Mám psychické problémy

layla1
4. feb 2017

Dievčatá neviete mi poradiť v septembri som začala mať také stavy úzkosti, plačlivosti dosť mi bolo zlé, moja obvodná lekárka mi dala xanax tie stavy sa začala opakovať ja som brala ten liek častejšie.Teraz sa mi k tomu pridružil taký problém že mam strašne vysoké tepy.Šla som za psychiatričkou a tá mi dala lieky Paroxetin 20 mg a povedala mi kým mi zaberie bude to trvať dlhšie.Začala som ho včera brať hned po nom som mala tepy 120. Chcem sa vás opýtať ako sa inač dá zvládať takého stavy? nechcem brať antidepresíva ale už dalej nevládzem.Tie stavy sú hrozné pocit strachu, pocit beznádeje, pocit že zomriem tepy neskutočné. Poraďte mi prosím.

maaaaaaaria7
4. feb 2017

úzkostná porucha.. má ju veľmi veľa ľudí.. aj ja som mala... časom sa naučíš tie stavy ako tak ovládať, lieky tiež pomôžu. stále si treba opakovať, že ten stav prejde. prejde za chvíľu a bude zasa dobre... Som síce vyliečená - ale keď prídu ťažké situácie, úzkosť sa prejaví, chytá ma panika, dýchavičnosť .. no a zasa to prejde.. je to veľmi nepríjemná choroba.. držím palce, nech pomôže liečba, určite daj na psychiatričku... ber lieky ako ako máš, nemá význam sa tomu vyhýbať, iba sa ti môže zhoršiť stav.. treba podchytiť a hneď riešiť, vyliečiš sa rýchlejšie. bude to iste lepšie, lebo spoznáš priebeh atakov a svoje telo a budeš vedieť, ako skrátiť trápenie..

layla1
autor
4. feb 2017

@maaaaaaaria7 A aké lieky si brala ty?? tiež si mala vysoké tepy? Problém je aj v tom že sa liečim na zelený zákal a psychiatrické lieky mi ho môžu zhoršiť.Ale tie stavy čo mam neprajem nikomu

maaaaaaaria7
4. feb 2017

tiež som brala paroxetin a ešte niečo na spanie,... bolo to dávno, našťastie... našťastie už fungujem normálne /kým sa niečoho nezľaknem/.. tep som vždy mávala vysoky, nad 100. ale aj tlak som mávala vyšší, takže som brala na toto lieky od internistu - čiže lieky znížili tlak a pulz... a áno, tie stavy tiež neprajem nikomu... každému vždy opakujem, že radšej mať dolámané všetky končatiny ako tie stavy... Neboj, určite sa z toho dostaneš, ale liečba je väčšinou nutná, radšej pol roka na liekoch a potom byť ok.. ako sa trápiť dlhodobo...
veľakrát mám krízu.. ale normálne fungujem.. drž sa...

layla1
autor
4. feb 2017

@maaaaaaaria7 Čiže pri tom paroxetine mam ostať? myslíš že ten liek je fakt dobrý?? Musím ísť ešte na očné lebo pri tých psychiatrických liekoch si doničím oči 😒

layla1
autor
4. feb 2017

@maaaaaaaria7 a to sa môžu kombinovať lieky od internistu aj psychiatra? ja som na príbalových letákoch čítala že by sa to nemalo robiť.

maaaaaaaria7
4. feb 2017

no oni lekári vedia, čo môžu kombinovať.. ja som svojim lekárom dôverovala.. každému povedz, čo berieš a iste nájdu riešenie.. 🙂 a bude dobre..🙂

layla1
autor
4. feb 2017

@maaaaaaaria7 Keby sa človek nehanbil tak by aj povedal 😢

lucky7
4. feb 2017

Ahoj,
ja som nikdy nevyhladala odbornu pomoc, co doteraz lutujem, myslim si, ze som zbytocne trpela. Moja uzkost zacala, ked som stratila pracu, ktoru som mala velmi rada, prestahovala som sa do novej krajiny, ktorej jazykom som zle hovorila a dorazili existencne problemy. Zacala sa u mna prejavovat chorobna plachost a boli dni, ked som doslova citila teror z buducnosti, co sa prejavovalo pasivitou a plakanim. Veci, tie typu DIY ktore mi najviac pomohli citit sa lepsie boli pisat si dennik. Pisat o problemoch, o tom co citim, dat priestor tomuto na papier. Potom citanie knih s touto problematikou. Objavila som mnohe s tematikou mindfulness meditaciou, isla som aj na stretnutia, ale uprimne, citila som viac uzkosti po tych meditaciach nez predtym. Ale co sa ukazalo prospesne je joga. Ta mi velmi pomohla. Potom mat domace zvieratko o ktore sa clovek stara. Prechadzky do prirody. Pecenie kolacov - ten akt pripravenia a na konci jedenia niecoho dobreho i ked to nie je dobry napad pre stihlu linuu. A potom mat niekoho, kdo pocuva, chape....Zo srdca Ti prajem aby si sa citila lepsie, aby to pominulo. A myslim, ze to, ze si vyhladala pomoc znamena, ze naozaj nieco robis preto aby si bola stastnou zenou a je to len otazkou casu, vsetko ma svoj koniec, je to docasne, ta uzkost. A potom pride to lepsie 🙂

maaaaaaaria7
4. feb 2017

@layla1 lekárom som mysela - všetkým lekárom treba povedať... ja keď som mala panické ataky, na hanbu som ani nepomyslela..

layla1
autor
4. feb 2017

@lucky7 ďakujem 🙂

layla1
autor
4. feb 2017

@maaaaaaaria7 ach jaaaj ☹ ja viem ako to myslíš len ja sa aj tak hanbím pôjdem k očnej a poviem že beriem lieky od hlavy, potom za kardiologom a tak.

maaaaaaaria7
4. feb 2017

@layla1 nehanbi sa za to.. nikdy ma nenapadlo sa za to hanbiť, je to choroba.. a každý má nejaké problémy, aj tvoja očná.
🙂

3009
4. feb 2017

@layla1 ten vysoký tep nemáš z vysokého tlaku? Vysoký tep môže byť aj pri chorobe srdca, ale samozrejme aj pri psychickej poruche. Ak ti zaberú lieky od psychiatričky možno sa ti upraví aj tep, ale ak aj po 1-2 mesiacoch po bratí liekov od psychiatričky sa tep neupraví, tak sa daj vyšetriť aj u kardiológa.

kika691
4. feb 2017

Všetky Ad zo začiatku navodila také"hrozne" stavy časom bude dobre..Ak je najhoršie tak treba dať ten xanax

layla1
autor
4. feb 2017

@3009 ja som bola u kardiologa tak on mi povedal že srdce mam v poriadku iba trošku zvýšené tepy som mala to som mala v kľude 88 takže to bolo v poriadku celkom ale toto čo som zažila včera a dnes okolo 120 a viac 😢 Tlak mam väčšinou nižší iba tepy mám vysoké ale cítim riadne takú úzskosť,strach,paniku.Z ničoho nič na mňa prišli také stavy.

layla1
autor
4. feb 2017

@kika691 takže ten tep môžem mať z tých AD?

kika691
4. feb 2017

@layla1 jasnea...Mne prvé dva týždne priam srdce išlo vyskočiť z hrude....Všetko prejde. Aj strach a panika zrýchľujú pulz

gaaaa
4. feb 2017

@layla1 Ja sa na panicku poruchu liečim cca 4r.Tiež som mala také stavy a aj vysoký tep.Dali lieky aj na tlak aj na tep a samozrejme beriem aj AD.Už som bola bez nich ale minulý rok vo februári mi ich musela postupne nasadiť a teraz mi ich postupne aj vysadzuje.A aj tep sa mi upravil len pokiaľ lieky zaberu trvá aj 2-3 týždne.

vaclavova
4. feb 2017

Poznám to tiež som takto začínala a beriem Ad s prestávkami uz 10 rokov

vaclavova
4. feb 2017

@maaaaaaaria7 presne tak😝

bondy76
4. feb 2017

@layla1 skus popatrat tu vo fore...je tu viac diskusii kde pisu dievcata co maju podobne problemy ako ty - napr. Depresia ako sa jej zbavit... Najdes tam pomoc, podporu a baby ti aj poradia v otazkach co mas...

layla1
autor
4. feb 2017

@kika691 a aké vysoké tepy si mala?

nankab
4. feb 2017

Mam niekoľkoročné skúsenosti s bachovými kvetovými esenciami. Týmto sa ľudia vyhnú užívaním liekov a antidepresív. Na chvíľu sú lieky fajn, ale treba nájsť príčinu, prečo sa tak cítim a poriešiť si to v sebe.
Esencie sú určené na zharmonizovanie psychického stavu, je to jemná metóda, ktorá pomáha aj detičkám, zvieratkám a sú nenávykové

kika691
4. feb 2017

@layla1 110-120

kika691
4. feb 2017

@nankab niečo viac o nich? Ako sa užívajú kde zoženiem?

nankab
4. feb 2017

@kika691 poslala som info do správy

lenka_21
4. feb 2017

@layla1 urcite suhlas s @nankab ALE mam k tomu dost zasadne pripomienky....urcite je potrebne upratat si v zivote a hlavne zistit z coho tie psychicke stavy su. Ako dlhorocny psychiatricky pacient mozem skonstatovat, ze prv je potrebne stav ukludit, citit sa ako tak dobre a potom sa daju riesit dalsie veci...napr.ja som zacala meditovat, venujem sa joge, dost zasadne som prekopala stravu, zmenila a prekopala zasadne veci v zivote, ale vsetko sa mi podarilo az ked sa moj stav stabilizoval a na to som potrebovala lieky AD a aj benzaky. Lieky som brala dlhodobo aj pocas tehu a teraz neberiem nic. Vsetko sa mi podaril vysadit, nebola to lahka cesta, ale zvladla som to... Moje skusenosti viem zhrnut asi takto:

1. Najst dobreho psychiatra - patrat, hladat ked sa mi nepaci zmenit. Ak uz nejakeho mame treba mu verit a drzat sa jeho odporucani.
2. Najdenie spravnych liekov je veda sama o sebe...co sedi mne nemusi sediet inemu. Vo vseobecnosti by mali AD zaberat do 3-4 mesiacov. Ak nie je potrebne zmena. Ak su uzkostne zachvaty je dobre ak sa na podporu kym zaberu AD uziva aj nejaky benzak. Sama som mala xy kombinacii liekov, az ta posledna sadla...
3. Prestat riesit hluposti typu beriem lieky, su navykove, nikdy sa ich nezbavim. Su to lieky ako kazde ine...ziadny liek nie je skvely, ale proste ak ma niekto diagnozu napr. alergici, srdciari, onkologicky pacienti a pod.tak beru lieky. Aj toto je len diagnoza a netreba zbytocne spekulovat. Ked sa lieky uzivaju pod dozorom lekara nie je sa coho obavat...
4. Podpora rodiny, priatelov a kohokolvek je urcite obrovske plus...
5. Fajcenie zhorsuje ucinok AD...

V kazdom pripade by som v nestabilnom stave neuvazovala o bylinkach a pod. - ako doplnok ano, ale nie ako NAHRADA!
@kika691

maaaaaaaria7
4. feb 2017

@lenka_21 súhlasím hlavne s bodom 3. a určite aj s bodom 1. bola som raz /RAZ/ u jedného psychiatra.. a teda odchádzala som úplne zbitá a zdeptaná. tomu pánovi by som zakázala ordinovať..
no a aj s poslednou vetou súhlasím taktiež.
veľa šťastia a úsmevu prajem každej z nás.

kika691
4. feb 2017

@lenka_21 ja som len chcela vedieť o čo ide. Mne moju paniku a úzkosť pomohlo "vyliečiť" tehotenstvo som.bez AD.

maaaria3
4. feb 2017

xanax postupne vysad a prejdi na antidepresíva, pomožu... treba sa ukludnit, toto všetko je psychika, strach už aj so samotných liekov... zaberú po 3 týždnoch asi, mesiac možno... xanax je na krátkodobé užívanie, je to dosť svinstvo... antidepresíva nič moc tiež, ale pomožu skludit a pochopit, čo všetko dokáže len a len hlava... vlastná skusenosť

A zelený zákal a antidepresíva - to som riešila aj ja - neboj, viacero odborníkov sa zhodlo, že to nie je problém,,, len v jednom prípade a ten nemáš... to je o nejakom uhle zatvorenom a otvorenom... neboj