Výsledky z endokrinológie

gabika4
25. aug 2021

Na endokrinológii mi brali krv 3 týždne po pôrode a mala som zvýšený prolaktín a testosterón, stitna žľaza ok... Teraz som bola 3 deň menštruácie prolaktín a testosterón ok, ale vraj vyskočila štítna žľaza. Lekárka mi povedala, že moje hodnoty štítnej žľazy neznamenaju žiadnu chorobu štítnej žľazy, že niekedy môže štítna žľaza blbnut zo stresu, nachladenia ci počas menstruacie. Prikladám hodnoty z prvého i druhého odberu. Viete mi vysvetliť ktorá skratka patrí tej hodnote, o ktorej vravela lekárka, že "vyskočila" oproti predchádzajúcemu odberu? Ďakujem

buberova
25. aug 2021

To s pomlčkou sú medze v rámci ktorých je výsledok normálny. Stĺpec hodnota je tvoj výsledok. Skratky jednotlivých zisťovaných vecí ti určite poradí Google 🙂

ankare
25. aug 2021

Napíš do skupiny Zdravotníci na MK

nevenka
25. aug 2021

@gabika4 to TSH mas vyssie teraz, to 4,5? ATG a TPO mi napis, referencne ramce. Mas kusok vyssie TSH, takze stitna pracuje aktualne trosku pomalsie, ale ak nemas prekrocene ATG a TPO, tak to nemas autoimunitne. Ja mam aj hyper aj hypotyreozu a striedaju sa mi, tak sa kus vyznam. Ak to nemas autoimunitne, tak by mohol pomoct trosku nakopnut rybi olej s jodom od nutraceutica pkmer cena-vykon je super. Asi Ta zavola znova na kontrolu, uvidis, treba to len sledovat. Mne sa po druhom porode prislo na hyperfunkciu 6 mesiacov po porode, po tretom sa mi to aktivovalo po 2 mesiacoch. Celkom sranda, no...🙄

gabika4
autor
25. aug 2021

@nevenka áno, tsh mam teraz 4,5 a predtým 3,5... Rámec mam napísaný len pri TPO, ešte raz som to odfotila

gabika4
autor
25. aug 2021

Ešte som zabudla napísať, že som prišla o synčeka v 20 tt, preto ma gynekológ poslal aj na endokrinológiu...bola som tam 3 týždne po pôrode a po 2 mesiacoch od prvého odberu...pri prvej návšteve mi lekárka kontrolovala ultrazvukom aj štítnu zľazu a bola ok...už nevládzem chodiť hore dole...chceli by sme dieťatko, ale už mám 3 mesiace od pôrodu, dokopy žiadne výsledky a ešte k tomu ma vystresovala tá endokrinológia 😢 o ďalšie 3 mesiace mám opäť kontrolu na endokrinológii...aj keď mi povedala lekárka, že moje výsledky nenasvädčujú nejakému ochoreniu štítnej žľazy, ale pre istotu mi dala ešte ďalší kontrolný odber...

nevenka
25. aug 2021

@gabika4 hej, myslim si aj ja, tie protilatky nemas vysoke. Ono po porodoch sa to vacsinou vsetko zhorsi, ale dobre, ze si sledovana. Ale na otehotnenie je TSH 4,5 velmi vysoke. No len tomu treba dat cas. Sestra potratila v 13 tt. A TSH jej vyskocilo na 76! Ale ona ma aj protilatky vysoke, dostala Euthyrox 75-ku a chodi na kontroly. O isty cas sa chcu znova snazit o babatko. Ja som v 11.tt mala TSH 3,2 a uz mi predpisoval Euthyrox doktor, ale tiez pozitivne protilatky. Hormonov fT4 mas zatial dost, ja som mala na hranici norny, tej spodnej. A po porode zase vela hormonov a TSH 0,00, protilatky na Graves Basedow. No rozhodi to cloveka riadne. Tak zatial by som skusila nejak sa skludnit, akoze nebehat po lekaroch, myslim, stitna zlaza a celkovo endokrinny system potrebuje cas, nech sa to ukludni.
No kazdopadne, je mi luto, ze si prisla o dietatko, musi to byt hrozne. 😭

gabika4
autor
25. aug 2021

@nevenka už ma to fakt nebaví... Už 3 mesiace čakám a čakať mam ešte ďalšie 3? Ani nechápem čo sa stalo, prečo mi vyskočilo z 3,5 na 4,5... Síce mala som vtedy menštruáciu a dosť som bola vystresovaná, ale takto to zblblo 😪 mne už ide o čas... Nie som najmladšia a diagnostikovali mi reumu, síce som bez liekov, ale môže sa to zmeniť hocikedy, čomu sa chcem vyhnúť... Keby mi aspoň nedala tak neskoro kontrolu, 3 mesiace čakať, podľa jej slov "pre istotu"... To mohla v pohode i zopakovať ten odber alebo ho dat o mesiac ci 2...dnes už na mňa všetko doľahlo 😔

asia83
25. aug 2021

@gabika4 Do 4,05 je norma. Vy máte 4,5, čiže vyššie hodnoty ako norma. Znížená činnosť štítnej žľazy. Doplňte Jód, preventívne a počúvajte doktorov.

nevenka
25. aug 2021

@gabika4 ja chapem, ale to sa neda urychlit. Aj mne to trva, uz 6 mesiacov sa potacam raz lepsie, raz horsie a tiez som bez liekov, lebo sam doktor nevie, co si moje telo zmysli. Aby mi tyreostatikami uplne neodpalil stitnu zlazu.
Vyzera, ze to nemas autoimunitne, tak ja by som sa kludne snazila, ono to moze kolisat z mesiaca na mesiac to TSH. To je hormon hypofyzy a ked sa zvysi, tak tym nuti stitnu zlazu viac vytvarat hormony. Ked ich bude dost, tak sa znizi. Princip spatnej vazby. Na tvorbu hormonov je potrebny jod, kup si ten rybi olej s jodom od nutraceutica, tam mas aj protizapalove omega-3, aj ten jod. Pomoze Ti to. A ked nahodou sa podari otehotniet, tak hned pojdes na kontrolu. Ja by som to tak spravila. Ak bude TSH vyssie, daju Ti Euthyrox. Lebo TSH v tehotenstve ma byt tusim do 2,5. Ale fT4 mas teraz celkom dobre, v hornej tretine normy. Takze hormonov mas dost, dost bude aj pre babatko.
Skrz stirnu zlazu by som sa netrapila.
Poznam babu so sklerozou multiplex a ma male babatko, v tehotenstve sa tieto choroby zvyknu skludnit, horsie to potom byva po porode.
Ale musis sa skusit skludnit, netlac na to silou, aj ked verim, ze to je tazke. Stitna zlaza velmi reaguje na stresy. Drzim palce.

gabika4
autor
25. aug 2021

@nevenka ďakujem za radu... Zatiaľ čakám na výsledky genetiky a hematologie, a keď ich budem mať, tak pôjdem za gynekológom a uvidím, čo mi povie... Výsledky som mala mat do 2 mesiacov, čo uplynulo minulý týždeň, tak dúfam, že sa konečne ozvú. Omega 3 beriem už dlhšie, ale ešte dnes si objednám to omega s jodom... Ďakujem za rady... Dúfam, že nás gynekológ nestopne kvôli štítnej žľaze, lekárka sa tvárila, že je to ok, že to neznamena ochorenie štítnej žľazy, pravdepodobne menštruácia, stres alebo nachladenie. Mala som vtedy menštruáciu, o strese ani nehovorím... Keby som vedela, že to spôsobí, tak by som si preložila ten odber 😪 ale lekárka si vtedy žiadala, aby som prišla medzi 2 a 4 dňom menštruácie, prišla som 3 deň menštruácie, ale od rána som bola v strese, nestíhali sme a meskala som k zubárovi, aby mi opravili zlomený zub, ktorý ledva držal 🤦 ja som taka hlúpa, že až..

mury
25. aug 2021

@gabika4
k reakcii "@gabika4 Do 4,05 je norma. Vy máte 4,5, čiže vyššie hodnoty ako norma. Znížená činnosť štítnej žľazy. Doplňte Jód, preventívne a počúvajte doktorov."
Ak sa snažíte otehotnieť, resp. aj počas tehotenstva, je norma nižšia, určite nie 4,05. (osobná skúsenosť, počas tehotenstva zvykne TSH stúpať, odporučenie je navštíviť endokrinológiu po 8. týždni tehotenstva na úpravu liekov (ak už lieky beriete)),
takže za mňa to riešiť na endokrinológii. Áno, ak bude treba, tak brať lieky a čakať, vydupať sa to nedá🙂 Držím palce. (osobne si nemyslím, že nie je to stopka, skôr treba čím skôr to riešiť a brať lieky, ak Vám ich odporučia a kontrolovať TSH v priebehu tehotenstva, ja som bola na kontrole 2x).

gabika4
autor
27. aug 2021

@mury dobrý večer, práveže lekárka mi žiadne lieky nedala, tvrdila, že to nenaznačuje žiadnej chorobe štítnej žľazy ...vraj podobne výsledky videla pri menštruácii, strese či nachladneniu ... len mi kázala prísť o 3 mesiace na kontrolný odber ...a práve kvôli tomu neviem co robiť 😔 ...zatiaľ stále čakám na výsledky genetiky a hematologie, ale to budú už čoskoro, možno i budúci týžden ...následne mám ísť so všetkými výsledkami ku gynekologovi, tak uvidím co mi on na to povie ...no bojím sa, že mi dá stopku..nechce sa mi čakať do konca novembra na odber a do začiatku decembra na výsledok 😔 tak ma tá lekárka naštvala tými 3 mesiacmi akoby som nemohla prísť o mesiac 😞