Som celý deň doma

kiki75
20. aug 2015

Ahojte, chcem sa vas spytat, co robite cely den s detmi doma, ked sa neda is von..... mam2 rcnu dcerku, dost aktivnu, spi maximalne 1 hodinu cez den, a niekedy som dost na nervy, ked som s nou sama cely den (vacsinou) a neda sa ist von..... hrame sa, upratujeme, robime aj domace prace atd, ale niec take ju nebavi.... v lete je to ok, mame zahradu a dvor, ale uz vopred sa obavam zleho pocasia, co budeme robit ked budeme zavrete doma......mate nejake napady, pripadne sa citite podobne aj vy? ci iba ja mam taky problem? dakuljem

simca06022011
20. aug 2015

@kiki75 tak du upratovat 🙂) okopavat.. telefonovat.. kazdy mame nieco... ja som sice mestke dievca,ale v ZV nikoho nepoznam.. cize mna sa to tyka tiez :D A hlavne je to uz hriech niekoho oslovit, ja tu v arealy mam jedno cirkevne centrum (v praci) a prihovorila som sa minule jednej mamine na ihrisku,lebo sa nam tam hrali deti, tak normalne som myslela ze ma zabije.. :D ani sa nedaju nadvazovat kontakty nikde, s ludmi sa neda bavit :D neskusala by som sa takej ponahladjucej mamy opytat kam leti... :D

martina833
20. aug 2015

Nemas v okoli materske centrum? My sme chodievali 3 x do tyzdna, na pohybovku, montessori aktivity, anglictinu, alebo len tak sa pohrat v herni... Dalej chodivame do detskeho centra, kde su preliezky, smykacky atd. tam sa tiez vie vysantit, chodime von aj v zlom pocasi, dame gumaky, nepremokave oblecenie a ide sa, najoblubenejsia cinnost je skakanie do mlak....
ale ked uz musime ostat doma, tak vystrihujeme, lepime, prelievame, presypame (krupicu, mak, fazulu....), malujeme, hrame sa s plastelinou, staviame domceky, veze napr. aj z kníh... atd atd...

nevenka
20. aug 2015

@moni244

a to si sa nebala, ze sa jej nieco stane? nechat same dieta? Teda u nasich je tolko nebezpecnych veci, ze ich nespocitam a zaujimali ho prave tie, ze ano 🙂, ale bolo to u nich super a ked sa nam druhe babo narodi, tak asi pojdeme zase k starkym, budu sa zemiaky vyberat, bavi ho zbierat a hadzat do vedra, trhat burinu, polievaaaat 😀 ...takze stale jednym okom kukat musime na neho...no len tam je taka zahrada, ze ked by mi usiel, tak ho ani za den nenajdem, proste obrovske gazdovstvo 🙂

simca06022011
20. aug 2015

@nevenka vies u nas sa to vyriesilo lahko, jedna po zadku a dostukala na umyvacke, mobil je odlozeny a moze zabudnut ze sa bude hrat.. a toto funguje od mala. KEd si niekto necha skakat po hlave, tak sa necudujme... rovnako ako u nas teda hracky po celom byte nie su ;) a to mame maly byt.. aj ked si nieco dotiahla ze sa naozaj hra, tak sa to odlozilo hned ako to nechala a ked bolo hraciek tolko ze sa valali po byte tak islo vrece do pivnice... v kuchyni sa u nas nehra, maximalne za stolom.. zrusilo sa hranie s hrncami a varechami co ucili este "starke"... A vysledok? Mozem si kludne sediet s vylozenymi nohami... ;)

A neviem... napr. z garaze.. no GARAZ sa da zamknut a dieta 2 rcone tam v prvom rade nema co robit ;) k tomu len tolko... Ine je domacnost kde to dieta vyrasta a je pravidelne, jednoznacne sa nebezpecne veci daju dat z dosahu dietata alebo ho naucit ze s tym sa nehra... o tom co je pre koho nebezpecne uz nejdem pisat... jasne niekto by pohlad na dieta so srobovakom neprezil :D pre mna su nebezpecne veci ine veci :D

moni244
20. aug 2015

@nevenka ved bola pod dohladom, vacsinou z kuchyne a velmi rychlo pochopila, kam moze a kam nie, vies ako jej to pomohlo v samostatnosti? Nic lepsie svokra nemohla urobit, len ju nechat behat samu, tak ako to robili aj svokrine deti, ked boli male

jana_eyre
20. aug 2015

ked je zle pocasie, deckam dam bundu a nohavice do dazda, gumaky a ideme von na prechadzku.. dovolim im skakat a valat sa v mlakach, hrat sa s blatom.. potom sa doma umyjeme.. dalsia alternativa je zobrat si detske dazdniky a prechadzat sa, hadzat kamienky do mlaky, robit si lodicky z listov a posielat ich po vode, pozerat sa do kanalov a hladat krokodila, spievat si pocas prechadzania, utekat s nimi a hrat preteky..

s detmi chodim von dva krat do dna - doobeda od 9tej do 11 az 12tej, poobede od 16tej do 18tej.. niekedy sa poobede vyberieme autobusom do mesta na vylet, cez zimu niekedy do nejakeho obchodneho centra..

kreativne "prace" maju po obednom spanku, alebo sa hraju /plastelina, nalepky, pecieme kolac, kreslia, elixiry z korenin, hra s ladom, atd/.. von nechodime iba v pripade, ze vonku velmi silno fuka a prsi, to sa ale nestava casto - vtedy im zo sedacky urobim "buppi svet", dam dole vsetky epeda a mozu skakat, maju doma detske odrazadla a odrazaju sa..

ja sa snazim im robit co najviac pohybovych aktivit, pretoze potom su kludnejsi a ja tiez.. pohyb je u nas zaklad vsetkeho..

ked bola zima, tak sme robili to iste, len okolo bol sneh..

a nieco na inspiraciu
http://www.elefantino.sk/aktivity/

nevenka
20. aug 2015

@simca06022011

inak faaakt, ja som z BB, ale ja pochadzam z dediny, tak ze 300 obyvatelov to kedysi malo pred 20 rokmi, je to take opustene tam uz, ale ja ani moc nemusim tie mamickovske reci na ihriskach, ale mas pravdu, ze nejak sa nadvazovat ten kontakt velmi neda, ja mam znamu, co byvala kedysi v bytovke, kde manzel, spoznali sme sa na predporodnom kurze a stretli sme sa odvtedy tusim len 4x, sem tam si piseme, aj ked byvame blizko seba. Dobre sa da pokecat s nou, ale to je asi tak vsetko, co ja v okoli mam,...no nejak oslovit uplne cudzieho cloveka na detskom ihrisku, mi pride divne, ja som milovala tie chvile, ze vyjst na dvor, odkryt malemu piesok, sadnut na hojdacku vedla a kukat, ako si sype piesok do vlasov 😀,...sem tam prisla suseda s malou 10 mesacnou vnuckou a s tou sme pokecali,...

No co vymysliet v skaredom pocasi, je len na mamicke a konkretnom dietati, jedno potrebuje spolocnost a pozornost furt a ine sa zahra aj same...a potom ta kombinacia povah a prostredi, v ktorom sa nachadzame...ja sa bez mucenia priznam, ze ma tie detske aktivity moc nebavia, radsej by som si sadla, nech sa hra sam, aspon chvilku keby kocky skladal a ja si zatial uhackovat nieco, teda nie pre seba, ale pre neho alebo druhe babatko...ale bohuzial, alebo Bohu vdaka, je to inak, no...a v tom sa musime nejako zladit a to meni aj samotnu zenu- matku, dava nam to iny rozmer, spoznavame sami seba a svoje deti, obohacujeme sa navzajom. Ale chapem, ze je to tazke...

sue
20. aug 2015

@kiki75 v nasich zemepisnych sirkach je za poslednych 8 rokov max 10-15 dni v roku ked sa neda ist von 🙂 deti sa aj viac unavia ked idu von 😉 treba mat gumaky, nepremokave gate a prsiplast a ist von, na zimu troje oteplovakov na striedacku a v kazdom rocnom obdobi mas co robit 😊

...a co je najvacsia rodicovska chyba sucasnosti : Prehnane "venovanie sa" dietatu. My sme so synom NAJSKOR spolu ustlali, dali prat, navarili a az potom sme sa nieco zahrali. Ak robis rada v zahrade, zapoj do toho dcerku - kup malu motycku, krhlicku a hrablicky a nech robi to co ty, potom nech polieva kvietky, "pleje", prelieva vodu, rozhrna kamienky, atd atd...urobte budku pre vtaciky, chodievajte do lesa, ucte sa poznat stromy, kvety, zvuk vtakov, doma kreslite na chodnik...

...a vvo vnutri je kopeeeeec cinnosti 😊

kiki75
autor
20. aug 2015

@moni244 ano, chyba mi aj spolocnost, ale nejde o to, precitaj si este raz povodnu otazku

zuzkaleng
20. aug 2015

Ja to ties dobre poznam mam synou alergikou a niekedy nemozme chodit vonku lebo su dost nachylni na zimu ,mi sme vyskusali rozpravky ,malovanky ,puzzle take penove na zem ,alebo skuste bazenik a kupit take male lopticky stim sa vedia dety pobavit mi sme aj take drevene kocky,

nevenka
20. aug 2015

@simca06022011

no tak to je presne o tom, ze mame diametralne odlisne deti a naroky - bohuzial nam to tak vyslo, ze este nemame detsku izbu...ja ked mu dam po zadku, tak absolutne nechape, co preco zaco naco 🙂, pre neho to nie je trest a neboji sa toho, takze u nas toto fungovat nebude. Nanajvys ho naucim capat vsetkych dookola. A take, ze zamknut garaz, no u starkych to maju krizom otvorene, hlavne, ked je horuco, ked nepojde tam obzerat kolesa, tak pojde inde, kde je zase daco ine zaujimave - to by kazdy musel vidiet, ako to vyzera, aby to pochopil. Sliepky ho podobali, no co uz 🙂, nauci sa...susedove kocur je mrchavy, no a nezabranim mu, aby sa neobjavil sem tam u nasich na dvore 😀...to je proste jedno, ja ked vidim, ako rozumie, ako sa s tym sroubovakom naraba, ze verne napodobnuje ocina, ked vidim, ako sa u neho rozvijaju technicke zrucnosti, tak mam vcelku radost, ze mi aj pomaha s vesanim pradla a vyberanim umytych veci z umyvacky. Je to velmi individualne, nebudem ho "nutit" kukat do knihy, ked ho to totalne nebavi 😀...jasne, ze mame hranice a nedostane vzdy, co chce, ak si to takto pochopila, tak tak to urcite nie je.

siska53
20. aug 2015

@kiki75 vsak chod von,aj ked nie je pekne..ak prilis nefuci ci nemrzne.. Moji maju nepremokave gate z lidla,gumaky a je to. Tiez su aktivni..da sa vselico i doma,obcas to dobre padne.my sme tiez lepili,kreslili,temperkami vodovkami..kto chce,spravi i doma prekazkovu drahu,"domcek" zo stoliciek a deky, tancovanie,spievanie...mozes spravit domacu plastelinu to nasich velmi bavi stale... Peciatky zo zemiakov....klasicke hranie s legom daco..neviem,co tvoju bavi...
My sme este asi 2x vyuzili detsky kutik..
Ale chodime i po vonku,teda ja uz robim,ale kym sme byvali doma..