespavosti, to ju len "kŕmiš", ak ťa baví to plávanie večer a je to trebárs jediný čas, keď muž postráži deti a máš čas pre seba, nevzdávaj sa lebo to neladí so zásadami spánkovej hygieny (menovite necvičiť večer).
Na prebdenú noc nijak zvlášť nereaguj, to je potknutie, ide sa ďalej. Ak sa ťahajú problémy dlhšie vtedy vraj treba nanovo zaviesť 6 hod v posteli (od 5,5 do 7 tuším uvádza literatúra) a nočné vstávanie, keď sa cítiš príliš bdelá. Musím však povedať, že ja som vstávala len na 15 minút, prečítala si jeden článok a išla zase spať. Nebola som dlho hore. Ale ako čo komu vyhovuje. Samozrejme po tej KBT terapii (zvyčajne 6-8 týždnov) zase človek nabehne na dlhší spánok a môže skúšať. Len sa tým príliš nezaoberať. Sústrediť sa na PROCES nie na VÝSLEDOK, preto zlá noc nech ťa nerozhodí.
Napozerala som HODINY tych podcastov na nete (Martina Reeda a Daniela Erichsena), prirovnávajú nespavosť k niekomu kto ťa šikanuje a keď si ho nevšímaš, začne ešte viac dorážať, ale ak vydržíš, postupne stratí o teba záujem.

veuska2
1. okt 2021

@jjankaa83 ďakujem 🙂 už sledujem aj Martina aj Daniela, úžasni sú. Len pri malých deckach sa mi nedá toľko času na to nájsť, ale to gro som už pochytila 🙂

jjankaa83
2. okt 2021

@veuska2 Ja som si to púšťala ráno, keďže som vstávala o šiestej. Tak som si niečo vypočula skoro každé ráno, ale mala som takú zásadu, že po deviatej (ráno) sa už danou temou nezaoberám. Bola som dychtivá všetko sa dozvedieť naraz, ale brzdila som sa. Tiež mám deti ešte malé. V tom čase mala dcérka len 4 mesiace, ale aj tak som si rezim nastavila 23:30-6:00 spánok a dodržiavala aj cez víkendy. Pár dní na to zobrala poslednú polovicu tabletky na spanie a odvtedy už bolo lepšie a lepšie. Ale treba byť triezvy a trpezlivý. Zásadné je zmeniť "musím sa vyspať" (a vynucovať si to liekmi) na "nič také strašné sa nestane keď nebudem spať". Po komplet prebdenej noci som vždy, aj predtým ako som sa dozvedela o KBT, strávila deň akoby nič. Robila som to čo som mala v pláne, neuhýbala som nespavosti. Postupne som zistila, že dokážem (po 0 hodinách!) spánku fungovať, ísť na kupko s deťmi, bicyklovať (infarkt som nedostala), ísť na tetinu oslavu narodenín (na fotke som vysmiata a nemám na čele napísané, že som nevyspatá 🙂 Tieto skúsenosti ma posilňovali a potom keď som objavila M.Reeda a Erichsena (kúpila som si aj tú jeho knižku Set it and Forget it) a tých ich klientov som počúvala pol hodinu...bolo mi jasné, že mám rovnaký problém. Tak sa maj, Veuska, a veľa šťastia! Remember you CAN sleep 🙂))))))

veuska2
5. okt 2021

@jjankaa83 super, diky za skúsenosť. Kde si kupila tu knihu? Tiež ju zháňam ale ponúka mi ju len na Amazone za 20 plus doprava ďalších tiež skoro 20e. Síce si ju môžem stiahnuť na čítačku ale radšej by som ju mala fyzicky. Inak som si všimla ze spávam v podstate dobre len okolo menzesu nespím, ja som si načítala že výkyvy hormónov a tak ale zaujímalo by ma ci sa to dá tiež nejako poriešiť, alebo len neriešit že nebudem vtedy spávať 🤔 ale aj keď spím docela dosť (posledné 2 noci cca 7 hodín prerušované kvôli deckám lebo sú choré) aj tak som cez deň dosť unavená, mala si to aj ty tak?

jjankaa83
6. okt 2021

@veuska2 Ahoj, knižku podľa všetkého len na Amazone. Nestojí veľa, ale doprava...veru dohromady ako hovoríš 40 eur. Koľko stojí do čítačky? Možno skús tú lacnejšiu možnosť. Je to také zhrnutie tých videí - človek sa všetko dozvie z videí, ale takto to má pokope a som rada, že ju mám. Možno ju dám okopírovať a budem požičiavať ?😉
Verím, že niektoré ženy môžu mať nespavosť z hormonálnych výkyvov počas cyklu. Keby sme si z knižnice požičali nejakú veľkú psycho knižku o spánkových poruchách, dozvedeli by sme sa viac aj o telesných príčinách nespavosti. Ja som vedela, že to mám v hlave, ale vnímala som to ako taký nutkavý problém nad ktorým nemám kontrolu. Bola som presvedčená (a stále som), že mi z hľadiska výživy nič nechýbalo a že nemám fyzický zdravotný problém, ktorý by to spôsoboval (môže by aj to). Tiež nemám problém napr. s PMS ani bolestivú menštruáciu, takže sa neviem vyjadriť vôbec k tomu cyklu....
Ale jedno sa chcem opýtať. Čo to znamená "nespím okolo menzesu"? Koľko hodín myslíš, že spíš? Máš problém zaspať, alebo sa budíš v noci? Tá KBT terapia nespavosti sa začína aj tým, že vyvracia mýtus o 8 hodinách spánku ako o niečom čo akosi potrebuješ, inak si škodíš na zdraví...Veľa článkov o spánku sa točí okolo toho ako MUSÍŠ (musíš!!!) KVALITNE spať, inak koniec...lebo v noci v tej a tej hodine sa najviac toxínov vyplavuje... Vyplavuje, to je pravda. Ale nespavcovi je to nanič, lebo k spánku sa nedá prinútiť. Nevynútiš ho.
Áno, aj ja som bola unavená, ak som spala menej ako 6 hodín. Ale ak som sa chcela odučiť od nespavosti, proste som to prijala. Musím povedať, že pri 6 hodinách spánku som úplne v pohode. Všetko čo je menej cítim. Ale také noci nemávam. Ak totiž prijmem, pripustím, tak dobre, dnes možno nebudem môcť spať, nevadí, tak spím normálne. Zaspím bez problémov. Musím povedať, že 99 percent nocí spím uplne super - skoro 7 hodín (taký mám režim), cez víkendy o pol hodinku dlhšie, ale mám 4 deti, tak veľké vyspávanie, ani keby som chcela, mi nehrozí.