Pracovná vyčerpanosť - vyhorenie

owecka
24. jan 2017

Ahojte dámy,

potrebujem poradiť. Už dlhšie pociťujem u seba syndróm vyhorenia z práce, ktorá ma nenapĺňa.
Prejavuje sa to tým, že sa vyhýbam povinnostiam, nevládzem existovať v práci, stále myslím na prácu.
Moja práca je dosť psychicky náročná až tvorivá a ja to skrátka nezvládam. Bortím sa s tým, že manžel moc nezarába a preto nemôžem dať výpoveď.
Som v akomsi bludnom kruhu a mám pocit, že nie je cesty späť. Žiaľ, mám vyštudovanú takú VŠ akú mám (elekričková škola kvôli tomu, že som si neverila, že môžem doštudovať aj poriadnu VŠ) a nechcem v odbore pracovať vôbec. Mám pocit, že som total neschopná a vyhoretá, unavená.
Stretli ste sa napríklad aj so štúdiom inej VŠ (napríklad prírodné vedy, technika - fyzika či farmácia/medicína).

Stretla sa niektorá z Vás s takýmito stavmi a ak áno, ako ste to riešili? Deti zatiaľ nemáme. Ďakujem za rady.

natalym
24. jan 2017

@owecka A čo mu na to povieš? Nerozumiem tomu. Nechala si sa vtiahnuť do toho a šikan sa stupňuje. Odtiaľ len preč........

ikonica
24. jan 2017

@owecka no ja by som chcela dve deti.. som uz starsia prvo mamina tak uz nemam vela casu... takze ak by slo vsetko jak po masle tak do prace by som sa chcela vratit tak o 4-5 rokov... teda ak bude kam sa vratit... a ak nebudem musiet nastupit skor z fin. dovodov...

owecka
autor
24. jan 2017

@ikonica veď to...finančné dôvody...ale chcela by si sa vrátiť do pôvodnej práce? lebo ja už nie. jedine žeby sa pomery výrazne zmenili..o čom pochybujem

owecka
autor
24. jan 2017

@natalym nič - som ticho, ale už v strese ani neberiem nikam mobil

ajana1
24. jan 2017

@owecka skus odbornu pomoc predtym ako sa syndrom naplno rozvinie.

owecka
autor
24. jan 2017

@ajana1 v piatok som objednaná k psychológovi - som zvedavá čo poriešim 🙂

malabiba
24. jan 2017

@owecka vyzera to tak, ze problemy nebudu len kvoli praci, odporucam minimalne psychologa, neskor trebars vyskusat kouca, karierne poradenstvo a pod. zivot je kratky, treba zacat hned

simca06022011
24. jan 2017

@owecka no to uz je len motivacne, ist na VS kde s danou specializaciou tazko dostanem prace...

maminuska
24. jan 2017

@janinah ja som mala taký stav že som sa ráno nemohla postaviť z postele , srdce mi išlo vyskočiť z hrude , bolesť na hrudníku neskutočná ako keby si mala infarkt ... teraz rozmýšlam som mala asi viac , nie 33 ale asi 35 -36, popravde na toto obdobie nerada spomínam .
Už len pomyslenie že by som mala chytiť do ruky nejaké papiere ma privádzali do doslovne grcania.., keď mi niekto zavolal čakala som nech už do riti zloží ten telefón a dá mi pokoj.
@owecka ako som to zvládla, prehodnotila som celý svoj život , stanovila som si priority, vyhádzala som polovičku klientov ktorí mi nezaplatili viac ako tri mesiace, vyhádzala som dvetretiny Facebooku, odstrihla som úplne bývalého muža od seba, kúpila som si ďalšiu záhradu a rýľovala som do zbláznenia. Absolvovala som terapiu psychoterapeutky, asi ročnú ...dnes si určujem hranice odkiaľ pokiaľ , koho ešte ano a koho nie ...

owecka
autor
24. jan 2017

@malabiba ja viem, problém bol dosť dlho aj v mojom sebavedomí - preto som nešla hneď na tú VŠ, ktorú som chcela ísť a mám problémy dlhodobo s rodičmi, ktorí ma nikdy nevedeli podržať - tým sa nechcem sťažovať a chcú len aby som pískala podľa ich prianí ☹ jedine manžel ma podporuje, ale bývame blízko rodičov a mama robí rozbroje...keď som im oznámila, že chcem odísť z mojej pozície - naši sa so mnou nebavia - lebo si vymýšľam a že som labilná...ale tak ☹

kikasa
24. jan 2017

@owecka Mala som podobné stavy krátko po tridsiatke. Únava, nechuť k práci, všetko som odkladala. Nič ma nebavilo, ráno som mala pocit, že nevstanem. No jednoducho depka zo všetkého. U mňa bol problém so štítnou žľazou. Začala som brať lieky, bolo mi lepšie a problémy boli preč. Chuť k práci sa vrátila, únava zmizla. Určite by som išla na vyšetrenie.

owecka
autor
24. jan 2017

@maminuska úha, niečo také by som potrebovala aj ja...len pokoj a odstrihnúť sa od všetkých 🙂 a rázne s tým skoncovať...jednoducho spraviť nejaký úlet- to by mi pomohlo. práveže kamaráti ma dosť podporujú...vravia, choď na dovolenku aj na tri týždne...ale ja to potrebujem zo seba dostať..

mima4
24. jan 2017

@owecka
treba si uvedomit par veci:

- praca je len praca

- v praci je kazdy nahraditelny

- praca je menej ako ty, tvoja spokojnost, tvoj zivot, tvoja rodina

owecka
autor
24. jan 2017

@kikasa už som bola u všeobecného a ten mi robil testy a všetko v poriadku...ale pijem vincentku s obsahom jódu a som spokojnejšia, pijem čaje ukľudňovacie - pred istým časom som nemohla spávať, panické ataky a tak...je to nepríjemné...no práve tým rozhodnutím ísť na inú VŠ a mať dieťa sa mi uľavilo - stanovila som si priority len občas chytím depku, lebo si neverím, že to dám, že nemám na to ísť robiť niečo čo chcem...lebo sa v tom neuplatním

mima4
24. jan 2017

@maminuska
môzem sa spytat..v com si upravila svoje priority..co si zmenila?

maminuska
24. jan 2017

@owecka raz si pamätám ako som rýľovala a volal mi jeden bývalý klient v sobotu , v tom stave ma to tak nasralo že som švacla ten mobil do brázdy a normálne som ho tam zarýľovala a tou ostrou hranou po ňom ešte pár krát pošvácala a bolo po ňom .
No psycho stavy...🙂.

owecka
autor
24. jan 2017

@mima4 ja to mám na rozumovej úrovni spracované, ale emočne ešte mám medzery :-/

mima4
24. jan 2017

@owecka ja na tvojom mieste by som sla na PN a tam to zacala riesit. Ty sa potrebujes oddelit z tade, z toho prostredia, z klubu idiotov

maminuska
24. jan 2017

@mima4 prestala som byt prístupná pre každého ...sobota, nedeľa, prestala som robiť pre rodinu , nezaplatíš tri mesiace a nemáš na to vážny dôvod rozviazala som zmluvu a posunula som právnikovi , po 17 hodine mimo dohody nedvíham pracovný telefón , neberiem žiadne FO..... to je pracovná časť, čo sa týka rodiny na prvom mieste manžel a deti , potom všetko ostatné až po nich ...

kikasa
24. jan 2017

@owecka Môj obvodný nerobí vyšetrenie hormónov štítnej žľazy, vraj nemôže. Testy mi robili na endokrinológií. Možno tebe obvoďák urobil to vyšetrenie. Ak boli výsledky OK, tak potom možno ten psychológ pomôže. Držím ti palce. Neboj, bude lepšie.

owecka
autor
24. jan 2017

@maminuska toto bolo dobré 🙂 normálne ma to pobavilo...ja si pamätám, že u mňa pretiekol tiež pohár vody a povedala som si, že idem skúsiť iný život..ešte musím počkať na prijímačky a uvidím..popri sa budeme snažiť o bábo a chodiť do prírody...chcem sa dať možno do nejakého klubu záujmového - kde by som sa mohla realizovať a tak...a snívať a bývaní v dome so záhradou kde nájdem pokoj a relax 🙂

owecka
autor
24. jan 2017

@maminuska presne toto sú moje priority..aj sa mi to darí, ale občas skĺznem do depky a potom sa musím vykecať..vtedy mám pocit, že je zle. napríklad teraz som aj povzbudená...a je to lepšie ale ráno som bola neskutočne blbo na tom :-/

mima4
24. jan 2017

@maminuska
super, velmi dobrý prístup, stanovit si jasné hranice a hlavne, clovek nemusí vyhoviet vsetkym.

owecka
autor
24. jan 2017

@mima4 čo ma štve najviac je, že zanedbávam prácu - vyslovene tam nič nerobím a ulievam sa a mám z toho výčitky svedomia - ale ja vážne nevládzem ☹

owecka
autor
24. jan 2017

@kikasa môj obbvodný je známy a dosť mi porobil aj najviac, aby som nemusela chodiť v takom stave, ale doporučil mi len kľudový režim a viac sa smiať, piť a pravidelne jesť...lebo mám rýchly metabolizmus -ale podľa výsledkov som zdravá - štítna OK, anémia žiadna...všetko OK...🙂

77nelinka
24. jan 2017

@owecka Ja som na tom tak isto. Akurát ležím v posteli, lebo keď prídem domov, tak už nič nevládzem. Minulý týždeň som bola dokonca na tom tak, že som skončila na pohotovosti na infúzkach. Obvodný ma poslal na endokrinológiu, tak uvidím. Že na psychiatriu som ešte mladá 😀
Ja robím v tejto firme už 21 rokov a mám už toho fakt dosť. Možno keby som bola sama v kancelárii tak to nejako zvládnem ale sedí so mnou kolegyňa, na ktorú som už alergická. Väčšinu dňa pretelefonuje s mamou, sestrami, kamaratkami a neviem s kým ešte, hlavne to nie je nič čo by súviselo s firmou. Niekedy ma naozaj problém sa sústrediť na prácu.
Manžel chce, aby som dala výpoveď. Pomaly nad tým už rozmýšľam aj ja

ikonica
24. jan 2017

@owecka v podstate som v tej praci bola spokojna kym mi nenavalili prace za dvoch a este zaucanie.... ked sa to prerozdeli tak sa tam vratim rada....

maminuska
24. jan 2017

@77nelinka poslúchni manžela , oddýchni si , načerpaj sily a hľadaj niečo iné . 21 rokov na jednom mieste , klobúk dole , by ma asi švaclo .

marina24
24. jan 2017

čo je električkový odbor ?ak smiem vedieť ,?asi nechápem..

mimochodom asi tento syndróm vyhorenia má na SVK z práce každý druhý človek 🙂 čo popisuješ..len v mojej rodine asi piati ľudia.

janci05
24. jan 2017

@owecka to je ako vo vzťahu, všeobecne sa berie, že siedmy rok je kritický a veľa manželstiev práve v tomto roku sa rozpane a aj v práci sa berie, že siedmy-ôsmy rok sa berie, že je to najvyšší čas zmeniť prácu. Ale je to individuálne, veľa ľudí to vydrží dlhé roky, najmä ak ich tá práca ako tak baví. Ale ako sa povie aj tá najlepšia kaša sa raz preje a je teda na na mieste odísť zo zamestnania, hlavne teraz keď ešte nemáte deti a ráno sa ti ťažko vstáva s myšlienkou, že zas tam musím ísť a pretrpieť to. Potom už zostáva len si nejaké to baby zaobstarať a ísť na materksú a potom uvidíš kam ťa vietor a príležitosť zavaje. Samozrejme, viem, že v dnešnej dobe je to ťažké, ale ináč nebudeš vedieť ako ďalej, ak sa nerozhodneš.