Môže sa rozvedený človek ísť spovedať?
Ahojte, ja nie som veriaca, ale svokra áno. Má 80, v poslednej dobe je taká v depresií by som povedala. Lekára odmieta, lebo "nie je blázon", aby chodila k psychológovi, ale vidím, že ju trápia také veci, aj z minulosti.
A teda premýšľam, že by som jej ponúkla kňaza? Spoveď?
Len teda neviem, či môže ísť rozvedený človek na spoveď?
Na prijímanie nie, ale na spoveď možno áno?
Vopred ďakujem.
@thirstymonk jasné, ze spásu mojej duše mám v rukách ja. Pristupovanie k sv. spovedi, sv. prijímanie, vyhýbanie sa hriechu. Ale nemôžeme predsa povedať, že Ježiš nezomrel za všetkých. On miluje každého človeka, aj hriešneho. Každý má dvere k nemu otvorené skrz sv. spoveď. Čo už je toto za doba.
@zmrzlinka8 No to veru nemáš. Šiesta hlavná pravda, mladá pani? Jak znie?
@zmrzlinka8 No to veru nemáš. Šiesta hlavná pravda, mladá pani? Jak znie?
@thirstymonk Božia milosť je na spásu potrebná: Pre dosiahnutie večného života s Bohom je nevyhnutná Jeho pomoc.
Samozrejme tak som to myslela, cez sv. spoveď a sv. prijímanie.
@jennky13 Čo sa dá. Prijimať sviatosti, to asi najviac.
@thirstymonk prijmat sviatosti ? Cize chodit do kostola, prijmat veceru panovu ?
Boh nie je malicherný. Kňaz vie,co má robiť aj v takomto pripade.Ale zavolat ho na roxhovor,len ak s tym stará pani bude súhlasiť.
@jennky13 Nová úprava rímskeho misála asi z roku 2021, alebo nejak tak... mení "toto je kalich mojej krvi, ktorá sa vylieva za VŠETKÝCH..." na "toto je kalich mojej krvi, ktorá sa vylieva za MNOHÝCH..." v latinskom originále - "ad multum", nie "ad omnem".
Áno, my pápeženci veríme, že Ježiš zomrel za všetkých, ale to automaticky neznamená spásu všetkých. Pre to treba aj niečo urobiť zo svojej pozície.
@thirstymonk no áno, spásu máme každý v rukach sami.
Ale až Boh rozhoduje podľa svojho nekonečného milosrdenstva, čo bude....či my sme jeho zástupcovia? Aby sme dopredu rozdeľovali ľudí?vidíme do svedomia?nevidíme.
Zase nebud pápežskejsí ako pápež alebo nesupluj Boha.
@januska12323 to takto nefunguje, pristupovanie k sviatostiam má svoje pravidlá
@zmrzlinka8 ale veď na spoveď ísť môže len nebude rozhrešenie alebo to farár nazve rozhovorom, naozaj nevidím problém ak sa chce
@zmrzlinka8 nevieme aký má postoj babka, duchovne jej možno postačí rozhovor
jasne, ze sa moze porozpravat s knazom. ved za nimi chodia aj horsi ludia, resp. ludia, co spachali horsie veci, tak preco by sa nemohol ist vyspovedat niekto, kto je rozvedeny? nelogicke.
@danina09 nerozumieš istým pravidlam, iné je rozhovor, iné je spoved a rozhresenie.
@thirstymonk Božia milosť je na spásu potrebná: Pre dosiahnutie večného života s Bohom je nevyhnutná Jeho pomoc.
Samozrejme tak som to myslela, cez sv. spoveď a sv. prijímanie.
@zmrzlinka8 Múdro
@thirstymonk prijmat sviatosti ? Cize chodit do kostola, prijmat veceru panovu ?
@jennky13 Sviatosti je 7 a "chodiť do kostola" nie je ani jedna z nich. 🙂 Večera pánovu majú evanjelici. Pápeženci majú Eucharistiu.
Som rozvedená, bola som na spovedi u františkánov, povedala som že som rozvedená atď, dlho sa modlil a dostala som rozhrešenie.
Na prijímanie som nešla, ale to rozhrešenie bolo úplne rovnaké ako keď som bola dieťa, 2x zdravas, 2x otčenáš.
Ako má človek vedieť že to rozhrešenie nebolo?
Čakala som že ma farár nasmeruje, dostanem jasnú odpoveď na moj stav, ale dostala som to naučené rozhrešenie.
V kostole som nebola roky, som myslela že sa to už zmenilo, čo by mal povedať farár? Že nedám ti rozhrešenie? Odvtedy som v kostole nebola radšej, popravde som sa tešila z rozhrešenia
@thirstymonk jasné, ze spásu mojej duše mám v rukách ja. Pristupovanie k sv. spovedi, sv. prijímanie, vyhýbanie sa hriechu. Ale nemôžeme predsa povedať, že Ježiš nezomrel za všetkých. On miluje každého človeka, aj hriešneho. Každý má dvere k nemu otvorené skrz sv. spoveď. Čo už je toto za doba.
@zmrzlinka8 Protestanti spoved nemaju ...
@jennky13 Sviatosti je 7 a "chodiť do kostola" nie je ani jedna z nich. 🙂 Večera pánovu majú evanjelici. Pápeženci majú Eucharistiu.
@thirstymonk ono je to jedno, co kto ma, ale v Bibli je jasne napisane :
1Ján. 1,9
Keď vyznávame svoje hriechy, verný je a spravedlivý, aby nám odpustil hriechy a očistil nás od každej neprávosti.
alebo
1Ján. 2,12
Píšem vám, dieťatká, že sú vám odpustené hriechy pre jeho meno.
tak preco nemoze ktokolvek, kto chce odpustenie ho aj prijat ak Boh vo svojom slove hovori, ze ho da kazdemu , kto svoj hriech vyzna - nie je podmienka, ze knazovi . Preco pridavame nieco tam, kde Boh zamerne odobral, aby bolo jasne, ze odpustenie je zdarma, lebo ON uz zaplatil
@anonym_autor neráta sa to úplne ako spoveď keďže nedostane rozhrešenie a neoľutuje hriechy. Ale porozprávať sa ísť môže, vie to uľaviť na duši.
Som rozvedená, bola som na spovedi u františkánov, povedala som že som rozvedená atď, dlho sa modlil a dostala som rozhrešenie.
Na prijímanie som nešla, ale to rozhrešenie bolo úplne rovnaké ako keď som bola dieťa, 2x zdravas, 2x otčenáš.
Ako má človek vedieť že to rozhrešenie nebolo?
Čakala som že ma farár nasmeruje, dostanem jasnú odpoveď na moj stav, ale dostala som to naučené rozhrešenie.
V kostole som nebola roky, som myslela že sa to už zmenilo, čo by mal povedať farár? Že nedám ti rozhrešenie? Odvtedy som v kostole nebola radšej, popravde som sa tešila z rozhrešenia
@anonym_007a31 Ty to trosku motas. Rozhresenie predsa nie je to, ze sa mas pomodlit nejaku modlitbu po spovedi. To je ZADOSTUCINENIE. A to teda moze byt rozne, to uz kazdy knaz ako to vnima. Ci da modlitbu ci nieco ine. ROZHRESENIE je to ze Ti Boh prostrednictvom knaza a po tom co si uprimne olutovala hriechy odpustil.
Môže ísť na spoved a keďže predpokladám, že v 80 už spolu sexuálne nežijú, je tam možnosť chodit aj na prijímanie. Len to treba riešiť s kňazom
@anonym_autor Ježiš prišiel za ženou v evanjeliu, ktorá mala 6 mužov.A nemal s tým problém.Je to príbeh o Samaritanka.Bozie kráľovstvo nemá hraníc.Urcite jej kňaza zavolaj.
@zmrzlinka8 ale veď na spoveď ísť môže len nebude rozhrešenie alebo to farár nazve rozhovorom, naozaj nevidím problém ak sa chce
@januska12323 to nie je platná spoveď, ale rozhovor. Práve o to rozhrešenie ide. Čo z toho, ak ti nie sú odpustené hriechy.
Som rozvedená, bola som na spovedi u františkánov, povedala som že som rozvedená atď, dlho sa modlil a dostala som rozhrešenie.
Na prijímanie som nešla, ale to rozhrešenie bolo úplne rovnaké ako keď som bola dieťa, 2x zdravas, 2x otčenáš.
Ako má človek vedieť že to rozhrešenie nebolo?
Čakala som že ma farár nasmeruje, dostanem jasnú odpoveď na moj stav, ale dostala som to naučené rozhrešenie.
V kostole som nebola roky, som myslela že sa to už zmenilo, čo by mal povedať farár? Že nedám ti rozhrešenie? Odvtedy som v kostole nebola radšej, popravde som sa tešila z rozhrešenia
@anonym_007a31 rozhrešenie nie je zdravas a otčenáš. Rozhrešenie je, ked kňaz ťa žehná slovami A ja ťa rozhrešujem od tvojich hriechov......
@anonym_autor Najprv sa porozprávaj so svokrou, či chce s kňazom hovoriť. Ak nechodí do kostola, treba ju na to pripraviť, nemôže sa len tak zjaviť vo dverách. Ale ak sa trápi pre hriechy svojho života, ten rozhovor je určite potrebný a kňaz nech posúdi, či jej môže udeliť aj sviatosť zmierenia a následne aj ďalšie sviatosti.
@anonym_70a965 Zlepšili preklad z latinčiny. Prečo to tak je netuším, ale tak to malo byť už das dvetisíc rokov :D
@thirstymonk to s tou latinčinou je také... zamýšľam sa, na základe akého pôvodného jazyka bol spísaný Rímsky misál. Čo ak v latinčine je uz prevzatý výraz preložený trebárs z gréčtiny.
chat gpt píše toto:
Rímsky misál nenapísal jeden konkrétny autor. Vznikal postupne počas mnohých storočí ako zbierka modlitieb, čítaní a liturgických predpisov používaných v Katolíckej cirkvi.
Jeho dnešná podoba sa formovala hlavne takto:
základy rímskej liturgie vznikali už v prvých storočiach kresťanstva v Ríme,
významne ju usporiadal Gregor I. v 6.–7. storočí,
po Tridentský koncil vydal prvý jednotný rímsky misál pápež Pius V. roku 1570,
po Druhý vatikánsky koncil bol misál výrazne obnovený za pápeža Pavol VI. v roku 1969.
Takže misál je výsledkom dlhého vývoja liturgie, nie dielom jedného spisovateľa.
Najstaršie časti kresťanskej liturgie vychádzali najmä z gréčtiny.
V prvých storočiach totiž kresťania v Ríme často používali grécky jazyk a aj mnohé časti bohoslužby boli grécke. Postupne, približne od 4. storočia, sa v západnej cirkvi začala presadzovať latinčina, ktorá sa potom stala hlavným liturgickým jazykom Katolícka cirkev na Západe.
Takže:
korene liturgie sú čiastočne v gréčtine,
niektoré prvky nepriamo nadväzujú aj na hebrejské židovské bohoslužby,
ale samotný Rímsky misál bol historicky vytvorený a kodifikovaný v latinčine.
Niekedy mi je v týchto témach tak smutno, keď čítam ako málo sa my, katolíci, zaujímame a vôbec poznáme svoju vieru😔
@thirstymonk to s tou latinčinou je také... zamýšľam sa, na základe akého pôvodného jazyka bol spísaný Rímsky misál. Čo ak v latinčine je uz prevzatý výraz preložený trebárs z gréčtiny.
chat gpt píše toto:
Rímsky misál nenapísal jeden konkrétny autor. Vznikal postupne počas mnohých storočí ako zbierka modlitieb, čítaní a liturgických predpisov používaných v Katolíckej cirkvi.
Jeho dnešná podoba sa formovala hlavne takto:
základy rímskej liturgie vznikali už v prvých storočiach kresťanstva v Ríme,
významne ju usporiadal Gregor I. v 6.–7. storočí,
po Tridentský koncil vydal prvý jednotný rímsky misál pápež Pius V. roku 1570,
po Druhý vatikánsky koncil bol misál výrazne obnovený za pápeža Pavol VI. v roku 1969.
Takže misál je výsledkom dlhého vývoja liturgie, nie dielom jedného spisovateľa.
Najstaršie časti kresťanskej liturgie vychádzali najmä z gréčtiny.
V prvých storočiach totiž kresťania v Ríme často používali grécky jazyk a aj mnohé časti bohoslužby boli grécke. Postupne, približne od 4. storočia, sa v západnej cirkvi začala presadzovať latinčina, ktorá sa potom stala hlavným liturgickým jazykom Katolícka cirkev na Západe.
Takže:
korene liturgie sú čiastočne v gréčtine,
niektoré prvky nepriamo nadväzujú aj na hebrejské židovské bohoslužby,
ale samotný Rímsky misál bol historicky vytvorený a kodifikovaný v latinčine.
@zmrzlinka8 Ako pozri sa. Ježiš bol žid. Rozprával aramejsky, mnohé biblické diela, ale aj nebiblické sú písané v hebrejčine. Najmä starý zákon. Autori nového zákonu často písali v gréčtine (napríklad Lukáš), v hovorovej gréčtine, tzv. koiné.
Kresťanstvo sa do Európy dostalo až niekedy okolo roku 50-60 kedy ho tu doniesol apoštol Pavol (nie nadarmo sa mu hovorí - apoštol pohanov). No a apoštol Peter ako prvý pápež pošiel do ríma, tam sa usadil, kázal a tam aj zomrel mučeníckou smrťou za Nera.
Preto, že bolo toto "centrum" kresťanstva prenesené do Ríma, muselo sa, samozrejme, prispôsobiť aj jazyku, teda latinčine, preto my Rimokatolíci by sme podľa mňa mali ovládať aspoň základné modlitby v latinčine. Lebo keď ti kňaz povie Dominus vobiscum a ty nevieš čo odpovedať, tak je to dosť fail.
Gréci zas majú svoju staroslovienčinu, či čo to je (blaženyj pokoj, večnaja pamjať...) a ovládajú to, hoci nikde inde tento jazyk sa dnes už nepoužíva. Latinčina sa okrem cirkvi používa aj v práve, v medicíne, biologii a chémií.
Takže za mňa je dosť veľký fail, že 99% rimokatolíkov nevie po latinsky otčenáš.
No a tu je vlastne zdroj toho rímskeho misála, tiež sa postupne vyvíjal tak, ako sa vyvíjali prvé "omše", vtedy nazývané "lámanie chleba", počas ktorého sa spievali žalmy, hymny a duchovné piesne. Takáto omša pripomínala skôr menšiu oslavu (z gréčtiny tzv. agapé), než nejakú omšu, kde by ľudia stáli, sedeli a kľačali a sústredili sa hodinu na omšu.
Niekedy mi je v týchto témach tak smutno, keď čítam ako málo sa my, katolíci, zaujímame a vôbec poznáme svoju vieru😔
@terezka1947 Formácia mnohých katolíkov končí v štvrtom piatok roku života. Je to smutné, ale je to tak. Potom považujú Boha za usmievavého deduška čo sedí na obláčiku.
@terezka1947 Formácia mnohých katolíkov končí v štvrtom piatok roku života. Je to smutné, ale je to tak. Potom považujú Boha za usmievavého deduška čo sedí na obláčiku.
@thirstymonk Veru, potom sa cuduju, ked im ako ateista zacnem vysvetlovat katechizmus alebo Bibliu, co vsetko tam je. To, co sa tu praktizuje, je vacsinovo dedinska pohansko - pseudokatolicka povercivost, nie viera v boha.
@zmrzlinka8 Ako pozri sa. Ježiš bol žid. Rozprával aramejsky, mnohé biblické diela, ale aj nebiblické sú písané v hebrejčine. Najmä starý zákon. Autori nového zákonu často písali v gréčtine (napríklad Lukáš), v hovorovej gréčtine, tzv. koiné.
Kresťanstvo sa do Európy dostalo až niekedy okolo roku 50-60 kedy ho tu doniesol apoštol Pavol (nie nadarmo sa mu hovorí - apoštol pohanov). No a apoštol Peter ako prvý pápež pošiel do ríma, tam sa usadil, kázal a tam aj zomrel mučeníckou smrťou za Nera.
Preto, že bolo toto "centrum" kresťanstva prenesené do Ríma, muselo sa, samozrejme, prispôsobiť aj jazyku, teda latinčine, preto my Rimokatolíci by sme podľa mňa mali ovládať aspoň základné modlitby v latinčine. Lebo keď ti kňaz povie Dominus vobiscum a ty nevieš čo odpovedať, tak je to dosť fail.
Gréci zas majú svoju staroslovienčinu, či čo to je (blaženyj pokoj, večnaja pamjať...) a ovládajú to, hoci nikde inde tento jazyk sa dnes už nepoužíva. Latinčina sa okrem cirkvi používa aj v práve, v medicíne, biologii a chémií.
Takže za mňa je dosť veľký fail, že 99% rimokatolíkov nevie po latinsky otčenáš.
No a tu je vlastne zdroj toho rímskeho misála, tiež sa postupne vyvíjal tak, ako sa vyvíjali prvé "omše", vtedy nazývané "lámanie chleba", počas ktorého sa spievali žalmy, hymny a duchovné piesne. Takáto omša pripomínala skôr menšiu oslavu (z gréčtiny tzv. agapé), než nejakú omšu, kde by ľudia stáli, sedeli a kľačali a sústredili sa hodinu na omšu.
@thirstymonk Trosku ides proti 2. vatinkanskemu koncilu, kde je jednou z hlavnych zmien v obradoch prave pouzivanie miestneho jazyka. Bohu je jedno, k akom jazyku si brbles mantry. Ty mas nieco z Bratstvom Pia XII, ked tak rad spominas latincinu ?
@thirstymonk ono je to jedno, co kto ma, ale v Bibli je jasne napisane :
1Ján. 1,9
Keď vyznávame svoje hriechy, verný je a spravedlivý, aby nám odpustil hriechy a očistil nás od každej neprávosti.
alebo
1Ján. 2,12
Píšem vám, dieťatká, že sú vám odpustené hriechy pre jeho meno.
tak preco nemoze ktokolvek, kto chce odpustenie ho aj prijat ak Boh vo svojom slove hovori, ze ho da kazdemu , kto svoj hriech vyzna - nie je podmienka, ze knazovi . Preco pridavame nieco tam, kde Boh zamerne odobral, aby bolo jasne, ze odpustenie je zdarma, lebo ON uz zaplatil
@jennky13 Ty si asi nejaký protestant, však?
Prečo nemôže ktokoľvek? Pretože vyznanie hriechov súvisí s odpustením, ale odpusľajú sa len také hriechy, ktoré chceš odpustiť.
Túto v prípade autorky ide o tetku, ktorá žije v ustavičnom hriechu konkubinátu. Chceš odpustenie, ale nie si ochotná tento hriech ukončiť. Čo to je za odpustenie? To je neodpustiteľný hriech proti duchu svätému (neodpustiteľný je dovtedy, dokým ten hriech neukončí, či už ona, on, alebo smrť jedného z nich)
Nemôžeš chcieť odpustiť niečo, v čom hodláš pokračovať, chápeš.
To je ako keby ťa alkač žiadal o odpustenie, ale keď sa ho spýtaš, či prestane, tak povie, že nie. No odpustiš takému človeku? Veď taký človek odpustenie ani nechce. Pozor, nikde netvrdím, že je podstatné ako to dopadne - podstatná je vôľa, či ten človek chce niečo zmeniť, nie to, či to naozaj aj zmení.
Čo sme kde ubrali? Nerozumiem. Spoveď je zadarmo, vždy bola a vždy bude (nemýliť spoveď s odpustkami)
Mimochodom, už v starom zákone ľudia vyznávali hriechy nad capom - ktorý slúžil ako obeta za hriech a po tejto obete sa cap zaniesol na púšť a "daroval sa" púštnym besom (čiže diablom). V evanjeliu Matúša, alebo Lukáša je vyslovená zmienka o tom, že ľudia Jánovi Krstiteľovi vyznávali svoje hriechy verejne pred krstom v Jordáne.
V prvotnej cirkvi sa hriechy vyznávali tiež verejne a toto trvalo aj počas stredoveku. To sú tie "predsiene", tam museli počas omše stáť hriešnici, lebo nebolí hodní zúčastniť sa liturgie.
Takže najprv sa postavíš pred celé liturgické zhromaždenie a verejne vyznáš, že si podvádzala muža so susedom, kukala si porno a chlastala si. Mala by si na to odvahu? Ja nie. Od hanby by som sa prepadol. A potom si dostala trest. Žiadne trápne "pomodli sa dva otčenáše". Ale trest v štýle "Až do zeleného štvrtku nebudeš môcť pristúpiť k Eucharistii", ani sa zúčastniť omše v kostole. Môžeš len stáť v predsieni... kde dnes časť ľudí stojí dobrovoľne...
Takže tak.

@thirstymonk a co treba urobit z nasej pozicie ?
@jennky13 Čo sa dá. Prijimať sviatosti, to asi najviac.