PRERUŠOVANÝ PÔST- ANO/NIE?

bianka432
21. mar 2020

Ahojte žienky! Máte niekto skúsenosti s tzv. prerušovaným pôstom (intermittent fasting)? V čom vidíte výhody/nevýhody? Samozrejme nemyslím úplnú hladovku, ale prerušovanú- 12:00-16:00 ješ a potom už nie a tvoje ďaľšie jedlo je na ďaľší deň o 12:00. Je jasné, že úplná hladovka je nezdravá. Ďakujem!

janinah
21. mar 2020

v terajšej dobe zbieraj energiu ako sa len dá aj jedlom,na dáke pôsty toho typu by som zabudla,pre mňa má význam nábož. pôst ,ale tam je to o inom

eliska13
21. mar 2020

@bianka432 pre mňa by to nebolo mám nízky tlak a cukor, keď sa do hodiny, dvoch ráno nenajem je mi na odpadnutie.A čo sa je počas tých 4 hodín?neviem ja nie som za také posty ešte tak, že bez mäsa či jeden deň ľahký ovocné, zeleninove stavy surovú zeleninu.

lenkakravcova
21. mar 2020

@bianka432 To je ako Ramadan len s iným časovým rozmedzím.
Človek tým trochu schudne, ak piješ veľa vody tak pravdepodobne aj detoxikujes.
Škodlivé to môže byť ak máš problémy s cukrom (nízky cukor), alebo málo vitamínov.. Inak ak si zdravá tak je to celkom prospešné pre telo.
A aby som nezabudla, treba jest zdravo. Aby si sa aj najedla za ten čas ale aby ti nebolo ťažko,..

luciamuzlaiova
21. mar 2020

Priateľ takto funguje už asi rok a vyhovuje mu to. Ja by som to nedala 😁 Neraňajkuje, obed máva okolo 11.30 - 12.00 posledné jedlo okolo 19.00 - 19.30 raz v týždni má deň, kedy neje nič, iba vodu, čaje / káva bez cukru. Treba si o tom naštudovať, nie je to pre každého.

quaxi
21. mar 2020

@bianka432 ja takto fungujem uz stvrty rok. Ked som sa na to dala, za 9 mesiacov som schudla z 80 na 58kg. Odvtedy si vahu bez problemov drzim. Pocas chudnutia som jedla 4-5h za den, teraz na udrziavanie jedavam asi 8h za den, 2x do tyzdna jem hocikedy. Okrem toho ze som schudla, som sa zbavila viacerych zdravotnych problemov. Najviac mi to zabralo na hormonalne problemy - od puberty som ani jediny raz nemala pravidelnu MS az do svojich 33 rokov, nijaka liecba nezaberala, nikto nevedel prist na pricinu. MS som mala 3-5x do roka a samozrejme som mala byt kvoli tomu neplodna. Po tom ako som nabehla na tento system stravovania som za mesiac dostala MS a odvtedy dalsiu zakazdym presne po 28 dnoch, za tie skoro 4 roky mi jediny krat nemeskala, ani ked som bola velmi chora. Predtym som 13 rokov fungovala na raciostrave a bola som stale tucnejsia, chorejsia, vobec mi to nevyhovovalo a v nicom nepomohlo. Uz styri kamosky na IF presli po mojom odporucani a podarilo sa im po dlhych rokoch trapenia s neplodnostou otehotniet. Takze ja to odporucam vsetkymi styrmi - z medicinskeho hladiska je stale viac dokazov ze je to pre telo prospesne, preto urcite stoji za to vyskusat ci ti to sadne, nic tym nepokazis a ak ti to nebude vyhovovat, vzdy sa da vratit ku klasike.

iva812
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rona001
8. júl 2020

@quaxi dobrý deň ... včera som pozerala toto video

https://www.youtube.com/watch?v=AD1S5uvCRVI

a rozhodla som sa to vyskúšať. Môžem sa spýtať, aký časový interval ste dodržovali? Vo videu hovorili o 6:18, alebo 8:16

quaxi
8. júl 2020

@rona001 ja som začala tak, že som jedla v čase 7:00-17:00. Po pár dnoch som si zvykla, tak som prešla na 7-15:00. Potom postupne 9-15, 9-14, nejaký čas aj 11-14 takže len 3h denne. Ale to sa vyvíjalo postupne, ako som sa naučila rozoznavat skutočný hlad tak som už ani nemala chuť jesť, preto som jedla tak krátko do dňa. Keď som schudla, tak som to zase predĺžila na 9:00-17:00 čiže režim 8/16 ale často nemám chuť tak veľa jesť a prirodzene si to skratim. Tých 8h za deň je pre mňa maximum, viac mi už vôbec nevyhovuje, takže na to ani nemám chuť a ani mi vtedy nenapadne že by som mohla jesť.

rona001
9. júl 2020

@quaxi ďakujem, už skúšam aj ja a zatiaľ pohoda 😉

faithful9
4. aug 2020

@quaxi mozem sa opytat,ze co a kolko ste v tom case jedla?

quaxi
4. aug 2020

@faithful9 ked som jedla v takom case, ze som mala aj ranajky, tak klasicke sladke kakao 3,5dcl s plnotucnym mliekom. Ak som zacala neskor, tak som si dala nejake ovocie akoze desiata, niekedy aj kolacik alebo nieco sladke, ale desiatu som vacsinou nejedla. Obedy mam v zavodnej jedalni, jedalnova klasika, ja vacsinou nezjem celu prilohu lebo je toho na mna vela, ale najem sa vzdy uplne dosyta. Ako olovrant sladkosti (30g cokoladka musi byt), k tomu 1ks ovocie alebo jogurt (sladky) a potom uz nic. Pijem len cistu vodu, na sladene napoje som si nastastie nikdy nezvykla takze v tomto smere nemam problem. Ak som mala kratsi cas na jedenie, tak som tie jedla jednoducho vynechala, ale nejedla som viac inokedy. To je casta chyba, ludia si povedia ze vynechali ranajky tak zjedia na obed o tolko viac - potom ale neklesne prijem kalorii, tak sa tazko da cakat chudnutie.

princeznatn
5. aug 2020

@quaxi ahoj, ja som sa dnes dostala k tejto strave vdaka clanku. Vies mi poradit nejake konkretne stranky kde je to viac rozpisane? Pripadne nieco viac mi napisat...citala som co si tu pisala, ale bojim sa aby mi nieco zbytocne neuniklo a ja sa budem trapit... dakujem za kazde info.

quaxi
5. aug 2020

@princeznatn ja som si precitala tu na MK jedinu vetu - Nejedz po piatej. Kolkokrat som to predtym pocula, vzdy som verila ze to je nezdrave tak som tuto radu ignorovala, ale vtedy ma nahodou stretla zrovna v takom rozpolozeni, ze som si povedala ze idem na to. Nic viac mi nebolo treba vediet, hned som zacala a naozaj to bolo jedine, co som na zaciatku dodrziavala. Ked som si o par dni vsimla, ze su mi gate volnejsie a vaha to potvrdila, tak az potom som zacala browsit po internete a citat clanky. Ale vlastne mi ich uz ani nebolo treba 😀 Tej teorie nie je vela, 99% mas zhrnute v prvych 2-3 clankoch ktore hocikde nahodne vygooglis. Najviac prinosny bol pre mna blog https://thefastingmethod.com/blog/ - to je kanadsky lekar ktory pise odbornejsie clanky podporene faktami zo studii. Teraz uz maju bohuzial stranky menej prehladne a komercnejsie ladene nez kedysi, navyse dost pisu o kombinacii IF + keto, a ja keto vobec nechcem drzat. Ale staci ist do archivu a zacat od najstarsich clankov, tie su pre zaciatocnikov podla mna lepsie. Nie su to informacie o tom, ako drzat IF, ale skor ake ma prinosy zo zdravotneho hladiska, takze to pomaha ak si nie si ista ci je to zdrave. A este sa mi pacil blog http://foodcanwait.com/home/ bolo tam par dobrych tipov z praxe. Treba na to ist so zdravym rozumom - neist do extremov, urcite sa netrapit ale najst taky system, ktory ti bude vyhovovat, lebo len tak sa da vydrzat dlhodobo.

rona001
5. aug 2020

@princeznatn ja som sa do toho pustila, keď som si pozrela pár videí od Dr. Bukovskeho a ten tvrdí, že je to výborné pre tenké črevo, stukovatenú pečeň, atď. a tak isto robili výskum u diabetikov a tým sa osvedčilo jesť len 2x denne. Na YouTube je veľa videí od Dr. Bukovskeho.

princeznatn
10. aug 2020

@quaxi dakujem velmi pekne...idem citat. Zatial co som nacitala, tak si postupne zistujem gramaz jedal a teda moj prijem a vydaj. Zatial sa na toto takto pripravujem...

princeznatn
10. aug 2020

@rona001 dakujem za info, pozriem video ☺

mandrewa
10. aug 2020

Je to kravina. Tak ako nejesť po piatej, alebo nejesť sacharidy, byť na keto diéte, držať rôzne detoxy atď. Všetko to len ničí zdravie. Na chudnutie funguje jedine kalorický deficit, nič iné. Jasné, že ak niekto je v okne medzi 12:00-19:00 tak nezje toho toľko ako keby jedol celý deň, xize je to len kalorický deficit.

quaxi
10. aug 2020

@mandrewa ano, presne o to ide. Toto je len iny sposob ako dosiahnut kaloricky deficit. Inac nez kalorickym deficitom sa schudnut neda. Pre vela ludi je tento sposob ovela lahsie udrzatelny nez kedysi odporucane male jedla kazdu chvilu. A uz dost vela vyskumov ukazuje, ze je to nakoniec aj zdravsi sposob. Napr. tu o tom hovori Bukovsky

https://www.youtube.com/watch?v=AD1S5uvCRVI
zuma833
12. nov 2020
f666
13. jan 2021

Ahoj 🙂 síce asi neskoro, no prispejem do diskusie. Ja som takto fungovala cca 2 roky dozadu. Mám problémy s dráždivým črevom. Začla som jesť raz za deň (za to ale poriadne a výživne-viacej zeleniny). Problémy sa zlepšili, mala som viac energie, lepšiu náladu, schudla som a vyzerala som zdravo. Samozrejme, že prvých pár dní je kritických, v noci ma vždy prepadol vlčí hlad ale vydržala som. Potom už to ide super. Vyhovovalo mi to, no ako som začla žiť s priatelom začla som sa precpávať každú chvíľu, aj o 11 večer. Takže problémy sa vrátili a aj váha išla dole. Tento rok som začla zasa, prekonala som prvé dni a konečne sa cítim dobre. Bola som celkom lenivá a teraz chodím skoro každý deň na prechádzky. Čo som si o tom kedysi zistovala, aj pravekí ľudia tak žili (pochopitelne) nemali niekde v jaskyni ukryté chipsy :D paštéty a podobne... vstali a potom si išli nejakú potravu zaobstarať. A energiu na to mali. Môj názor je, že to je pre telo velmi prospešné a mne osobne to naozaj vyhovuje 🙂

katkaelias
13. jan 2021

@f666 super😊
Ja bojujem ďalej. Po Vianociach sa nevážim radsej , ale podarilo sa mi schudnúť do decembra od leta nejakých 7 kíl, ale potrebujem ešte 15 dať dole😭

ellis21
27. jan 2021

Dlievcats a kedy ste začali chudnut? Kedy začali byť výsledky?

janika84
12. feb 2021

@katkaelias prosim kavu mozem pit? Ak ano kedy?

katkaelias
12. feb 2021

@janika84 ahoj, kávu môžeš piť počas celého dňa, ale v pôstnom čase iba čiernu

ivka1472
14. feb 2022

@quaxi ahoj, zaujíma ma, že či si aj cvičila alebo mala nejaký aktívnejší pohyb počas tejto 8/16 🙂 vďaka

mimikarol
15. feb 2022

Ja sa tak stravujem už cca 2,5 roka. Mám raňajky a obed. Olovrant ovocie, káva. Dá sa schudnúť krásne ale samozrejme musí byť kaloricky deficit

quaxi
15. feb 2022

@ivka1472 nie, pocas chudnutia som nemala ziadny pohyb (klasika kancelarska krysa, presuny MHD, obcas nejaka prechadzka s detmi, nic svetoborne). S miernym pohybom som zacala az ked som schudla 20kg, ale nie kvoli chudnutiu ale preto ze ako som schudla, odrazu som mala pocit ze sa priam nadnasam, tak lahko sa mi chodilo, tak ma to zacalo bavit 🙂