Rakovina čreva - príznaky a vyšetrenia

natalia7895
7. máj 2016

Viem že som to tu už písala ale pre tých kt.nevedia- dcéra ma takmer 19 a asi rok zdravotné problémy- bolí jubrucho,nafukuje,trpí plynatostou,býva jej nevoľno, strašne unavená a slabá. Stolicu máva velmi nepravidelnu. Do takmer 15tich mala problémy so zatláčaním stolice (áno behali sme aj k doktorom kvôli tomu) V posledných pár mesiacoch sa u nej v stolici objavuje taká hmota,akoby sliz. a niekedy je tam prímes krvi. Môže isť aj o rakovinu čreva? Na akých vyšetreniach sa to dá zistiť? Lebo hadičku cez konečník odmieta a tam ju nedokážem dokopať. Odmieta to,má z toho paniku..

zuzik307
7. máj 2016

@natalia7895 kolonoskopii sa urcite nevyhne, pozitivom je, ze sa da robit aj v anesteze...neodkladala by som to, nemusi ist o rakovinu, mozu to byt aj zapalove ochorenia creva- Crohnova choroba, ulcerozna kolitida...drzim palce a chodte cim skor 😉

liaka
7. máj 2016

Ulcerozna kolitida, Crohnova choroba. Bez kolonskopie sa diagnozu nedozvie. Urcite nechcete vyvod... Cim skor bude liecba tym lepsie.

janickacrazy
7. máj 2016

@natalia7895 inak hlieny v stolici a ja krv može byť aj pri obyčajnej alergii na mlieko alebo intolerancii laktozy, takže by som jej dala v prvom rade urobiť vyšetrenie na to, je to len obyčajný odber krvi, držím palce, aby to nebolo nič vážne

zuzicek88
7. máj 2016

@natalia7895 uz by som aj letela k lekarovi kym nie je pozde s banalnej choroby neliecenej sa moze vyvinut aj niecovazne,chce,nechce treba ist,lebouz ked bude musiet,bude pozde

michaelkanr
7. máj 2016

tak mym mame cez konika urobit diagnostiku a navrhnut rovno aj liecbu? alebo ako si to predstavujes? miesto podporovania dcery v pasivite ju skor podpor v tom, ze s tymto problemom treba nieco robit. zdravie mame len jedno, ja neviem ci cakate na samospasenie alebo co.
nasa znama ma dceru, ktora mala vyse roka v prsniku hrcku, tiez cakali...moj rozum tieto veci nedokaze pochopit...radsej zijem roky v strachu ako urobim jednu navstevu u lekara a viem na com som.

katka1981
7. máj 2016

@natalia7895, klud, rak. hr. creva sa u nej kvoli veku nepredpoklada, tak sa neplas. Ako prve jej treba dat zobrat krv u pediny testy na mlieko, lepok, popripade HIT. Je dost mozne ze ma celiakiu. A potom sa uvidi. Hlavne pokoj, je mladucka, rak. by som v tom hned nevidela. Ale tieto testy su u nej nevyhnutne, je to len obycajny odber krvi, nic strasne. A tiez ako pise @liaka, potom aj navsteva gastroenterologa.

iwesska
8. máj 2016

No rakovina creva v jej veku je velmi nepravdepodobna, az priam vylucena. Skor to moze byt celiakia, alebo ina intolerancia. Ale inak ako hadicou to nezistia. Opytaj sa jej narovinu ci sa chce trapit do konca zivota, alebo sa pojde dat radsej vysetrit a ulavi sa jej. Trosku ju povzbud, ze to vysetrenie nie je bolestne, len neprijemne, nema sa coho bat.

ladia
9. máj 2016

da sa to urobit naraz aj gastro aj kolono v narkoze ak sa boji. neni to nic strasne da sa to vydrzat lepsie ako sa trapit a cakat kym sa to bude zhorsovat a nakoniec sa naozaj moze dopracovat k rakovine

buckeye
9. máj 2016

To moze byt celiakia, intolerancia laktozy, alergia ma mliecnu bielkovinu, Crohn, ulcerozna kolitida, ale tej colonoskopii sa mozno nevyhne, treba riesit gastro a alergologa v kombinacii s imunologiou(naj ak je to jeden lekar a rozumie aj HIT), uz sa niektore veci daju potvrdit aj geneticky (predispozicie)

sense
9. máj 2016

nie som lekar ani sa to takto neda ale pri rakovine by vyrazne chudla....urcite by som sla na vysetrenie bez toho ti nikto nic nepovie, lebo to moze byt vela diagnoz, da sa urobit aj v narkoze a uprimne pre pokoj a zistenie co to je by mi ta chvila za to stala, lebo aj psychika robi vela, ono to moze byt kludne aj len intolerancia alebo alergia na nieco...ci sa jedna o rakovinu sa da zistit aj z krvi ale to kde a v akom stadiu zisti len odborne vysetrenie...a moze to byt aj len chronicka zapcha....takze to moze byt vselico a kedze je dospela by som milej dcere povedala tak ako mne raz mama ked som odmietala hadicu pri zaludocnych problemoch mam na vyber, vydrzat chvilu u lekara a zacat problem riesit, alebo mam trpiet a nemam tym otravovat inych....

aduskatt
9. máj 2016

@sense nemusí výrazne chudnúť, nie je to pravidlo.......a dokonca poznám prípad, kde bola krv na onkomarkery čistá a v tele zúri rakovina..........takže nič nie je smerodatné, treba proste ísť na vyšetrenie

mysga
9. máj 2016

Ak je tá krv červená, môže mať len natrhnutý zadok, lebo má zápchu, alebo čo, pardon za výraz. Reálny problém by mala byť "natrávená krv". Každopádne, je to mladá žena a ak má nejaký problém, tak sa zrejme nevyrieši sám od seba, 19 rokov je už fakt dosť na to, aby si uvedomila, že ak jej treba vyšetriť črevo, tak sa to spraví aj s použitím hadičky. Čudné

sense
9. máj 2016

@aduskatt ved vysetrenie najlepsie ukaze co a ako...mna to s tou krvou napadlo len ako jedno z moznych rieseni na zaciatok v kazdom pripade treba na gastro...iank je to vsetko len hypoteza...

aduskatt
9. máj 2016

@sense jasné, rozumiem a súhlasím, len to, že pri rakovine rapídne chudneš nemusí byť pravda

kakatulik
9. máj 2016

toto moze byt od intolerancie na cokolvek,po Crona....ja si nemyslim ze ma rakovinu,ale naozaj by som vysetrenie neodkladala.