Čo môže spôsobovať zvýšenú hladinu laktátu?

Zodpovedané
21. máj 2022

Dobrý deň,

bola som na vyšetrení ohľadom laktátu. Dala som si ho urobiť na vlastnú žiadosť, lebo predtým mi vyšli vysoké hodnoty. Krv bola odobratá v kľude, čiže nie po fyzickom zaťažení.

Som po treťom Covide-19 a cítim veľkú svalovú slabosť, strašnú únavu, bolesť svalov a aj kĺbov. Krvný obraz mám v poriadku.

Čo môže spôsobovať zvýšenú hladinu laktátu?

Aké sú moje výsledky?

Momentálne väčšinou ležím, keďže som dosť unavená.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na presné vyjadrenie toho, či je v tele laktát je vhodné odber artériovej krvi.

Vo Vašich výsledkoch je hodnota iba mierne zvýšená, laktát sa kontinuálne tvorí. Vyššie hodnoty sú po námahe. Vaše problémy budú súvisieť s postcovid syndrómom. U niekoho trvá tento syndróm aj niekoľko mesiacov.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková