Pocit strachu po zobudení

neson123
20. jún 2021

Ahojte, dnes v noci som sa zobudil o 4 nato ze sa mi akoby tazko dychalo a hned prisiel namna stres ruky mi trpli, mravencenie v hlave, mal som pocit ze sa mi srdce zastavi och velky strach..nespal som potom hodinu a pol lebo som sa bal zaspat

kisskiss
20. jún 2021

Nočná mora, spánková paralýza, tetánia.. keď je to niečo z toho, tak to nie je nič nebezpečné, len nepríjemné. Skus doplniť magnézium, je dobré na spánok, nervy, svaly..

luciar260
20. jún 2021

Tiez mavam podobne stavy, je to velmi neprijemne

neson123
autor
20. jún 2021

@kisskiss magnezium beriem kazdy den 6 tabliet, po 2 rano, obed, vecer niekedy pomoze niekedy nie

kisskiss
20. jún 2021

@neson123 tak snáď sa to nebude opakovať a nič to nebolo a keď hej tak neviem, s takýmito ťažkosťami skúsiť asi neurológa? Alebo kardiológia, raz som mala ťažkosti a dali na mňa na 24 hodín na doma také zariadenie, čo mi sledovalo srdcovú činnosť a všetko vyšlo ok. Tak možno na upokojenie skúsiť takéto vyšetrenia. 🤷‍♀️

neson123
autor
21. jún 2021

@kisskiss teraz chodim po vysetreniach kedze sa liecim na vysoky tlak, ekg som mal ok ale idem zajtra este na echo, mal som holter na 24h ale to meral len tlak.na neurologiu som objednany 14.7.

luccija
21. jún 2021

@neson123 je aj iny typ holteru...to je uzkost co popisujes.magnezium, vapnik kup si nieco na ukludnenie persen, guajacuran ten je aj na uzkost a volnopredajny.A klud predychat to, nebat sa, ze to pride znova je to neprijemne viem...🙂

laurika999
21. jún 2021

@neson123 Ja aj holter EKG.

neson123
autor
21. jún 2021

@laurika999 doktor mi nevravel nic tak asi mi to netreba ale spytam sa ho zajtra ked pojdem z vysledkom z echa k nemu

neson123
autor
21. jún 2021

@luccija dakujem kupim si ti a vyskusam, davat si to len ked ma chyti uzkost alebo kazdy den?a vapnik neviem ci mozem ci nahodou nezvysuje tlak lebo ked som bral isoptin na tlak pisalo tam ze ten liek blokuje vapnik cim znizuje tlak v srdci ci nieco take tak neviem

kristianka2255
21. jún 2021

@neson123 panicka porucha, tetania😊tiez to mavam

neson123
autor
21. jún 2021

@kristianka2255 cize nemusi to suvisiet s tlakom na ktory sa liecim?myslim pichanie na lavej strane hrudnika pri srdci, asi z chrbtice lenze mna hned chyti panika ci to nieje z tlaku a srdce mi bije rychlo

luccija
21. jún 2021

@neson123 nie, neboj sa.Magnezium pravidelne 90% ludi ho ma malo a robi tieto neprijemnosti.Magnerot je fajn z volnodostupnych, ale ak ides k lekarovi moze predpisat Magnosolv ten sa dava na tetaniu.Vapnik si zisti neviem...zlaknes sa bije srdce stiahnu sa Ti svaly ...aj chrbat boli....magnezium Ti pomoze sa ukludnit aj tlak klesne

kristianka2255
21. jún 2021

@neson123 ano je to z chrbtice a mam to iste tiez v lavo, pomaha suche teplo, popripade si kup alpa krem a nech ti manzelka natrie chrbat.casom si to prestanes vsimat treba si uvedomit ze ti nic nieje. Navstiv skor fyzioterapeuta 😊 ked si precitas po sebe tak zistis ze to je panicka porucha 😄a aj tlak bude zrejme z toho, tiez som mavala 180/120 a pulz 120 😄

kristianka2255
21. jún 2021

@neson123 a este samozrejme psychiatra aby ti dal AD, potrebujes upravit hladinu serotoninu, lebo teraz je to chrbat, potom to budu pluca atd 😃a ano poznam to velmi dobre! 😃

neson123
autor
21. jún 2021

@kristianka2255 dakujem no, a ako uz si sa z toho dostala?co ti pomohlo?manzelku nemam len priatelku a ta sa namna hneva ze si namyslam atd lenze nevie ake to je..

neson123
autor
21. jún 2021

@luccija dobre dakujem ti za odpoved, magnezium beriem kazdy den 3x po 2 tablety magnezium b6, niekedy je dobre niekedy nepomaha, ale dnes som si kupil magne b6 forte vraj je silnejsi tak uvidime

kristianka2255
21. jún 2021

@neson123 ona to ani nikdy nepochopí, lebo si myslí, že si hypochonder.Bežný človek to nepochopi kym neklesnd serotonin aj jemu a jeho mozog nezačne reagovať ako keby bol v ohrození. Ako vravím choď k psychiatrovi tam nepotrebuješ vymenný a on ti nastaví AD (spätný vychytávač serotonínu) musi sa ti napraviť chémia v mozgu.Mimochodom magne b6 forte a podobne su slabé magnezka, vyskušaj Magnosolv alebo magnezko v chelátovej forme popripade magnerot.A zakladom je uvedomiť si že to je len panicka porucha, fakt nejde o život.

neson123
autor
21. jún 2021

@kristianka2255 dobre dakujem ti velmi pekne za podporu, tie magnezia co si napisala su na predpis ale ci nie?a nedostatok serotoninu mi vedia zistit aj z krvi?kedze mi brali krv pred tyzdnom doktor povedal ze na hormony ci nemam zvyseny adrenalin atd, ukaze mu tam serotonin?tento tyzden by mali byt vysledky no tak uvidime.a ty si to uz prekonala alebo ako sa s tym vyrovnavas?s tou PP

kristianka2255
21. jún 2021

@neson123 su aj krvne testy kde vedia pozret serotonin,ale to je velmi diskutabilne (poznam viac ludi s panickou poruchou) a serotonin im vysiel v norme, ale panicke ataky mavali.Cize co je pre niekoho ok,pre druheho nieje😊myslim si ze nas mozog este neni uplne prebadana oblast, takze by som sla na istotu a zverila by som sa odbornikovi(psychiatrovi)😊 Ja som stym v pohode neberiem uz ziadne lieky, ale brala som chvilku aj ja, len viem ze sa to zvykne vracat takze netvrdim ze som vyliecena, ale taketo veci ako riesis ty ja uz davno neriesim, takto som to mala aj ja v zaciatkoch dost podobne😊

nikaeli
21. jún 2021

stalo sa ti to 1x? či opakovane? ako si to zvládol? ak to vieš ustáť, do antidepresív by som hneď nešla.. mne sa po októbrovom Covide spustili panické ataky, ktoré sa najprv tvárili ako kardio problém. Vysoký tep (ráno po prebudení aj 140, raz v noci dokonca 160 a nenormálny tlak na hrudi, trasenie srdca, potom odrazu vynechávanie rytmu - som myslela, že infarktujem 🙁 ). Obehala som interné, pľúcne, kardio, fyzio.. paradoxne mám k vysokému tepu nízky tlak, vyšetrenia relatívne v norme.. na tep a arytmie som dostala Isoptin. Začala som chodiť do práce, aj z práce pešo. Cvičím SM - jednak mi pomáha na chrbticu, jednak sa sústreďujem dýchanie. Mávala som stavy, že sa mi hneď ráno krútila hlava, pocit na odpadnutie, trasenie rúk, kolien -> a vychystaj drobca do škôlky a choď do práce ☺️ ale zvládam to. Lebo chcem. Jednoducho sa tomu nepoddám a snažím sa to udýchať.. záchvat netrvá dlhšie ako 15-30min, vždy si hovorím, že to o chvíľu prejde a budem čoskoro ok.. Dám si magnezko (možno by si mohol skúsiť iný typ, keď berieš 6 tabliet denne a aj tak pociťuješ trasenie), pijem vodu, chodím hore dole po izbe a do toho sa snažím pravidelne dýchať. Niekedy pomáha hlboké dýchanie pri okne, inokedy zas krátke, plytké do sáčku (do rúška). Skús dýchacie cvičenia z YouTube a ak to nepôjde, tak možno psychológa. U mňa je psychiater a antidepresíva posledná zastávka........

kristianka2255
21. jún 2021

@nikaeli az na to, ze nie kazdy ma zachvat trvajuci max 30 minut, niekto ma zachvat od rana do vecera.Niekto cele noci nespi, niekto cele dni prezvracia, popripade hnackuje. Proste kazdy to ma inak, je fajn ze na sebe pracujes, avsak nema kazdy take stastie ze sa mu to dari, nech robi co chce.On musi vediet najlepsie ci to da, alebo nie.Ja som tiez tomu dlho odporovala, lebo to nebolo take zle, ale ked som sa uprostred noci zobudila na pocit skrtenia(normalne hrdlo stiahnute ako keby ma niemto skrtil) vynechavanie dychania od uzkosti, ze som az vyletela z postele, cele noci neprespate a stale sa to len zhorsovalo tak vtedy som pristupila na AD a pomohlo to, ani som ich az tak dlho nebrala.A postcovidovy syndrom tam je velka pravdepodobnost ze ti to casom odznie,ale kazdy to nema po covide, bezne to ludom vznika roky a roky, vela stresu, tazke detstvo, tazky zivot,a tak dalej .😊

neson123
autor
21. jún 2021

@nikaeli presne tie stavy mam aj ja, rano sa zobudim unaveny, hlava sa mi hned toci trasu sa mi ruky a mam take mravencenie po hlave, neznasam to..uvidime no ako sa s tym popasujem ak mi bude tazsie psychologa asi nevynecham, ak zajtra echo dopadne dobre tak ma to celkom ukludni a uvidime.a ake magnezko uzivas ty?ja tiez pijem dostatok vody minimalne 3L denne, pohybu mam viac menej dost a zatial necvicim ziadne cviky.

neson123
autor
21. jún 2021

@kristianka2255 no dobre ak by to bolo dalej takto alebo horsie tak navstivim aj psychologa

luccija
21. jún 2021

@neson123 magnerot je z volnodostupnych vraj najlepsi tvrdila magistra.Nepi kavu ta zhorsuje uzkost.Stres z pandemie a pocit ohrozenia u vela ludi spustil paniku.Rob si radost nesleduj sa echo bude urcite v poriadku.mne podobne neprijemnosti aj navsteva kardiologa prisla 2 m po Covide aj holter som mala vsetko ok.Detto som sa v noci zobudila, ze sa neviem nadychnut.Drz sa

neson123
autor
21. jún 2021

@luccija skusim teda ten magnerot, kavu nepijem, pil som ale radsej uz nie kvoli tlaku..ja som mal holter ale na tlak a vysledky som mal zle teraz sa liecim na tlak.dakujem

nikaeli
21. jún 2021

@kristianka2255 ja to veľmi dobre poznám, pasovala som sa s tým už pred 20 rokmi 😉 dlhú dobu bol kľud a teraz sa mi to vrátilo.. veľmi dobre viem, čo mi aktuálne spúšťa záchvaty a snažím sa s tým pracovať 😉 preto som sa pýtala autora, ako často máva ataky a ako ich zvláda - ak sa mu to stalo prvýkrát a po chvíli prešlo, nešla by som hneď na psychiatriu pre antidepresíva..

@neson123 užívam SuperMag B6 citrát.. skús aj čaje - medovku, materinu dúšku 😉 niekomu robí dobre aj levanduľa.. a hlavne - skús popremýšľať nad spúšťačom (z čoho máš strach, čo ťa trápi až natoľko, že ti nedá pokoj ani v noci)

luciar260
26. jún 2021

@nikaeli mne sa to stava hlavne v noci , a dost casto takmer kazdy den, uz som z toho na nervy 🤷‍♀️ uz mi je trapne chodit k obvodnej prolipadam si ako hypochonder ale ked ono tie stavy pripominaju fakt bud kardio problem alebo s dychanim.... pre pokoj moj pokoj sa asi v pondelok budem pytat na kardio a plucne nech viem ze som ok a je to len psychika

suzy_dm
20. jan 2022

@nikaeli Zdravím, mávam rovnaké stavy, ale po druhej dávke očkovania. Tiež už som mala v noci tep 160 a srdce mi preskakovalo, prvýkrát to bolo 10 hodín po očkovaní. Teraz sa budím v noci, tep 140 alebo mi ráno po zobudení stúpne tep na 120, trasiem sa a tiež trvá do 15-20 min. kým sa to ukľudní. Chcem sa opýtať, ako sa darí vám? Zlepšilo sa to? Pomohlo vam niečo? Rozmýšľam nad AD, zatiaľ som mesiac a pol od očkovania. Neviem čo robiť. Inak tiež už som prekonala covid, ešte pred očkovaním, takže to bude jedno s druhým.

nikaeli
20. jan 2022

@suzy_dm som ako na hojdačke, raz lepšie, raz horšie.. najhoršie obdobie bolo tak v októbri/ novembri, kedy mi na endokrin. zistili zvýšený kortizol. Tým sa to skončilo. Liečba stále žiadna, poraď si ako vieš 😕 tak som začala meditovať, počúvala som rôzne motivačné videá z YouTube, začala som cvičiť, maľovať. V tom čase som nemohla ani spať, to búšenie bolo neznesiteľné, no podľa kardio som ok. V decembri mi bolo oveľa lepšie, okolo Vianoc horšie, potom zas lepšie, teraz asi dva dni dozadu opäť zle 🤦🏻‍♀️ medzitým sa ma ktosi opýtal, či nemám HIT a začala som si všímať reakcie tela po konkrétnych jedlách. Nerobí mi dobre kyslá kapusta (Vianoce, teraz mám pozit dcéru, tak som robila kapustu k mäsu, keďže má veľa vit a hlavne C, no a v noci som myslela, že mi vyskočí srdce z hrude), tiež vajíčko, čokoláda, víno, ....
V podstate behám už rok po rôznych ambulanciách a len si ma posúvajú od dverí k dverám, že mi nič nie je. Takže som si nastavila hlavu, že som ok a bojujem 😉
A - kvôli týmto stavom som sa očkovať nedala. Som zvedavá, ako dopadneme v sobotu na testoch, keďže je dcéra príznaková už skoro týždeň.

suzy_dm
20. jan 2022

@nikaeli Mne ten test na HIT odporučil kardiológ, vraj je to dosť časté. Takže čakám na výsledok. Ešte ma čaká SIBO test. Tiež si začínam všímať reakcie na rôzne potraviny. Po hraškovom kréme, kde bola samozrejme smotana a šaláte s camembertom mi išlo vyskočiť srdce z hrude. Mliečne produkty okrem cottage cheese a mozzarely nemôžem. Ráno po vajíčkach mi tiež vyskočí pulz. Ale tiež mám pocit, že vždy po zobudení mi vyskočí kortizol a s tým aj pulz, trasiem sa. Dám si hneď 2x Magne B6. Je to nepríjemné a len čakám, či sa to vôbec zlepší.