Život bez mikrovlnky

lubi
13. jún 2013

Uvazujem o tom ze prestanem pouzivat uplne mikrovlnku. No zatial si to neviem vobec predstavit. Uz sme si asi vsetci zvykli na modernu techniku ze ani nevieme co by sme bez nej robili. Baby ktore mikrovlnku odmietate pouzivat prosim o rady ako ste si zlahcili zohrievanie na sporaku a vsetky veci okolo toho.

radusiq
14. jún 2013

@lubi pridavam sa, sice som mw stale nevyhodila, ale chystam sa ukecat muza a urobit tak cim skor. Pouzivala som ju na sterilizovanie a obcasny ohrev, ohrievat sa mi cim dalej tym viac hnusi a uz nesterilizujem takze len zabera miesto...pre maleho mam kovovu misku z Ikey, do toho dam jeho jedlo a do vodneho kupela a v priebehu sekund je zohriate. Ked robim mliecko, vodu mam prevarenu v kanvici a zapnem kanvicu len na par sekund aby sa ohriala a zarabam. Normalne jedlo klasicky na sporaku, v rure, alebo co sa da strcim do rury pod gril, to je rychlovka...

kovacovast
14. jún 2013

Lubi, my sme mikrovlnku uplne vyradili pred dvoma rokmi, ako sa nam narodila dcerka...tiez som si to nevedela predstavit... ale teraz si neviem predstavit, zeby sme ju mali!!!! Jedlo som malej vzdy varila cerstve a teraz ho zohrievam iba na sporaku v hrnceku, takze si na mikrovlnku ani nespomeniem. A ak mi niekto nuka jedlo z mikrovlnky, tak ho slusne odmietnem! 🙂

mirka
14. jún 2013

my nemáme mikrovlnku 3. rok, rozhodli sme sa tak zo dňa na deň, a vôbec nám nechýba, všetko si prihrievame na sporáku, veľakrát je jedlo rýchlejšie zohriate ako v mikrovlnke a hlavne sa nerobí to, čo ma na nej najviac vytáčalo - horúci tanier a studené jedlo a jedlo je aj oveľa chutnejšie, takže pre nás je to totálna zbytočnosť

mimi
14. jún 2013

@lubi my mikrovlnku nemame a ani som ju nechcela. Podla mna je to spotrebic bez ktoreho sa da v pohode zit 😉

mirka
14. jún 2013

@figurka1985 to ani nerob ohrievanie mliečka v mikrovlnke, radšej si kúp ohrievačku, alebo vo vodnom kúpeli

figurka1985
14. jún 2013

@mirka ved ani nechcem 🙂 ked ja si neskodim potravinami z mikrovlnky, urcite tym nebudem zatazovat mini-organizmus dietatka 🙂

warholette
14. jún 2013

a preco nepouzivate mikrovlnku, ak sa smiem spytat? ucelom kazdeho kuchynskeho spotrebica je ulahcit zivot, mixer mixuje, chladnicka chladi, rychlovarna kanvica zohrieva vodu a mikrovlnka zohrieva jedlo. niekto tu spomenul nejake zdravotne dovody, ale jediny, co som dokazala najst, je ze pri zohrievani nevhodnych plastovych flias sa z nich uvolnuje nejaka skodliva latka, takze si treba kupit nadoby urcene na ohrev v mikrovlnke.
len za to, ze sa mikrovlnka vola mikrovlnka, neznamena, ze vyzaruje nejake radioaktivne vlny 😉 jej ziarenie je neionizujuce, takze nie je skodlive. to ziarenie v podstate magneticky rozkmita vodu v jedle, ta za zacne o seba triet a zohrievat. nic teda nie je "ozarovane" alebo zdraviu skodlive.

lauricka
14. jún 2013

@lubi no mikrovlnka, no pohodlny zivot 😀 , nemozes mat vsetko 😉

matkamirko
14. jún 2013

@warholette ale predsa len je tam aj nevyhoda 🙂 Ak niekomu postacuje nezdrave stravovanie, bez vitaminov, a latok, ktore su zdraviuprospesne, tak mikrovlnku urcite. Potom staci dookola varit parky v mikrovlnke, a jest tie. Ale pokial nechcem jest vitaminy v tabletkach, aby som ich doplnila, ked sa uz takto o ne ochudobnujem, tak pre mikrovlnku jednoznacne - 🙂 Varim denne, a jedlo pripadne zohrievam v teplovzdusnej rure, plni to ten isty efekt, len s tym rozdielom, ze je to urcite zdravsie 🙂

prasiatko30
14. jún 2013

Myslim si si ze je to ako so vsetkym na tomto svete pokila ju pouzivas s mierou tak preco nie - ja si napr este pamatam to ohrievanie ranneho mlieka na sporhelte a mne by to asi kazde rano vykypelo lebo ja strcim salku do vlnky a idem poobliekat dieta vytiahnem salku strcim dalsiu a idem zase prec by som mala kazde rano radosti 🙂
Ja MV pouzivam len na zohriatie mlieka alebo ked sa dojedaju zbytky ale inak nie ani na rozmrazovanie ani na varenie

warholette
14. jún 2013

@matkamirko http://www.nytimes.com/2006/10/17/health/17real... z roku 2006, ale dobre. posledna veta hovori - nie, mikrovlnky vo vseobecnosti neznizuju vyzivovu hodnotu potravin. takze nevidim dovod sa plasit, ze mikrovlnka zabija vitaminy. ako som uz spominala, mikrovlnka zahrieva vodu vo vnutri potravin a ta zohrieva jedlo, je napriklad lepsie pokvapkat suche jedlo ako ryzu vodou, aby sa rychlejsie a rovnomernejsie zohriala. voda na sporaku, v ktorej sa vari jedlo, ma tak rovnaky efekt ako zohrievanie v mikrovlnke. nevidim preto rozdiel v strate vitaminov varenim a mikrovlnkovanim.

vejula
14. jún 2013

no my mikrovlnku nemame ani neplanujeme kupiť a žijeme normalne, vôbec nam nechyba. A čo sa tyka rôznych študii... ani za jednu by som nedala ruku do ohna, pretože čo študia to iny vysledok 😅

matkamirko
14. jún 2013

@warholette zaujimavy clanok, ale zase je to len a len z novin, bulvaru, zial. Pokial sa spytas nejakeho odbornika, tak ten ti podstatu mikrovlnneho ziarenia ozrejmi, bez toho, aby z toho niekto profitoval. Mirkovlnky su len biznis, urcite nie v prospech ludstva 😉

basikes
14. jún 2013

ani my nemame mikrovlnku. ked sme zacali s mm spolu byvat, nebola to pri zariadovani priorita, kedze toho bolo treba vela naraz. neskor sme zistili, ze nam ju vlastne netreba (podobne ako televizor 🙂 ). ale velmi ma vedia pobavit otazky od nasich pribuznych, ked su u nas: a toto si mam ako ohriat??? (napr. segra mala vcera hrozny "problem"s ryzou) :D

warholette
14. jún 2013

@matkamirko New York Times nie je bulvar! a nie je to ulohou tlace, priniest ludom poznatky napisane prijatelnym a pochopitelnym sposobom, pretoze nie kazdy je schopny a ochotny citat odbornu tlac. ale ok, pre mna je mikrovlnka nevyhnutna, rovnako ako pracka alebo pocitac 🙂 pre niekoho vsak nemusi. len ma zaujimalo, PRECO presne ju ludia nemaju. ten dovod, preco si povedali, a vies co, tento spotrebic nechcem...

mechurik
14. jún 2013

su mikrovlnky, kde sa da vypnut ohrev mikrovlnami.

sisaka
14. jún 2013

@warholette tak tato tema ma dobre pobavila, asi ako aj teba 😀 a prave som sem isla hodit ten clanok z New York Times -( to prve vyhodi, ked to das do googlu) ale si ma predstihla a vidim, ze to bolo aj zbytocne, to nebude nikto citat ved BULVAR 😀 Na Slovensku to uz mas tak, niekto si nieco na internete precita v angline, pochopi z toho 5% to potom cele 5x nafukne a poprekruca a zacne sirit poplasnu spravu. Potom aby ludia nevyzerali ako blbci sa zacnu tvarit, ze jasne, vsak to uz davno vedeli a vlastne taku vec nikdy ani nepouzivali, maju to doma LEN na okrasu. Co je teda dalsie nieco, co inde vo svete asi nevidiet. Kupis si nejaku vec, len preto, aby si mohol kazdemu ukazat, ze na to mas, ale v podstate to nepouzivas, to je len taka dekoracia v kuchyni, take vacsie hodinky ..... To je ako kupit si auto, nech vsetci vidia, ze na to mam a nejazdit na nom ale nechat ho pred domom, nech vsetci vidia ....
Myslim si, ze je tu skoda vysvetlovat, ktory sposob varenia co a kolko toho zabija, vsak to je klamanie vyrobcov mikrovlniek (to je dalsia mafia po farmafirmach, ktora chce vyhubit vsetko ludstvo)

sisaka
14. jún 2013

@matkamirko hej hej tie parky, to je bohaty zdroj vitaminov a vyzivnych latok, ta hodnota parok v mikrovlnke sa uplne znici
OMG - toto je uz silne kafe na mna. Tak pekne ohrievaj parocky na sporaciku, aspon budes vediet, ze ak by si raz dostala rakovinu, ze to nebude z tej mikrovlnky, ale z tych "zdravych" parok

lubi
autor
14. jún 2013

no moj manzel nechce dat prec mikrovlnku takze budem musiet bojovat s lenivostou aby som ju nezapla 😀
@warholette neviem, mozno preto ze su presvedceny ze to nie je zdraviu prospesne a su presvedceny ze to ze ju nepouzivaju je dobra volba.

warholette
14. jún 2013

@lubi ved to som pochopila, ze si myslia, ze je to nezdrave, ale preco? to ma zaujima. nepoznam totiz jediny dovod, preco by to malo byt nezdrave, a chcem vediet, odkial maju ludia informacie, ze to JE nezdrave, ked sa ja nemozem k nijakym dostat.

daneso
14. jún 2013

mali sme a už nemáme.... chvalabohu...... naše mamy nemali a stihali všetko.... už som sa naučila stihať aj ja 🙂 ... ale kolko ludi tolko chuti 😵

mima4
14. jún 2013

@warholette nezdrave je 95 % veci, co ludia robia, uz to ze vobec vyjdes na ulicu po ktorej preslo predchvilkou auto, je skodlive... to ze zapnes telku (ziarenia), to ze pocuvas radio... nedbaju v to, ze ked si len kupis zosit v papiernictve, prave si ublizila prirode 😉

warholette
14. jún 2013

@mima4 no ved to, hlavne ze nemaju mikrovlnku, ale maju pocitac a mobil..

mima4
14. jún 2013

@warholette ale tak ja to berem tak, ze vzdy je nejaka modna vlna 😉 ale na druhej strane clovek nieco tvrdi, ale zije inak... Uz to, ze vyuzivame energie, poskodzuje tuto planetu, poskodzuje nas ludi.... 🙂

betati
14. jún 2013

neviem kedy sa objavili u nás mikrovlnky ale 20 rokov mám pod palcom našu domácnosť a mikrovlnka v nej nemá miesto! Ohrievať v hrncoch je najmenej čo môžem urobiť pre naše zdravie. Ak by mi niekto ukázal lepšiu (menej škodlivú) variantu mobilu a počítača (potrebujem ich k práci), tak mením!!!

mima4
14. jún 2013

@betati
pevna linka a bez pocitaca = nase stare mami a maminy nevyuzivali tieto dzady a zili 😉

betati
14. jún 2013

@mima4 žiť aj ja viem, ale nesplním si pracovné povinnosti 😉 a nebude výplata!

bridget
14. jún 2013

Urcite sa da zvyknut aj na zivot bez mikrovlnky. My sme ju doma (myslim u rodicov) velmi dlhu dobu nemali a zili sme 🙂 Vsetko sa ohrievalo na sporaku, ale poviem vam, nenavidela som ohrievat napr. zemiaky, to sa stale prilepilo na dno hrnca ☹ Uz som tiez zvazovala, ci ju nevyhodit zo zdravotnych dovodov, hladala som si informacie, co vlastne robi a zistila som, ze rura na pecenie je tiez skodliva a neodporuca sa, sporaky moderne detto... A kedze si neplanujem v strede bytu rozlozit ohnisko a varit zdravo, tak spotrebice ostavaju doma, tak ako su.

sisaka
14. jún 2013

ale @bridget ake ohnisko? vies ake to je karcinogenne, takto pripravovat jedlo? jedina cesta je surova strava!

bridget
14. jún 2013

@sisaka no vidis, tak ani ohnisko, to ma nenapadlo, ked som pisala prispevok. A surovu stravu necham zajacom 😀