Poradňa: Ako správne nosiť deti?

elinka27
16. máj 2012

Všimli ste si, že na uliciach pribúda počet mamičiek, ktoré svoje deti od narodenia nosia v šatkách a ergonomických nosičoch? Stretávajú sa s rozličnou škálou reakcií okolia. Jedna skupina s nadšením matky podporuje. Nájdu sa i rozhorčení, ktorí nosiacu mamičku upozorňujú, že dieťatu ničí chrbticu, kriví ho, vláči ho, má ho dať pekne ležať rovno do kočíka.
Kde je vlastne pravda a čo je správne?
Táto diskusia ma cieľ pomáhať a informovať o tom, čo je nosenie, ako sa správne nosí a akých chýb sa pri nosení vyvarovať.

zdenka13
30. máj 2016

@mirkave ahoj, nasla som takyto nosic cez aliexpress, zda sa mi dost lacny oproti inym, ako ste boli spokojni? dakujem 🙂

matrix87
30. máj 2016

@zdenka13 cez aliexpres sa daju kupit napodobeniny original znaciek za lacnejsi peniaz.nevyhodou je,ze nevies z akej latky su robene,mozu pustat farbu... ja som mala odtial fake ergobaby,bola som spokojna s nim,len bol zsi ako original...

matrix87
30. máj 2016

@zdenka13 a vsimla som si aj nosic v linku,je to mei tai,takze satkonosic,vyhodou je,ze nema pracky takze sa nemusis bat,ze by boli pracky slabe,vseobecne mei tai su fajn nosice 🙂

mirkave
31. máj 2016

@zdenka13 ahoj. Podla mna bol uzasny ten nosic. Mne vyhovoval. Pri prani nezmenil ani tvar,ani farbu,sitie vyzeralo byt kvalitne. U mna velka spokojnost

zdenka13
31. máj 2016

@mirkave dakujem, asi ho kupim a uvidim sama 🙂

slivocka4
30. jún 2016

Ahojte, mam 2 mesacnu dcerku - velmi aktivnu a vnimavu, co jej v tomto veku velmi neprospieva, nakolko spinka cez den velmi malo, po tej hodinke, aj skor, sa zobudi a tazko potom zaspava. Väcsinu dna sedim a kocikujem, nic nestiham. Chcela by som si zadovazit nosic - Manducu, aby som aspon co to mohla doma porobit, kedze na rukach mala spinka. No chcem sa opytat, nikde zatial nepreukazali nejaku skodlivost nosicov? Ked som sa na nosic pytala detskej lekarky, povedala ze to nie je zdrave pre vyvoj chrbtice nakolko po narodeni uz nema byt skrcena, hlavicka je tazka a tlaci neprimerane na telo, ze najlepsie v kociku atd.. tak si trosku niesom ista (hoci nosic som uz objednala 😅 ) Predsa len v maternici ta gravitacia na babo koli plodovej vode fungovala inak, tak neviem, je to UPLNE bezpecne a neskodlive nosit babätko??? Velmi dufam ze ano..

korytnacka7
30. jún 2016

Pre takeho drobca je idealna satka... ale manducu by uz tiez mohla zvladnut 🙂 Zdrave nosenie je zdrave, nespravne nosenie je skodlive, to je jasne. Dietatko sa rodi so zakrivenou chrbticou do pismenka C a nie zo dna na den sa chrbtica vystrie. Ten proces trva niekolko mesiacov. Spravne nosenie tento vyvin len podporuje. Nozky pekne nasiroko v nosici nahradza dokonca to nezmyselne mnohovrstvove plienkovanie... Nosenim vsetko ide lahsie, koliky, uspavanie, dojcenie, domacnost... vela stastia. Odporucam skupinu Nosime nase deti 🙂

aflou
19. júl 2016

Ahojte. Mám 4mesačnú dcérku a chcela by som ju začať nosiť v manduce.Už som sa na tú chvíľu veľmi tešila. No moja nechce a odmieta mi v nej byť. Nebola zvyknutá nosiť sa tvárou ku mne a tak neviem či si na to zvykne. Pače a odstrkuje sa odo mňa. Mám dvoch psíkov a veľmi rada by som ju zobrala na malú prechádzku aj so psíkami. Pretože v kočiari sa u nás do kopcov a po zlom teréne nedá prechádzať.Čo mi poradíte.

darusenka123
19. júl 2016

@aflou skusat 🙂 urcite si zvykne

aflou
19. júl 2016

Nechcem to vzdať.

darusenka123
20. júl 2016

@aflou mojmu malemu trvalo sloro tyDrn kym sa mu zapacilo.pripadne,mas ho dobre podsedaneho a vsetko do re dotoahnute?taktiez v noaicoch sa odporuca nie cele oblecko.ale napr tricko teplaky

tehotna13
22. júl 2016

Ahojte chcela by som sa opýtať od akého veku je vhodné nosiť na boku?? Ďakujem

matrix87
22. júl 2016

@tehotna13 kee vie drzat hlavicku,lebo pri tychto bocnych uvazoch sa neda podopriet tak ako pri ksk napriklad... ked uz je babo vacsie a rado obzera svet okolo...

tehotna13
22. júl 2016

@matrix87 ďakujem veľmi pekne 😇

gastanka32
22. júl 2016

@tehotna13 tak tak ked drzio hlavku inak by mu to mohlo sposobit problemy 🙂

tehotna13
22. júl 2016

@gastanka32 ona už drží a pekne tak možno skúsim či sa jej bude páčiť len som chcela vedieť že od kedy sa dá ďakujem 😇

gastanka32
28. júl 2016

@tehotna13 vyskusaj urcite 🙂

zibritka
17. aug 2016

Ahojte, potrebujem sa poradit.. Budem mat zimne babatko, chlapceka a potrebujem vyriesit ranne chodenie do skolky so starsou dcerkou... Cize neviem sa rozhodnut, co je lepsie, ci kupit satku, alebo nosit s novorodeneckou vlozkou... Rano budem potrebovat babo rychlo nahodit na seba a ist.. Co by ste mi poradili?... Babo sa ma narodit zaciatkom decembra, realne tu skolku budem riesit az od januara po zimnych prazdninach, cize ked bude mat zhruba mesiac, ale chcem kupit dopredu, aby som potom nestracala cas.. Dakujem za rady..

jajkuschon
5. dec 2016

@zibritka ahoj, neviem ci je tvoja otazka este aktualna 🙂 ale ak ano, ja by som odporucala na take novorodeniatko skor satku, po 2-3 naviazaniach uz budes mat prax a zvladnes to aj za 2 minutky. Idealne je si v tom pripade zadovazit mozno aj bundu na nosenie deti, iste ju v zime vyuzijes a odpadne ti starost s babusenim najmensieho babatka, ty a bunda ho dostatocne ohrejete a zaroven, ked sa vratite z vonku staci ked si vyzlecies bundu a babatko sa nebude prehrievat ani doma 🙂
alebo ak sa mozno bojis satky skusila by som novorodenecky nastavovaci mei tai od Fidelly, ten je uzasny, pohodlny a makky, krasne sa prisposobi aj malinkemu novorodencovi 🙂 napr. takyto: http://www.klbkostastia.sk/1059.fidella-fly-tai...

zibritka
7. dec 2016

@jajkuschon jeeej, dakujem moooc 😘 Zatial mam tu elasticku bobu, nosiacu mikinu aj vetrovku.. Termin o dva dni.. Ak mi nebude vyhovovat elasticka, skusim nejaku pevnu.. pozerala som Kokadi a este jednu mam napisanu.. Nosic necham zatial tak... Neskor sa uvidi, ci zvladam viazat popri dcere.. 😉😍

jajkuschon
7. dec 2016

@zibritka no tak sa potom pochval ako sa ti viaze s elastickou 😉 mne az tak nevyhovovala, skor pevnu od zaciatku, idealne s nizsou gramazou 😉 ale poznam aj maminky co odnosili v elastickej skoro do 8 kg 😘

doga666
8. mar 2017

Zdravim, mohli by ste mi poradit aj ako je to s babyvakmi? Vsade su videa len s vacsimi detickami ci babikami, nikdy nie s mensimi babatkami...ja mam 5 tyzdnoveho synceka a babyvak sme si zaobstarali. Zdalo sa mi to cenovo dostupnejsie aj istejsie a jednoduhsie ako so satkou..ten co mame my ma dva aj kruhy. Ako tam ma byt spravne ulozene babo aby bolo vsetko ako ma? Ked tam maleho ulozim vzdy je spokojny, obzera okolie ked my ten vrchny lem podohnem ale skoro vzdy hned zaspinka. 😲

mit
4. apr 2017

Ahojte. Rada by som poprosil ao rady a skusenosti ci kupit satku boba wrap alebo amazonas carry sling. Dakujem.

matrix87
5. apr 2017

@doga666 babyvak nie je moc vhodny, pretoze tam to dietatko nevies poriadne ulozit tak, aby sa citilo aj ono dobre, aj ty... lepsia je satka. pridaj sa do skupiny Nosime nase deti ;)

@mit ahoj, pridaj sa do skupiny Nosime nase deti, tam ti poradia ;)

evittam
5. apr 2017

@matrix87 Vsetko sa da ak sa chce. Mna to nikto neucil a syna som nosila v babyvaku. Len som sa dostala von pred vchod a uz spal-urcite to nebolo tym,ze by sa zle citil.😉

doga666
6. apr 2017

@matrix87 no zatial maleho v rom nosim len po byte, ked uz s nim neviem dat rady, ale viac v nom nosim starsiu dcerku. Tej sa tam naramne paci. Ale len na kratsie, lebo 12kg na jednom ramene je dost zataz, ale aj tak je ten babyvak pomocnik velky ked dcera uz nevladze chodit 🙂

zibritka
9. apr 2017

@jajkuschon Tak nakoniec som dostala na Vianoce pevnu satku.. Ale bieda.. Je prilis siroka, to som si vopred nevsimla, cize sme sa nezamilovali.. Nakoniec som kupila prackovy nosic, ale boli ma z neho trochu chrbat.. Zalezi velmi ako ho nastavim.. Teraz poskulujem po rastucej lenke s krizenymi popruhmi... Avsak, maly mal ekzem na hrudniku a trochu sa štorcuje, tak musim chvilku cakat, kym sa bude chciet zas nosit..

katalanka
24. sep 2018

Ahojte, mam týždňové bábätko, kupila som z bazáru elasticku šatku. Stale váham ci ano, ci ho dobre uviazem je tak krehký, neublížim mu? Dr, v porodnici neodporúčala nosiť...Mozem zacat nosiť? Alebo pockat? Aky typ uvazu? Zvládnem šatku uviazať sama? Dakujem.

matrix87
24. sep 2018

@katalanka ahoj.urcite zvladnes aj sama.podla videa. Na elasticku satku je dobry uvaz kriz s kapsou von.pozri napr.vonzino1 alebo kengurka. Neublizis babatku.9 mesiacov bolo v brusku v polohe skoro ako v satke 😉 este stalr je malo de ktori vedia aspon daco o noseni.

katalanka
24. sep 2018

@matrix87 dakujem zajtra idem do toho 🙂