Príprava jedla neumytými rukami a choroba

11. jan 2024

Ahojte. Mam taky problen,ze uz ozaj neviem ako to riesit. Vzdy ked ideme ku svokrovcom ,tak nam ochorie dieta. Mam ich rada, su to dobri ludia. Jediny ich problem je,ze ich nenapada, resp.zabudaju si umyt ruky. Co nechapem, ale dobre. Vacsinou ich na to upozornuje muz, ale ked nebol blizko on,tak aj ja - aj ked je mi to fakt blbe a nechcem ,aby sa zle citili.
Priklad : prisli sme z obchodu, isli sme s muzom a dietatom unyt ruky, len svokra nie. Ta sla rovno vyberat nakup a vyberat rozky zo sacka na taniere a natierat,nech sa najeme. Muz ju siel hned obratit, nech ide umyt ruky. Natrela asi 1-2 ale isla umyt.
Svokor zas v obchode naklada rukami chlieb do kosika, bez sacka, potom na pas - bez sacka a poton to supne do igelitky. Vraj treba imunitu budovat.
Minule sla svokra chystat jedlo, tesne pred tym sme jej dali peniaze, dala do penazenky, a isla teda vyberat jedlo. Muz jej vravi, nech si umyje ruky, ked chytala penuaze, ona,ze na co ze sne prilis citlivi a ona nie je male decko. Ruky si neumyla, este si olizla prsty, ked otvarala sunku atd.
Naposledy zas chystal jedlo svokor, ked prisiel z auta, potom prekladal kluce z vesiakov ,ruky neumyl a isiel jeflo chystat. Povedali sme,ze nechceme. Kym som sla na wc,dal jedlo aj nasmu dietatu. Hovorim si,super, ked nebude chory, to bude zazrak. O den a pol vysoke horucky, trvajuce 8 dni, traviace problemy, dr.vraveka,ze virus.
Oni sa vzdy cuduju,ze dieta chore, ked odideme,ked sme boli vsetci zdravi. Co by ste d tym robili?
Take problemy malo dieta asi 5-6x kked sme od nich sli.. sere,ze dospeli lu

sheila121
12. jan 2024

@ljzozv to úplne chápem. Mne je na bliti keď vidím ako príde ženská, obchyta všetky buchty s holými rukami, že ktorá je mäkká a tu si vezme.

ljzozv
12. jan 2024

@sheila121 tomuto nerozumiem. Ak chcem vyskúšať mäkkosť, tak beriem sáčok a cez sáčok vyskúšam. Ak sa mi nepáči, tak neberiem pečivo a sáčok použijem na niečo iné v nákupe.

majamat
12. jan 2024

@ljzozv presne a ako som pisala, je lepsie nabrat rukou ak sa nechytaju ostatne rozky, ako obchytanou rukavicou.

ak rukavicu pred nabratim peciva obchytaju rukou, tak je rovnako spinava ako ruky, cize ziadna vyhra.

simca06022011
12. jan 2024

@ljzozv PRESNE TAK. V zivote som si rukavicu nedava a ani nebudem. Rovnako pecivo neskusam, nestlacam. TO neznasam. Okrem odpadu su potom casto zdeformovane, niektore dokonca so zapichnutym prstom :DD to je krasa...
Rovnako nechapem kazdy kus ovocia, kazdy kus zeleniny pchat do sacka.

ankare
12. jan 2024

Podľa mňa prehanas.
Ale ak Ti to vadí, tak ich upozorňuj,nech si umývajú ruky, resp. im kúp dez. gél na ruky.

pink_lady
12. jan 2024

Chce sa mi blejt. Maturita z mikrobiologie urobila So mnou svoje 😂😂😂 na madle od kosika vidím vzdy odtlacky ruk ktore pred tým smrkali, do ktorych sa před tým kychalo kaslalo, ruky, s ktorou si pred tým dakto poskriabal....,a neviem čo 😂🙈...nie takto sa imunita nebuduje,....
taky rozek by som nejedla 😂🤮

ibatanecnica
12. jan 2024

@nikpa tak ľudia si kedysi neumývali roky toľko ako teraz. Žiadne že prídem z obchodu, umyjem si ruky alebo odniekiaľ a ľudia chorí nebývali. My si automaticky umývame ruky, keď prídeme domov, pred jedlom, bez toho si to neviem predstaviť, ale už sme tak zvyknutí. Keby sme žili v dobe našich starých rodičov, a možno ešte aj rodičov, tak by sme robili možno to isté - neumývali si ich toľko, pretože s tým nevyrastali, tak im to nepríde automatické.

majamat
12. jan 2024

@ibatanecnica a za komunistov sme tusim nezabaleny chlieb davali rovno do kosika.

teraz ej ebzne, ez je dieta neikolkokrat rocne chore, uz sa to povazuje za standard. ja som bola chora 0-1x rocne a sestra uz sa povazovala za chorlavejsiu lebo byvala chora 2x.

ibatanecnica
12. jan 2024

inak úprimne - tie čo máte cca 50 rokov - naháňali vás rodičia stála si umývať ruky? Nás teda nie. Keď sme boli na prázdninách u babky, ráno sme sa umyli, celý deň behali po vonku, po záhradách, jedli, čo sme obrali, a ruky sme si neumývali. Prišli sme na obed, nikoho ani len nenapadlo hnať nás že umyť si ruky - pokiaľ neboli naozaj že špinavé a večer sme sa zase poumývali. Sem-tam nás niekto ponúkol koláčom, chlebom a žiadne umývanie rúk pred tým, jedli sme vonku na dvoroch. A nikomu nič nebolo. Doma, tak isto, prišli sme zo školy, žiadne automatické umývanie rúk - jasné po wc sa umyli ale pokiaľ neboli špinavé, tak sme sa každú chvíľu neumývali.

ibatanecnica
12. jan 2024

@majamat presne tak, žiadne sáčky, žiadne balenia a žiadne črevné virozy neboli tak ako teraz. Hygienu treba dodržiavať - áno keď si predstavím koľko ľudí ochytalo košík predo mnou, nedá mi neumyť si ruky ale netreba to zase hrotiť.

pink_lady
12. jan 2024

@ibatanecnica ale behali ste po zahrade u babky alebo u susedov neochytavali ste madla velkých nákupnych vozikov, neochytavali madla v autobusech atd atd

ibatanecnica
12. jan 2024

@pink_lady ty si myslíš, že sme necestovali? Nie denno denne ale máš kľučky v školách, v robote, to bol iba príklad. Chodili sme aj do obchodu a keď som priniesla nákup, schytila som si nejaký koláč a utekala von alebo ho doma zjedla, žiadne že umyť ruky, no teraz si to neviem predstaviť.

majamat
12. jan 2024

@pink_lady preco yb sme nechytali kosiky., mozno nie velek v nakupnych centrach,a el male v mensich obchodoch, pricom samozrejme pomer obchytanych kosikov bol rovnaky, elbo sice v nakupnom centre je vela ludi, ale aj vela kosikov, v malo obchode je kosikov podstatne menej. cize je chyteny viackrat.

majamat
12. jan 2024

@pink_lady a nebehali sme vsetci v zahradach, dokonca sme ako deti chodili viac do obchodu pre nakup, ako chodi napr moja dcera.
starych rodicov sme mali dalekko a byvali sme v panelaku.

majamat
12. jan 2024

@pink_lady a v autobusoch? preboha ved kedysi bola mozno desatina aut, autobusy chodili ovela castejsie a pravidelne. vozili sme sa vyhradne busom. byvala som v meste, kde teraz vacsina deti ma blizko skolu a idu bud peso,a lebo ich rodicia odvezu, no za mojich cias som mala skolu daleko a musela som chodit busom.

ljzozv
12. jan 2024

@ibatanecnica tak zase nás upozorňovali, že keď sme prišli zvonku, že si máme umyť ruky. Ale to je presne to, že sme prišli so špinavými rukami - zababrané od zeme, alebo od nejakého majstrovania u starých rodičov a naháňali nás domov len na jedenie a potom sme rovno utekali znova von.
Keď sme prišli z kostola, tak tiež nás poslali umyť si ruky, lebo sa ide jesť.
Takže keď to tak spätne zoberiem, tak nás posielali umývať si ruky pred jedlom.
Ale nie keď sme priamo prišli zvonku.
a áno... stále si to viem žino predstaviť, ako vonku beháme a odtrhneme si jahodu, jablko, hrušku, slivku, otrieme o nie najčistejšie tričko a šup do pusy... mňaaaaaaaaaaam...

ibatanecnica
12. jan 2024

@ljzozv ježiši ja keď si teraz spomínam - my sme boli partia a hocikedy koho mama upiekla koláč, doniesol von, každému kúsok a my, oprášili ruky od piesku a jedli. No teraz by ma z toho asi vystrelo 😂

ibatanecnica
12. jan 2024

@majamat ja som tiež bývala v paneláku, len na prázdniny sme chodievali občas k babke. Takže každý deň sme chytali kľučky, dvere, výťah, nákupné košíky, keďže sme chodievali pravidelne na nákupy.

jesenzima
12. jan 2024

U nás v nákupnom centre občas "upratujú" košíky asociáli a bezdaci, čo sú celý došťatí a smrdia na kilometer, takže pozdravujem všetky ženy, podľa ktorých je prehnané si umývať ruky. Alebo ked si v autobuse niekto odkasle a do dlaní, a potom pochyta všetko okolo... Alebo keď sa niekto za zastávkou vyští a štyrmi rukami chytá všetko okolo .. naozaj takto sa imunita nebuduje, to je úplne niečo iné, je to tak na žltačku a chce sa mi grcat z tých, čo tvrdia, že si netreba umývať ruky ...

number19
12. jan 2024

Mna minule naplo, ked som videla ako sa jedna pani s otrasnou "manikurou" prehrabava pagacmi v istom obchode na SK. Moj povodny plan sa hned zmenil. Kupila som zabaleny toatovy chlieb.
A tiez mi nie je jedno, ked mi casnicka s 2m nechtami prinesie jedlo a ked si predstavim co pod tymi nechtiskami je, tak uz ani nemam chut jest...
My doma bez umytia ruk ani do bytu nevstupime a tak isto neopustame bez umytia ruk toaletu...
A ked vidim v praci, ze damicka hned z toalety pred zrkadlo a na umytie ruk uz nezvysi kapacita, tak teda tiez mi pride zle...
Z detstva mam ale vsakovake spomienky 🙂

ibatanecnica
12. jan 2024

@jesenzima a kto tu tvrdí že si netreba umývať ruky, ale netreba to zase hrotiť. Ak si niekto semtam zabudne alebo dieťa niečo uchmatne bez umytia rúk. Vieš koľko ľudí si neumýva ruky po wc alebo v gastre pri príprave jedla? Takí čo tam robia, by vedeli rozprávať. A koľko ľudí sa tam stravuje. To sú také ,,paradoxy,, naháňame sa za umývaním rú k - ja osobne si teiž dosť často umývam ruky - a v reštike nám naservírujú niečo čo niekto možno ochytal ale čo oko nevidí a akí sme spokojní, ako nám veľakrát chutí.

jesenzima
12. jan 2024

@ibatanecnica sem tam ok, ale autorka píše, že to robia pravidelne .. navyše, neviem si predstaviť, ako sa dajú po príchode domov zabudnúť umyť ruky 🤷 veď to je automatika, ako po toalete, teda aspoň u nás..
Pracujem v gastre, a vieš koľko ľudí si po príchode do prevádzky umyje ruky? Z 10 tak 1 ...
Prehnaná hygiena nie je dobrá, ale kašľať na tu základnú, alebo "zabudnúť", tak to je smutné ...

jesenzima
12. jan 2024

@ibatanecnica v gastre robím celý život a viem ako to chodí, našťastie moji kolegovia nie sú humusaci a ruky si umývajú a nehľadajú výhovorky .... A áno, viem, že nie je to tak všade...
Je to jeden z dôvodov, prečo do reštaurácie nechodíme...

maris5
12. jan 2024

dietatu by som nosila vlastne jedlo, vratane peciva.

ibatanecnica
12. jan 2024

@jesenzima tak ale v reštike ješ príborom, nechytáš jedlo do rúk. Aspoň ja nie. Takže za tragédiu by som to nepovažovala.

pink_lady
12. jan 2024

@majamat pozri, primarka mikrobiologie mam povedala na hodine, (mám zdravotnu-laboranta)že ona ani v lete nechodi do autobusu bez tenkých rukavic, že co vsetko je na madlach. A to je osoba co sa tomu vyzná. Nemyslim si, že za 25rokov sa nieco na tom změnilo. 😉 By si sa divila co dokáže vyrast na kuktivacnej pode z otlacku prsta 🙈

jesenzima
12. jan 2024

@ibatanecnica 😃 dobre ... Takze kuchár sa môže poskriabat na zadku rukou, lebo veď mieša varechou, áno? (To ber s nadhľadom, prosím)
Každopádne, ZAKLADNA HYGIENA je dôležitá a netreba sa vyhovárať, zabúdať atď ...

evaachesa
12. jan 2024

Fuj, zle mi prišlo. 🤢 Moje dieťa by u svokrovcov zjedlo maximálne balené jedlo, ktorého by sa nedotkli a nosila by som mu obed z domu a obmedzila návštevy na minimum. Neexistuje aby mu dali jedlo špinavými rukami. Dvíha sa mi žalúdok pri tej predstave.
A porovnávať špinavé ruky od hliny a kamienkov so špinavými rukami po utretí zadku po veľkej potrebe alebo ochytaní výrobkov a peňazí v obchode....to vážne toto porovnávate? Jasné, tak kľudne budujte svojim deťom imunitu fekálnymi baktériami...tlieskam vám všetkým čo píšete že to preháňa. 🤷🤦🏻‍♀️

evaachesa
12. jan 2024

Ja si každý deň po pobyte vonku dezinfikujem mobil. Tá predstava že som ho mala v rukách potom čo som bola v obchode a potom ho mám chytať čistými rukami doma, brrr. A je mi úplne jedno či si niekto myslí že to preháňam. 😉

ibatanecnica
12. jan 2024

@jesenzima a to si čo toto vytiahla?