icon

Je normálne, že dieťa v dvoch rokoch nevie po slovensky?

4. máj 2026

Ahojte, len chcem vedieť váš názor. Rodičia obaja slováci, pochádzajúci z maďarskej pohraničnej oblasti žijúci od svojich 20r vo veľkomeste. Otec hovorí slovensky úplne normálne, mama komunikuje slovensky veľmi ťažko, plynule maďarsky. Dieťa nevie vôbec slovensky. Na vyšetrení u lekára s ním nie je možné ani nadviazať kontakt, nespolupracuje, lebo nevie vôbec slovensky. Je to podľa váš štandardné? Ja som si myslela, že deti v týchto rodinách sú bilinguálne. Žijú v Košiciach, nie niekde v Chlmci alebo Dunajskej strede. Staršie dieťa sa naučilo hovoriť slovensky až po nástupe do prípravky, dovtedy doma, nevedelo nič slovensky.
Je toto štandard?

anonym_b951e7
5. máj 2026
@anonym_832ed2

@anonym_b951e7 ved to plati pre akukolvek krajinu... dieta nemusi studovat len v jazyku krajiny v ktorej zije

@anonym_832ed2 Dieta ma ovladat jazyk krajiny v ktorej zije.

avatar
sisska96
5. máj 2026
@anonym_b951e7

@sisska96 A tvopji rodicia vobec nehovoria po Slovensky?

@anonym_b951e7 hovoria. Prečo by nehovorili ? Ale medzi sebou nie

avatar
vevesh
5. máj 2026
@anonym_b951e7

@vevesh A inac toto je taky uvitaci Merkelovksy "optimizmus ktory (a teraz to uz vsetci vieme a mame potvrdene), evidentne skrachoval. Europa je za takyto asimilacny prisup ministerstvu skolstva velmi vdacna. Dosledky sa este len dostavia (momentalne sme asi tak na pol ceste).

@anonym_b951e7 no si celkom ty mimo, toto nema s merkelkou nic spolocne...

anonym_0e8a91
5. máj 2026

Nie je to nič nezvyčajné. Poznám plno ľudí dospelých, starých, ktorí pochádzajú z južného Slovenska a absolútne nerozumejú po slovensky. Dokonca som v Bratislave dostala otázku, či so mnou môže rozprávať po anglicky. Asi 30 rocna zena. Je to neuveriteľná drzosť. Základný jazyk v slovenských školách by mal byť slovenčina. Mnohi sa tu zavzdušňujú,že ukrajinci neovládajú slovenský jazyk. Čo je smutnejšie neovládajú ho ani mnohi Slováci -ani stará generácia, ani stredná, ani najmladšia.

avatar
zazka666
5. máj 2026
@anonym_autor

Pre mna je to nepochopitelne. Nakolko ak dieta zije a vyrasta na SLovensku, je pre mna nepochopitelne, aby nevedelo zaklady slovenskeho jazyka a dohovorit sa. Ved stat sa moze hocico. A ze dieta nie je schopne pochopit zakladne veci je cez.

@anonym_autor Čo je nepochopiteľné? Dieťa má dva roky, celý čas je s mamou. Preto sa volá vlastný rodný jazyk aj materský, že je od matky. Tak vie maďarsky. Horšie, akoby vôbec nerozprávala.

avatar
euka210
5. máj 2026

@anonym_autor tak hovoria s nim po madarsky, nejako to nezmenis, asi tak chcu. Moze to byt divne, ale co uz s tym. V skolke sa nauci.

avatar
kiki68
5. máj 2026
@anonym_b951e7

@kiki68 Nesuhlasim. Poznam z okolia mojej dcery vela deti, kde sa tlacilo na "materinsky" jazyk. Nie jazyk krajiny v ktorej vyrastaju. Ze akoze skola nauci. Skola nic nenauci a este k tomu treba skolu zvladnut v nematerinskom jazyku (krajiny v ktorej sa vzdelavaju). To je iny zahul. Tie deti odpadaju a koncia bez vzdelania. Ale hlavne ze materinsky jazyk rodicov si udrzali. Ja toto fakt nikdy nepochopim.

@anonym_b951e7 tak to je, nakolko ked nemas dobre vzorce uz to tazko v prejave preucis. Ake maju sance deti Auslanderov, tak je to jednoznacne horsi start. Preto cim skor , idealne od roka do skolky

avatar
willacontella
5. máj 2026

Vela ludi tu pise ze nasi madari nevedia poriadne po madarsky. Prosim toto naozaj nie je pravda. Ak tu niekto vychodil ZS a gymnazium v madarcine fakt nema v madarsku problem, poznam viacero ludi, ktory chodia na VS do Madarska. 2 rocne dieta bude rozpravat v materskom jazyku ved to je prirodzene. Ak ho chcu naucit slovensky tak nech ho daju do skolky a skoly s vyucovacim jazykom slovenskym a nauci sa. Ak nechcu je to ich vec, ale dieta bude vo velkej nevyhode.

avatar
valria
5. máj 2026
@willacontella

Vela ludi tu pise ze nasi madari nevedia poriadne po madarsky. Prosim toto naozaj nie je pravda. Ak tu niekto vychodil ZS a gymnazium v madarcine fakt nema v madarsku problem, poznam viacero ludi, ktory chodia na VS do Madarska. 2 rocne dieta bude rozpravat v materskom jazyku ved to je prirodzene. Ak ho chcu naucit slovensky tak nech ho daju do skolky a skoly s vyucovacim jazykom slovenskym a nauci sa. Ak nechcu je to ich vec, ale dieta bude vo velkej nevyhode.

@simca060220
@willacontella Nesúhlasím. Ich maďarčina je taká felvidékčina šmrcnutá s miestnym dialektom a aj angličtinou. Hlavne mládež neovláda ani základný pravopis či čítanie s porozumením. Ale to je taký všeobecný trend.

anonym_b56c7a
5. máj 2026
@haley7897

@anonym_autor v akom vztahu si k nim vlastne?

@haley7897 tipujem ze svokra. 🙂 uz tu raz bola velmi podobna tema 🤦🏻‍♀️🙄🤷🏻‍♀️

avatar
haley7897
5. máj 2026
@anonym_b56c7a

@haley7897 tipujem ze svokra. 🙂 uz tu raz bola velmi podobna tema 🤦🏻‍♀️🙄🤷🏻‍♀️

@anonym_b56c7a jj, neskôr píše, ze ide o mamu jej frajera 🤣🤣🤣

avatar
elzu
5. máj 2026

Zbytecne drama- žijeme v Německu- znam spoustu rodin v různých konstelacích.
Jednu napr.v konstelaci- doma striktně jen cesky- dite neumělo nemecky ani prd, prislo do jesli- bum- dite se naucilo nemecky- přechází ted z jednoho jazyka do druheho jak potrebuje.

U nas doma- ja cesky/ muz nemecky/ ja s muzem nemecky. Jak se rozhodlo mluvit aktivne dite? Nemecky. Protože neni blbej a vi, ze kdyz se bavim s tatou nemecky, tak proc by se bavil Cesky. Kdyz prijede babicka- rozumi vsemu- odpovi jen nemecky.

Nehrotim. Taky to nehrot. Slovenské instituce uz ho donuti naucit se slovensky.

avatar
julish
5. máj 2026

@anonym_autor je to uplne normalne u monolingvalneho dietata, nieto este u bilingvalneho. Matka dietata je statocna, ze odolava nazorom ako ten tvoj a dodrziava komunikaciu vo svojom jazyku. Vyplati sa jej to

avatar
jablkovastrudla
5. máj 2026
@elzu

Zbytecne drama- žijeme v Německu- znam spoustu rodin v různých konstelacích.
Jednu napr.v konstelaci- doma striktně jen cesky- dite neumělo nemecky ani prd, prislo do jesli- bum- dite se naucilo nemecky- přechází ted z jednoho jazyka do druheho jak potrebuje.

U nas doma- ja cesky/ muz nemecky/ ja s muzem nemecky. Jak se rozhodlo mluvit aktivne dite? Nemecky. Protože neni blbej a vi, ze kdyz se bavim s tatou nemecky, tak proc by se bavil Cesky. Kdyz prijede babicka- rozumi vsemu- odpovi jen nemecky.

Nehrotim. Taky to nehrot. Slovenské instituce uz ho donuti naucit se slovensky.

Dievcata co som sa ja napocuvala preco neucim deti po slovensky 😏 zijeme v Irsku a s deckami hovorim iba po slovensky, starsi syn ma 8 a sice mi rozumie, ale po slovensky vie povedat tak dakujem, prosim a este par slov. Mladsi 2 rocny zatial tiez preferuje anglictinu,zopar slov vie po slovensky ale tak 90% jeho reci je anglictina. Ako tie decka donutit?
@elzu u nas tak isto. Ja na syna hovorim iba po slovensky a on mi odpoveda po anglicky. A to mi kazdy hovoril ze sa casom nauci, uz tomu neverim. Ma 8 a chodi do skoly takze anglictina vyhrala.

anonym_59b8de
5. máj 2026

@anonym_autor Tá matka má dvojročné dieťa...Ako môže byť tvoja budúca svokra???

anonym_59b8de
5. máj 2026
@julish

@anonym_autor je to uplne normalne u monolingvalneho dietata, nieto este u bilingvalneho. Matka dietata je statocna, ze odolava nazorom ako ten tvoj a dodrziava komunikaciu vo svojom jazyku. Vyplati sa jej to

@julish Matka je statočná? Trepeš hlúposti, lebo to dieťa bude v úplnej riti!

avatar
kiki68
5. máj 2026
@anonym_autor

@fairyy žiaľ nevedel, a preto mal veľký problém sa potom učiť cudzie jazyky. Lebo pre neho bola slovenčina cudzí jazyk a prvé roky sa učil toto. Neovláda žiadny iný jazyk, iba maďarsky a slovensky.

@anonym_autor od 2-6 rokov v skolke sa nauci slovensky. Tohto by som sa vobec nebala. Moj syn ma dominantnu rec nemcinu, potom anglictinu a k tomu ma este slovincinu v skolke ako druhy jazyk a slovencinu ako kuchynsky jazyk so starymi rodicmi. Nema s tym problem. Urcite este pride taliancina o nejake dva roky. V nemcine a anglictine m krasny bezchybny prejav. Ja s nim hovorim anglicky. Nas tiez strasili ako to nebude zvladat a nema problem. Naopak taha deti jazykovo dopredu. A spoluziaka, co ho musel dost tahat v nemcine a kvoli nemu sa naucil dost madarsky, aby mu porozumel. Cize rozumie madarsky vela veci a odpoveda mu iba v nemcine. Ten druhy chlapec to vdaka nemu zmakol na skolu a nemusi do integracnej triedy ( to je ta pre tych, co nemaju dobre recove a one schopnosti)

avatar
haley7897
5. máj 2026
@jablkovastrudla

Dievcata co som sa ja napocuvala preco neucim deti po slovensky 😏 zijeme v Irsku a s deckami hovorim iba po slovensky, starsi syn ma 8 a sice mi rozumie, ale po slovensky vie povedat tak dakujem, prosim a este par slov. Mladsi 2 rocny zatial tiez preferuje anglictinu,zopar slov vie po slovensky ale tak 90% jeho reci je anglictina. Ako tie decka donutit?
@elzu u nas tak isto. Ja na syna hovorim iba po slovensky a on mi odpoveda po anglicky. A to mi kazdy hovoril ze sa casom nauci, uz tomu neverim. Ma 8 a chodi do skoly takze anglictina vyhrala.

@jablkovastrudla súhlas. Ja obdivujem všetkých rodičov, ktorý učia a používajú doma svoj jazyk ak je iny ako jazyk danej krajiny. U nas bolo jednoduchšie ísť 100% anglicky.

avatar
jablkovastrudla
5. máj 2026
@haley7897

@jablkovastrudla súhlas. Ja obdivujem všetkých rodičov, ktorý učia a používajú doma svoj jazyk ak je iny ako jazyk danej krajiny. U nas bolo jednoduchšie ísť 100% anglicky.

@haley7897 vidis ja na oboch rozpravam po slovensky a zatial mi je to prd platne. Pride mi to strasne nefer 🙄

avatar
blackcat8885
6. máj 2026

Pochádzam z Košíc za život som stretla viac ludi ktorí nevedeli poriadne slovensky iba maďarsky. A neboli to deti. A čakali že im budem rozumieť (robila som v obchode). Matka asi nie je Slovenska keď nemá záujem diera učiť

avatar
lenka_vi1
6. máj 2026

My sme tiež bilingualna rodin. Syn má 8 rokov a stále nerozpráva gramaticky úplne správne a to sme na sk 4 roky. Rozprávať začať až po nástupe do škôlky, dovtedy rozumel po slovensky ale odpovedal iba v druhom jazyku.

anonym_5e55fb
6. máj 2026

V bilingualnych rodinach je dolezite aby na dieta kazdy rodic rozpraval jednym, tym svojim jazykom. Teda v tomto pripade otec slovensky, mama madarsky. Ak travi cas hlavne s mamou a otec s nim tolko nerozpravs, jasne ze bude madarsky preferovat zatial. Ono sa to zmeni ked pojde do skolky a bude mat dalsie vplyvy z okolia, z nikoho neubudne dovtedy. Sama pises ze mama nevie poriadne slovensky - mohla by sposobiti velke skody keby sa snazila naucit jazyk ktory nevie.

Mam pocit ze citis zast voci matke ktora naschval upiera dietatu rodny jazyk. Zle na to pozeras, hladas zlo tam kde nie. Kym dieta vyrastie bude mat vyhodu dvoch materinskych jazykov, a bude vdacne rodicom ze mu to poskytli.

Ze sa u lekara nevie “dohovorit” - nemyslim ze verbalna komunikacie je u 2r podmienkou ci dovodom vystrajat. Aj Slovenske dieta ked vystraja je ulohou matky ho skludnit, nie lekara. To so slovencinou nema nic spolocne.

avatar
vevesh
6. máj 2026
@jablkovastrudla

@haley7897 vidis ja na oboch rozpravam po slovensky a zatial mi je to prd platne. Pride mi to strasne nefer 🙄

@jablkovastrudla ja by som povedala, "to su chlapi". Mam.4 deti, vyrastaju v 4 jazykoch. Baby idu perfis a chlap? OMG, moj muz vie viac po slovensky ako moj syn, na ktoreho som od malicka po slovensky hovorila (a s muzom nikdy).🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️tam som zalomila uz palicu a vravim mu, nech sa dohovori rukami nohami, ked nie je schopny sa naucit. Vie par slov (pozdravit, podakovat, syptat sa, ako sa mas a vypytat si jedlo😬🙄🫣) a tym to haslo. Jednoducho bunky na jazyky nie su, slovencina bude u neho ako cudzi jazyk... 🙃🙃🙃

avatar
julish
6. máj 2026
@anonym_59b8de

@julish Matka je statočná? Trepeš hlúposti, lebo to dieťa bude v úplnej riti!

@anonym_59b8de Preco by malo byt dieta v ritu? Viacjazycnost je fantasticka vec, nacitaj si daco o pozitivach bilingvizmu napr. Toto nie je vec nazoru, ale faktov

anonym_1c09f9
6. máj 2026
@julish

@anonym_autor je to uplne normalne u monolingvalneho dietata, nieto este u bilingvalneho. Matka dietata je statocna, ze odolava nazorom ako ten tvoj a dodrziava komunikaciu vo svojom jazyku. Vyplati sa jej to

@julish za mna nie je statocna, iba jednoduchsia. jej madarcina urcite nie je dobra, tak ako vela ludi v SR, slovna zasoba obmedzena. Dieta by viedla k "lokalnemu" jazyku aspon cez otca, rodinu. Tie deti niecu viacjazycne. Maju jeden jazyk, aj to okliesteny. Druhy sa ledva ucia. Multibiling. deti sa ucia viac jazykov naraz, v pohode nabehnu v skole na 3.-4. jazyk...

anonym_6e0026
6. máj 2026

Môj svokor Turek žije 30 rokov so slovenkou a nevie po slovensky a to má 60 😂

avatar
jablkovastrudla
6. máj 2026
@vevesh

@jablkovastrudla ja by som povedala, "to su chlapi". Mam.4 deti, vyrastaju v 4 jazykoch. Baby idu perfis a chlap? OMG, moj muz vie viac po slovensky ako moj syn, na ktoreho som od malicka po slovensky hovorila (a s muzom nikdy).🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️tam som zalomila uz palicu a vravim mu, nech sa dohovori rukami nohami, ked nie je schopny sa naucit. Vie par slov (pozdravit, podakovat, syptat sa, ako sa mas a vypytat si jedlo😬🙄🫣) a tym to haslo. Jednoducho bunky na jazyky nie su, slovencina bude u neho ako cudzi jazyk... 🙃🙃🙃

@vevesh vies co, toto je skor povahou. Prvorodeny je strasne tvrdohlave dieta, ale v komplet vsetkom. Druhy syn ma sice 2 roky ale jemu ked nieco poviem, a on povie ok a urobi to, jemu vacsinou staci vysvetlit raz. Pre mna uplne nova skusenost ked dieta poslucha na prvy krat 😬 uvidime ako to bude pri uceni jazykov..

avatar
haley7897
6. máj 2026
@jablkovastrudla

@haley7897 vidis ja na oboch rozpravam po slovensky a zatial mi je to prd platne. Pride mi to strasne nefer 🙄

@jablkovastrudla ono to chce komunitu aby sa jazyk udržal. Jeden človek je na toto málo. Na druhú stranu, aspoň vďaka tebe slovensky rozumejú, tj len sa necítia sebavedome rozprávať v slovenčine. A to nieje málo.

avatar
haley7897
6. máj 2026
@anonym_6e0026

Môj svokor Turek žije 30 rokov so slovenkou a nevie po slovensky a to má 60 😂

@anonym_6e0026 to je navy seal level odolnosť aby sa na neho za 30 rokov nic nenalepilo 🤌🏼🤣

avatar
jablkovastrudla
6. máj 2026
@haley7897

@jablkovastrudla ono to chce komunitu aby sa jazyk udržal. Jeden človek je na toto málo. Na druhú stranu, aspoň vďaka tebe slovensky rozumejú, tj len sa necítia sebavedome rozprávať v slovenčine. A to nieje málo.

@haley7897 mame tu svoju slovensku komunitu.mam tu sestru a svagra, neter a synovec a vsetci su Slovaci, komunikujeme po slovensky.Kamoska Slovenka zije 5 minut od nas, stretavame sa casto. Dalsia kamoska (obaja s muzom su Slovaci) s doma detmi, tiez sa vidime casto, rozpravame iba po slovensky. Citala som mu knizky na dobru noc, tiez po slovensky. Naozaj neviem kde som urobila chybu. A teraz mi syn uz vela krat povie nech rozpravam normalne, rozumej po anglicky 😑