Žlčník alebo pankreas?

danka_111
17. aug 2018

Ako mam zistit ci ma boli zlcnik alebo je to pankreas?Kopu vysetreni za mnou a ja stale neviem kde je problem.Dlhodobo ma bolieva na prav. strane pod rebrom, raz picha, raz tlaci, raz az kdesi do chrbta to citim a teraz sa mi zda, ze pocitujem nieco aj na lavo pod rebrom, ale nie som si ista, lebo to nieje taka bolest ako napravo.
bolest.Mojgastro

dominika6
17. aug 2018

@danka_111 ak by to bol pankreas tak by to na vyšetreniach zistili...to sú teploty a zvracanie..

asia83
17. aug 2018

@danka_111 Žlčník, obličky. Pečeň nezvykne bolieť, tam sú iné príznaky, no ak, tak to je už zle. Pankreas nie, to je tupá bolesť hornej časti brucha.

deti95060810
17. aug 2018

pankreas bolí okolo pupka...žlčník pod pravým rebrom...vracanie môže byť pri obidvoch tak isto aj teploty...ale aj nemusí...

danka_111
autor
17. aug 2018

@danka_111 Moj gastro mi povedal, ze ked sa mi to naposledy ozvalo ked som zjedla salat s majonezou a vajickom, ze je to pankreas. A ani sa so mnou viac nebavil.

danka_111
autor
17. aug 2018

@dominika6 V krvi by to zistili...? Ale podla toho to nie je ani zlcnik.

dominika6
17. aug 2018

@danka_111 no ak by bol zapálený pankreas tak by si mala neskutočné bolesti,zvracanie..už z akého jedla je jedno..to by si ťa hned nechali v nemocnici..a je rozdiel ked máš len niečo podráždené..treba si dávať pozor na ťažké a mastné jedlá

asia83
17. aug 2018

@deti95060810 "Okolo pupka" máte hrubé črevo.

asia83
17. aug 2018

@danka_111 Ach. To je mi za doktora. Treba ísť za obvoďákom, mal by vás poslať na sono.

danka_111
autor
17. aug 2018

@dominika6 A on sa potom upravi..? Mne je dobre tak 2 tyzdne a potom sa to pokazi a trva to dlho aj mesiac, ked ma ta strana zasa rozboli. Na sono nic nenasli, ani v zlcniku. Len, ze je kolienkovito ohnuty. Asi v tehotenstve bol tak pritlaceny. Ja som si stale myslela, ze v zlcniku je problem a gastros to na mna tak vybalil, ze nie a az sa skoro urazil, ze mu neverim, ze kamienok v zlcniku sa tvori rok, ze znovu ultrazvuk robit nebude, lebo za 2 mesiace sa nic nezmenilo. Ale do frasa, tak co ma tam boli furt..🤔

dominika6
17. aug 2018

@danka_111 daj si urobiť na gastre kolonospopiu žaludka aj čriev

danka_111
autor
17. aug 2018

@dominika6 Robili mi to, zaludok ok. Kolono hrubeho creva len do 80 cm a plus k tomu MR tenkeho creva. A problemy stale, vysledok ziadny.

kukucka100
17. aug 2018

@danka_111 nemôže to byť z chrbtice? Hrudna, krcna, stavce, platničky,... Niektoré poruchy chrbta sa môžu javiť ako problémy brucha.

danka_111
autor
17. aug 2018

@kukucka100 Tieto vysetrenia urobene nemam, ale pocula som, ze to moze byt za tym. No mne sa nechce verit, ze by od chrbta tak bolelo v predu pod rebrom..😮 Lieky ako nospa, mi na tu bolest velmi nepomahaju.

kukucka100
17. aug 2018

@danka_111 nospa síce neviem ako funguje ale tuším je to na upokojenie hladkého svalstva.
A keď je to od chrbta tak to nepomôže. A skúsiť pravidelne masáže,cviky na chrbát, alebo zbehnúť k lekárovi.
Ja mám strašný problém po druhom pôrode s chrbticou a veru tá bolesť mi vyráža kdekoľvek. Noha ruka brucho... A nie je to bolesť je to skôr mravcenia, tlaky, Tupá bolesť, bolesť rebier, masérka mi povedala že je to z hrudnej chrbtice. Skús ísť touto cestou aj.

lianne7
17. aug 2018

Môže to byt problém aj s črevom ,máš ho v poriadku ?alebo žalúdok.

danka_111
autor
17. aug 2018

@kukucka100 Ako ja..po druhom porode som sa zacala strasne zle citit, prvy rok kazdodenne bolesti krizov, drieku..rano som sa zobudzala ako dolamana, akoby mi niekto tresol latou po krizoch..k tomu som kojila viac krat aj v noci..potom bolo na isty cas ako tak dobre, ale potom ta bolest pod pravym rebrom, nemocnica, kopu vysetreni, vyse dvoch mesiacoch zvysena teplota cez den a stale to nie je ok.

danka_111
autor
17. aug 2018

@lianne7 Hadicku mi robili 2 krat a crevo, neuplna kolonoskopia a maneticka tenkeho. Mam celiakiu, ale doktor vylucil, zeby mi to robilo taky problem.

katkapl
17. aug 2018

@danka_111 úprimne, momentálne prežívam presne to isté ako ty, dokonca mám aj podobne rokov a podobne staré deti. U mňa je problém ten, že ja som v 10 rokoch prekonala zápal pankreasu a poviem ti, že také vracanie, bolesť brucha a horúčky kedy mi museli zvnútra nejakými roztokmi v infuzii ochladzovať telo si človek zapamätá do konca života. Najskôr si mysleli, že mám slepé črevo, potom podľa počtu bielych krviniek, že Leukémia a nakoniec zistili pankreas a všetci na mňa chodili pozerať ako na zjavenie, že v 10 rokoch také niečo... momentálne pred 2 týždňami som začala cítiť tlak pod pravým rebrom. Tupá bolesť, ako keď máš ťažobu na žalúdku, nič hrozné. O 4 dni ma tak začalo pichať pod tým rebrom, že mi skoro až dych vyrážalo. Pohotovosť, vraj slepé črevo, chirurgia, údajne žlčník, po sone, kde mám všetko ok mi povedali, že mi našli zmeny na pankrease, ktoré sú spôsobené buď tým zápalom z detstva, alebo tým, že mám zvýšený vnútorný tuk a ten obaľuje vnútorné orgány a škodí im (pozor, vnútorný tuk nevidíš ako podkožný a môže ho mať zvýšený aj chudý človek). V každom prípade po 23rokoch si vieš predstaviť ako ma ten pankreas posledné dva týždne straší v snoch 🙂 keď ti ako decku povedia, že máš rok držať diétu na pankreas a potom po tebe ani pes neštekne a ty toľko rokov žiješ s tým, že veď jednorazová záležitosť. Najhoršie je otvoriť internet a vyskáče na teba toľko hrozného o pankrease, že si pomaly začneš chystať čierne šaty. Každopádne, krvné testy u mňa nepotvrdili vôbec nič zvýšené, všetko dokonca v dolnej hranici rozpätia normálu. Napriek tomu idem ešte na gastro aspoň po rady ako sa správať, keď už viem, že raz pankreas, navždy pankreas. Ale... čo som tým chcela povedať. Keby si mala zápal pankreasu, tak ti z krvi okamžite vyletia hodnoty, že by sa aj doktor chytal za hlavu a hlavne výška tvojho CRP by im pomaly rozbila prístroj na jeho zisťovanie. V detstve som ho mala neskutočne vysoké pri zápale pankreasu. Po sone a krvných testoch ma trošku upokojili, lebo sama viem, že nepijem, nefajčím, neľúbim mastné, korenisté a ťažké jedlá (všetko toto je najhoršie na pankreas), no prvé čo mi ďalej napadlo je presne čo tu už niektorá spomínala a to chrbtica. Skrátka sama na sebe pozorujem, že po 2 deťoch a 5 rokoch doma som neskutočne zlenivela a aj keď sa to zdá divné, že pri deťoch mám menej pohybu ako keď som bola bez nich, je to tak. Kedysi som chodila cvičiť do fitka, dnes radšej s deckami na hojdacky, kde samozrejme len stojím a hojdám (minimum pohybu pre mňa), stojím pri hrncoch, zase len stojím, decká odpadnú do postele, jediné čo ma láka, je ľahnúť si k nim. Jednoducho o čo viac sa s deťmi v mojom živote starám o svoj duševný svet, aby som im psychicky stíhala a nebola stále naštvaná a vyčerpaná, o to viac som kašlala na svoje telo. Zase nie, že by som bola s nejakou veľkou nadváhou, skôr mi po 2 tehotenstvach povolili svaly všade kde mohli. Zober si len tie orgány ako máš v bruchu tlačené keď si tehotná a keď sa si následne nespevňujem chrbticu a brucho, tak verím, že ma to teraz dobehlo. Nechcem tu mudrovať, možno beháš maratón a prevraciaš pneumatiky aj pri dvoch malých deťoch, klobúk dolu, ak hej 😉, ale píšem len z vlastnej skúsenosti. A ešte niečo, všetka psychika sa odráža do brucha. Mňa 2 týždne tak bolelo to brucho, plakala som, pomaly som sa lučila s každým, lebo keď si prečítaš tie super prognózy pri pankrease, tak dovidenia 🙂 akonáhle som dostala výsledky, že v krvi nič, tak prisahám, že od toho dňa sa to upokojilo. Jasné, že občas ešte tlak prebehne, ale už nič výrazné a vážne mi aj doktorka povedala, že stres je najhoršie pre celé telo čo môže byť! Alebo ako mi stále prízvukuje môj ocino: Najhoršia smrť je z vyľakania. Ver, že po toľkých vyšetreniach by určite nemohli ignorovať, keby si mala niečo závažné. Pekný deň.

kukucka100
17. aug 2018

@danka_111 som na tom podobne. Po prvom pôrode som po šiestich týždňoch ani nevedela že som bola tehotná (ak nepočítam tých 25kil čo mi vtedy zostali) teraz som skoro desať mesiacov po pôrode, tých takmer tridsať kil bolo preč po pol roku a ja som fyzická troska. Kríže, ruky,nohy, chrbát,kebyže mám povedať všetko čo ma bolí s e tu do rána. Ja fakt neviem čím to je.

danka_111
autor
17. aug 2018

@katkapl Mile rada budem riešiť svoje zdravotné problémy s doktorom, no niet nad takýto komentár, odpoveď aký si tu dala Ty..naozaj...👍👏ďakujem...Kedže si sa prešla takým čudom, tak nemôžem povedať ani pol slovka na to, že vieš o čom je reč, že to veľmi dobre poznáš. Ja som si poležala v nemocnici, pochodila som po vyšetraniach, brali mi milion krát krv a nikde nič...len to pichá a pichá..no ja som taký neveriaci Tomáš asi, alebo čo, no logika mi hovorí, že keď sa nikde nič nenašlo, tak by to malo byť zrejme ok, ale asi ma zrádza vlastne telo a hlava...žeby:( A po tých dvoch tehotenstvách, tá chrbtica a svaly, ktoré žiadne nemám..to že mám deti, som doma 5 rokov, robím stále tie isté činnosti, necvičím, na masáži som bola tak pred 5 rokmi a pneumatiky neprevraciam, lebo tie by prevrátili mňa pri mojích 53 kilách. Veľa vecí ma dokáže psychicky ovplyvniť, ako aj teraz môj gastro, keď zahlásil, že problémy mi robí pankreas. Preto som už začala všade hľadať a špekulovať, či to môže tak naozaj byť. A veru mala som aj také, že ma strašne bolelo pod tým rebrom, išli sme na pohotovosť s manželom a keď mi vzali krv a povedali, že tam nič nieje, tak sa mi odľahlo a aj som sa cítila lepšie.Takže mi to robí stres a možno aj chrbtica..neviem..a možno aj podráždený žlčník, lebo malá bola celý čas v bruchu priečne a tlačila mi do obličky a aj toho žlčníka. A tá veta tvojho ocina je fakt trefná. Budem si ju pamätať.

zuzanockamt
17. aug 2018

Pankreas bolí na ľavej strane...ozýva sa po tukových jedlách,čerstvom pečive...pocity na vracanie,hnačky,nadúvanie. Nemusia byť teploty,keď je to chronické.

danka_111
autor
17. aug 2018

@kukucka100 Všetko je tým tehotenstvom. To akoby si o mne napísala..Po prvom to bolo ok, aj som sa dobre cítila, nemala som žiadne zdravotné problémy a po malej..vyzerám jak z koncentráku..mám takú váhu, čo som nemala ani na strednej..všetko ma boli, pichá, chodím po doktoroch..v noci nespím, hoc už malú nekojím a ráno vstávam dolámaná jak keby som mala o 20 rokov viac..A ty ešte kojíš? Mám pocit, že aj to u mňa zohralo nejakú rolu..pred tým som kojila 2 roky malého a potom zase rok a pol malú.

kaya60
17. aug 2018

Ja mam presne tie iste problemy, ale ze uplne presne, len teda ta bolest, to pichanie, nie je az take intenzivne, ze by som musela na pohotovost. Ale vsetko ostatne, ako keby som to ja popisovala. A teda zatial mam spravene len sono, ani zlcnik ani pankreas to nie je. Ale citala som na internete,, ze to moze sposobovat aj dehidratacia ( a teda ja ozaj pijem strasne malo) alebo aj zapal mechura alebo ladviny. Toto ti vysetrovali? A ozaj bude mat velky podiel na tom aj psychika, lebo ja napriklad ked sa dozviem nejaku dobru spravu alebo nieco mi vychadza a pod, zrazu si uvedomim, ze ma nic neboli. A ked mam stresy, alebo napriklad cestujem...tak vzdy sa mi to zhorsi. A dokonca som tiez mala prve vysledky na celiakiu pozitivne, ale potom to uzavreli ze mam HIT, ale ktovie....

kukucka100
17. aug 2018

@danka_111 kojila som do ôsmeho mesiaca aj to som bojovala od začiatku lebo som mala problém s mliekom. Tak som aj dokrmovala. Prvý menzes som dostala po siedmich mesiacoch. A je to tuším horšie.
Keď som bola u gynekológa tak mi povedal že som ok. Keď som išla obvodnej a povedala som jej čo všetko má trápi tak nič. Jedine čo som ako tak.vydrankala bolo doporučenia k chirurgovi lebo mi šili aj konečník po pôrode a teda doteraz to nie je ok. Je mi z toho do plaču všetkého.
Bola si aj po lekároch?

danka_111
autor
18. aug 2018

@kukucka100 Nebud smutna🙂 Co sa da riesit ries s doktormi a co nie, clovek si musi sam nejak pomoct. Obvodny doktor, vela nemozeme. Len poposuva dalej..Mne moja ani nepovedala, ze co si mysli, alebo ako by som si mohla pomoct, len popisala papieriky a cau. A pochodila som mnozstvo doktorov, lebo som riesila tu zvysenu teplotu a nic sa nikde nenaslo. Isto, som z toho vsetkeho znechutena a to ze ma ustavicne nieco boli, mi nepomaha, ale co s tym..Aj dnes rano, zobudim sa a chrbat, dole vyssie ako krize, ma tak boli, ze des.

danka_111
autor
18. aug 2018

@kaya60 Naozaj...? Ako ja...Az mi to pomohlo, ze len nie ja sama riesim take veci, ze ma tam boli a nikde nic, ze si myslim, ze mi z toho uz preskoci..Doktori povedia, ze tam nic nie je. Ok, tak preco to boli..? A od vtedy hladam a hladam..Ostava u mna tiez ten chrbat a vysetrenie u urologa, lebo sa zda, ze ma jednu ladvinu trosku spadnutu..A tiez malo pijem, snazim sa to uz zlepsovat, ale nie kazdy den vypijem tolko ako mam. A ta psychika...robi vela...viem:(ked myslim na to, ze ma to boli, tak je to este horsie a este viac to citim. Niekde, ale musi byt pricina, len ju najst🙂 Mozno je tam nejake drazdenie aj z chrbta, aj zo zlcnika, v ktorom nemusi byt vidno kamienok alebo piesok, len je podrazdeny a preto to boli.

erickatt
18. aug 2018

@danka_111 ja som to mala. A je to z chrbtice

bobricek1979
18. aug 2018

@danka_111 na, sono brucha si bola

kaya60
18. aug 2018

@danka_111 presne, a to pitie sa musim aj ja snazit zlepsit, vobec neviem poriadne pit, este ako tak z flase, par glgov a dost, normalne neviem pri tom dychat alebo co, pohar vody by som nevypila ani omylom, neviem co to mam za uchylku, sama na seba som nahnevana. Urcite s tym suvisi aj vela mojich tazkosti. Inac ja tiez v poslednej dobe viac citim to pichanie v chrbte ako pod rebrom, kde to zacalo v podstate...ako keby ta bolest putovala..

erickatt
18. aug 2018

@danka_111 presne na tak bolelo. Pod pravým rebrom aj medzi rebrami. Po jedle, predjedlom aj na lačno.. a z chrbtice.