Zvýšená hladina kortizolu

anyq
2. feb 2023

Ahojte, potrebovala by som radu, ako znížiť vysokú hladinu kortizolu, vyšli mi špeciálne ráno a dopoludnia vyššie hodnoty a necítim sa vôbec ok. Chcem podotknúť, že mám hypotyreózu a autoimunitný zápal, tzn. neviem či Ashwagandha a podobné produkty sú pre mňa vhodnou alternatívou, keďže oni stimulujú imunitnú odpoveď.
Ďakujem za prípadnú pomoc. Anyq

janetinka27
2. feb 2023

@anyq ahoj a chodis na endo? ja som mala zvyseny kortizol, bola som na sone nadobliciek, ci tam nie je nador. ja som sa obavala cushinga a kedze nadoblicky boli ciste, mala som potom obavy, ci to nebude ten "mozgovy" variant

aaadkaaa
2. feb 2023

@janetinka27 ake si mala hodnoty? Lebo mna endo odbila,ze zvyseny kortizol ma kazdy....

janetinka27
2. feb 2023

@aaadkaaa uz si nepamatam, ale moja endo ma hned poslala na to sono, napisala mi do spravy nieco ako podozrenie na hyperkortizolizmus

janetinka27
2. feb 2023

@aaadkaaa inak mne byvalo tiez zle, nakonieco to bol DM2

aaadkaaa
2. feb 2023

@janetinka27 skoda...ja som mala vyse 900, norma bola tusim 200-600, takze podla mna dost, ale len ma odbila, ze stres ma kazdy...a to som bola vtedy naozaj uplne v klude, bez stresu... a celkovo mi je nanic, zle, unavena som, kadejako mi je, ale podla nej je to ok...

janetinka27
2. feb 2023

@aaadkaaa a to bola aka dr? endo? kedy si znova objednana?
ja som mala to meranie v inych jednotkach, tam bolo ine rozpatie, napriklad 2-9.
kortizol stupa pri strese, tak viem, ze robia odbery aj tak, ze sa pacient da na noc lezat do nemocnice a krv mu zoberu hned po zobudeni, aby mu nestihol stupnut kortizol zo stresu. ale mozno by stacilo ist na opakovany odber u teba a porovnat vysledky

aaadkaaa
2. feb 2023

@janetinka27 ano, endo. To mi brala v tehu. Prvy odber 800, o mesiac uz vyse 900 a vraj je to ok...dalsi odber mam az v lete, asi sa popytam obvodaka, ci mi to neskontroluje

anyq
autor
2. feb 2023

@janetinka27 chodim na endo, tento test na kortizol som si dala robit ako samoplatca. Pisala som endo, zatial sa mi neozvala, tak neviem.

janetinka27
2. feb 2023

@aaadkaaa
@anyq ja som si az teraz vsimla, ze ste dve, ja som si myslela, ze si pisem s jednou 🙂
mne dr test robila opakovane viackrat, neskor som mala lepsie vysledky, no stale nad normu.
kvoli tomu kortizolu som zila dlhsie v strachu, rozumiem vam. pokial nie je cesta cez endo, tak ten obvodak, ale neviem naisto,ci moze obvodak ziadat test na kortizol (nepytala som sa). potom teda uz len ako samoplatca.

karush
2. feb 2023

Hodnota ranného kortizolu o 8mej v krvi je zo všetkých dg testov najmenej presná, je najviac ovplyvnená napr stresom, zvyšuje ju aj napr. užívanie HAK, fyzická námaha, choroba...dôležitejšia je diurnálna krivka kortizolu, nakoľko klesá hodnota počas dňa a voľný kortizol v moči, ACTH o 8 ráno a potom ďalšie testy. Je to veľakrát diagnostika na niekoľko rokov, kým všetky výsledky budú jednoznačné. Za mňa môžem povedať, že pokiaľ sa jedná o skutočnú chorobu, taj vyradí človeka z bežného fungovania.

anyq
autor
6. feb 2023

@karush ja som bola na slinnom teste, odobrata vzorka rano o 08.00, o 13,00, o 17.00 a o 23.00. Ranny je nad normu a tak sa aj citim, rano zle....

karush
6. feb 2023

@anyq Ráno sa kortizol zvýši, aby človek vedel vstať a fungovať, človek s patologicky zvýšeným kortizolom môže mať kľudne tú raňajšiu hodnotu v norme a zvyšok dňa napr zvýšené hodnoty, aj naopak to platí: zdravý človek môže mať tú hodnotu mimo normu a nič to neznamená, preto vždy sú dôležitejšie tie ďalšie hodnoty, či tá hodnota klesá, ACTH aké je ráno o 8mej, aký je 24h voľný kortizol v moči, aké sú príznaky.
Sú tam prítomné aj iné príznaky, problémy s tlakom, pulzom, zvýšené ochlpenie, červenanie sa, zvýšené potenie, priberanie prevažne do tváre, brucha, nad kľúčne kosti, úzkosti, nepravidelná menštruácia, vnútorný nekľud...?

ninka297
6. feb 2023

Mne tiez zistili ranny kortizol zvyseny a potom druhe meranie o 11 uz bolo v poriadku..