icon

Ako riešiť psychickú záťaž pri starostlivosti o dieťa so ZŤP?

avatar
diamelmama
Dnes o 09:49

Zdravím, mám otázku - som mama 2 detí a v rodine máme ženu s 2 deťmi, jeden z nich je ZŤP. Je to náročná práca a starostlivosť a napriek tomu, že sama mám 2 deti, chodíme vypomáhať. (Nie som jej matka ani svokra, sme v rovnakom veku.)

Teraz veľmi háklivá otázka a dúfam, že sa tým nikoho nedotknem. Sama pozadie iných rodín so ZŤP nepoznám a možno to takto funguje všade, skutočne neviem.

Ako som písala, rada vypomôžem, ale počas tých rokov mám pocit, že sa to nejak zvrhlo. Matka chlapca so ZŤP ma žiada o pomoc aj v prípade, že je doma jej manžel (pracuje na home office), ale druhý zdravý syn odišiel napríklad na lyžiarsky a ona nechce byť "sama doma". Stále sa to dá tak nejak pochopiť, jej psychický stav nie je dobrý, ak sa musí starať doma o postihnuté dieťa. Niekedy takáto návšteva trvá aj celé dni. Opakujem sa, ostávala som aj napriek tomu, že sama mám prácu, domácnosť a dve deti v teenagerskom veku, keďže viem, že často je to náročné aj so zdravými deťmi.

A teraz tá háklivejšia časť - matka je doma, poberá opatrovateľský príspevok. Počas toho, ako som u nich bývala som si všimla toto: k lekárovi chodí so ZŤP synom otec - navštevujú niekoľko špecialistov. On mu dáva počas dňa jesť a učí sa s ním. Syn nechodí do školy, je na individuálnom pláne, keďže chýbajú v škole asistenti školený na jeho zdravotný stav. To všetko robí otec popri práci z domu. Pokiaľ syn do školy chodil, sedel otec v aute na parkovisku a pracoval odtiaľ, aby bol k dispozícii v prípade, že by so synom nastali problémy. Matka je medzitým doma, jej zdravý syn (18) v škole. Matka nemá žiadne vedľajšie zamestnanie.

Prečo sa do toho vôbec starám a riešim to - ovplyvňuje nás to výrazne. Radi pomôžeme, ale mám pocit, že sa matka zbavila väčšiny zodpovednosti a čaká, že to za ňu spravia ostatní (hlavne manžel, jej rodičia, pokiaľ nie my, obvoláva susedov). Chápem, že to je u nej nejaká forma vyhorenia, s čím mám ale problém, že to odmieta riešiť a vôbec neberie do úvahy, ako to ovplyvňuje ostatných - hlavne jej manžela a druhé dieťa. Aj napriek tomu odmieta pomoc a hovorí, že k psychiatrovi nepôjde.

Stretli ste sa s tým už? Poprípade ako takáto situácia dopadla v iných rodinách?

Strana
z3
anonym_b473a3
Dnes o 16:57
@sara07

@anonym_b473a3 my sme ho čitali, však je aj na stránke webovej
ale ked prideš realne na urad tak ta otočia
napr. terenna služba pride len ak máš polohovatelnu postel + nejaké podmienky k tomu ktore nemali šancu splnit

@sara07 nerozumiem, na akom urade ta otocia? Stiahni ziadost z internetu, daj potvrdit na podatelni UPSVaR a po vyuzi odlahcovacej sluzby odnesies so ziadostou aj fakturu. Daj si tu namahu a poriadne si to nastuduj. Nemam rada tie reci, ako sa nic neda. Naopak, Slovensko je oproti inym krajinam velmi ustretove a napomocne k ludom TZP a ich rodinam. Mam znamu s TZP dietatom vo Francuzsku a tam, pokial poberas OP, neexistuje dieta niekam umiestnit alebo mat nejaku statnu pomoc.

anonym_f5cb55
Dnes o 17:10

@diamelmama a kto jej toho psychiatra navrhol? Vy alebo manžel? Ako sa stavia k tomu on? Lebo sú tu dve možnosti: 1) nevidíte do toho čo majú ako podelené a súdite na základe pár skutočností 2) manžel sa sústavne snaží o zmenu a nepohne s ňou
Jednoducho, neviem si úplne predstaviť ako to u nich je, preto ťažko radiť.

avatar
citronove_koliesko
Dnes o 17:11
@anonym_b473a3

@sara07 nerozumiem, na akom urade ta otocia? Stiahni ziadost z internetu, daj potvrdit na podatelni UPSVaR a po vyuzi odlahcovacej sluzby odnesies so ziadostou aj fakturu. Daj si tu namahu a poriadne si to nastuduj. Nemam rada tie reci, ako sa nic neda. Naopak, Slovensko je oproti inym krajinam velmi ustretove a napomocne k ludom TZP a ich rodinam. Mam znamu s TZP dietatom vo Francuzsku a tam, pokial poberas OP, neexistuje dieta niekam umiestnit alebo mat nejaku statnu pomoc.

@anonym_b473a3 zaujalo ma to francuzsko. Nie je to tam nastavene tak ze doma moze ostat len dieta ktore zo zdrav.dovodov nemoze byt umiestnene v nejakom stacionari? A prispevok na opatrovanie dostane len takyto rodic? A ze nemoze ostat doma dieta ktore je sposobile byt v stacionari? Lebo toto by sa mi skor podobalo na fr.socialny system.

avatar
marca12
Dnes o 17:13
@diamelmama

@marca12 Povedať „nemontuj sa do toho“ je hrozne pohodlné, keď sa ťa to netýka. Ale toto nie je romantický film o dvoch zaľúbených ľuďoch. V tej rovnici sú deti.
Chváliť matku za to, že hrdinsky odmieta liečbu a necháva sa „ťahať“ mužom, nie je súcit. Je to sebeckosť. Skutočná láska k rodine vyzerá tak, že prehltneš hrdosť, potlačíš strach z liekov a urobíš všetko pre to, aby si bola pre svoje deti zdravá a funkčná.
Ak niekto odmieta pomoc psychiatra, hoci mu kolabuje rodina, netreba ho ľutovať, ale prebudiť. Pretože keď ten muž definitívne padne od vyčerpania, tvoje „nemontovanie sa“ tie deti nezaopatrí.

@diamelmama Keby sa jednalo o tvoju sestru, tiez by si bola k nej taka kruta? Jej manzel by jej mal pomoct a presvedcit,aby sa isla liecit,ak ma depresiu.

avatar
sara07
Dnes o 17:46
@anonym_b473a3

@sara07 nerozumiem, na akom urade ta otocia? Stiahni ziadost z internetu, daj potvrdit na podatelni UPSVaR a po vyuzi odlahcovacej sluzby odnesies so ziadostou aj fakturu. Daj si tu namahu a poriadne si to nastuduj. Nemam rada tie reci, ako sa nic neda. Naopak, Slovensko je oproti inym krajinam velmi ustretove a napomocne k ludom TZP a ich rodinam. Mam znamu s TZP dietatom vo Francuzsku a tam, pokial poberas OP, neexistuje dieta niekam umiestnit alebo mat nejaku statnu pomoc.

@anonym_b473a3 dobre sa to čita , ako všetko funguje a máš na všetko nárok a všetko čo ti prinaleži zo zákona na lahšii život s dietatom ztp ti aj schvália
tiež čo sa teraz deje že z 5 a 6 pas deti dávaju na 2 aby im zobrali aj op to je tiež ta spravna pomoc
možno to čo píšeš plati pre dmo alebo tažšie stavy , neviem s tým osobnu skusenost nemám ale pre pas deti jedno aky stupen nie
my to máme naštudované, vieme si dohladat info, sledujeme fb skupiny ,nie nemám pocit že je to v neschopnosti tych bab

avatar
sara07
Dnes o 17:49
@anonym_b473a3

@sara07 nerozumiem, na akom urade ta otocia? Stiahni ziadost z internetu, daj potvrdit na podatelni UPSVaR a po vyuzi odlahcovacej sluzby odnesies so ziadostou aj fakturu. Daj si tu namahu a poriadne si to nastuduj. Nemam rada tie reci, ako sa nic neda. Naopak, Slovensko je oproti inym krajinam velmi ustretove a napomocne k ludom TZP a ich rodinam. Mam znamu s TZP dietatom vo Francuzsku a tam, pokial poberas OP, neexistuje dieta niekam umiestnit alebo mat nejaku statnu pomoc.

@anonym_b473a3 poviem ti otvorene pre pas dieta nemáš na sk mš , zš je ako šafranu a stacionar denny je ich kolko spočitaš lahko

anonym_e49b7a
Dnes o 17:58
@diamelmama

@anonym_892d02 Su tu matky samozivitelky, ktore to vyriesit museli, lebo nebolo inej pomoci. Netvar sa, ze riesenie neexistuje. Niekto tu navrhol podpornu skupinu matiek s detmi ZTP, mne to prislo ako skvely napad, nechat si poradit od zien, ktore su v rovnakej situacii a zvladli to.

@diamelmama treba skúsiť tie lieky, aj obvodný môže predpísať, nemusí to byť psychiater

anonym_25df47
Dnes o 17:59
@sara07

@anonym_b473a3 dobre sa to čita , ako všetko funguje a máš na všetko nárok a všetko čo ti prinaleži zo zákona na lahšii život s dietatom ztp ti aj schvália
tiež čo sa teraz deje že z 5 a 6 pas deti dávaju na 2 aby im zobrali aj op to je tiež ta spravna pomoc
možno to čo píšeš plati pre dmo alebo tažšie stavy , neviem s tým osobnu skusenost nemám ale pre pas deti jedno aky stupen nie
my to máme naštudované, vieme si dohladat info, sledujeme fb skupiny ,nie nemám pocit že je to v neschopnosti tych bab

@sara07 Dobre pises.Pomoc tu je,ale len na papieri.Nic tu nefunguje tak,ako sa pred verejnostou prezentuje.Ziadne zariadenie,ziadna skolka,ziadna odlahcovacia sluzba.Na tzp dieta ti neprispeje stat napr.na rehabilitacie.Vsetko si platime sami.Ale alkoholikom,narkomanom a prezratym sa plati kazda liecba.A este ludia budu zavidiet ten posraty opatrovatelsky.To je zataz ako ked sa niekomu narodi dieta a prvy rok su cela rodina unaveni,nevyspati,podrazdeni atd.Rodicia chorych deti nemaju taky iba rok,ale cely zivot.Plus je to mnohokrat narocnejsie financne,logisticky,neustale navstevy lekarov,nepochopenie okolia,ziadna pomoc od statu.

avatar
sara07
Dnes o 18:08
@anonym_25df47

@sara07 Dobre pises.Pomoc tu je,ale len na papieri.Nic tu nefunguje tak,ako sa pred verejnostou prezentuje.Ziadne zariadenie,ziadna skolka,ziadna odlahcovacia sluzba.Na tzp dieta ti neprispeje stat napr.na rehabilitacie.Vsetko si platime sami.Ale alkoholikom,narkomanom a prezratym sa plati kazda liecba.A este ludia budu zavidiet ten posraty opatrovatelsky.To je zataz ako ked sa niekomu narodi dieta a prvy rok su cela rodina unaveni,nevyspati,podrazdeni atd.Rodicia chorych deti nemaju taky iba rok,ale cely zivot.Plus je to mnohokrat narocnejsie financne,logisticky,neustale navstevy lekarov,nepochopenie okolia,ziadna pomoc od statu.

@anonym_25df47 však ja to podla báb viem , preto ma tu fascinuje že niekde všetko dostaneš, tíško zavidim a klasika ty si na vine že si to nevybaviš a náš užasny štat nepožiadaš o pomoc

avatar
diamelmama
autor
Dnes o 18:15
@anonym_25df47

@sara07 Dobre pises.Pomoc tu je,ale len na papieri.Nic tu nefunguje tak,ako sa pred verejnostou prezentuje.Ziadne zariadenie,ziadna skolka,ziadna odlahcovacia sluzba.Na tzp dieta ti neprispeje stat napr.na rehabilitacie.Vsetko si platime sami.Ale alkoholikom,narkomanom a prezratym sa plati kazda liecba.A este ludia budu zavidiet ten posraty opatrovatelsky.To je zataz ako ked sa niekomu narodi dieta a prvy rok su cela rodina unaveni,nevyspati,podrazdeni atd.Rodicia chorych deti nemaju taky iba rok,ale cely zivot.Plus je to mnohokrat narocnejsie financne,logisticky,neustale navstevy lekarov,nepochopenie okolia,ziadna pomoc od statu.

@anonym_25df47
Rodina, kroru som v prispevku spominala, dostane mesacne od statu 930 eur (neviem, co z toho je co, ci je to cele opatrovatelsky prispevok alebo dalsie veci). Materska aj zakladna skola pre syna s ich postuhnutim sidli v jednej budove, v ich meste su dokonca 2 taketo zariadenia. Podla slov matky boli s pedagogmi spokojny, ale ona sa ho tam skrz svoje uzkosti aj tak neodvazovala nechat sameho a radsej sa dohodla so skolou na individualnom studijnom plane. To len nejake fakty k zariadeniam a dotaciam.

anonym_e49b7a
Dnes o 18:21
@diamelmama

@anonym_25df47
Rodina, kroru som v prispevku spominala, dostane mesacne od statu 930 eur (neviem, co z toho je co, ci je to cele opatrovatelsky prispevok alebo dalsie veci). Materska aj zakladna skola pre syna s ich postuhnutim sidli v jednej budove, v ich meste su dokonca 2 taketo zariadenia. Podla slov matky boli s pedagogmi spokojny, ale ona sa ho tam skrz svoje uzkosti aj tak neodvazovala nechat sameho a radsej sa dohodla so skolou na individualnom studijnom plane. To len nejake fakty k zariadeniam a dotaciam.

@diamelmama čo vraví na to jej manžel? Nemôže byť ešte že ona vlastne aj berie antidepresíva a je liecena ale žiadne lieky nezaberajú. To sa tiež často stáva. Len Ty i o tom nevieš.

avatar
sara07
Dnes o 18:29
@diamelmama

@anonym_25df47
Rodina, kroru som v prispevku spominala, dostane mesacne od statu 930 eur (neviem, co z toho je co, ci je to cele opatrovatelsky prispevok alebo dalsie veci). Materska aj zakladna skola pre syna s ich postuhnutim sidli v jednej budove, v ich meste su dokonca 2 taketo zariadenia. Podla slov matky boli s pedagogmi spokojny, ale ona sa ho tam skrz svoje uzkosti aj tak neodvazovala nechat sameho a radsej sa dohodla so skolou na individualnom studijnom plane. To len nejake fakty k zariadeniam a dotaciam.

@diamelmama ale tie uzkosti museli na základe niečoho vzniknut, niečo sa muselo stat, pozri ak ta to moc zatažuje prestan pomahat a nerieš
ano to je tento rok príspevok, boli roky ked bol len nejakých 220€ ale vzhladom čo sa na slovensku teraz deje je dost možno že jej opatrovak zoberu a bude vyriešené všetko

avatar
diamelmama
autor
Dnes o 18:35
@sara07

@diamelmama ale tie uzkosti museli na základe niečoho vzniknut, niečo sa muselo stat, pozri ak ta to moc zatažuje prestan pomahat a nerieš
ano to je tento rok príspevok, boli roky ked bol len nejakých 220€ ale vzhladom čo sa na slovensku teraz deje je dost možno že jej opatrovak zoberu a bude vyriešené všetko

@sara07 Píšem to sem kvôli ľuďom, ktorí netušia, v akých číslach sa pohybujeme. Opakujem sa, rodina dostáva 930 eur mesačne od štátu v rámci dotácií a ŤZP dieťa (rok 2026, neriešim roky dozadu).

Vzhľadom na to, ako emočne reaguješ, predpokladám, že sa ťa táto téma dotýka až príliš. Pokiaľ v sebe nemáš tieto veci spracované, je lepšie na tieto fóra ani nechodiť a vyventilovať sa u kamarátky alebo terapeuta.

Strana
z3