Mám nosiť okuliare stále či len príležitostne pri krátkozrakosti?

mima4
4. júl 2015

ahojte,
mam od očnej dioptrie minus 0,5 - kratkozrakost... a na nete som sa docitala, ze aj pri takychto nizkych dioptriach by sa mali okuliare nosit stale, cize aj ked clovek nepotrebuje, napr. sedi za PC.

chcem sa spytat, ci je to pravda, a ci aj vy nosite okuliare stale?

nikawero12
4. júl 2015

Ked si krátkozraká, tak tvoje oči vedia dobre zaostrovať do blízka, tak načo by ti boli okuliare na prácu s PC a na napríklad na čítanie? 😕 ...Ty máš problémy zaostrovať oči do dialky, tak vtedy potrebuješ okuliare, napríklad na šoférovanie!....a hlavne never všetkému, čo čítaš na nete, lebo v dnešnej dobe je tu popísaná kopa sprostostí 🙂

nicolle21
4. júl 2015

ja som zacala v 17tich s minus 1 diopriou na kazdom oku a dopracovala som sa o 10 rokov k cca minus 3..tiez do dialky.. ano,tie okuliare mas mat stale,aj ked citas a pracujes na pc,je blbost si ich skladat a zakladat,ked od knihy zdvihnes zrak a pozries na hodiny na stene napr.. tie okuliare su urobene tak,ze videniu na blizko nevadia,akoby si ich nemala 😉

mima4
autor
4. júl 2015

@nicolle21
cize mat ich aj pri praci na PC nijako oci neovplyvnuje?

nicolle21
4. júl 2015

@mima4 a dr ti nedala skusit citat v nich,?mne vzdy,ked skusala sklicka,tak mi dala do ruky aj ustrizok z novin,ci vidim citat a je vsetko v pohode..
jasom mala instrukcie nosit ich stale,ale nenosila som ich skoro vobec 😀 nevadilo mi to a az ked sa to zhorsilo dodatocne,zacala som nosit sosovky

tajka1986
4. júl 2015

@mima4 jasne ze neskladat. Taketo sa nosia stale. Ine by bolo keby mas okuliare len na citanie. Ale ak ich vyslovene nepotrebujes,pol diopfrie s tym sa da zit 🙂, nenos ich. Ak uz raz zacnes,nezbavis sa ich. Oko zlenivie a budu dioptrie uz len rast. Ja som cele detstvo az do dospelosti nosila okuliare,zacala som na 0,5 d. a skoncila na -6,5. Casom len a len horsie. Keby som mala vtedy .oznost volby,tiez radsej pol dioptrie prizmurim ako nosit bryle cely zivot. Teraz vsak uz je to ine,ramiky krasne,mozes si vybrat co ti svedci,za mojich cias neboli take"imidzovky"

mima4
autor
4. júl 2015

@nicolle21 ako ja v pohode citam aj na blizko, ja ich potrebujem do dialky..preto sa pytam, ako to ma byt spravne, skladat, ci neskladat...

mima4
autor
4. júl 2015

@tajka1986 tak neviem ci zlenivie..pokial viem, nosenie okuliarov nezhorsuje zrak... a ja mam minus jednotky, ale okuliare minus 0,5, aby sa oko namahalo...

janickacrazy
4. júl 2015

@mima4 Určite by som ich nenosila stále na tvojom mieste, načo aj? Oči ti zlenivejú a dioptrie budú len pribúdať. Ked ich potrebuješ len do diaľky, tak ich nos len vtedy, ked napr. šoferuješ alebo pozeráš telku, ktorá je daleko, inak nie. Ja som tiež začínala malými dioptriami, do 3 dioptrií som okuliare nosila len na diaľku, potom už som fakt nevidela, tak stále. Kamoška začínala na tej istej dioptrii ako ja a nosila ich stále od začiatku a teraz má o 2 dioptrie vyššie číslo ako ja.

buba1993
4. júl 2015

Pokiaľ ich máš do diaľky odporúčam ti ich nenosiť stále. Mam tiež okuliare do diaľky a už 4 roky tie isté dioptrie a podľa mňa je to vďaka tomu, že ich nosím len keď ich potrebujem.

nicolle21
4. júl 2015

@tajka1986 to fakt?podla mna zleniviet nemoze..ved to kratkozrake oko sa snazi zaostrit,ale nemoze a ostri az s tym spravnym sklickom.. stupen kratkozrakosti je hadam skor daka geneticka zalezitost.. a mne dr vzdy vravela,ze na zakrok si budem musiet pockat,kym sa vyvoj zastavi,az po 20tke.. a zastavilo sa mi to veru na cca minus 3 a viac sa nepohlo a na zakroku som bola pred asi 7 tyzdnami..
@mima4 spravne by malo byt neskladat pri kratkozrakosti,skladat okuliare na blizko (na citanie),s tymi sa do dialky pozerat nema

mima4
autor
4. júl 2015

@janickacrazy nasla som toto:

Ak začnete nosiť dioptrické okuliare, oči zlenivejú a rýchlejšie sa kazia.

Áno, ale

Podľa toho, či nosíte plusové alebo mínusové dioptrie. Pri mínusových oči nezlenivejú, šošovka nevie sama doostriť. Pri plusových dioptriách približne do päťdesiateho roku života to dokáže. Čím viac plusových dioptrií máte, tým väčšie nebezpečenstvo hrozí, že vaše oko zlenivie. Sú však aj výnimky. Stáva sa, že keď si dáte dole okuliare, v prvom momente nevidíte. No po krátkej chvíli si oko dokáže do určitej úrovne akoby „doostriť“ videnie. Tento stav je však dočasný.
http://www.pluska.sk/izdravie/liecba/myty-zraku...

tajka1986
4. júl 2015

@mima4 urob ako je tebe najlepsie. Vravim taketo okuliare na dialku sa neskladaju ani doma ani pri pc ani na wc 🙂 ale ver,ze zrak sa ti bude zhorsovat 😖

tajka1986
4. júl 2015

@mima4 toto je teoria,my ti tu piseme z praxe 🙂

luciferkax
4. júl 2015

Tak slabe okuliatlre by som nenosila vobec.. ja mam 1,5 a zacala som nosit sosovky ...aaano vidim rozdiel ale..odkedy nosim sosocky bez nich vidim omnoho horsie

mima4
autor
4. júl 2015

@tajka1986
prečo by sa mal zhorsovat?

"Krátkozrakosť, odborne myopia, vzniká najčastejšie v detskom veku alebo v puberte, ale môže sa zistiť aj oveľa neskôr. Počas rastu dieťaťa sa chyba zhoršuje a medzi 20. – 25. rokom života sa v súvislosti s ukončením rastu zvyčajne ustáli a jej stupeň sa nemení. V niektorých prípadoch sa môže krátkozrakosť s pribúdajúcim vekom zhoršovať."
http://www.neovizia.sk/ocne-chyby-a-ochorenia/k...

"Často sa možno stretnúť aj s názorom, že nosením okuliarov oko „zlenivie“. Také názory sú však podľa lekárov mýtmi. Každá chyba zraku má svoj vývoj a v podstate nie je veľmi čo precvičovať.
Oftalmologička Tatiana Alakšová z očnej ambulancie Solution optik akad. L. Dérera v Bratislave vysvetľuje, že je rozdiel, či nosí okuliare pacient krátkozraký, alebo ďalekozraký, alebo dokonca pacient s rohovkovým astigmatizmom. „Pri všetkých refrakčných chybách sa odporúča nosiť okuliare. Len nie u všetkých sa píše plná hodnota dioptrií, pretože určitú prácu naozaj musíme prenechať aj dioptrickému aparátu oka, ktorý je na to uspôsobený,“ hovorí lekárka."

čítajte viac: http://primar.sme.sk/c/5812929/co-mozeme-urobit...

siska53
4. júl 2015

@mima4 ani jedna lekarka ma za to nesfukla.. Dokonca ani v detstve..vtedajsia detska ocna mi vravela,ze len do skoly a cez cestu ak treba alebo k telke... A ja sa vzdy priznam pri rocnej kontrole,ze ich nosim prilezitostne a to mal teda vzdy inu ocnu, ani slova o tom,ze ich musim nosit.. Akurat vlani v septembri sa ta ocna cudovala,ze sa mi zhorsil trochu zrak (ja som to ale tak nepocitovala), lebo ze uz bufem mat 40 a to by s amal skor zlepsovat a zhorsovat by sa mi mal do blizka.. A ja zmenu a potrebu nosit okuliare mam az od februara tohto roku,len akosi nie sme stale schopni s drahym ist do optiky (aj on potrebuje)..

zeleny_cajik
4. júl 2015

Mám -1 a -0,75 a nosím ich iba na šoférovanie, do kina, niekedy k telke, keď mám unavené oči. Začala som ich nosiť pred 11 rokmi, vtey som začala tuším na -0,5 a -0,75 a zhoršili sa mi po prvom pôrode. Očná vie, že ich nosím len takto a povedala, že je to ok.

paskolinka
4. júl 2015

na toto neexistuje odpoved, ja som okuliare nosila len ked som pozerala do dialky, mojaj sestra stale, zacinali sme zhruba v rovnakom veku a v dospelosti sme skoncili s cca rovnakymi dioptriami. nazorov je na to milion, musis sa rozhodnut sama. ja keby som mala radit, tak cvicit s ocami (su rozne cviky, da sa to najst na nete alebo kupit knihu). to ti ziaden lekar nepovie, ale mam odskusane a nie som jedina, ze to pomaha. urcite viac ako okuliare. tie su len barlicka, ale problem neriesia 😉

jaron
4. júl 2015

@mima4 ja mám -1,5 a nosím ich stále, tuším som na ZŠ tiež začal -0,5, potom sa to trochu zhoršilo a ustálilo na tých súčasných -1,5. Pri prehliadke sa mi aj zdá, že lepšie by som videl o trochu silnejšími (napr. -1,7), ale lekár vraví, že to netreba zbytočne zvyšovať, že to mi stačí (čítať na kontrolnej tabuli viem dobre, len nevidím zaostrené dokonale).
Keby som ich skladal napr. pri PC, už pri 50 cm vidím horšie, takže radšej s nimi. Len občas sa mi stane, že ich nemám pri čítaní textu (nie PC), ale to skôr výnimočne.

mima4
autor
4. júl 2015

@jaron ja som nosila na zakladke asi 7 rokov, potom mi ich ocna zrusila...lebo som mala asi velmi slabe dioptrie...ale s tym...ze casom budem potrebovat okuliare...co sa naplnilo.... Mam predpisane 0,5 ale ten mega rozdiel vo videni vidim.... hlavne v sere...

katarinamarkova
5. júl 2015

@mima4 internet necitaj a spytaj sa ocnej 🙂
mam 0.5 podla poslednych merani nedavno 0.75 a okuliare nosim len na soferovanie. zrak mam uz prakticky 15r. stale rovnaky....ten malilinky posun je vraj uplne nic....ze po porode sa zrak bezne zhorsuje a kedze som si odrodila 3 🙂 tak som na tom uplne super 🙂))

mima4
autor
5. júl 2015

@katarinamarkova mozem sa spytat, zrak sa zhorsuje prirodzenym porodom? cize zeny ktora rodi cisarskym sa to netyka?

ivanakal
5. júl 2015

ja som tiez kratkozraka mam 0,5 okuliare, mne dr kazal nosit stale.

katarinamarkova
5. júl 2015

@mima4 to ti ja uz nepoviem presne 🙂 nikdy som to presne nezistovala ci to je hormonmi, ci tlacenim.

mima4
autor
5. júl 2015

@ivanakal a po akom case si si na skulky zvykla?

bubula_007
5. júl 2015

@mima4
@katarinamarkova najskôr asi tlačením, nie hormónmi. Rodila som prirodzene pred tromi týždňami a vidím o dosť horšie ako predtým. Chystám sa na kontrolu k očnej. Som tiež krátkozraká a okuliare si neskladám... len ked idem spať. 🙂

ivuska027
5. júl 2015

Ja mám -0,50 a -0,75 už 15 rokov nemenne, nosím ich k pc, keď cítim, že nevidím, v šere, ak veľa soferujem a na cviká a prednášky na VŠ som ich nosila

ivanakal
5. júl 2015

@mima4 no dost dlho to trvalo :D.. najskor som ich nosila len sem tam ked sa mi zachcelo,ale dr mi stale pripominal ze ich mam nosit stale 🙂... a potom som zistila ze s nimi vlastne vidim lepsie 🙂 tak som sa prinutila ich nosit a zvykla som si

zuzana9599
22. jún 2016

ludske oko sa časom opotrebuje hlavne aj vekom a tym že nebudete nosit okuliare čo v tejto dobe neni nič lacne... tak pri takych nizkych dioptriach je dobre nosit okuliare stale može sa to upravit naspet alebo ostane to tak ako to je teraz ale ak ich nosit nebudete bude to len horsi etym že budete zaotrovat a namahat oko... a potom samozrejme ceny za okuliare pojdu visie

siska53
22. jún 2016

@mima4 sice po roku..ale ja som mala dve sekcie a prechodne sa mi po oboch zrak zhorsil,potom sa to upravilo do bezneho normalu. Neskor sa mi zhorsil sam, cize uz okuliare opat nosim a nastalo,lebo uz sa inak neda.
Preto podla mna za to.mozu jud hormony alebo aj neviem,tie latky ktore do nas pichaju pri porodoch (mala som aj spinal,aj epidural).