Môže 1,5 mesačná nedojčená dcérka odomňa ochorieť?

saska2208
13. sep 2012

Mamicky,mam zrejme chripku, a bojim sa ci by mohla odo mna ochoriet aj moja 1,5 mesacna dcerka. Je na UM nekojim ju. Mate skusenost? Dakujem

kacsik
13. sep 2012

Ja svojho máleho síce kojím,a ale aj tak odomňa ochorel, keď som mala anginu

sympa1
13. sep 2012

@saska2208 samozrejme moze od teba ochoriet, ci kojis alebo nie...

katren
13. sep 2012

@saska2208 je jedno, ci je dojcena alebo nie.....samozrejme ze moze

zuzanocka
13. sep 2012

áno, môže. odporúčam ti dať si rúšku na ústa; poriadne vetrať a nechytať veci, ktoré bude chytať aj malá.

moon1979
13. sep 2012

@saska2208
všetkých, ktorí sa zdržujú v tvojom okolí môžeš nakaziť ... chrípka sa bežne prenáša z človeka na človeka, stačí kýchnutie v nevetranej miestnosti a nech sa páči ...

saska2208
autor
13. sep 2012

Uf! No ja som pocula ze do 3mesiacov su deticky este imunne voci chorobam,bojim sa aby neochorela,prebalujem ju a dav jej papat, na odgrgnutie ju bere mamina no a cumlik jej dam ked jej vypadne a zacne mrnkat

moon1979
13. sep 2012

@saska2208
minimálne do dvoch rokov si dieťa len buduje imunitu, novorodenec je najzranitelnejší ... to kde si počula takú teoriu?

kvetinka211
13. sep 2012

@katren ak je dieta dojcene, tak dostane mliekom protilatky presne "na mieru" - cize ak je matka chora, takto mu posle potrebne protilatky aj presne proti tej chorobe ktoru ma - dieta tak ma mensiu pravdepodobnost ze od nej ochorie a ak aj ochorie tak to lahsie zvladne.
bola som chora, syncek spava so mnou v posteli a nastastie neochorel ... zato inokedy ja od neho ano 🙂

@saska2208 ak mas nekojene babo, tak treba dbat viacej na to, aby to od teba nedostalo

katren
13. sep 2012

@kvetinka211 to, ze je dojcene aj tak na 100% nezaruci, ze neochorie.......takze chorobu moze aj tak dostat...
A preco odpoved len mne, ked odpovede predomnou su presne take iste? 😕

sympa1
13. sep 2012

@kvetinka211 pisali v mudrej knihe hej??? a my sme tu vsetky hlupe bez skusenosti...ci? jasne ze aj plne dojcene dieta moze ochoriet od matky surodenca a ludi okolo.... 🙄 bohuzial

gubcikova
13. sep 2012

ja mám skúsenosť-dcérka dojčená-zakaždím ochorela,syn dojčení-ešte neochorel

bianca
13. sep 2012

pokial nebudes zit v bubline tak od teba moze chytit vsetko ci uz kojena je alebo nie je

mimi
13. sep 2012

moze ochoriet. Malu dojcim a napriek tomu ochorela a liecila sa 2 tyzdne ☹

zuzana17
13. sep 2012

áno samozrejme, že môže ochorieť, ako ktokoľvek iný.

elise
13. sep 2012

@saska2208 kup si rušku na usta j to dostať v lekárni alebo v obchode zo zdravotnickymi pomôckami ja som to použivala pri malom, lebo aj ked nekojiš nakaziť o môžeš aj chripkou. a hlavn je dôležite umývať si ruky

graceful9
13. sep 2012

@saska2208 ahoj, bohužiaľ môže,,,,aj ja som bola chorá, mala som angínu a doktor mi kázal nosiť rúšku a snažila som sa od malej držať čo najdalej a chvalabohu neochorela

kvetinka211
13. sep 2012

@katren Oznacila som iba teba Katren, lebo ty si pisala ze " je jedno, ci je dojcena alebo nie.....samozrejme ze moze" ... ja som nesuhlasila s tym, ze je z hladiska nachylnosti na ochorenie pri chorobe matky jedno ci je dieta dojcene alebo nie. To som aj podlozila argumentom preco to nie je jedno.
@sympa1 Sympa napisala ze "samozrejme moze od teba ochoriet, ci kojis alebo nie..." s cim suhlasim, pretoze aj ked ma mensiu sancu ochoriet ak je dojcene, nie je to vylucene

@sympa1 ??? 😀 oki, odteraz budem citat uz len hlupe knihy, alebo radsej vobec ziadne, lebo to sa tusim tu na konikovi nenosi ... tu sa argumentuje pocitmi a dojmami alebo radsej nijako a prispevky sa poriadne necitaju a pochopia sa uplne odveci .. este raz: netvrdim ze dojcene neochorie, tvrdim ze je je pred chorobou lepsie chranene nez nedojcene
aspon jeden mudry clanok si vsak neodpustim: http://www.babyrecenzie.sk/clanky/detail/Maters...

Materske mliecko je zazracne, je to velky dar, preto citim potrebu ozvat sa, ked vidim ze by sa mohli sirit dezinformacie. Sama som v mojom okoli zazila, ze sa ma starsia generacia pytala ci MOZEM dojcit ked som prave chora ... spravna odpoved je nie je mozem, ale ze MUSIM (ak este kojim), lebo prave kojenie je pre babatko najlepsia prevencia pred mojim ochorenim.

Toto je ale uz off topic, lebo zakladatelka temy uz nedojci, takze pre nu je podstatna len informacia, ze si musi davat velky pozor aby babatko nenakazila.

moon1979
13. sep 2012

@kvetinka211
no ja neviem ... ruku do ohna by som za to nedavala a vies preco? a teraz nechcem, aby bol môj prispevok chapaný, že je proti dojčeniu, ale idem napísať moju skúsenosť z okolia ... ja som žial nekojila, boli na to vážne dôvody, môj malý bol od začiatku na UM, ale teda musím povedať, že má 2,5 roka a okrem slabého soplíka v zimnom období nebol ešte chorý, nevieme čo je to pediater, okrem povinných poradní (klop klop klop 🙂
ale poznám x prípadov - osobne - čo boli detičky kojené a nie krátku dobu a sú stále chorlavé ... od klasických ochorení až po alergie ... neviem fakt čím to je ...

takže preto nemám veľký dôvod veriť tomu, že dojčenie dáva tú najlepšiu imunitu pre dieťa, podľa mňa záleží na x faktoroch ... ale zase flaška nenahradí dieťaťu ten úzky kontakt s matkou, ktorý mu zabezpečuje dojčenie 🙂

ešte raz opakujem, že tento príspevok nie je mienený proti dojčeniu, v žiadnom prípade, len som zo skúseností z okolia skeptická čo sa týka tej imunity ako sa to propaguje ... 🙂

ivv
13. sep 2012

ja by som na par dni zverila aj krmenie niekomu inemu, zdravemu.. mamine, manzelovi.. zaloz si rusku, umyvaj casto ruky..

na margo off topic diskusie.. stale sa polemizuje, kto ma lepsiu imunitu ci nedojcene alebo dojcene dieta.. je to uplne zbytocne, lebo hlavnym faktorom je tu zdedena imunita, to, ako casto je dieta vystavene chorym ludom, nezdravemu prostrediu {nakupne centra a podobne}, ako ho matka oblieka, lebo prehriatie je mnohokrat viac na skodu ako uzitok..
inak co sa tyka toho co napisala @kvetinka211 tak suhlasim, to s tym odovzdanim protilatok od matky dietatu prostrednictvom MM 🙂
moja mala bola dojcena do 27 mesiacov a okrem par soplikov nic vazne nebolo. prve atb pred mesiacom a aj to na zapal mocovych ciest.. segrin maly dojceny zatial stale, 21 mesiacov a uz mal tusim dva krat atb na respiracne ochorenie a ma aj ekzem.. poznam kopu dojcenych deti, co idu z jednych atb do druhych, ale zas casto vidim, ze su zle oblecene, a mamy nemaju problem s ukaslanyma usoplenym dietatom prist do kolektivu 😖 ako k chorobe prisli, tak ju podavaju dalej .. 😖

bubelko
13. sep 2012

@saska2208 moze a nemusi ochoriet. neboj sa, uvidis ako sa to cele vyvinie a podla toho sa zariadis. 😉 pripadne ak sa zle citis, tak si zavolaj niekoho z rodiny na pomoc - ak mas koho 😉

kikatko
13. sep 2012

skor ochorieš ty od malej ako opačne. mám to overene od našej malej( tiež nebola kojena) a tiež mi to spomínal aj kamoš doktor že skor ty niečo chytíš od dietata ako opačne( ty opatruješ, beháš, staráš sa, v noci s nou bdieš a potom je tvoje telo vyčerpáné a teda aj viac náchylné na chorobu). a kojenie či UM vôbec nesuvisí s budovaním imunity- zavaži genetika, prostredie, hygiena, a pod.

saska2208
autor
13. sep 2012

Dakujem, no dufam,ze neochorie... ☹

papajko
29. mar 2014

Jednoznačne nie je jedno či je dieťa dojčené alebo nie.
Ak je dojčené, ochorieť síce od matky môže, ale priebeh ochorenia býva často podstatne ľahší, pretože cez mliečko dostáva protilátky od matky.
Ale dobrá strava čerstvý vzduch to spraví 😀 aj keď nedojčíš..